ویکتوریا سکرت؛ از ابتدا تا امروز (بزرگترین فروشنده لباس‌زیر زنانه)

ویکتوریا سکرت؛ از ابتدا تا امروز (بزرگترین فروشنده لباس‌زیر زنانه)

همان‌گونه که می‎دانید ویکتوریا سکرت یکی از بزرگترین فروشنده‌های لباس‌زیر زنانه در آمریکاست. این شرکت چندین دهه متوالی است که فعالیت خود را آغاز کرده و جزو یکی از محبوب‌ترین برندهای لباس‌زیر در دنیاست.

امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا در مورد تاریخچه پرشکوه و پربار این برند آمریکایی برای شما بگوییم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا خیلی بیشتر در مورد بالا بلندی‌هایی که تا به امروز داشته بدانید.

تاریخچه ویکتوریا سکرت

سال‌های متوالی است که این برند توانسته نقش مهمی در تامین و تولید لباس‌های زنانه داشته باشد. ولی در اواخر دهه 90 بود که شهرت این لباس‌زیر زنانه به اوج خود رسید و همه عاشقش شدند.

به سختی می‌توانید کسی را در ایالات متحده پیدا کنید که به نوعی این برند را نشناسد. همین طور کمتری کسی است که تا به حال چیزی از این برند را خریداری نکرده باشد.

محبوبیت و افت ناگهانی

همان‎‌گونه که گفتیم در اواخر دهه 90 میلادی بود که تبدیل به محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین برند لباس‌زیر شد.

این محبوبیت هم به‌خاطر کتواک‌ها و شوهای بی‌نظیری بود که برای مردم به نمایش می‌گذاشت. همین امر موجب شد که این شرکت به اوج خود برسد و جزو یکی از پرفروش‌ترین برندهای دنیا شود.

ولی با وارد شدن به سال 2000، کم‌کم فروشش افت کرد و مشتریان از پایین آمدن کیفیت شکایت داشتند. دیگر مثل قبل ویکتوریا سکرت محبوب نبود و دیگر جزو اولیت خرید مردم نبود.

همین امر موجب شد که این شرکت اعلام کرد که 55٪ از سهام ویکتوریا سکرت را به یک شرکت سهامداری خصوصی می‌فروشد.

علاوه بر این واگذاری اعلام کرد که تمام تلاش خود را خواهند کرد که دوباره این برند به کیفیت قبلی خود بازگردد.

بعد از این افت ناگهانی فروش و کیفیت هم مدیر عامل و رئیس سابق آن L Brands ، Les Wexner نیز پس از گذشت نزدیک به چندین دهه که ریاست این برند را برعهده داشت، از سمت خود کناره گیری کرد.

چند ماه بعد از این واگذاری و کناره‌گیری رئیس سابق، شرکت سهامی خاص که بیشتر سهام این برند را بدست آورده بود شکایتی را علیه ویکتوریا سکرت مطرح کرد و اعلام به فسخ این قرارداد کرد.

همین امر موجب شد که با شکایت‌ها و پیگیری‌هایی که صورت گرفت، این معامله رسما فسخ شد!

ویکتوریا سکرت
ویکتوریا سکرت

آغاز به کار ویکتوریا سکرت

برند Victoria’s Secret در سال 1977 توسط یک تاجر آمریکایی به اسم روی ریموند تاسیس شد.

روی ریموند با الهام‌گرفتن از یک تجربه ناخوشایندی که برای خرید لباس زیر برای همسرش داشت این برند را تاسیس کرد.

او برای خرید لباس‌زیر به یک فروشگاه بزرگ رفت. در آن زمان بعضی فروشگاه‌ها بودند که امکان ورود آقایان به این مغازه‌ها را محدود کرده بودند.

او دوست داشت فروشگاهی را پیدا کند که او هم بتواند به راحتی وارد شود و برای همسرش لباس‌زیر بخرد. همان زمان بود که ایده‌ی تاسیس چنین فروشگاهی به سر او زد. یک فروشگاه لباس‌زیر زنانه فروشی که هرکسی آزاده بتواند به آن وارد شود و خرید کند!

