فحش‌های اسپانیایی

فحش‌های اسپانیایی

مقدمه

هر کشوری مجموعه‌ای از عبارات توهین آمیز و فحش‌های مخصوص خود را دارد و شما در زندگی روزمره با آن‌ها روبرو خواهید شد. زبان اسپانیایی هم از این قاعده مستثنی نیست.فحش‌‌های اسپانیایی تنوع زیادی دارند و گنجاندن آن‌ها در مکالمات معمولی خود با دوستان می‌تواند مکالمات شما را بامزه و خلاقانه تر کند.

در این مقاله از زرد نیوز قصد داریم فحش‌‌های اسپانیایی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که عمدتاً فحش و ناسزا هستند. با این حال، هشدار می‌دهیم که اگر به راحتی با فحش و توهین ناراحت می‌شوید و یا اینکه اگر خردسال هستید، بهتر است از این مقاله دوری کنید. برخی از کلمات اینجا – در واقع، بیشتر آن‌ها – می‌توانند برای برخی افراد توهین آمیز باشد. تمام این مقاله، از اینجا تا پایان، دارای زبانی صریح و بدون سانسور است.

همچنین اگر فردی هستید که به راحتی با اصطلاحات مبتذل و فحش آزرده نمی‌شود، به خواندن این مقاله ادامه دهید تا برخی از فحش‌‌های اسپانیایی را یاد بگیرید.

توجه

قبل از اینکه به این لیست از فحش و ناسزا در زبان اسپانیایی بپردازیم، در اینجا چند نکته را یادآوری می‌کنیم.

یادگیری کلمات و درک مکان‌هایی که می‌توانید از آن‌ها به درستی استفاده کنید ضروری است. با این حال، آنها را کم استفاده کنید. در غیر این صورت، اگر از آن‌ها در مکانی اشتباه استفاده کنید، با مشکل مواجه خواهید شد.

درست مانند هر جای دنیا، فحش دادن می‌تواند بسیار اهانت آمیز و زشت باشد. با این حال، هنگامی که از این کلمات در صحبت‌های معمولی خود با دوستان استفاده می‌کنید، احتمالا مشکلی ندارد و می‌تواند مکالمه شما را خنده دارتر کند.

یادگیری اینکه چگونه مردم اسپانیایی زبان فحش می‌دهند، می‌تواند به شما چشم اندازی از ذهن آن‌ها نشان دهد و متوجه شوید که  آن‌ها چه چیز‌هایی را توهین آمیز می‌دانند.

با در نظر گرفتن این نکات، اجازه دهید اکنون وارد موضوع اصلی شویم.

۳۰ فحش رایج در زبان اسپانیایی

در ادامه، ۳۰ فحش و ناسزا در زبان اسپانیایی  را یاد خواهید گرفت. برای اینکه راحت تر متوجه معنی این عبارات شوید، علاوه بر معادل انگلیسی آن، تلفظ فارسی آن نیز را آوردیم.

عبارات توهین آمیز در زبان اسپانیایی

Joder

کلمه Joder (خودِر) یکی از رایج ترین فحش‌‌های اسپانیایی است. معنی آن به فارسی گاییدن و معادل انگلیسی آن Fuck می‌باشد. Joder را می‌توانید در اکثر مکالمات معمولی و روزانه افراد اسپانیایی زبان بشنوید. اگر بخواهید آن را به صورت یک جمله استفاده کنید،  می‌توانید بگویید “Que te jodan” (که تِ خودان). معنی آن نیز به انگلیسی Fuck you و به فارسی “گاییدمت” می‌شود.

Mierda

معادل واژه Mierda (میِردا) به فارسی “گوه” و به انگلیسی “Shit” می‌باشد. این یکی از بی خطر ترین فحش‌های زبان اسپانیایی است و به جز اینکه فکر کنند بی ادب هستید، مشکل دیگری ندارد.  این کلمه را با می‌توان با تعداد زیادی از کلمات دیگر ترکیب کرد تا فحشی توهین آمیز تر یا حتی خنده دار تر درست کرد.  جالب است بدانید که این Mierda همیشه معنی منفی ندارد.  مثلا می‌توانید بگویید :” این آهنگ خودِ میِرداست”، مشخصا میِردا در اینجا معنی گوه نمی‌دهند و درواقع نشان دهنده لذت شنونده از آن موسیقی است.

یک عبارت که می‌توانید با فحش میِردا به کار ببرید، عبارت “Me cago en todo que se menea” (مِ کاگو اِن تودو که سه مِنِ‌آ) است. این عبارت به فارسی یعنی ” ریدم تو هرچی که راه میره” . با اینکه کمی طولانی است اما به جمله قدرت خاصی می‌دهد. با این حال این عبارت زیاد توهین آمیز نیست و در انگلیسی همان fuck یا shit ترجمه می‌شود.

عبارت “…me cago en” [مِ کاگو اِن] که معادل فارسی آن ” ریدم تو…” می‌باشد را می‌توانید با جمله‌های بسیاری ترکیب کنید؛ تقریبا هرچیزی که به ذهنتان می‌رسد می‌تواند در این عبارت جا بگیرد.

Hijo de Puta

معادل عبارت hijo de puta (ایخو دِ پوتا) در فارسی، “حرومزاده” و در انگلیسی Son of a bitch می‌باشد. ترجمه لغوی این عبارت، “پسر (فرزند) جنده” می‌باشد. عبارت ایخو د پوتا دقیقا مانند معادل فارسی آن استفاده می‌شود، فقط با این تفاوت که اسپانیایی زبان‌ها از آن بسیار بیشتر استفاده می‌کنند. Hijo de puta در اسپانیایی بیشتر برای اذیت کردن کسی استفاده می‌شود، در درجه اول به عنوان یک اظهار حسادت یا کنایه. با یک مثال در جمله بیشتر متوجه منظورمان می‌شوید. مثلا ” اون ایخو د پوتا رفت کنسرت ابی!” یا ” داداش ایخو د پوتات آیفون ۱۳ خریده؟”

Pollas en vinagre

معنی لغوی عبارت  Pollas en vinagre  (پُیاس اِن بیناگ رِ) “کیر تو سرکه” می‌باشد. می‌توان گفت این یکی از پیچیده‌ترین عبارات توهین آمیز در زبان اسپانیایی است و متاسفانه معادل مستقیم و دقیق در فارسی و انگلیسی ندارد. زمانی از این فحش استفاده می‌شود که بخواهید عدم موافقت خود را در یک گفتگو نشان دهید. پُیاس اِن بیناگ رِ زیاد معمول نیست، اما اگر در یک گفتگو با اسپانیایی زبان‌ها از این عبارت برای مخالفت خود استفاده‌ کنید، آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند و غافلگیر می‌شوند.

La hostia

عبارت la hostia (لا اُستیا) معادل عبارت holy fuck در زبان انگلیسی است. همچنین، ترجمه لغوی la hostia در فارسی، “میزبان” می‌باشد. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که لا اُستیا، چگونه معادل holy fuck است. برای درک بهتر این موضوع تاریخچه کوتاهی از آن را بررسی می‌کنیم. لا اُستیا در نواحی جنوبی اسپانیایی ریشه و به بریده نانی که در عشای ربانی خورده می‌شود اشاره دارد. در زبان انگلیسی به این تکه نان the host و در اسپانیایی la hostia می‌گویند. 

از آنجایی که کلیسای کاتولیک در اسپانیا مذهب غالب است، به کاربردن این عبارت، به خصوص جلوی افراد مذهبی، بسیار توهین آمیز تلقی می‌شود. اما در گفتگوهای دوستانه خود می‌توانید آن را استفاده کنید.

