مضررات و خطر های استفراغِ عمدی

بعد از مصرف مقدار زیادی غذا و خوراکی، تا جایی که دیگر نمی توانید حرکت و فکر کنید یا به درستی کاری را انجام دهید، تعجب می کنید که چرا این بلا را بر سرِ خود آورده اید. همچنین به دنبال راه کاری سریع، برای خلاصی از این وضع می افتید. راه های زیادی برای خلاصی از این وضع وجود دارند اما باید بدانید که هیچ کدام سریع نیستند. شما باید پیش از شروعِ خوردن اولین لقمه خود، به چالش بالا فکر کنید. همانطور که همه از قبل می دانند، یک راه برای امداد فوری وجود دارد، اما هدف از این مقاله توضیح این مسئله است که چرا بالا آوردن عمدی روشی سالم و هوشمندانه برای این مشکل نیست. استفراغ عمدی برای مرتبه اول یا دوم شاید مسئله خیلی مهمی نباشد، اما تکرار آن به صورت پی در پی می تواند در طول زمان به مشکل بزرگی تبدیل شود. در ادامه با خطرات این کار بیشتر آشنا می شوید.

1 – بدن شما مستعد استفراغ می شود

بدن انسان با تغییراتی که به تدریج می خواهید ایجاد کنید، به خوبی خود را وفق می دهید. اگر به صورت مناسب اقدام به وزنه زدن کند، عضلات درگیر در آن ناحیه قوی تر می شوند تا بتوانید وزنه های سنگین تری بلند کنید. اگر به صورت مرتب تمرینات هوازی انجام دهید، بدن شما برای انجام این فعالیت ها برای مدت طولانی تر سازگار تر خواهد شد. اگر تمرینات افزایش حجم معده را به درستی انجام دهید، معده شما به مرور زمان حجم بیشتری از غذا را در خود جای می دهید. در سمت دیگر ماجرا، اگر بعد از هر بار پرخوری، اقدام به بالا آوردن عمدی کنید، معده شما مستعد استفراغ های غیر ارادی می شود. و اگر معده شما با این مورد وفق پیدا کند، بعد از هربار مصرفِ زیاد غذا، معده شما به صورت غیر ارادی اقدام به بالا آوردن غذا می کند.

2 – کمبود آب بدن و عدم تعادل مایعات بدن

مخصوصا اگر “همه” محتویات معده را استفراغ کنید، مقدار قابل توجهی از اسید معده، آب و سایر مایعات حیاتی بدن را هم از بین می برید. این قضیه باعث بر هم خوردنِ موقت تعادل مایعات می شود، تا زمانی که بدن خود را با شرایط تطبیق دهد و سطح مایعات را به حالت عادی برگرداند. خیلی مهم است که، بعد از هر استفراغ عمدی یا غیر عمدی، مقدار زیادی آب مصرف کنید. اگر این کار را نکنید، بدن شما به طور بالقوه از کمبود آب رنج می برد و فعالیت های بدن شما نیز به کندی پیش می رود. همچنین مصرف آب کمک می کند تا اسید معده باقی مانده در مری و دهان شما نیز شسته شود.

3 – اسید معده باعث فرسایش دندان ها و دهان شما می شود

امیدوارم که با این موضوع از قبل آشنا شده باشید که اسید معده فوق العاده قوی است. با استفاده از مقیاس pH که از صفر (اسیدی ترین حالتِ ممکن) تا 14(قلیایی*بازی*ترین حالت ممکن) درجه بندی می شود، اسید معده با توجه به ویژگی های هر شخص بین 1.5 تا 3.5 درجه بندی می شود. اسیدِ قوی معدی می توانید همه خوراکی ها و نوشیدنی های شما را هضم کند. با استفراغ های پی در پی و اسیدی که همراه غذا از معده شما خارج می شوند، این اسید به مرور زمان مینای دندان و سایر بافت های موجود در دهان را از بین می برد.

4 – دچار مشکلاتی نظیر زخم معده یا رفلاکس اسید معده می شوید

اسید معده فقط باعث مشکل در دندان ها و دهان نمی شود، بلکه می تواند برای خود معده و مری هم مشکلاتی را به وجود آورد. ممکن است بعد از دوره ای از استفراغ های مزمن، دچار زخم معده یا رفلاکس اسید معده شوید. همچنین زخمی دردناک در قسمت اول روده کوچک که به “اثنی عشر” معروف است. زخم معده شما نتیجه نهایی عدم تعادل بین مایعات گوارشی در معده است. همچنین این عدم تعادل مایعات گوارشی باعث زخم اثنی عشر نیز می شود. دقت داشته باشید که این مشکلات به سختی درمان می شوند و طول مدت درمان این زخم ها نیز بسیار طولانی است و ممکن است سال ها شما را درگیر خود کنند. پس به یاد داشته باشید که استفراغ های عمدی و پی در پی می تواند باعث ایجاد زخم معده و اثنی عشر، رفلاکس اسید معده، فرسایش مینای دندان و ایجاد مشکل برای مری شود.

5 – در نهایت مبتلا به بولیمیا (پرخوری عصبی) می شوید

بولیمیا نوعی پرخوری عصبی است. در این بیماری فرد ابتدا مقدار زیادی غذا می خورد و سپس با ایجاد استفراغ عمدی می کوشد از افزایش وزن خود جلوگیری کند. قبل از هرگونه توضیح بیشتر، می خواهم یاد آور شوم که این مقاله در مورد خطرات پرخوری عصبی نیست، که بسیار مهم تر و خطرناک تر است و باید در مقاله ای جداگانه به شرح و بیان مشکلات آن پرداخت. قصد من بیان خطرات استفراغ عمدی است که اگر تکرار شود در طول زمان باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری می شود که در موارد یک تا چهار به آن ها پرداخته شد. شانس مبتلا شدن به بولیمیا خیلی نادر است اما به قدری مهم و خطرناک است که باید به آن اشاره می شد.

برای تاکید بر نکته شماره 5، مخاطبان این مقاله افرادی در نظر گرفته شده اند که انگشت انداختن و بالا آوردن بعد از وعده غذایی حجیم و ناراحتی های بعد از مصرف زیاد غذا را، امری عادی می دانند. این خطرات البته برای همه صدق می کند، اما این مقاله برای کسانی که از اضافه وزن خود رنج می برند و می خواهند برای به حداقل رساندن افزایش وزن، به صورت عمدی استفراغ کنند نوشته نشده است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.