شوره زدن موها؛ اصلی‌ترین دلیل برای این موضوع و راه حل

شوره زدن موها؛ اصلی ‌ترین دلیل برای این موضوع و راه حل

آیا می‌دانستید که دلیل اصلی شوره زدن موها چیست؟ آیا شما هم نگران این قضیه هستید و این شوره‌ها شما را کلافه کرده؟ اگر در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید، ما همه چیز را در مورد شوره سر به شما خواهیم گفت.

شوره‌ی سر چیست؟

اگر دقت کرده باشید، گاهی وقتی که از حمام می‌آیید تکه‌های سفید و خشکی روی شانه‌های شما مشخص می‌شود. اگر روی موهای خود دست بکشید این مقدار بیشتر هم خواهد شد. این همان شوره‌ی سر است که وقتی که به موهای خود دست می‌زنید یا موها را شانه می‌کنید روی لباس شانه‌های شما می‌ریزد. گاهی ممکن است کسی که دچار ریزش مو می‌شود، احساس خارش کند. گاهی ممکن است برای افراد موجب شرمساری و خجالت شود.

این اصلا مورد خاصی نیست که شما بخواهید بابت آن خجالت‌زده شوید. چرا که با استفاده از محصول‌های مرتبط و یا درمان‌های خانگی می‌توانید این روند را موقف کنید.

شوره زدن موها
شوره زدن موها

دلیل اصلی شوره زدن

خیلی‌ها بر این باورند که دلیل اصلی شوره زدن به روش شستشو و نگهداری موها ارتباط دارد. در صورتی که این فقط یک باور غلط است! شوره هیچ ارتباطی با روش شستشو و نگهداری موهای شما ندارد و این مشکلی است که پوست سر ناشی می‌شود. وقتی سلول‌های روی پوست سر رشد می‌کنند، خیلی سریع از بین می‌روند و همین امر باعث به‌وجود آمدن شوره در سطح سر شما خواهد شد. ولی متاستفانه یا خوشبختانه شوره زدن را شما هیچ‌وقت نمی‌توانید به طور کامل از بین ببرید و یا آن را از روی سر بردارید.

خیلی‌ها هم بر این باورند که دلیل اصلی شوره سر به‌خاطر خشکی سطح پوست سر است که این هم باوری غلط است. ولی خوب عواملی می‌تواند در این امر دخیل باشد که به آن اشاره خواهیم کرد که می‌تواند آن را دلایل اصلی بروز شوره در سر دانست.

قارچ‌ها

یکی از عواملی که موجب بروز این پدیده در سطح سر شما می‌شود به‌خاطر قارچ‌هایی است که روی پوست سر وجود دارند. البته این موضوع را در اینجا باید اضافه کنیم که قارچ‌ها روی پوست سر بیشتر افراد وجود دارند. همه‌ی این قارچ‌ها باعث بروز شوره در سر نخواهد شد.

ولی خوب عده‌ای دیگر بر این باورند که سیستم ایمنی بدن باعث بروز شوره در سطح سر می‌شود. واکنش‌های مختلف سیستم ایمنی در در برابر قارچ‌ها از خود واکنش نشان می‌دهد. همین امر موجب بروز این مشکل در پوست سر شما می‌شود.

استرس بالا

استرس داشتن را می‌توان به عنوان مادر تمامی بیماری‌ها دانست. در اثر شوک‌های عصبی و یا استرس بالا ممکن است که موجب شود، در پوست سر خود شاهد شوره باشید.

بیماری

در صورت ابتلا به یک بیماری‌های خاص، احتمال بروز شوره در سر می‌تواند امری طبیعی است که با رعایت کردن اصول خاص و محصولات مناسب می‌‌توانید آن را کنترل کنید.

سرما

در بسیاری از افراد دیده شده که در فصول سرد سال افراد دچار ریزش مو و یا شوره‌ی سر خواهد شد.

سبوریا

سبوریا نوعی بیماری است که بیشتر در بعضی قسمت‌های بدن از جمله گوش، صورت و مرکز سینه ممکن است به‌وجود بیاید. همین امر گاهی موجب بروز شوره در سطح سر هم خواهد شد.

التهابات در پوست سر

التهابات پوستی هم می‌تواند یکی دیگر از عوامل موثر در این امر باشد. این التهابات موجب می‌شود که سلول‌های پوست سر سریع‌تر تقسیم شوند و رشد کنند و بستری را برای رشد قارچ‌هایی که باعث شوره می‌شوند را فراهم کنند.

