تتر (Tether) چیست؟

تتر (Tether) چیست؟

تتر یک ارز رمزنگاری شده مبتی بر بلاک چین است. که ارزش آن در معاملات برابرا با مقدار ثابتی از ارزهای سنتی فیات مانند دلار، یورو و ین ژاپن می باشد. علامت اختصاری تتر در صرافی های بین المللی USDT است. در ابتدا تصور می شد که پشتیبان این ارز رمزنگاری شده دولت ها هستند اما پس از مدتی مشخص شده تتر یک ارز  مستقل می باشد.

تقسیم بندی تتر

تتر متعلق به نسل جدید از ارزهای رمزنگاری شده به نام سکه پایدار (stablecoin) است که هدف آن حفظ ارزش ارزهای رمزنگاری شده می باشد. این ارز دیجیتال برخلاف سایر ارزهای موجود در بازار مانند بیت کوین واتریو دارای قیمت ثابتی است و قیمت آن دچار هیچ گونه نوسانی نمی گردد. این موضوع باعث شده است که افراد به جای اینکه از این ارز به عنوان یک ابزار برای سرمایه گذاری استفاده کنند، از آن به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارز استفاده نمایند.

تتر به طور خاص به دسته سکه‌های پایدار که تضمینی برای فیات هستند تعلق دارد. یعنی پشتوانه یک واحد تتر دلار آمریکا، یوور یا ین می باشد. وظیفه تتر این این است که بین ارزهای فیات و ارزهای رمزنگاری شده یک پل ارتباطی ایجاد کند. تتر باعث شفافیت و ثبات در ارزهای دیجیتال شده است و هزینه معاملات را برای کاربران حداقل نمود. با اینکه ارزش هر یک تتر برابر با یک دلار آمریکا می باشد ولی هیچ تضمینی برای تبدیل آن دو وجود ندارد. یعنی تتر را نمی توان با پول واقعی مبادله کرد ( یعنی تتر را نمی توان با دلار آمریکا مبادله کرد.)

براساس داده های Crypto Share که توسط  روزنامه وال استریت اعلام گردید، 80 درصد کل معاملات بیت کوین با تتر نجام می شود. و سکه پایدار منبع اصلی نقدینگی برای بازار ارزهای رمزنگاری شده است. تتر به عنوان آلت کوین در ژوئیه سال 2014 راه اندازی شد. و در ماه نوامبر توسط شرکت Tether Ltd که وظیفه آن حفظ ارزش ارزهای رمزنگاری شده در برابر ارزهای فیات است حمایت کردید. معاملات تتر در فوریه سال 2015 آغاز شد.

کاربرد تتر چیست؟

اگر شما در کار تجارت کالا باشید می دانید که به چه اندازه انتقال ارز به خارج کشور سخت است. شما برای حواله باید به بانک ها و صرافی های مختلف مراجه کنید تا این کار را برای شما انجام دهند. معمولا این کار زمان و هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. ولی شما در حال حاضر می توانید برای انجام معاملات خود با خارج از کشور از  ارزهای رمزنگاری شده مختلف استفاده کنید.

و اگر شما نگران نوسان قیمتی ارزهای رمزنگاری شده هستید و قصدتان از استفاده این ارزها فقط ذخیره ارزش است تتر برای شما بسیار مناسب است. چون تتر یک سکه پایدار است که همیشه ارزش آن برابر با 1 دلار آمریکا می باشد. همچنین کارمزد انتقال وجه در تتر بسیار پایین حدود 5 تتر برای هر تراکنش می باشد. به همین علت این ارز رمزنگاری شده تبدیل به یک گزینه بسیار مناسب برای انجام معاملات بین تجار شده است.

تتر را از کجا خریداری کنیم؟

در حال حاضر شما می توانید تتر را از تمامی صرافی های معتبر ارزهای رمزنگاری شده بخرید. برای خرید تتر می توانید از بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش و سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنید. دو صرافی مهم که به ایرانیان اجازه خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده را می دهند Kucoin  و Binance  استفاده کنید.

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: چین‌لینک (ChainLink) چیست؟ - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.