فیلم‌های فانتزی

معرفی۲۰ فیلم‌ فانتزی برتر در تاریخ

مقدمه

تعداد کمی از ژانرهای فیلم به اندازه فیلم‌های فانتزی، إحساس شدید فرار از دنیای اطراف را ارائه می‌دهند. چه در حال ورود به سرزمینی اسطوره‌ای مانند سرزمین میانه در ارباب حلقه‌ها، به قلمروی معنوی مانند (کامی) در  Spirited Away، یک هزارتوی سوررئالیستی مانند آلیس در سرزمین عجایب و هزارتوی پان، یا به یک جهان منحصر به فرد. ما همیشه جذب راه‌ و روش‌هایی می‌شویم که فیلم‌های فانتزی می‌توانند با آن‌ها و با داستان‌هایی که در دل ما نهفته است، ما را به دنیاهایی ببرند که سال‌های نوری دورتر هستند. و بهترین بخش داستان کجاست؟ اینکه برای رسیدن به مقصد نیازی به سوار شدن بر اژدهای پرنده یا پاسخ دادن به معمای پل ترول ندارید.

اگرچه، اگر فیلم‌ها را در سینما ببینید، ممکن است نیاز به پرداخت عوارض برای سفر خود داشته باشید. از کلاسیک‌های جاودانه‌ای مانند جادوگر شهر اوز تا داستان‌های امروزی مانند شکل آب، ژانر فانتزی به یکی از بزرگترین تست های لیتموس، برای اندازه‌گیری توانایی‌های فنی و داستان گویی صنعت فیلم ما تبدیل شده است. برای مدتی واقعیت را در حالت تعلیق قرار دهید و اجازه دهید در برخی از تخیلی ترین فیلم‌های تمام دوران گم شوید. اینها بهترین فیلم‌های فانتزی هستند. به فرار نیاز دارید؟ شنل خود را بردارید، ما همان چیزی را داریم که شما به آن نیاز دارید. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

بهترین فیلم‌های فانتزی در تاریخ

ادوارد دست قیچی

غالبا وقتی کارگردانان فیلمی را با الهام از دوران کودکی خود می‌سازند، می‌توان انتظار یک بلوغ معمولی با قهرمانی انسانی را داشت اما، وقتی تیم برتون به عنوان کارگردان مطرح است، داستان تغییر می‌کند. و نتیجه، بسیار شبیه بقیه کارهای تیم برتون، در سطح کار ناآرام است و در عمق آن سیال است. جانی دپ در نقش ادوارد دست قیچی انسان نما که همانطور که حدس زده‌اید به جای دست قیچی دارد، بازی می‌کند. زمانی که موانع ادوارد برای رسیدن به عواطف انسانی با علاقه‌مند شدن به دختر مراقبانش تشدید می‌شود. پیشرفت او به شیوه‌های عجیب و غریب زیبایی، آشکار می‌شود.

جومانجی

هیچ چیز مانند یک سفر درون یک بازی رومیزی با رابین ویلیامز به عنوان راهنمای شما، ماجراجویی دوران کودکی را بیان نمی‌کند. یک خواهر و برادر، ناخواسته جعبه پاندورا را با شروع یک بازی تخته‌ای ماوراء طبیعی باز می‌کنند. و آن‌ها برای پایان دادن به بازی تلاش می‌کنند تا طلسمی را که بر بازیکن قبلی وجود داشت. که اتفاقاً در داخل آن بازی گیر کرده بود را از بین ببرند.

امتیاز: اگر نسخه اصلی فیلم را دوست دارید (که بدون شک بهترین است) یک بازسازی با بازی The Rock و Jack Black وجود دارد که بسیار لذت بخش است.

ببر خیزان، اژدهای پنهان

این فیلم محبوب بین‌المللی wuxia، ژانری از داستان سرایی چینی است. که داستان‌های خارق‌العاده رزمی‌کاران در چین باستان را بازگو می‌کند. هم به خاطر طرح کلی و هم صحنه‌های رزمی تماشایی‌اش به یک کلاسیک جاودانه در دنیای فانتزی تبدیل شده است. داستان در قرن نوزدهم در چین اتفاق می‌افتد. یک شمشیرباز چیره‌دست تصمیم می‌گیرد تا زندگی جنگی خود را برای بودن در کنار معشوقش رها کند و «شمشیر سرنوشت سبز» خود را برای یک دوست نزدیک وصیت می‌کند. با این حال، هنگامی که تحویل توسط یک دزد متوقف می‌شود، سرنوشت در بسیاری از مسیرهای مرگبار و دوئل‌های جذاب می‌شود.

سه گانه ارباب حلقه‌ها

این فیلم، «جادوگر شهر اوز» برای نسل مدرن است. سه گانه استادانه پیتر جکسون (و اگر می‌خواهید عمیق تر بشوید، فیلم‌های هابیت هم هستند) بهترین چندگانه فانتزی تمام دوران است. با مناظر زیبا و حمل و نقل؛ ست‌ها و لباس‌های پیچیده؛ صحنه‌های جنگ گسترده؛ نمره درخشان؛ و بازی خارق العاده ( او سرزمین میانه را به طور کامل روی صفحه می‌آفریند). چندگانه محبوب جی آر آر تالکین به همان اندازه واقعی است که می‌تواند در دسته فیلم‌های تکرار نشدنی در زندگی باشد.

جادوگر شهر اوز

جادوگر شهر اوز همه زیبایی‌های این ژانر را دارد مثل جادوگران و میمون‌های پرنده واقعاً وحشتناک. موزیکال کلاسیک 1939 ، دوروتی را در ماجراجویی ناشی از گردباد به سرزمین جادویی اوز دنبال می‌کند. در حالی که او در جاده آجر زرد به سمت جادوگر می‌رود، که امیدوار است به او کمک کند تا به خانه بازگردد. با شیر بزدل، مرد حلبی و مترسک دوست می‌شود، که همه خودشان هم از جادوگر درخواست دارند. در حالی که بدون شک سفری به یک سرزمین فانتزی است، اما شما را مطمئن می‌کند که هیچ جایی مثل خانه خود آدم نمی‌شود.

هزارتوی پان

فیلم الهام گرفته گیلرمو دل تورو در سال 2006، فیلمی است که گاها توجه‌ها را آنچنان که باید جلب نمی‌کند. اما یک منظره از فیلم فانتزی تاریک است و متوجه می‌شوید که چرا این یک فیلم کلاسیک کالت است. داستان در اسپانیای تحت اشغال نازی‌ها در سال 1944 اتفاق می‌افتد. داستان اصلی، داستان اوفلیا، دختر جوانی است که ماجراجویی خود در عناصر خارق‌العاده یک هزارتو در عمق تأثیرات ویرانگر جنگ و مردان شیطانی را آغاز می‌کند.

آلیس در سرزمین عجایب (1951)

در چشم ذهنتان، وقتی به مسافر لانه خرگوش، کوچک شدن، بزرگ شدن، آلیس، کلاهک‌دار دیوانه و همه این‌ها فکر می‌کنید، چه می‌بینید؟ اگرچه کمی دست کم گرفته شده است، اما احتمالاً برداشت گوتیک تیم برتون از آلیس در سرزمین عجایب نیست. به احتمال زیاد انیمیشن 1951 دیزنی آن چیزی است که می‌بینید. و دلیل خوبی هم دارد: خانه موش، شگفتی، معصومیت و روح ماجراجویانه کلاسیک لوئیس کارول را نشان داد.

شکل آب

یکی دیگر از پیشنهادهای دل تورو، برنده بهترین فیلم 2017، ما را به ایالات متحده بازمی‌گرداند و زنی لال را به ما معرفی می‌کند که عاشق هیولایی ماهی مانند می‌شود که در آمریکای جنوبی دستگیر شده و به ایالات متحده منتقل شده است. این فیلم ویژگی‌های آثار قبلی اواسط قرن دل تورو و همه چیزهای عجیب و غریبی را دارد که شما را مجذوب خود می‌کند. هشدار: لطفاً مراقب تخم مرغ‌های آب پز زیاد پخته خود باشید.

