آیا مدت خواب منجر به کاهش وزن می‌شود؟

آیا مدت خواب منجر به کاهش وزن می‌شود؟

میزان خواب و استراحت شما می‌تواند بر کیفیت زندگی و سلامتی شما اثرگذار باشد. در این مطلب به ارتباط میان مدت زمان خواب و تاثیر آن بر کاهش وزن خواهیم پرداخت که آگاهی از آن به بهبود وضعیت سلامتی شما کمک کند.

مقدمه

زمانی که به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابیم، روز بعد بی‌حال و کسل خواهیم بود. حتی ممکن است که انتخاب‌های ما در مسائل روزمره ضعیف‌تر باشند و کارهایمان را به کندی انجام دهیم. یکی از بارزترین اثرات کم خوابی این است که نحوه‌ی تغذیه‌ی ما تغییر می‌کند و ممکن است در طول روز احساس گرسنگی و ضعف داشته باشیم. به جای دستیابی به غذاهای غنی از پروتئین و غذاهایی که انرژی مورد نیاز بدنمان را به مدت طولانی تامین می‌کنند، به سمت خوراکی‌هایی کشیده‌ می‌شویم که سرشار از چربی و کربوهیدرات می‌باشند. مغز به صورتی است که انرژی زیادی برای انجام فعالیت خود می‌خواهد و می‌داند چگونه این مسئله را برای خود حل کند.

هنگامی که به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید، نمی‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید حتی اگر برنامه‌ی ثابت و جدی برای ورزش کردن داشته باشید.

در این مقاله از زردنیوز، چرایی این امر را بررسی می‌کنیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه می‌توانیم شرایط را تغییر دهیم و بهبود ببخشیم تا خواب بهتر و کارآمدتری داشته باشیم و هم به وزن مناسب و ایده‌آل خود برسیم.

آگاهی درمورد مغزهای کم فعالیت

مغزهای کم فعالیت دارای لوب فونتال غیرفعال هستند؛ این لوب، قسمتی از مغز است که تصمیماتی می‌گیرید را مدیریت می‌کند. همچنین احساسات، خلق‌وخوی و خودکنترلی شما را کنترل و مدیریت می‌کند و باعث می‌شود که پاسخ رفتاری مناسبی با توجه به شرایط بدهید؛ مثلا رفتار مناسبی نسبت به این سوال که (آیا می‌توانم از خوردن‌ آن تکه پای زغال اخته اضافی دست بکشم)، داشته‌ باشید.

 مغزهای کم فعالیت
مغزهای کم فعالیت

زمانی که کمتر از حد طبیعی می‌خوابید، مغز شما توانایی لازم برای نه گفتن‌ به خوراکی‌ها را ندارد. ممکن است که در کنترل کردن میزان غذایی که می‌خورید، مشکل داشته‌ باشید زیرا آن بخش از مغز شما که مسئول پاداش دادن‌ به شماست و با انجام یک سری از کارها باعث می‌شود شما حس خوبی داشته‌ باشید، در حال افزایش دادن‌ فعالیت خود است و شما را مجبور می‌کند که مقدار بیشتری از آن غذاهای ناسالم اما خوشمزه بخورید.

مغز و نحوه‌ی متابولیسم و سوخت‌وساز سلول‌ها

متابولیسم و سوخت‌وساز شما در هنگام خواب ادامه می‌یابد و در آن زمان تا حدود 15درصد نیز کاهش پیدا می‌کند که بیشتر این انرژی صرف فعالیت‌های مغزی می‌شود و همچنین مواد شیمیایی طبیعی مانند هورمون رشد انسانی و کورتیزول را که با چرخه‌ی خواب و بیداری میزان آن تنظیم می‌شود، تولید و ترشح می‌کند.

یک مغز کم‌ فعالیت و کم خواب، به غدد فوق‌کلیوی شما دستور می‌دهد که مقدار اضافی کورتیزول را در هنگام عصر ترشح کنند. این هورمون که باعث افزایش سطح استرس در شما می‌شود، به بدن فرمان می‌دهد که انرژی ذخیره کند. افزایش ذخیره کردن انرژی در بدن شما، باعث می‌شود که چربی‌ای از بدن شما برای کسب انرژی نسوزد و همین امر باعث می‌شود که چربی‌های بدن شما حفظ شوند.

کمبود خواب به همراه ترشح هورمون کورتیزول، باعث از بین رفتن هورمونی می‌شود که در افزایش اشتهای شما نقش دارد. گرلین، هورمون مربوط به گرسنگی و لیپتین، هورمون مربوط به حس سیری است. بنابر گفته‌ی کلینیک مایو، کم خوابی منجر به افزایش گرلین و کاهش لیپتین در خون می‌شود؛ به همین دلیل، در زمانی که کم خوابیده‌اید، اغلب احساس گرسنگی می‌کنید و بعد از جندین وعده‌ی خوراکی، هرگز احساس سیری نخواهیدکرد و گرسنگی بیشتر به معنای مصرف کالری بیشتر است.

در نهایت، کم خوابی به این معناست که بدن شما به احتمال زیاد نمی‌تواند گلوکز را تحمل کند؛ چرا که بدن شما نمی‌تواند به خوبی کربوهیدرات‌ها را جذب کند که این روش دیگری است که باعث می‌شود چربی‌های بدن شما باقی بماند. افزایش مقدار قند خون باعث می‌شود که میزان انسولین در پانکراس(کبد)افزایش پیدا کند. مطابق گفته‌ی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات‌متحده آمریکا، تمام این انسولین می‌تواند باعث شود سلول‎های شما را وادار کند که پاسخی ندهند و این زمانی است که بدن شما نسبت به انسولین مقاوم شده‌ است و ذخیره‌ی چربی اضافه‌ای را دریافت می‌کنید که در نهایت این کار می‌تواند منجر به ابتلا به دیابت شود.

بخوابید و ورزش کنید

خواب و ورزش
خواب و ورزش

کمبود خواب بیشتر از نحوه‌ی سوخت‌وساز بدن تاثیرگذار است؛ همچنین، منجر به کمبود انرژی، کمبود انگیزه و کاهش درک و آگاهی می‎‌شود. بنابراین، احتمال دارد که از اهداف خود مانند تلاش برای تناسب اندام دست بکشید و یا بدون علاقه به ورزش بپردازید و به خود آسیب بزنید. ما به خوبی این را می‌دانیم که این راه درست کاهش وزن و تناسب اندام نیست. آکادمی پزشکی خواب آمریکا برای داشتن خوابی بهتر، توصیه‌ می‌کند که خوابی منظم داشته باشد، به طور پیوسته و منظم ورزش کنید، از میان وعده‌های آخرشب خودداری کنید، وسایل الکترونیکی را خاموش کنید و با آنها کار نکنید و اتاق خود را حدالامکان تاریک نگه‌دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *