الکل و تسکین درد؛ آیا این دو می‎توانند مکمل هم باشند

الکل و تسکین درد؛ آیا این دو می‎توانند مکمل هم باشند؟

استفاده از الکل برای تسکین و کاهش اثرات درد شاید چیزی باشد که نظر بسیاری‌ها با هم هم‌خوانی داشته باشد. ولی آیا واقعا همین‌طور است؟ آیا الکل و تسکین درد می‌تواند هر دو مکمل هم باشند؟

در ادامه‌ی این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید. هرگز خواندن این مقاله تا انتها را از دست ندهید و با من همراه شوید.

الکل و تسکین درد

آیا تاکنون فیلم‌‌های وسترن قدیمی را تماشا کرده‌اید؟ مثلا در فیلمی کسی احتیاج پیدا می‌کند که پایش را قطع کنند. هنرپیشه در حال درد کشیدن است و هیچ امکانی هم نیست که او را بیهوش کنند. می‌بینیدکه به او یک بطری ویسکی می‎‌دهند و او شروع به خوردن می‌کند. به اندازه کافی مست می‌شود و عده‌ای شروع به قطع کردن پای او می‌کنند!

اینجاست که نشان می‌دهد همیشه نیازی به مرفین نیست و الکل می‌تواند این نیاز شما برآورده کند.

هنوز هم بسیاری از افراد به دلیل توانایی در کاهش فشار در سیستم عصبی مرکزی، به استفاده از الکل برای تسکین درد روی می‌آورند. چرا که معتقدند که الکل به کاهش سرعت مغز و سیستم عصبی، تا حد زیادی کمک می‌کند.

در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد تا بیشتر متوجه موضوع شوید.

بالا بردن تحمل با الکل

بله با استفاده از الکل می‌توانید تحمل خود را تا حد زیادی بالا ببرید. ولی استفاده مداوم از الکل برای کاهش درد می‌تواند شما را با مشکلات جدی رو به رو سازد. شاید باور نکنید ولی اگر مقدار الکل مصرفی شما تا خیلی بیش از حد شود، در مواردی می‌تواند بسیار کشنده و خطرناک باشد!

ولی به نظر شما چرا این یک مشکل بزرگ باشد؟

مشکل بزرگ این است که بدن با نوشیدن الکل شروع به ایجاد تحمل می‌کند. به عبارت دیگر هر چه میزان دردی که شما بیشتر شود، قاعدتا نیاز به نوشیدن بیشتری از الکل خواهید داشت.

بدون فاکتور تحمل، میزان الکلی که برای تسکین دردهای شدید لازم است قاعدتا بیشتر خواهد شد. همین مصرف بیشتر هم ممکن است از حدی که باید بنوشید بیشتر شود و همین امر شاید برای آن فرد خطرساز باشد!

ولی در نظر داشته باشید که نوشیدن الکل برای بالا بردن تحمل درد خیلی خیلی خطرناک است.

خطرات بالای نوشیدن الکل

خوردن بیش از حد الکل در مدت زمان طولانی می‌تواند مجموعه‌ای از مشکلات را با خود به همراه داشته باشد. مشکلاتی مثل سرطان، بیماری‌های کبدی و بسیاری مسائل دیگر که در ادامه خیلی مفصل در موردش صحبت خواهیم کرد.

علاوه بر مشکلات جدی که به سلامت شما وارد می‌شود، مشکلات خیلی بیشتری هم برای شما پیش خواهد آمد.

مثلا استفاده طولانی مدت از الکل می‌تواند منجر به وابستگی شیمیایی به خود الکل شود. همین امر به تنهایی می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد.

الکل و تسکین درد
الکل و تسکین درد

نوشیدن الکل با دارو

همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ وقت تحت هیچ شرایطی الکل را با دارو مصرف نکنید. کسانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند، در صورت استفاده از داروهای ضد درد از جمله داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و … هرگز نباید با الکل آنها را استفاده کنند. چرا که آنها را با خطرات بیشمار بیشتری مواجه خواهد کرد.

مخلوط کردن الکل و مواد افیونی هم به نوبه‌ی خود می‌تواند بسیار کشنده و خطرناک باشد. علاوه بر احساس خواب‌آلودگی شدید، موجب بروز علائمی چون مشکلاتی در حافظه و در موارد بسیار دیگری مثل مشکلات تنفسی رو به رو کند. اگر هم در همین مدت رانندگی کنید، صد در صد با خطرات زیادی شما را مواجه خواهد کرد.

نوشیدن الکل با داورهای ضد افسردگی

نوشیدن الکل تنها با داروهای بدون نسخه خطرناک نیست. بلکه با بسیاری داروهای دیگر هم می‌تواند تداخل  داشته باشد و بسیار خطرناک باشد.

یکی از همین خطرناک‌ترین ترکیبات داروهای ضد افسردگی مانند داروهای آرام‌بخش هم مضر است.

در بسته بندی تمامی این داروها و در بروشور مخصوص هم صرحتا تاکید شده که این داروها را به هیچ وجه نباید با الکل مصرف کرد.

مثلا به خاطر داشته باشید که نوشیدن الکل و آسپرین می‌توانند شدیدا به مخاط معده شما آسیب برساند. الکل و تایلنول هم می‎توانند خطر آسیب به کبد را افزایش دهند. الکل و ادویل (ایبوپروفن) می‎توانند باعث زخم و خونریزی معده شوند.

مصرف ویتامین A و الکل

تداخل‌های غذایی با الکل معمولا تداخل‌های خطرناکی نیستند. اما پزشکان در رسانه‌های مختلف بارها توصیه کرده‌اند که ویتامین A یا غذاهایی که به مقدار زیاد ویتامین A دارند، همراه با الکل مصرف نشوند.

این  چرا که مصرف زیاد الکل باعث تجزیه ویتامین A می‌شود. از طرفی مصرف دوز بالای این ویتامین در زنان باردار باعث بروز نقایص مادر‌زادی می‌شود که الکل تشدید‌کننده این فرایند است.

مصرف الکل با آنتی بیوتیک

عوارض مصرف الکل با آنتی بیوتیک می‌تواند در برخی شرایط خطرناک و جدی باشد. به طور کلی مصرف هر گونه دارو با الکل ممکن است عاقلانه نباشد. چرا که تداخل دارو و الکل می‌تواند منجر به کم آبی بدن شود. خواب طبیعی را قطع کرده و توانایی طبیعی بدن برای بهبودی را مختل کند.

برخی از آنتی بیوتیک‌ها یک تعامل خاص و گاه بسیار خطرناک با الکل دارند. به طور طبیعی بر روی خیلی از بطری‌های دارویی  برچسب «اجتناب از الکل» نوشته شده است. پس بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که تداخل دارو با الکل چه عوارضی دارد.

 آنتی بیوتیک‌ها که به عنوان آنتی باکتریال نیز شناخته می‌شوند. برخی از آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان عفونت‌های مختلف می‌توانند با الکل تداخل داشته باشند.

بعضی از آنتی بیوتیک ها وقتی با الکل مخلوط می شوند ممکن است واکنش های جدی ایجاد کنند. مثلا تشنج و سمیت کبدی. همین طور واکنشی شبیه دی سولفیرام که باعث ضربان قلب سریع، برافروختگی و حالت تهوع می‌شود!

سایر آنتی بیوتیک‌ها ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخوشایند مانند حالت تهوع، سرگیجه یا حتی خواب آلودگی شوند که با نوشیدن الکل نیز می تواند بدتر شود.

همه آنتی بیوتیک‌ها منجر به تعامل جدی با الکل نمی‌شوند. اما طی سالیان گذشته، به دلیل هشدارهای عمومی در برچسب محصول یا به دلیل مصرف بیش از حد الکل، ممکن است برچسب های “اجتناب از الکل” روی بسیاری از بطری های تجویز آنتی بیوتیک در داروخانه قرار داده شود.

الکل و تسکین درد
الکل و تسکین درد

لیست داروها و تداخل آن با الکل

در ادامه ما لیستی از برخی داروهای رایج و عوارض جانبی که با نوشیدن الکل به همراه دارد را برای شما لیست کرده‌ایم.