مری پاپینز

ممکن است تمام نشانه‌های فیلم‌های فانتزی کلیشه‌ای شما را نداشته باشد، اما اشتباه نکنید، مری پاپینز یک فانتزی اصیل است. با ترکیب عناصر انیمیشن و رقص، این کلاسیک دیزنی فراتر از پارامترهای ژانر فانتزی است و استانداردی را برای فانتزی تعیین می‌کند که به همان اندازه که هیجان انگیز است، خانواده پسند نیز است.

هری پاتر

اگرچه جی ‌کی رولینگ میراث خود را قویا از بین برده است، لشکر طرفداران اجازه نمی‌دهند تعصب امروز او جادوی مجموعه هری پاتر را خراب کند. پس از اینکه کتاب‌هایش یک نسل را تسخیر کردند، این مجموعه فیلم توانست دنیای گسترده جادوگری را تجسم کند. این دنیای جادویی دقیقا همانطور به نمایش کشیده شده بود که میلیون ها طرفدار آن، آن را تصور کرده بودند. اگر انتخاب بازیگران ‌و نقش‌ها به درستی انجام شود، پیچیدگی و وسعت فیلم‌ها به اندازه شخصیت‌ها و منابع اصلی، افزایش می‌یابد.

عروس پرنسس

فیلم آمریکایی محصول 1987 یک ماجراجویی هوشمندانه و کمدی است که این ژانر را یکباره گلریزان و زیر و رو می‌کند، وستلی را دنبال می‌کند تا با عشق واقعی خود، باترکاپ، دوباره متحد شود و در طول راه با شرارت‌های پادشاهی فلورین مبارزه کند. این فیلم همچنین احتمالاً نمادین ترین line delivery (یک تکنیک واقعا ساده است که بدانیم «نیت» بازیگر از دیالوگ خاصی چیست) مندی پتینکین در تمام دوران را دارد، اگر هنوز هم به نیاز به متقاعد شدن دارید.

شهر اشباح

این انیمیشن فانتزی دوست داشتنی از استودیو گیبلی توسط نویسنده و کارگردان چیره‌دست، هایائو میازاکی ساخته شده است. این فیلم برنده اسکار، داستان دختر جوانی را دنبال می‌کند که خانواده‌اش از فولکلور شینتو ژاپن به دنیای کامی منتقل می‌شوند. وقتی پدر و مادرش تبدیل به خوک می‌شوند، او تصمیم می‌گیرد تا پدر و مادرش و خودش را نجات دهد تا بتوانند به قلمرو خودشان برگردند. با جلوه‌های بصری زیبا، شخصیت‌های دلسوز و مضامینی که به مسائل بزرگسالان در دنیای واقعی می‌پردازند، شهر اشباح یکی از بهترین فیلم‌های این قرن است.

نارنیا

این مجموعه فیلم بر اساس رمان‌های سی‌اس لوئیس است. و ماجراهای چهار خواهر و برادری را دنبال می‌کند که در طول جنگ جهانی دوم به مخفیگاهی می‌روند و یک کمد لباس جادویی را در آن کشف می‌کنند که به سرزمین نارنیا منتهی می‌شود. این یک سرزمین عرفانی است که در آن با موجودات و حیوانات سخنگو دوست می‌شوند و در نبرد برای رهایی نارنیا از حکومت جادوگر شیطانی شرکت می‌کنند.

کورالین

در این فانتزی استاپ موشن که از رمان نیل گیمن اقتباس‌شده است، کودکی خیال‌ پردازی به نام کورالین دنیایی موازی را در پشت دری مخفی در خانه خانوادگی جدیدش کشف می‌کند. کورالین نمی‌داند که دنیا راز های تاریکی در خود‌نهفته است که زندگی هر کسی که او دوست دارد را به خطر می‌اندازد. بیایید برای فانتزی کلاه دیوانه، اما بمانید برای داستان لطیف حساسیت‌های به وجود آمده مربوط به سن، جایی که یک دختر شجاع معنای واقعی خانه را کشف می‌کند.

جایی که موجودات وحشی هستند

اقتباس صمیمانه اسپایک جونز از کتاب کودکان موریس سنداک به مکس، پسری تنها می‌پردازد که با کشتی به جزیره «موجودات وحشی» می‌رود و خود را به عنوان پادشاه تاجگذاری می‌کند. در این داستان روحی در مورد شادی و شگفتی کودک درون ما، سبک بصری خاص جونز، روزتان را می‌سازد و دنیایی دیدنی از موجودات پشمالو و مناظر دیدنی را شکل می‌دهد.

ماهی بزرگ

بهترین فیلم تیم برتون (بله، ما گفتیم)، بر اساس رمانی به همین نام از دنیل والاس است. ماهی بزرگ یک فانتزی گوتیک جنوبی با بازی ایوان مک گرگور در نقش مردی است که از داستان‌های بلند پدرش در حال مرگ ناامید است. پدر در بستر مرگ (یا بهتر است بگوییم در وان حمام مرگش) به زندگی خارق‌العاده‌اش نگاه می‌کند که او را با همه چیز از غول گرفته تا جادوگر روبه‌رو می‌کرد. در داستانی اشک‌آور درباره پدران و پسران، برتون معنای حقیقت، داستان‌های خارق‌العاده و داستان‌هایی را که برای زندگی می‌گوییم را بررسی می‌کند.

هزارتو

قبول، هزارتو واقعاً وحشتناک است، اما کجا می‌خواهید موزیکال دیوید بووی به کارگردانی جیم هنسون را پیدا کنید؟ هیچ کجا! زمانی که پادشاه شیطان صفت بووی یک پسر بچه شیرخوار را می‌رباید، سارا (جنیفر کانلی) برای نجات برادرش تلاش می‌ کند. او باید از طریق هزارتوی خارق‌العاده‌ای که با عروسک‌های هنسون پرشور پر‌شده است سفر کند تا او را برگرداند.

شرک

آیا تا به حال مجموعه دیگری از انیمیشن وجود داشته است که در دنیای میم‌ها مانند شرک زنده باشد؟ از Smash Mouth تا Donkey، یک نسل کامل نگذاشتند تا این تصویر دریم ورکس به مرور زمان محو شود. و اگرچه ممکن است ما آن را از میم‌های امروزی بهتر به یاد بیاوریم، شرک یک کمدی فانتزی واقعاً خنده‌دار و داستانی تکان‌دهنده درباره تنهایی و دوستی است.

فانتازیا

در آن زمان باید ناهنجار بوده باشد: این شخصیت مضحک، جیر جیروی کودکانه را در نظر بگیرید و او را به ستاره یک شعر آرام‌بخش و لحن پر از موسیقی تبدیل کنید. فانتازیا پر از انیمیشن‌های شگفت‌انگیز و خیره کننده است و همچنان جایگاه خود را به عنوان یکی از مبتکرانه‌ترین فیلم‌های دیزنی حفظ کرده است. چه کسی می‌دانست که میکی موس می‌تواند در چیزی به حدی تاریک بازی کند که یک بچه را دچار کابوس کند؟

ظاهر و باطن

پیکسار مدت‌هاست که بخش‌های کودکانه مغز ما را مورد مطالعه قرار‌داده است (شادی، عصبانیت، غم و اندوه سال‌های نخست زندگی شما). در Inside Out، پیکسار یک فیلم وحشتناک فوق‌ العاده درباره مغز یک کودک ساخت، که احساسات رایلی 11 ساله را در سن بلوغ نشان می‌دهد. دنیای Memory Dump به نوعی به یکی از بهترین دنیاهای فانتزی پیکسار تبدیل می‌ شود که تا به حال روی پرده نمایش‌داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.