Que te den

معادل عبارت que te den (کِ تِ دِن) در زبان انگلیسی fuck off و در فارسی “سیکتیر” می‌باشد. اسپانیایی زبان‌ها از این عبارت برای اعلام نارضایتی استفاده می‌کنند. Que te den را زمانی به کار می‌برید که فردی یا چیزی حرص شما را در آورده است. به طور کلی این فحش چیزی شبیه همان فاک یو خودمان است.

Pinche

 پینچه (Pinche) یکی از متداول‌ترین عبارات توهین آمیز مکزیکی است، طوریکه مکزیکی‌ها در هر فحشی که می‌‌دهند یک پینچه اضافه می‌کنند.

این فحش یک راه بامزه برای ایجاد تاکید بیشتر در یک جمله است.

Que te jodan

عبارت que te jodan (کِه تِه خودان) یک راه خلاقانه دیگر برای استفاده از کلمه Joder (خودِر) است. به خصوص برای وفتی که می‌خواهید عصبانیت خود را سر یک فرد خاص خالی کنید. معنی فارسی آن تقریبا ” گایدمت” می‌شود و معادل انگلیسی آن “fuck you” و “fuck off” هستند. این فحش را می‌توانید در میان دوستان به کار ببرید، اما مراقب لحنی که استفاده می‌کنید باشید.

ناسزا‌ها و نفرین‌های اسپانیایی

Qué Cabron

ترجمه فارسی: “چه حرومزاده‌ای!”

تلفظ: که کابرون

در واقعیت، کابرون (Cabron) به معنی بز نر با شاخ‌های بزرگ است. یک ضرب‌المثل قدیمی اسپانیایی هست که می‌گوید، به مردی که همسرش خیانتکار است، “کابرون” می‌گویند. این به این معنی است که شاخ هایش در حال رشد هستند. این خاستگاه عبارت “Qué Cabrón” بود – چه حرومزاده‌ای! در محیط اسپانیایی، این عبارت اغلب برای فحش دادن به دیگران استفاده می‌شود و یک توهین ملایم است. غالباً بیک نفرین خیلی بد نیست و به شیوه‌ای طعنه‌آمیز استفاده می‌شود.

Los Cojones

ترجمه فارسی: “کُسشِر”

تلفظ: لُس کُخُنِس

مردان اسپانیایی عموماً با واژه “machotes” ( ماچوتِس) شناخته می‌شوند. مردان ماچو که به بیضه‌های خود افتخار می‌کنند، دوست دارند با افزودن کلمه “cojones” به جملات خود، مردانگی خود را نشان دهند. در واقع ترجمه لغوی عبارت لس کخنس، “تخم‌ها” یا خایه‌ها” می‌باشد.

این عبارت با کلمه انگلیسی “Bullshit” هم معنی است و به عنوان پاسخ به کسی که سعی دارد بهانه‌های بیهوده بیاورد استفاده می‌شود. برای پاسخ دادن به چیزی که شما را عصبانی می‌کند، فقط بگویید “Los cojones”. به یاد داشته باشید که در بعضی لهجه‌های زبان اسپانیایی،  از جمله مکزیکی، حرف “j” به صورت “hh” تلفظ می‌شود. بنابراین به جای لس کخنس، می‌توانید بگویید “لُس کُهُنِس”.

Puta Madre

ترجمه فارسی: “کیری خوب”

تلفظ: پوتا مَدره

این عبارت را می‌توان هم به عنوان فحش و هم به صورت مثبت استفاده کرد. اگر این عبارت به صورت مثبت استفاده شود، برای توصیف عالی بودن چیزی خواهد. به عنوان مثال، “عجب مهمونی پوتا مَدره‌ای بود.” عبارت مشابه آن در زبان انگلیسی، “Fucking Good” است. همچنین می‌توانید از آن برای ابراز خوشحالی استفاده کنید. به عنوان مثال، “رئال مادرید ال کلاسیکو رو برد! دِ پوتا مَدره!”

La madre que te parió

ترجمه فارسی: مادر قحبه

تلفظ: لا مَدره که تِ پَریو

این یک فحش است که اغلب اسپانیایی‌ها استفاده می‌کنند. در واقع، طبق گفته “City Life Madrid”، این فحش جزو ۳ فحش پرکاربرد اسپانیایی است و معنای لغوی آن “مادری که تو رو به دنیا آورده” می‌باشد. از این فحش به همان شیوه‌ای استفاده می‌شود که از فحش‌های “motherfucker” یا “son of a bitch” در انگلیسی استفاده می‌شود. نمونه‌ای از این فحش در جمله به این شکل است: ” یارو چه لا مَدره که تِ پَریویه! ۹ شات تکیلا رو بدون پلک زدن رفت بالا.”

Tonto del culo

ترجمه فارسی: احمق به تمام معنا

تلفظ: تُنتو دِ کولو

این یک توهین ملایم است که به فردی احمق اطلاق می‌شود. کلمه tonto یعنی احمق و culo یعنی باسن. یک فحش دیگر که شبیه این است tonto del pueblo  (تُنتو دِ پوئِبلو) می‌باشد که یعنی احمق روستا. این فحش را زمانی استفاده می‌شود که بخواهید نشان دهید یک فرد چقدر احمق است. در هر موقعیتی می‌توانید از این فحش استفاده کنید.

Un Putero

ترجمه فارسی: ” بسیار زیاد”

تلفظ: اون پوتِرو

به طور کلی این عبارت زمانی که به کار می‌رود که بخواهید در مورد حجم چیزی با اغراق صحبت کنید. البته کمی زننده نیز هست چراکه واژه putero از puta (پوتا) به معنی فاحشه گرفته شده است. مثلا: ” اون پوتِرو آدم ریخته بود بیرون.”

No me jodas

ترجمه فارسی: “کسخل نکن مارو”

تلفظ: نو مِ خُداس

زمانی که از این عبارت استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که طرق مقبال با صرف فعل در زبان اسپانیایی آشنا می‌باشد. از این عبارت زمانی استفاده می‌شود که از کسی بخواهید سربه‌سر شما نگذارد.

Métetelo por el culo

ترجمه فارسی: “بکنش تو کونت”

تلفظ: مِتِتِلو پُر اِل کولو

در اسپانیایی، فعل “meter” (مِتِر) به معنی وارد یا فرو کردن می‌باشد. وقتی آن را در دوم شخص امر صرف کنیم می‌شود métetelo  که یعنی فرو کن یا وارد کن. از آنجایی که از قبل گفتیم culo (کولو) یعنی باسن، درک معنی این اصطلاح بسیار آسان می‌شود‌.

فحش‌های اسپانیایی

Gilipollas

ترجمه فارسی: “چُس کلاس”

تلفظ: خیلیپویاس

کلمه “Gilipollas” معمولاً زمانی استفاده می‌شود که بخواهید جواب فحش کسی را بدهید و اغلب برای اشاره به حرامزاده‌ها استفاده می‌شود. وقتی کسی شما را اذیت یا عصبانی می‌کند، می‌توانید او را “خیلیپویاس” خطاب کنید. این واژه از کلمات “gilí” به معنای “احمق” و “polla” به‌معنی به “داشاق” گرفته شده است. معادل انگلیسی این عبارت Douchebag می‌باشد اما به اندازه مبتذل نیست.

Que te folle un pez

ترجمه فارسی: ” سیکتیر کن!”

تلفظ: که تِ فویّه اون پِس

فهرست فحش‌‌های اسپانیایی ما بدون این یکی تکمیل نمی‌شد. با این فحش به مرحله‌ای جدید از فحش‌‌های اسپانیایی وارد می‌شویم و خلاقیت اسپانیایی زبان‌ها در فحش دادن را می‌بینیم. معنی لغوی این عبارت ” یه ماهی تو رو بگاد” است! اصلا این چطور به ذهن کسی می‌رسد و چرا باید به کسی این طور توهین کرد؟! شاید لازم باشد تلفظ صحیح این عبارت و استفاده از آن در مکان مناسب را تمرین کنید. عبارت انگلیسی “screw you” با این عبارت هم معنی است و مانند آن استفاده می‌شود. زمانی که به شدت از کسی عصبانی هستید می‌توانید از این فحش استفاده کنید.

Coño

ترجمه فارسی: مهبل، کُس (بسیار بی‌ادبانه)

تلفظ: کُنیو

این فحش بسیار توهین‌آمیز است و باید مراقب باشید آن را به چه کسی می‌گویید. زیرا ممکن است شما را به دردسر بیاندازد. معادل انگلیسی آن، cunt است که به همان اندازه توهین آمیز می‌باشد.

Pendejo

ترجمه فارسی: اسکل

تلفظ: پِندِخو

این کلمه بسیار در زبان اسپانیایی استفاده می‌شود.  معنای لغوی آن “احمق” است و حتما به عنوان یک فحش استفاده نمی‌‌شود.

به طور معمول، وقتی به کسب pendejo می‌گویید، به این معنی است که او را احمق یا نادان خطاب کرده‌اید. اغلب، دوستان برای سرگرمی یکدیگر را “پِندِخو” صدا می‌کنند.

Capullo

ترجمه فارسی: پفیوز، عوضی

تلفظ: کاپویّو

این فحش، بیشتر از هر جا در اسپانیا استفاده می‌شود. معنای آن بستگی به خلق و خوی شخصی دارد که از آن استفاده می‌کند. همچنین می‌تواند به معنای گستاخ، نادان، خنگ باشد یا صرفاً برای فردی که روی اعصاب است استفاده شود. هنگامی که به عنوان توهین استفاده نمی‌شود، کاپویّو به معنی غنچه گل می‌باشد؛ واقعا! چه ارتباطی بین غنچه و عوضی وجود دارد؟ شباهت این هر چه که باشد، “کاپویّو” در واقع یک کلمه توهین آمیز است. و بنابراین به وضوح برای فهرست فحش‌‌های اسپانیایی ما واجد شرایط است.

Cara de culo

ترجمه لغوی: کون صورت

تلفظ: کارا دِ کولو

این یکی از فحش‌‌های اسپانیایی بامزه است.  کلا اسپانیایی‌ها روشی خلاقانه برای فحش ساختن دارند. معادل انگلیسی این فحش، “ass face” می‌باشد و عبارتی تاثیرگذار و واقعا قدرتمند است. در اسپانیایی، “cara” به معنای صورت است، و – همانطور که قبلاً مشخص کردیم – “culo” یعنی باسن. بنابراین وقتی این دو را کنار هم می‌گذارید، فحشی توهین آمیز تحویل می‌گیرید. شاید آنقدر پیچیده به نظر نیاید، اما نتیجه آن یک کلمه توهین آمیز و بامزه است.

Tonto del culo

ترجمه: کودن، خنگ

تلفظ: تُنتو دِل کولو

از آنجایی که دیگر با واژه کولو (culo) آشنا هستید، درک معنی این عبارت نباید برای شما سخت باشد. این فحش برای ابراز ناامیدی و یا نگاه تحقیر آمیز استفاده می‌شود. مثلا: ” اگه بعد از قرار اول باهات رل نزد، یه تُنتو دِل کولوئه.”