 حساسیت به محصولات مراقبتی از مو

گاهی ممکن است پوست سر شما به یک سری محصولات مراقبتی و یا شیمیایی واکنش نشان دهد که باعث قرمزی و یا پوسته پوسته شدن و خارش و در نهایت شوره سر شود.

پوست‌های چرب و حساس

این مورد یکی دیگر از عوامل موثر در این مورد است. نشانه‌های آن هم می‌تواند داشتن پوست قرمز و چرب باشد که با پوسته‌های سفید یا زرد پوشیده شده باشد. این مورد ممکن است بر روی پوست سر و نواحی که در آن‌ها غدد چربی بیشتری دارند تاثیر بیشتری داشته باشد. نقاطی مثل ابروها، اطراف بینی، پشت گوش‌ها، استخوان.

عدم شستشوی کافی

در گاهی اوقات ممکن است فردی خیلی به بهداشت خود اهمیت ندهد . چرا که باعث تجمع چربی و سلول‌های پوست سر شود که در نهایت موجب ایجاد شوره در سر شود.

عوارض جانبی شوره‌ی سر

خیلی‌ها شاید بر این باور باشند که شوره‌ی سر تنها موجب خشکی پوست باشد. ولی این تنها قسمتی از ماجراست. شوره‌ی مو می‌تواند عوارض جانبی زیادی را برای شما داشته باشد که در ادامه عوارض آن را به شما خواهیم گفت.

شوره زدن موها
شوره زدن موها

عفونت در چشم

یکی از بدترین و خطرناک‌ترین مشکلاتی که ممکن است دچارش شوید این است که دچار عفونت‌های پوستی شوید. مثلا آماس پلک چشم، یکی از عفونت‌های خیلی رایج در چشم است که در اثر شوره‌ی سر می‌تواند ایجاد شود. از مشخصات رایج این عفونت می‌تواند قرمزی، خارش، التهاب پلک و ایجاد پوسته‌هایی شبیه شوره روی مژه‌های شما باشد.

جوش و آکنه

پوسته‌هایی که بر اثر پوست خشک ایجاد می‌شود و باعث شوره‌ی سر می‌شود،می‌تواند به راحتی موجب مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد جوش روی آن شود. کسانی که پوست‌های حساس دارند، خیلی بیشتر از سایر افراد مستعد این مشکل خواهند بود و خیلی سریع باید در صدد رفع این مشکل باشند.

پسوریاسیس

پسوریاسیس نوعی بیماری پوستی است که می‌تواند به لکه‌های ضخیم قرمزرنگ و پوسته‌پوسته شدن پوست شود که شوره‌سر می‌تواند این مشکل را در افراد تشدید کند!

ریزش مو

یکی دیگر از عوامل شایع می‌تواند ریزش مو شود که در اثر به وجود آمدن خارش در سطح سر، می‌تواند موجب ریزش مو هم شود.

 راه‌های درمان شوره سر

در مورد درمان و از بین بردن شوره راه‌های بسیاری وجود دارد و می‌توانید تا حد زیادی آن را کنترل کرد. ولی یکی از ساده‌ترین راه‌‌ها این است که از محصولات مراقبتی مناسب مثل استفاده از شامپوهای ضدشوره است. خوب است که هر روز با شامپوهای ملایم مخصوص شوره سر، هر روز موهای خود را شستشو دهید. این روش کمک می‌کند که سلول‌های مرده پوست روی هم انباشته نشود و تا حد زیادی چربی پوست را کنترل کنید.

در بهترین و ایده‌آل ترین حالت شما برای از بین بردن این مشکل با مراجعه به یک پزشک متخصص شروع به درمان آن کنید تا او بهترین و موثرترین راهنمایی را به شما بکند.

خیلی‌ها بر این باورند که در چنین شرایطی نباید از شامپوها و مواد شیمیایی استفاده کرد که این تنها یک باور غلط است و هرگز به صورت علمی به اثبات نرسیده است.

شوره زدن موها
شوره زدن موها

شامپوی ضد شوره چیست؟

 استفاده از شامپوهای ضدشوره می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای از این بردن شوره‌سر باشد. در ادامه این مقاله ما بهترین شامپوهای ضدشوره در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد ولی به خاطر داشته باشید که یک شامپوی خوب و مناسب باید این ترکیبات را در خود داشته باشد:

  • قطران زغال‌سنگ
  • سولفید سلنیوم ۵ درصد
  • مشتقات زینک
  • سالیسیلیک اسید
  • کتوکونازول ۲٫۵ درصد
  • تی‌تری اویل ۶ درصد

شدیدا به شما توصیه می‌کنم که قبل از خرید بهترین و مناسب‌ترین محصول به فرمولاسیون آن توجه کنید و از وجود این ترکیبات در آنها مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.