همین شد که این برند را به اسم ویکتوریا سکرت تاسیس و نامگذاری کرد.

در همان ابتدا او تعداد انگشت شماری از فروشگاه‌های ویکتوریا سکرت را افتتاح کرد. همین طور کاتالوگ معروف آن را راه اندازی کرد.

افت ناگهانی کیفیت ویکتوریا سکرت

تا سال 1982  این شرکت بیش از 4 میلیون دلار فروش سالانه داشت. اما طبق گزارش‌ها در آن زمان همان‌گونه که در بالا گفتیم به ورشکستگی نزدیک شده بود. در همان زمان بود که لس وکسنر وارد عمل شد.

وکسنر یک شرکتی بود که برندهای متعددی را تأسیس کرده بود و شهرت خیلی زیادی داشت. ولی کم‌کم به نوبه‌ی خود تبدیل به یک امپراتوری شده بود.

تا ژوئن 1982 شرکت لیمیتد که قبلا برند اکسپرس و لین بریانت را خریداری کرده بود. شش فروشگاه ویکتوریا سکرت را به قیمت 1 میلیون دلار خریداری کرد.

وکسنر هم دقیقا همان ایده‌ی ریموند را ادامه داد. او اجازه داد که آقایان هم اجازه ورود و خرید از این فروشگاه لباس‌زیر زنانه را داشته باشند.

ورود ویکتوریا سکرت به اروپا

او همان دوره بود که تصمیم گرفت که کم‌کم پای ویکتوریا سکرت را هم به فروشگاه‌های اروپا باز کند و کم‌کم آن را گسترش دهد.

بنابراین او تصمیم گرفت که نسخه ارزان قیمت‌تری از این برند را به اسم La Perla تواید کرد.

لباس‌زیرهایی که لوکسی که قیمتی ارزان و مقرون به صرفه  و کیفیت قابل توجه داشت!

ویکتوریا سکرت
ویکتوریا سکرت

شروع نمایش سالانه مد

کم‌کم این برند هم در اروپا محبوبیت خود را پیدا کرد. در سال 1995 بود که آنها تصمیم گرفتند که در یک نمایش معروف سالانه مد به صورت اختصاصی شرکت داشته باشند.

این نمایش که توسط Ed Razek  مدیر ارشد بازاریابی اداره می‌شد، به بخشی نمادین از برند این برند تبدیل شد.

رازک و تیم عملیاتی او انتخاب برترین و زیباترین مدل‌ها را برعهده گرفتند.

او تلاش کرد که زیباترین و سکسی‌ترین مدل‌هایی که در آن زمان وجود داشتند؛ به عنوان فرشتگان ویکتوریا سکرت استفاده کنند.

او  در آن زمان از مدل‌هایی مثل Gisele Bündchen ، Tyra Banks و Heidi Klum کمک گرفت و همین آغاز به کار فعالیت جدی‌تر این برند شد.

در سال 1999 ، این نمایش برای اولین بار به صورت آنلاین پخش شد. در همان اولین شوی تلویزیونی بیش از 1.5 میلیون بیننده  داشت. همین امر موجب شده بود که زیرساخت‌های اینترنتی به‌خاطر همین حجم از بیننده دچار مشکلات اساسی شود!

در همان شوی تلویزیونی که فرشتگان ویکتوریا سکرت مدل‌های Miracle Bra و Body را پوشیده بودند.

این برنامه تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های این برند شد و دوباره به اوج خود رسید.

همین شو و همین دو مدل پرفروش باعث شده بود که فروش محصولات این برند چندین برابر بیشتر از حد معمول شود!

ولی خوب این محبوبیت همه با فکر و زیرساخت‌هایی که در پشت این شوی تلویزیونی بود به دست آمده بود!

رازک که پیمانکار اصلی این شو بود، از بهترین عکاسان و مدیران تلویزیونی جهان برای ساخت تبلیغات تجاری و شوهایی که برپا می‌کردند استفاده کرده بود.

هر سال این شوها خیلی بهتر و باکیفیت‌تر و مجلل‌تر برگزار می‌شد. محبوبیت این برند به قدری شد که در یکی از همین شوها از یکی از فرشتگان این برند به اسم Gisele Bündchen استفاده کردند.

آنها در این شو از لباس زیر 15 میلیون دلاری که روکش الماس و یاقوت داشت استفاده کردند!

این سنت تا به امروز ادامه پیدا کرده و هرساله در همین شوها یکی از بهترین و خاص‌ترین و زیباترین لباس‌های زیر خود را رونمایی می‌کنند!

تغییرات جدید در خط تولید

در سال 2006 بود که وکستر بعد از 9 سال پیاپی ریاست این برند را بر عهده گرفته بود، با فروش 70٪ خود فروشش را به 7/7 میلیارد دلار رسانده بود!

آنها تصمیم گرفتند که یک سری تغییرات جدید را در برند خود ایجاد کنند. همین شد که آنها تصمیم گرفتند که تمرکز خود را که صرفا بر روی لباس زیر بود تغییر دهند و لباس شنا و مایو و … را هم در خط تولید خود قرار دهند.

همین شد که آنها نام تجاری خود را به سه بخش به نام Victoria’s Secret Lingerie, Victoria’s Secret Beauty  و  Pink  تقسیم کردند. علاوه بر آن برای برای هر بخش مدیران جدیدی را استخدام کردند.

Jan Singer مدیر عامل بخش خط تولید لباس زیر شد ولی بعد از سه سال فروش این شرکت به شدت دوباره پایین آمد.

ولی خیلی سریع دوباره با یک سری تغییرات اساسی توانستند که این کاهش فروش را جبران کنند. آنها این بار به تولید و فروش دستبند و سوتین‌های ورزشی و … شدند و وارد فاز جدیدی از تولید شدند.

ویکتوریا سکرت
ویکتوریا سکرت

افت مجدد فروش  

بین سال های 2016 و 2018 بود که سهام بازار این برند در ایالات متحده از 33٪ به 24٪ کاهش یافت.

دلیل اصلی این کاهش سهام هم این بود که  برخی از خریداران شکایت داشتند. آنها معتقد بودند که کیفیت لباس‌زیر این برند خیلی پایین آمده است.

ولی آنها بیکار ننشستند و تصمیم گرفتند که در خط تولید جدید که همان pink بود. آنها تصمیم گرفتند که حراج‌های فوق‌العاده بگذارند تا مقداری این ضرر جبران شود!

در مارس 2018 بود که رندال کونیک که یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران این برند بود. او در یادداشتی خطاب به سرمایه گذاران دیگر اعلام کرد که خط تولید  pink در شرف سقوط و ورشکستگی است.

علاوه بر این از آنجایی که خط تولید Pink بیشتر مختص نوجوانان بود. برخی والدین شکایت داشتند که Pink در تبلیغاتش بیش از حد سکسی است. همین طور معتقد بودند که اصلا برای نوجوانان در آن سن و سال اصلا مناسب نیست!

همین اعتراضات و کم شدن کیفیت این محصولات موجب شده بود که تعداد تماشاگران شوهای این برند هم به شدت افت پیدا کند. همین امر باعث شد که این برند برای چندمین بار در معرض سقوط بگیرد.

ولی در نوامبر 2018 بود که رازک اعلام کرد که شوی جدیدی قرار است پخش شود سورپرایزهای زیادی با خود به همراه خواهد داشت!

شوی جدید و سورپزایزها

اد رزک در پشت صحنه‌ای که از این شو با مردم به اشتراک گذاشته بود، اعلام کرد که خبرهای جدیدی از ویکتوریا سکرت در راه است!

او خیلی واضح و صریح از تمامی منتقدین خواست که یکبار برای همیشه دست از گفتن اخبار منفی و پایین نشان دادن این برند کناره گیری کنند.

خبر جدید این بود که در همان شو قرار بود که از مدل‌های تراجنسیتی و … استفاده کنند!

ولی این بار باز هم مردم  خیلی موافق نبودند و از کار شدیدا انتقاد کردند. ولی آنها کوتاه نیامدند و شدیدا مسر بودند که این شو را اجرا کنند!

ولی این تبلیغات و استفاده از این مدل‌ها برای ویکتوریا سکرت تاثیر سو داشت.

همین طور تا حد زیادی دوباره سهام این شرکت افت پیدا کرد و مردم خیلی مایل به خرید این محصولات نبودند!

آنها این بار به دنبال یک راه اساسی برای نجات دوباره این برند شدند تا جلوی سقوط مجدد را بگیرند!

مدل سایز بزرگ

بررسی‎های زیادی صورت گرفت. این بار واقعا آنها تصمیم گرفته بودند که یک کار اساسی برای نجات مجدد ویکتوریا سکرت انجام دهند. در نهایت به آنها تصمیمات مهمی را در این باره گرفتند.

این راه نجات استفاده از مدل‌های سایز بزرگ بود. این بار به جای اینکه از مدل‌های سکسی و آنچنانی برای شوها استفاده کنند، از یک مدل سایز بزرگ استفاده کردند.

این بار آنها یک مدل سایز بزرگ مجارستانی به اسم باربارا پالوین را به عنوان یکی از جدیدترین فرشتگان ویکتوریا سکرت معرفی و استخدام کردند.

این تغییر اساسی تاثیر و واکنش خیلی خوبی از سمت مردم داشت و مردم واقعا از این تغییر راضی بودند.

اکثر اینستاگرامرها پستی را مبنی بر انتخاب این مدل جدید منتشر کردند و احساس رضایت کردند. چرا که مردم به این باور بودند که این برند صرفا محدود به مدل‌ها و افرادی که بدن بی‌نقص هستند بود.

بعد از این تغییر اساسی ویکتوریا سکرت اولین مدل تراجنسیتی خود را نیز استخدام کرد. با این کار آنها وارد یک بخش جدیدی از تجربه کاری خود شد

والنتینا سامپایو مدل جدید تراجنسی برزیلی در ماه آگوست عکسی از خود در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. در آن عکس اواین خبر را ‌تایید کرد.

ویکتوریا سکرت
ویکتوریا سکرت

استعافاهای جدید

ولی خوب این تغییرات به همین جا ختم نشد. رازک رسما اعلام کرد که دیگر قصد ادامه همکاری با این شرکت را ندارد.  همین استعفای او باعث شد که شرکت در همان سال هیچ شوی جدیدی نداشته باشد.

بعد از این ماجرا با توجه به حواشی زیادی که در این شرکت داشت.وکسنر مدیرعامل و رئیس این شرکت رسما اعلام کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

ولی او اعلام کرد که 55٪ از سهام ویکتوریا سکرت را به یک شرکت سهامدار خصوصی به اسم Sycamore Partners خواهد فروخت.

 ویروس کرونا و ویکتوریا سکرت

در ماه مارس سال 2020 با شیوع کرونا در کل دنیا ویکتوریا سکرت هم مثل سایر فروشگاه‌ها مجبور شد که فروشگاه‌های خود را تعطیل کند. در عوض بیشترین تمرکز خود را بر روی فروش آنلاین بگذارد.

ولی در پایان ماه آوریل مدیرعامل جدید شکایتی را در مورد این اقدام جدید شرکت کرد. او در این شکات مطرح کرد که در طی بسته بودن فروشگاه‌ها و کاهش موجودی جدید و عدم پرداخت اجاره بهای اکثر شعبه‌ها اعلام کرد که آنها باید این قرار داد را طی دو ماه فسخ کنند.

این بار هم برای دومین بار این قراداد فسخ شد و دیگر شرکت Sycamore مدیر این شرکت نبود.

ولی باز هم مثل همیشه مدیران ارشد این شرکت اعلام کردند و گفتند این اولین بار و آخرین باری نبود که این شرکت با چنین چالش‌هایی رو به رو شد.

آنها همچنین اذعان داشتند که این مشکل شدید اقتصادی برای همه‌ی دنیا بوده و خیلی زود این ماجرا به پایان خواهد رسید.

در حال حاظر بیش از 250 شعبه از فروشگاه‌های ویکتوریا سکرت در آمریکا و همه کشورهای دنیا بسته شده است. انها بیشترین فروش خود را به صورت آنلاین انجام می دهند.

امید است که هر چه زودتر این ویروس ملعون دست از سر دنیا بردارد. تا شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف انقدر در دسترس نباشند.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *