اپلیکیشن تیک تاک

همه چیز در رابطه با اپلیکیشن تیک تاک

مقدمه

اپلیکیشن تیک تاک یک شبکه‌ی اجتماعی چینی است. که شرکت بایت دنس (Byte Dance)، موفق ترین شرکت چینی در حوزه فناوری و تکنولوژی، مالک آن است. این شبکه‌ی اجتماعی در سال  2016 وارد فضای مجازی چین شد و در سال‌های بعدی در سایر کشورها به طور فراوانی گسترش یافت. طرفداران این شبکه‌ی اجتماعی را بیشتر قشر جوان تشکیل می‌دهند. کاربران در این شبکه‌ی اجتماعی با به اشتراک گذاشتن ویدئوهای کوتاه خود فعالیت می‌کنند.

جدی یا احمقانه! ولی Tik Tok  (تیک تاک) برخلاف آن چیزی که تاکنون وجود داشت، اکنون راهی برای بیان احساسات کاربران شده است. در واقع کاربران با ارسال ویدئوهای مختلف، گذاشتن کامنت برای ویدئوهای یکدیگر، درست مثل اینستاگرام که افراد پست‌های خود را در قالب عکس و فیلم به اشتراک می‌گذارند، با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین  کاربران می‌توانند از احساسات یکدیگر مطلع شوند.

نظرات افراد در رابطه با اپلیکیشن تیک تاک

نظرات افراد در رابطه با اپلیکیشن تیک تاک
نظرات افراد در رابطه با اپلیکیشن تیک تاک

یک سری از نظرات مردم در رابطه با اپلیکیشن تیک تاک در پاراگراف‌های زیر آورده شده است. به طور مثال، من اکثرا قبلا از تیک تاک دوری می‌کردم به این دلیل که این شبکه ‌اجتماعی احساس پیری را  به من منتقل می‌کرد. اما برای من و بسیاری از شماها در دوران کرونا، اخیرا تیک تاک یک مکان خاصی را ایجاد کرده است که کاربران در آن به بیان احساسات و ناراحتی‌های خود ناشی از دوران کرونا و قرنطینه می‌پردازند.

در این شبکه‌ی اجتماعی انواع مختلف ویدئوهای شگفت انگیز را می توانید مشاهده کنید. در کنار فیلم‌های کوتاه از یک موش بزرگ روی پیانو و بریدن هندوانه باورنکردنی، صحنه‌هایی از اعتراضات به قتل جورج فلوید در مینیاپولیس و یک درس تاریخ در مورد قتل عام سال 1921 ساکنان یک محله سیاه در تولس وجود دارد. در واقع افراد از هر چیزی که برای آن‌ها جالب و قابل توجه باشد می‌توانند ویدئو بگیرند و در تیک تاک به اشتراک بگذارند.

به طور کلی هر نوع فیلم با هر نوع موضوعی در تیک تاک موجود است. بنابراین آنچه در مورد تیک تاک غیر معمول است این است که  مکان دیگری برای دیدن این نوع فیلم ها وجود ندارد. در بهترین حالت، یک فیلم تیک تاک به ذات شخص می‌پردازد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که ویدئوهایی که در تیک تاک موجود می‌باشند، در جای دیگر مشاهده نمی‌شوند.

ویژگی‌های تاک تیک

ویژگی‌های تاک تیک
ویژگی‌های تاک تیک

 یک ویژگی خوب و برتری که تیک تاک دارد این است که تیک تاک با کاربران خود ارتباط صمیمی‌تری برقرار کرده است. و همچنین می‌توان گفت که  ذات آن برخلاف دیگر رسانه‌های اجتماعی است که قبل از آن آمده‌اند. تیک تاک می‌تواند یک سرگرمی بدون فکر باشد اما همچنان باید به آن توجه و آن را دنبال کنید. بنابراین می‌توان گفت که تیک تاک اولین تیم نیرومند تفریحی است که برای تلفن‌های هوشمند ایجاد و ساخته شده است و ممکن است همه چیز را تغییر دهد.

 با توجه به پرطرفدار بودن تیک تاک و روبه افزایش بودن تعداد کاربران آن، برای اولین بار است که آمریکایی‌ها باید در نظر بگیرند که شرکت‌های آمریکایی ممکن است همیشه بر فضای اینترنت حاکم نباشند. باید توجه کنند که اهمیت زیادی در این برنامه سرگرم کننده و پیچیده وجود دارد.

در رابطه با این شبکه‌ی اجتماعی افراد مختلفی اظهار نظر کردند که به طور مثال نمونه‌ای از آن در زیر آورده شده است. و در ادامه به توضیحات دیگر این شبکه‌ی اجتماعی می‌پردازیم.

ماه گذشته، خواننده‌ای به نام ریچارد برای ما در رابطه با اپلیکیشن تیک تاک نوشت: “آیا می‌توانید توضیح دهید که چرا همه در تیک تاک عصبانی هستند؟”

خوب، ابتکار و جادوی تیک تاک باعث شده است تا تماشای بهترین کارهای دیگران آسان شود. این شبکه اجتماعی برای ویدئوهای کاربران محدوده‌ی 60 ثانیه‌ای را قرار داده است. قابل ذکر است که محدود کردن زمان ویدئوها باعث خلاقیت بیشتر کاربران می‌شود. و غالباً یک موضوع مشترک وجود دارد که بسیاری از فیلم‌ها روی همان تنظیم شده‌اند و یا بر روی اموری تحت عنوان “چالش” با عناوین مختلف مانند تمرکز کردن روی آینه‌ها،  قرار می‌گیرند. بیشتر ویدئوهای ارسالی در تیک تاک همراه با موسیقی و رقص است.

یک دیگر از برتری‌های تیک تاک این است که تماشای فیلم مورد علاقه‌تان را تنها با فشار دادن دکمه‌ای در کامپیوترتان فراهم می‌کند و نیازی به جست و جو ندارید. همچنین نکته جالب این است که شما افراد را در آنجا نمی‌شناسید. ( به همین دلیل است که تیک تاک می‌تواند مانند  حباب عمل کند.)

  تیک تاک ویدئوهای مختلفی را از سراسر جهان با موضوعات پراکنده به نمایش می‌گذارد ولی لزوما واقعیت جهان را به شما نشان نمی‌دهد. ممکن است فیلم‌های تظاهرات جنبش “جان سیاه پوستان مهم است”  را ببینیم، در حالی که ممکن است شما فقط افراد مشهور را در حال رقصیدن ببینید.

رقبا

رقبای تیک تاک
رقبای تیک تاک

نت فلیکس، یوتیوب و بسیاری دیگر از سرویس‌های ویدئویی اینترنتی رفتارهای تجاری موجود را بر روی مدل‌های توزیع جدید پیوند زدند.  تیک تاک از همه‌ی این شبکه‌های اجتماعی پیشی گرفته و پرطرفدارترین شبکه اجتماعی برای سرگرمی قشر جوان در جهان شده است. همچنین می‌توان گفت این شبکه اجتماعی بیشتر برای افرادی است که هرگز تلویزیون را تماشا نکردند، یا علاقه‌ای به تماشای تلویزیون ندارند.

اگر در تیک تاک  هستید می‌توانید درباره‌ی موضوعات مختلف از جمله سیاست آزادانه صبحت و ویدئو ارسال کنید. همچنین در تیک تاک می‌توانید مطالب سیاسی را پیدا کنید که پخش آن‌ها در تلویزیون مرسوم نیست. فیلم ها و تولیدات هالیوود در تیک تاک موجود نیست. ویدئو های تیک تاک چه سرگرم کننده باشد و چه جدی، همه چیز متناسب با شناسه آن است. در واقع موضوعی ممکن است به عنوان چالش معرفی شود، و افراد در زمینه‌ی آن ویدئو‌های خود را ارسال کنند، حال موضوع این چالش می‌تواند جدی یا سرگرم کننده و طنز باشد. ولی باید توجه کرد که بیشتر ویدئوهای ارسالی به صورت موزیک همراه با رقص کاربران است.

دلایل مخالفت سیاستمدارن آمریکایی در رابطه با tiktok

دلایل مخالفت سیاستمدارن آمریکایی در رابطه با tiktok
دلایل مخالفت سیاستمدارن آمریکایی در رابطه با tiktok

 پاراگراف بعدی به دلایل مخالفت سیاستمدارن آمریکایی در رابطه با این شبکه‌ اجتماعی پرداخته است.

تیک تاک با بسیاری از مشکلات اینترنت مثل جمع آوری داده، همچنین اخبار غلط و نادرست آشناییت دارد. در واقع با ارسال ویدئوهای مختلف به این شبکه، ممکن است به اخبار غلط یا نادرست دسترسی داشته باشد. که همین دسترسی به ویدئوهای مختلف باعث اعتراض سیاستمدران آمریکایی شده است. همانطور که گفته شد تیک تاک یک اپلیکیشن چینی می‌باشد که شرکت بایت دنس (Byte Dance)  مالک آن است. این شرکت هر روزه در حال پیشرفت و افزایش تعداد کاربران است. به همین دلیل برخی سیاستمداران آمریکایی نگران این هستند که تیک تاک مجالی برای چین است که می‌تواند اطلاعات آمریکایی‌ها را فاش کند (در مقابل تیک تاک  این خبر را نقض می‌کند.) در مقابل تیک تاک در سال گذشته با این سؤال روبرو شد که آیا فیلم‌هایی از اعتراضات هنگ کنگ را برای دلجویی از دولت چین پنهان کرده است؟ که در مقابل این شرکت پاسخ داد که اینطور نیست.

موارد گفته شده در پاراگراف قبلی باعث شک و شبهه در افراد می‌شود. من نمی‌دانم که آیا این ترس‌ها معتبر هستند یا خیر؟ اما به طور قطعی می‌توان گفت که تیک تاک یک نشاط ذهنی است. این یکی از اولین خدمات اینترنتی چینی است که در سطح جهان بسیار محبوب است. و در مقابل این یک چالش برای  شرکت‌های اینترنتی آمریکایی است که در اکثر دنیا حاکم هستند.

همانطور که در پاراگرف های قبلی گفته شد، تیک تاک  با پرداختن به مسائل روز دنیا، چالش‌های نشاط آور، به نمایش گذاشتن مسائلی که در تلویزیون مرسوم نیست و بسیاری دیگر از چالش‌های جذاب و دیدنی می‌تواند یک سرگرمی جالب برای نسل‌های آینده باشد.

تهیه فیلم در TikTok

تهیه فیلم در TikTok
تهیه فیلم در TikTok

برایان چن(Brian X. Chen,)، نویسنده فناوری در نیویورک تایمز، برخی از برنامه‌ها و محصولات را برای کمک به شما در ایجاد فیلم‌ها و عکس‌های آنلاین خود پیشنهاد می‌کند. در تهیه فیلم های تیک تاک بعد ضبط ویدئوی مورد نظر می‌توانید آن را ادیت، ویرایش و کیفیت آن را بالا ببرید که این باعث می‌شود ویدئوهای شما طرفداران بسیاری پیدا کنند و در این شبکه اجتماعی مشهور شوید. البته قابل ذکر است که معروف شدن در رسانه‌های اجتماعی کار سختی است. (من برای سری اول تجربه‌ای ندارم، که بتوانم سگ خودم، مکس، را در اینستاگرام مشهور کنم.) اما اگر می‌خواهید با آن عکس بگیرید یا ویدئوهای با کیفیت آماده کنید، لازم نیست دوربین‌ها و چراغ‌های فانتزی گران قیمتی را فراهم کنید. شما می‌توانید با استفاده از دوربین تلفن هوشمند خود و چند ابزار ساده بهترین ویدئوها را با کیفیتی مطلوب آماده کنید.

در اینجا برخی از راهکارهای کم هزینه که من در طول این سال‌ها استفاده کرده‌ام آورده‌ ام:

سه پایه تلفن

همسرم در هنگام آماده کردن فیلم‌های آموزشی، برای نمایش دستورالعمل‌های آشپزی خود از یک سه پایه تلفن 20 دلاری استفاده می‌کند. این سه پایه را در مقابل پیشخوان آشپزخانه جایگذاری می‌کند. این سه پایه سبک و به راحتی قابل حمل است و شما به راحتی می‌توانید آن را حمل و در زوایای مختلف تنظیم کنید. همچنین 300 تا 400 دلار نیز هزینه‌ی گوشی همراه GoPro ، که از دوربین آن برای تهیه ویدئو استفاده کرده است.

یک چراغ کار

عکاسان حرفه‌ای صدها دلار برای ابزارآلات عکاسی هزینه می‌کنند. شما می‌دانید چه چیز دیگری عالی است؟ یک چراغ کار 20 دلاری که می‌توان آن را از فروشگاه سخت افزار تهیه کرد. این چراغ‌های قدرتمند برای استفاده در فضای باز طراحی شده‌اند، اما در نورپردازی برای عکاسی در محیط داخلی، به طور معجزه آسایی کار را بهبود می‌بخشند. اگرچه نور زیاد زننده است. که برای جلوگیری از انتشار آن، من تکه‌ای از کاغذ پوست را بر روی قسمت فلزی، محل انتشار نور می چسبانم.

یک برنامه ویرایش عکس

تعداد زیادی برنامه‌های ویرایش عکس و فیلم ارزان قیمت وجود دارند که می‌توان قبل از گرفتن سلفی از خود آن را فعال کنید. به طور مثال VSCO یک اپ موبایل ویژه عکسبرداری است که می‌توانید از آن برای ادیت و ویرایش عکس های خود استفاده کنید. اما باید توجه کنید که راهکارهای رایگان شما را یک قدم کوچک به مشهور شدن در اینترنت نزدیک می‌کند.

در نهایت می‌توان گفت که کاربران برای مشهور شدن در تیک تاک باید ویدئوهایی شگفت انگیز و با کیفیت عالی را در این فضا عرضه کنند و میزان فعالیت خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.