احساس ناتوانی؛ هفت اقدام مهم در صورت احساس بی‌چارگی!

احساس ناتوانی؛ هفت اقدام مهم در صورت احساس بی‌چارگی!

احساس ناتوانی کردن چیزی است که بسیاری از افراد گاه و بیگاه ممکن است تجربه کنند. احساس ناتوانی کردن احساسی است که می‌تواند در پی یک دوره استرس یا یک ضربه روحی خوردن اتفاق بیوفتد. در برخی موارد دیگر هم ممکن است نشانه دهنده‌ی یک اختلال روانی مانند افسردگی و اضطراب در افراد باشد.

وقتی که احساس ناتوانی می‌کنید ممکن است که هیچ انگیزه‌ای برای انجام هیچ کاری نداشته باشید. ولی خوب خبر خوب این است که امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم که راه‌هایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از این روش‌ها می‌توانید احساس بهتری داشته باشید تا بتوانید به راحتی  از پس چالش‌های زندگی برآیید.

در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

شناسایی منابع استرس‌زا

اگر احساس می‌کنید که همه چیز از کنترل شما خارج شده است باید در پی یک تغییر باشید. در چنین حالتی ممکن است احساس کنید که هیچ کاری را نمی‌توانید انجام دهید.

ولی خوب نگران نباشید، خوب است که در چنین مواردی این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا اخیراً در شرایط استرس‌زایی بوده‌اید؟
  • آیا اخیراً دچار ضربه روحی و یا به گونه‌ای عقب گرد شده‌اید؟
  • آیا اتفاقاتی در زندگی برایتان به وجود آمده است که خارج از کنترل شما باشد؟
  • آیا با علائم دیگری مانند زود رنجی، ناراحتی، ناامیدی و از دست دادن علاقه به چیزی یا کسی دست و پنجه نرم می‌کنید؟

ارزیابی برخی از عواملی که ممکن است در احساس ناتوانی شما نقش داشته باشد، می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری بگیرید. اگر بتوانید تصمیم بهتری بگیرید می‌توانید هر چه سریع‌تر در پی یک راه حل اساسی برای رفع این مشکل باشید.

به عنوان مثال اگر استرس‍های روزمره در شما این احساس ناتوانی را ایجاد کرده است، یافتن راه‌ کارهایی برای کنترل استرس می‌تواند به شما تا حد زیادی کمک کند.

اگر مشکلی یا چیزی خارج از کنترل شما باشد، مدیریت نحوه ارتباط و پاسخگویی به این مسئله می‌تواند راه حل مشکل شما باشد.

احساس ناتوانی
احساس ناتوانی

مقاومت در مقابل تغییر

وقتی که احساسات ناتوانی یا درماندگی را تجربه می‌کنید، گاهی اوقات خوب است که به دنبال یک راه حل باشید و  به دنبال راهی باشید که این مقاومت در مقابل مسائل را از خود به دور کنید. این بدان معنا نیست که شما لزوماً احساس درماندگی یا ناتوانی را انتخاب کنید.

ممکن است انتخاب شما چیزی باشد که در برابر تغییر مقاومت می‌کنید. احساس ناتوانی در شما ممکن است به این معنی باشد که شما آماده ایجاد یک تغییر بزرگ در زندگی خود هستید. غلبه بر این احساسات منفی ممکن است شما را مجبور به پذیرش چالش‌هایی کند. ممکن است که این چالش‌ها در برخی موارد خیلی دشوار، چالش برانگیز یا حتی طاقت فرسا باشد!

نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که تغییر ذهنیت در خود ممکن است بسیار سخت باشد. ممکن است که دچار مجموعه چالش‌های منحصر به فرد خود شوید. ولی خوب می‌توانید برای خود دنیای جدیدی از فرصت‌ها و پاداش‌هایی را فراهم کنید که ارزش تغییر را داشته باشید.

کنترل کردن شرایط و تمرکز کردن

اگر شما زمان زیادی را صرف فکر کردن به چیزهایی می کنید که نمی‌توانید تغییر دهید، به احتمال زیاد احساس ناتوانی و درماندگی را در خود بیشتر و بزرگتر خواهید کرد. تمرکز بر روی آن چیزهایی که تغییرناپذیر است قطعا می‌تواند فقط احساس شکست شما را در شما بیشتر کند.

توجه به مواردی که می‌توانید آن را کنترل کنید، به شما کمک می‌کند توانایی بیشتری داشته باشید. این احساس بهتری را در شما ایجاد خواهد کرد. همین‌طور می‌تواند انگیزه و انرژی شما را برای کار در جهت ایجاد تغییر ایجاد کند.

همه گیر جهانی بیماری COVID-19 نمونه‌ای از یک واقعه آسیب زا است که باعث شده بسیاری از افراد احساس ناتوانی و درماندگی و غرق شدن کنند. از آنجا که بسیاری از جنبه‌های مختلف این موضوع از شرایط خارج شده است. ولی شما می‌توانید با مدیریت مواردی که در اختیار دارید احساس قدرت بیشتری داشته باشید. همین‌طور می‌توانید احساس بهتری نسبت به زندگی خود داشته باشید.

دقیق و درست نبودن افکار منفی شما

تحریف‌های شناختی راهی است که مغز شما در تفسیر اشتباه وقایع، نتیجه گیری‌های نادرست و باور به مواردی که کاملاً اشتباه است که انجام می‌دهد. وقتی با احساس ناتوانی مثل درماندگی روبرو هستید، یادآوری این نکته ضروری است که مغز شما همیشه حقیقت را به شما نمی‌گوید!

پس خوب است که دفعه بعدی که خود را در حال ناراحتی و فکر اینکه “هیچ چیز تغییر نخواهد کرد” یا “هیچ کاری نمی‌توانم انجام دهم که باعث ایجاد تغییر شود” دیدید، باید خود را از این افکار منفی به دور کنید. سعی کنید لحظه‌ای به عقب بروید و دیدگاه واقعی‌تری نسبت به مسائل داشته باشید.

همیشه تغییر این نوع الگوهای فکری آسان نیست. یادگیری نحوه شناختی آنها اولین قدم برای تغییر این مشکلات است.

احساس ناتوانی
احساس ناتوانی

به چالش کشیدن احساسات ناتوانی

وقتی که شروع به شناخت افکار و احساساتب موجب ناتوانی در شما شده است کردید، وقت آن رسیده است که فعالانه شروع به چالش کشیدن مغز خود و جایگزینی آنها با افکار دقیق‌تر و قدرتمندتر باشید.

این مورد ممکن است شامل جستجو در شواهدی باشد که خلاف آن را نشان می‌دهند. اگر از تلاش برای رسیدن به یک هدف خاص احساس درماندگی می‌کنید، به زمانهایی فکر کنید که با موفقیت به چیزی رسیده‌اید. خوب است که در چنین شرایطی خود را در آن شرایط مشابه قرار دهید.

خوب است که به دنبال شواهدی باشید که احساسات ناتوانی و درماندگی را در شما از بین ببرد. سعی کنید که به موقعیت‌هایی فکر کنید که احساس بهتری را به شما دهد.

با این کار شما به خود کمک خواهید کرد که احساس قدرت بیشتری داشته باشید. شک نکنید که با این کار می‌توانید این احساس را در خود از بین ببرید.

به خاطر سپردن نقاط قوت خود

اگر احساس ناتوانی می‌کنید باید وقت بیشتری را جهت شناخت استعدادها، نقاط قوت و توانایی‌های منحصر به فرد خود کنید. این کار مفیدی است که می‌تواند به شما کمک زیادی کند. تأکید بر این قابلیت‌ها راهی عالی برای به دست آوردن توانمندی و انگیزه بیشتر برای مقابله با چالش‌هایی است که ممکن است در مراحل مختلف زندگی خود با آن روبرو شوید.

در نظر داشته باشید لیستی از مواردی را که در آن مهارت دارید تهیه کنید. در مرحله بعد باید در مورد روشهایی که ممکن است از آنها برای حل یک مشکل استفاده کنید، فکر کنید. به جای این که به نقاط ضعف خود بپردازید ، وقت خود را بر روی قدردانی و بزرگ کردن نقاط قوت خود متمرکز کنید.

تمرین پذیرش

خیلی خوب است که بتوانید به این باور برسید که می‌توانید مواردی که خارج از کنترل شما هستند را قبول کنید. احساس اینکه مجبورید همه چیز را کنترل کنید در واقع می‌تواند احساس ناتوانی و حتی ناامیدی بیشتری در شما ایجاد کند. ولی وقتی که شرایط را بپذیرید، همه چیز برای شما به گونه‌ای دیگر خواهد شد.

تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد به اشتباه باور كنند كه می‌توانند آینده را كنترل كنند، در حقیقت احساس ناراحتی و پریشانی بیشتری خواهند کرد.

تمرکز بر زمان حال و تمرکز روی مواردی که می‌توانید در لحظه کنترل کنید، می‌تواند کمک خیلی زیادی را به شما کند. کار بر روی کنترل مواردی که در زمان حال صورت می‌گیرد به افراد کمک می‌کند تا کمتر احساس ناراحتی و  نارضایتی از زندگی کنند.

ذهن آگاهی، فرایندی است که شامل آگاهی بیشتر از زمان حال بدون غوطه‌ور شدن در گذشته یا نگرانی از آینده باشد. با این کار شما تا حد زیادی در کاهش احساس درماندگی در خود کمک خواهید کرد.

احساس ناتوانی
احساس ناتوانی

حرف آخر

احساس ناتوانی و درماندگی احساسی سخت است که می‌تواند کنار آمدن با موانعی را که در زندگی با آن روبرو هستید دشوار سازد. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا احساس توانایی و قدرت بیشتری داشته باشید.

اگر احساس ناتوانی شما باعث پریشانی، دشواری در عملکرد یا همراه با علائم دیگری است، با پزشک خود صحبت کنید. چنین علائمی ممکن است نشانه‌ای از بیماری مانند افسردگی یا اختلال عصبی و … باشد.

پزشک شما می‌تواند گزینه‌های درمانی زیادی مانند روان درمانی، دارو و اصلاح سبک زندگی را به شما پیشنهاد دهد. با این کار شما می‌توانید تا حد زیادی کنترل همه چیز را به دست بگیرید و زندگی بهترین داشته باشید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.