No seas gilipollas

ترجمه: گوه بازی در نیار

تلفظ: نو سِئاس خیلیپویاس

خیلیپویاس کلمه‌ای پر کاربرد در فحش‌‌های اسپانیایی است و با توجه به جائیکه در آن استفاده می‌شود، معانی مختلفی نظیر عوضی، پفیوز، ناتو و غیره دارد. فعل Ser (سِر) در اسپانیایی به معنی بودن است. با اینکه این فحش ممکن است باحال به نظر بیایید، بشدت توصیه می‌کنیم آن را برای افراد نزدیک به خود استفاده نکنید.

Zorra

ترجمه: لوند، زن خراب

تلفظ: سوررا

معنی این کلمه در اصل روباه ماده می‌باشد اما، اغلب اوقات به زنی اطلاق می‌شود لوند است و با همه سر و سری دارد. معادل انگلیسی آن “bitch” می‌باشد که اتفاقا معنی اصلی آن نیز سگ ماده می‌باشد که به زن روسپی اطلاق می‌شود.

Puta

ترجمه: فاحشه، جنده

تلفظ: پوتا

کلمه Puta رایج ترین فحش اسپانیایی در زبان عامیانه است که برای یک فاحشه به کار می‌رود. می‌توانید آن را با madre ترکیب کنید، و عبارت puta madre را ایجاد کنید که معنی “مادر قحبه” می‌دهد. این یک کلمه فوق‌العاده رایج است و می‌تواند بسته به موقعیت، بسیار توهین آمیز و یا نشانی خوشحالی باشد.

Mamahuevo

ترجمه: اوبنه‌ای (بسیار بی‌ادبانه)

تلفظ: مامااوئِبو

این فحش بسیار توهین آمیز است و می‌تواند به هر کسی آسیب بزند. و در نتیجه، ممکن شما نیز آسیب ببینید است، البته آسیب فیزیکی. معادل انگلیسی این فحش، cocksucker می‌باشد.

جمله‌های زشت اسپانیایی

Anda a cargar

ترجمه: گورتو گم کن

تلفظ: آندا آ کاگار

ترجمه مستقیمی از این جمله وجود ندارد ولی، زمانی استفاده می‌شود که بخواهید کسی را از خود دور کنید. فعل “andar” یعنی “قدم زدن” یا “رفتن” و فعل “cagar” به معنی “ریدن” می‌باشد.

Chúmame la pija

ترجمه: بیا بخورش

تلفظ: چوپامه لا پیخا

کلمه “pija” (پیخا) واژه‌ای عامیانه برای آلت تناسلی مرد است و فعل “chupar” به معنی مکیدن می‌باشد. می‌توانید chúpame را با mamame (مامامه) عوض کنید و جمله همان معنی را داشته باشد. چراکه mamar (مامار) همان معنی chupar را می‌دهد. همچنین کلمه verga (بِرگا) را می‌توانید جایگزین pija کنید.  هر دو به آلت تناسلی مرد اشاره دارند.

Come mierda y muere

ترجمه: گوه بخور و بمیر

تلفظ: کُمه میِردا ایی موئِرِ

این یک عبارت رایج در اسپانیا است. “comer”  به معنای خوردن، “mierda” به معنی گوه و morir” به معنای مردن است. وقتی آن‌ها را کنار هم بگذارید، یک عبارت توهین آمیز تاثیرگذار می‌سازند.

Vete a la infierno

ترجمه: برو به جهنم

تلفظ: بِته آ لا اینفیِرنو

کلمه Infierno به معنی جهنم است که دانستن آن درک این عبارت را ساده می‌کند. این یک جایگزین محبوب تر برای این عبارت “Mierda” (گوه) است.

سخن آخر

این هم از این، بیش از ۳۰ فحش اسپانیایی.  بیشتر سعی کنید که هنگام معاشرت با دوستان نزدیک خود و در یک محیط معمولی از آن‌ها استفاده نمایید تا از واکنش‌های منفی جلوگیری کنید. امیدواریم از این لیست فحش‌‌های اسپانیایی بهره برده باشید.

مطالب مرتبط: فحش انگلیسی / فحش ترکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.