همیشه این لیست را به خاطر داشته باشید:

داروهاعوارض جانبی با الکل
دمرول، داروون، کدئیناختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی.  احتمال بالا در مرگ فرد مصرف کننده
بوفرین، آسپرین، اکسسدرین، آناسین، آلکا-سلتزرتحریک و خونریزی احتمالی در معده و روده
Valium ، Libriumهوشیاری را کاهش می‌دهد، اختلال در روند تصمیم گیری و واکنش و ترکیبی احتمالاً کشنده
سامینکس، قرص های خواب آورقدرت دارو را تا حد زیادی افزایش می دهد، سیستم عصبی مرکزی را افسرده می کند
دالمان، سکونال، نمبوتالبسیار احتمالاً کشنده است. هرگز نباید با الکل ترکیب شود.
Dristan ، Coricidin ، Nyquilخواب آلودگی و از دست دادن هوشیاری
انسولین، اوریناز، تولینازواکنش های شدید و غیر قابل پیش بینی. هرگز نباید با الکل ترکیب شود.
تتراسایکلین، سرومیسین، فولویسینمی تواند حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند. ارائه دهنده اثر دارو کمتر است.
داروهای فشار خون بالاقدرت را افزایش می‌دهد، فشار خون را به میزان خطرناکی پایین کاهش می دهد.
داروهای ضد انعقاد خونقدرت ضد انعقادی داروها را افزایش می دهد و منجر به خونریزی بالقوه تهدید کننده زندگی می شود.

عوارض کلی مصرف الکل با داروها

يكي از شایع‌ترين تداخلات الكل و آنتي بيوتيك با دارو ضد ميكروبي مترونيدازول است. مترونیدازول برای انواع عفونت‌ها از جمله معده یا روده، عفونت های پوستی، مفصلی و ریوی استفاده می‌شود. مصرف مترونیدازول با الکل ممکن است منجر به واکنشی به نام واکنش شبیه دی سولفیرام شود.

علائم «واکنش شبه دی سولفیرام» می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد
  • التهاب پوست
  • ضربان قلب سریع
  • درد قفسه سینه
  • اختلال در تنفس
  • تهوع و استفراغ
  • گرفتگی معده، استفراغ

واکنش مشابهی ممکن است در مورد سایر آنتی بیوتیک ها مانند سفوتان سفوتان، آنتی بیوتیک سفالوسپورین رخ دهد. تینیدازول که در طبقه مشابه مترونیدازول قرار دارد می‌تواند منجر به بروز عوارض مشابهی شود.

در حالی که از این داروها استفاده می کنید حداقل 72 ساعت پس از قطع دارو، نباید الکل مصرف شود.

برخی از آنتی بیوتیک‌ها مانند مترونیدازول ممکن است عوارض جانبی سیستم عصبی مرکزی را کاهش دهند. عوارض جانبی سیستم عصبی مرکزی، عبارتند از:

  • گیجی
  • سرگیجه
  • خواب آلودگی

اما الکل یک داروی کاهش دهنده CNS محسوب می‌شود. وقتی الکل با آنتی‌بیوتیک‌هایی که دارای اثر مهارکننده CNS هستند نیز ترکیب شود، ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی و تداخل دارویی شود.

این عوارض می تواند هنگام رانندگی، در افراد مسن و در بیمارانی که ممکن است داروهای ضد افسردگی CNS دیگر مانند داروهای تسکین دهنده درد افیونی، شل کننده های عضلانی، داروهای ضد افسردگی، داروهای اضطراب یا تشنج و غیره استفاده می کنند، بیشتر و حتی جدی تر باشد.

مشکلات معده، مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده نیز می تواند در آنتی بیوتیک ها شایع باشد. مصرف الکل می تواند این عوارض معده را بدتر کند.

جمع بندی

به عبارت ساده، سعی کنید تا حد ممکن به هیچ وجه داروهای خود را با الکل ترکیب نکنید. اگر قصد قرص خوردن دارید و فقط الکل در دسترس دارید، به هیچ وجه این ترکیب را استفاده نکنید.

این کار عوارض خیلی زیادی دارد که حتما باید مدنظر داشته باشید. در مورد عوارض جانبی داروهایی هم که مصرف می‌کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *