تفاوت رک بودن و بی ادب بودن

بدون شک صداقت یکی از بارزه های بسیار با ارزش انسان است. به نظرم مانند بسیاری از مردم حتی می توان گفت با ارزش ترین بارزه انسانی است. اما بسیاری از مردم برداشت درستی از صداقت ندارند. بار ها شنیده ام کسی با جمله ” بخواهم راستش را بگویم…” شروع به صحبت می کند و سخنانی بسیار توهین آمیز و خارج از دایره ادب بر زبان می آورد. مردم هم در شبکه های اجتماعی و هم در زندگی واقعی به این موضوع می پردازند و می خواهند فرق بین رک بودن و بی ادب بودن را بدانند.

من را هم به این نقطه می رساند که : رک و صادق بودن به شما اجازه بی ادب بودن را نمی دهد. این اجازه را به شما نمی دهد که هر طور که خواستید در مورد کسی یا چیزی صحبت کنید فقط به خاطر اینکه بگویید آدم صادقی هستید. شما به هیچ کس “لطفی” نمی کنید. این خصیصه شما را جذاب یا با مزه نشان نمی دهد. چون فکر می کنید بقیه هم با شما هم نظرند این اجازه را به شما نمی دهد که با صدای بلند افکار خود را بیان کنید. وقتی نظر خود را با جمله ” من فقط راست ش را می گویم” به این معنی است که بیان نظر خود را بر احترام به دیگران مقدم می دانید و هیچ احترامی برای ارزش های انسانی ندارید.

شما به نحوه صحبت کردن با دیگران اهمیتی نمی دهید چون هیچ کس را به جز خودتان قبول ندارید. برای شما اهمیتی ندارد نظرات شما چه تاثیری می تواند بر دیگران داشته باشد چون فقط به خودتان فکر می کنید. ایده ی اینکه تحت عنوان صداقت و رک بودن هر چیزی بر زبان بیاورید بسیار مسخره است. صداقت به معنای این نیست که هرچیزی را بگویید.

صداقت یعنی مودب بودن و به دیگران احترام گذاشتن. دیگران را بر خود مقدم شمردن. قبل از صحبت کردن به صحبت های خود فکر کنید که آیا گفته های شما به کسی صدمه می رساند یا خیر. صداقت یعنی مودب بودن. دیگران را بر خود مقدم شمردن. قبل از بیان نظرات خود با خود فکر کنید که آیا نظرات شما به کسی صدمه می رسانند. قبل از صحبت کردن از خودتان بپرسید ” آیا نظرات من ناشی از جایگاه من است؟ آیا تغییر مثبتی در گفتگو ایجاد می کند؟ آیا صحبت های من برای کسی مفید است؟”

اگر جواب سوالات بالا منفی است، پس دیگر صحبت نکنید. گاهی مودب بودن به معنای این است که غرور خود را نادیده بگیرید و بی خیال گفتگو شوید. حتما قرار نیست جواب همه گان را بدهید.

همه ی ما نظراتی در مورد موضوعی داریم، گاهی سخت است که آن را بیان نکنیم. اما چیزی که ما باید بدانیم این است که قرار نیست همیشه نظرات خود را به اشتراک بگذاریم، قرار نیست همه بدانند ما چه نظری داریم. گاهی بیان نظرات ما به دیگران صدمه می زند و برای اینکه ” این حرف بر دلم سنگینی می کرد اما حالا سبک شدم” قرار نیست هر چیزی را بر زبان بیاورید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *