ترا

ترا (Terra) چیست؟

مقدمه

ترا یک بلاک چین اوپن سورس است که برای استیبل کوین‌ها نقش پلتفرم پرداخت را دارد. در این مقاله از زرد نیوز به بررسی این بلاک چین خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

ترا چیست؟

ترا یک بلاک چین است که به عنوان پلتفرم پرداخت برای استیبل کوین‌های الگوریتمی عمل می‌کند. استیبل‌ کوین‌های الگوریتمی (algorithmic stablecoins) ارزهای دیجیتالی هستند که به دنبال ثبات قيمت و تعادل در میزان عرضه‌ی توکن در گردش می‌‌باشند. بلاک چین ترا به کاربران این امکان را می‌دهد تا استیبل کوین‌های ترا را به صورت آنی خرج، ذخیره، معامله یا مبادله کنند.

پروتکل ترا استیبل کوین‌هایی ایجاد می‌کند که به طور مداوم قیمت هر ارز فیات (ارزی تحت حمایت یک دولت است مانند دلار آمریکا یا یورو) را دنبال می‌کنند. این استیبل کوین‌ها دو توکن ارز دیجیتال  اصلی به نام ‌ها ترا (Terra) و لونا (Luna) می‌شوند که دارای ویژگی‌های زیر هستند.

ترا

این‌ها استیبل کوین‌هایی هستند که قیمت ارزهای فیات را دنبال می‌کنند و به نام آن‌ها نامگذاری می‌شوند. به عنوان مثال، استیبل کوین پایه ترا قیمت صندوق حق برداشت ویژه (Special Drawing Rights) صندوق بین‌المللی پول را دنبال می‌کند و  TerraSDR یا SDT نام دارد. سایر ارزهای استیبل کوین ترا عبارتند از TerraUSD (UST) که دلار آمریکا را دنبال می‌کند و TerraKRW (KRT) که وون کره جنوبی را دنبال می‌کند. کاربران، توکن‌های ترا جدید را با سوزاندن لونا می‌سازند.

لونا

لونا که برای حکمرانی (governance) و استخراج استفاده می‌شود، نماد سهامداری پروتکل ترا است که نوسان قیمت استیبل کوین‌های ترا را جذب می‌کند. کاربران، لونا را در اختیار ماینرهای بلاک چین ترا قرار می‌دهند (موسوم به “اعتبار سنج‌ها”)، که تراکنش‌های روی بلاک چین را ثبت و تایید می‌کنند. پاداش ماینر‌ها از مبالغ کارمزد تراکنش‌‌ها برداشت می‌شود. با افزایش استفاده از ترا، ارزش لونا نیز افزایش می‌یابد.

نکات مهم

 • ترا یک پروتکل بلاک چین اوپن سورس است که زیربنای استیبل کوین‌های الگوریتمی و شبکه رو به رشدی از برنامه‌های مالی می‌باشد.
 •  ترا نام یکی از دو توکن اصلی تحت این پروتکل می‌باشد. توکن دیگری لونا نام دارد.
 • استیبل کوین‌های ترا قیمت ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و یورو را دنبال می‌کنند، در حالی که لونا برای حکمرانی و استخراج استفاده می‌شود.
 • پروتکل ترا، قیمت استیبل کوین ترا را با اطمینان از متعادل بودن عرضه و تقاضا آن، حفظ می‌کند. امر حفظ تعادل عرضه و تقاضا با استفاده از لونا به عنوان ارز معیار، برای استیبل کوین ترا به دست می‌آید.

ترا چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که ارزش اولیه استیبل کوین‌ها از ثبات قیمت آن‌ها ناشی می‌شود، بنابراین پروتکل ترا از نوسانات معمول ارزهای دیجیتال اجتناب می‌‌کند. این امر را با اطمینان از اینکه عرضه و تقاضا برای استیبل کوین ترا همیشه متعادل است، بدست آورد.

لونا ارز معیار (variable counterweight) برای استیبل کوین ترا است و نوسانات آن را جذب می‌کند. برای درک نحوه عملکرد ترا، تصور کنید کل “اقتصاد” ترا متشکل از یک استخر (pool) ترا و یک استخر لونا است. برای حفظ قیمت ترا، استخر عرضه لونا به عرضه ترا اضافه یا از آن کم می‌کند. کاربران لونا را برای ضرب ترا، می‌سوزانند و ترا را برای ضری لونا می‌سوزانند. این امر توسط ماژول بازار الگوریتمی پروتکل به دست می‌آید، که استخراج یا سوزاندن ترا از طریق فرصت‌های آربیتراژ را تشویق می‌کند.

گسترش (استخر ترا)

وقتی ترا با قیمتی بالا معامله می‌‌شود، مفهوم آن این است که تقاضا برای این استیبل کوین بیشتر از عرضه است. این بدان معناست که عرضه ترا باید برای مطابقت با تقاضا افزایش یابد. این پروتکل کاربران را تشویق می‌کند که ترا را ضرب کنند و لونا را بسوزانند. که نتیجه آن کاهش قیمت ترا (از طریق عرضه گسترده) و افزایش قیمت لونا (با کاهش عرضه آن) است. کاربران این فرآیند آربیتراژ را تا زمانی ادامه می دهند که ترا را با قیمت ثابت خود معامله کنند.

کاهش (استخر ترا)

وضعیت معکوس زمانی اتفاق می‌افتد که ترا با قیمتی پایین تر از آنچه باید، معامله می‌‌شود. که به این معنی است که عرضه استیبل کوین ترا بیشتر از تقاضا آن می‌باشد. این امر نیاز به کاهش عرضه ترا تا زمانی که با تقاضا مطابقت داشته باشد، خواهد داشت. سپس این پروتکل کاربران را تشویق به سوزاندن ترا و ضرب لونا می‌کند که نتیجه آن بر افزایش قیمت ترا (از طریق کاهش عرضه) و کاهش قیمت لونا (با افزایش عرضه آن) است. این روند آربیتراژ توسط کاربران ادامه می‌یابد تا زمانی که ترا را با قیمت هدف آن معامله کنند.

ترا چقدر بزرگ است؟

تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۲، ترا (لونا) دارای ارزش بازار ۳۲/۱ میلیارد دلاری بود که با این معیار رتبه هفتم را در بین تمام ارزهای دیجیتال به خود اختصاص می‌دهد. همچنین TerraUSD با ارزش بازار ۱۲/۹ میلیارد دلار در رتبه چهارم در بین استیبل کوین‌های برتر قرار دارد.

مثال‌های آربیتراژ

ماژول بازار الگوریتمی (algorithmic market module) پروتکل ترا مبادله اتمی (atomic swasp) بین ترا و لونا و بین شکل‌های مختلف استیبل کوین ترا را فعال می‌کند. مشابه یک بازارساز (market maker)، ماژول بازار مسئول تضمین این است که یک بازار در دسترس و دارای نقدینگی برای دارایی‌های پروتکل، با قیمت‌های پایدار و نرخ‌های مبادله منصفانه وجود دارد.

مثال اول

ماژول بازار، کاربران را قادر می‌سازد تا همیشه ۱ دلار لونا را با یک TerraUSD (UST) معامله کنند و بالعکس، که کاربران را تشویق می‌کند قیمت ترا را به شرح زیر حفظ کنند.

اگر ۱ ترا با قیمت ۱/۰۰۵ دلار معامله می‌شود (یعنی بیشتر ۱ دلار آمریکا)، کاربران می‌توانند از ویژگی بازار سوآپ Terra Station برای معامله ۱ دلار لونا استفاده کنند. ترا استیشن پلتفرم اصلی ترا برای کیف پول، مبادله، حاکمیت و عملکردهای استیکینگ می‌باشد. به ازای ۱ ترا، این مبادله منجر به سوزاندن ۱ دلار لونا و ضرب ۱ ترا می‌شود. از آنجایی که ۱ تِرا در حال حاضر با قیمت ۱/۰۰۵ دلار معامله می‌شود، کاربران می‌توانند ۱ تِرا حاصل از مبادله را به ۱/۰۰۵ دلار بفروشند و مابه التفاوت آن یعنی ۰/۰۰۵ دلار را به جیب بزنند. از آنجایی که چندین کاربر در این فعالیت آربیتراژ شرکت می‌کنند، استخر تِرا به گسترش خود ادامه می‌دهد و روند نزولی قیمت تِرا تا زمانی که به ۱ دلار آمریکا برسد ادامه پیدا کند.

مثال دوم

وضعیت معکوس را در نظر بگیرید که در آن ۱ تِرا با قیمت ۰/۹۹۵ دلار معامله می‌شود (یعنی درست زیر حد ۱ دلار). در این حالت، کاربران می‌توانند ۱ تِرا را به قیمت ۰/۹۹۵ دلار خریداری کنند و سپس از ویژگی  بازار سوآپ “تِرا  استیشن” برای تعویض ۱ تِرا با ۱ دلار لونا استفاده کنند. این مبادله منجر به سوزاندن ۱ تِرا و ضرب (ایجاد) ۱ لونا می‌شود. و سود ۰/۰۰۵ دلاری نصیب کاربر ایجاد می‌شود. همانطور که این فرآیند آربیتراژ ادامه دارد، استخر تِرا به کوچک شدن ادامه می‌دهد و روند صعودی تِرا تا زمانی که به ۱ دلار برسد ادامه پیدا می‌کند.

مهم

پاداش‌های تِرا: پروتکل ترِا اعتبارسنج‌ها (ماینرهای بلاک چین تِرا) و نمایندگان (کاربرانی که می‌خواهند بدون اجرای یک گره کامل پاداش دریافت کنند) را با پاداش‌هایی که از دو منبع می‌آیند تشویق می‌کند.

کارمزد گاز (Gas)

کارمزد‌های محاسباتی که به تراکنش‌ها اضافه می‌شود، جهت پوشش هزینه‌های پردازش آن‌ها و جلوگیری از ارسال هرزنامه (اسپم) می‌باشد. اعتبار سنج‌ها (validator) می‌توانند حداقل کارمزد گاز خود را تعیین کنند.

کارمزد‌های ثبات (stability)

کارمزدهایی که به هر معامله اضافه می‌شود برای آن می‌باشد که ثبات بازار را فراهم کند. دو نوع کارمزد وجود دارد: مالیات توبین (Tobin Tax)، که به کارمزد درصدی می‌گویند که به هر سوآپ بین استیبل کوین‌های تِرا انجام می‌شود. و کارمزد اسپرد (spread)، که درصدی است که به کارمزد  سوآپ بین ترا و لونا اضافه می‌شود. حداقل کارمزد اسپرد ۰/۵ درصد است.

توسعه ترا

تِرا را آزمایشگاه ترافورم (Terraform) مستقر در کره جنوبی توسعه داده است. این آزمایشگاه را دو کوآن (Do Kwon) به همراه دنیل شین (Daniel Shin)، در سال ۲۰۱۸  تاسیس کرد. مدیر عامل فعلی این آزمایشگاه، دو کوآن، قبلا در مایکروسافت و اپل کار می‌کرده و همچنین در تاسیس یک استارت آپ به نام اِنیفای (Anyfi) شرکت داشته. این استارت آپ توسعه دهنده شبکه‌های توری (Mesh network) غیرمتمرکز می‌باشد. دنیل شین، موسس و مدیر عامل شرکت آسیایی فن‌آوری پرداخت چای (Chai) (که شریک تِرا می‌باشد) و یکی از بنیان‌گذاران شرکت تجارت الکترونیک کره‌ای TMON است که به عنوان تیکت مانستر (Ticket Monster) نیز شناخته می‌شود.

منطق تجاری توسعه تِرا در یک اوراق سفید (white paper) از آوریل ۲۰۱۹ مشخص شده است. دو کوآن یکی از چهار نویسنده مشترک این سند می‌باشد. این سند، تِرا یک ارز دیجیتال می‌خواند که هم از نظر قیمت پایدار است و هم رشد محور. هدف از ایجاد این رمز ارز، ساخت یک ارز دیجیتال با ثبات قیمت است که بهترین ویژگی‌های ارزهای فیات و بیت‌کوین را ترکیب می‌کند. توسعه‌دهندگان تِرا در نظر دارند که ارز دیجیتال آن‌ها بتواند از بهترین ویژگی‌های آن دو بالاترین بهره را ببرد و به هدف اصلی آن یعنی تبدیل به یک وسیله مبادله، برسد. این سند خاطرنشان می‌کند که تقاضا برای یک پروتکل مالی غیرمتمرکز و با ثبات قیمت در هر دو اقتصاد فیات و بلاک چین وجود دارد و چنین پروتکلی می‌تواند بهترین مورد استفاده برای ارزهای دیجیتال باشد.

اکوسیستم تِرا-لونا

هدف تِرا تبدیل شدن به یک سرویس پیشرو در ارائه‌ خدمات پرداختِ استیبل‌ کوین‌ها و خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. تِرا در تلاش به دستیابی به این هدف، اکوسیستم رو به رشدی را در فضای کریپتو با بیش از ۷۰ پروژه در سراسر DeFi، پلتفرم web 3.0 و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ایجاد کرده است. این پروژه‌ها عبارتند از:

 • پروتکل انکر (Anchor Protocol): یک پلتفرم کشت ثابت (fixed yield) با کشت استقراضی و دسترسی بدون هزینه است.
 • پروتکل آندرومدا (Andromeda Protocol): پروتکل ان‌اف‌تی نسل بعد
 • چای (Chai): یک اپلیکیشن پرداخت با بیش از ۲ میلیون کاربر در کره جنوبی
 • لوترا (LoTerra): یک پلتفرم غیرمتمرکز بخت آزمایی که بر روی بلاک چین ترا ساخته شده است.
 • پروتکلِ میرور (Mirror Protocol): امکان ایجاد دارایی‌های قابل تعویض یا “سنتزی” را فراهم می‌کند که قیمت دارایی‌های واقعی را ردیابی می‌کند.
 • پروتکل تالیس (Talis Protocol): پلتفرمی که هنرمندان می‌توانند آثار خود را بفروشند و خدمات ارائه دهند
 • پروتکل وگا (Protocol Vega): پلتفرمی برای استخراج و تجارت مشتقات

صندوق اکوسیستم تِرا چیست؟

صندوق اکوسیستم تِرا (Terra Ecosystem Fund) برای توسعه اپلیکیشن‌ و پروتکل‌ها در شبکه تِرا استفاده خواهد شد. این صندوق با تعهدات سرمایه‌ای ۱۵۰ میلیون دلاری پشتیبانی می‌شود که توسط سرمایه گذاران بزرگ کریپتو در سال ۲۰۲۱ فراهم شده است.

ترا یک بلاک چین است یا یک ارز دیجیتال؟

پاسخ هر دو گرینه می‌باشد. تِرا به یک پروتکل بلاک چین اوپن سورس و همچنین به استیبل کوین‌ها (یک نوع از ارزهای دیجیتال) اشاره دارد که تحت این پروتکل تولید می‌شوند.

چرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یک حکم احضار علیه آزمایشگاه ترافورم و مدیر عامل آن ارائه کرد؟

در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱، کمیسیون بورس و اوراق بهادار یک دادخواست اجرایی علیه آزمایشگاه ترافورم و یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل آن، دو کوآن، در رابطه با پروژه اکوسیستم Mirror Protocol ارائه کرد. این اپلیکیشن به دارایی‌های دیجیتالی که mAssets نام داشتند، اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دنیای واقعی، از جمله قیمت اوراق بهادار ایالات متحده را منعکس کند. طبق داعیه دادخواهی این کمیسیون، آن‌ها در حال بررسی این موضوع بودند که آیا شرکت و/یا  کوآن قوانین اوراق بهادار فدرال را نقض کرده است یا خیر. طبق ادعای کمیسیون بورس و اوراق بهادار،  قوانینی که کوآن نقض کرده عبارتند از عدم ثبت پیشنهاد یا فروش اوراق بهادار، فروش سوآپ‌های مبتنی بر اوراق بهادار در خارج از بورس ملی، عمل به عنوان یک کارگزار یا معامله‌گر ثبت نشده در معاملات اوراق بهادار.

استیبل کوین‌های تِرا

اِستیبل کوین‌هایی که در بلاک چین تِرا ثبت شده‌اند به روشی متفاوت از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه (و ارز‌های فیات) وثیقه (stake) می‌شوند. اِستیبل کوین‌هایی که وثیقه شده‌اند را معمولا می‌توانید با مقدار معادل ارز فیات یا ارز‌های دیجیتال مبادله کنید. استیبل کوین بایننس دلار (BUSD) که با یک ارز فیات (دلار آمریکا)  پشتیبانی می‌شود و پشتیبان استیبل کوین دای (DAI) نیز رمز ارز‌های بیش از حد وثیقه‌شده می‌باشد.

با این حال استیبل کوین‌های پلاک چین تِرا از روشی الگوریتمی ضامن ارزش خود هستند و به نوعی خود را پشتیبانی می‌کنند. به عبارات دیگر، هر استیبل کوین پشتیبان استیبل کوین دیگر می‌شود که روش آن را پیش تر توضح دادیم.

لونا چیست؟

بلاک چین تِرا، دارای یک ارز دیجیتال است که لونا (Luna) نام دارد. این رمز ارز چندین نقش در بلاک چین تِرا ایفا می‌کند که عبارتند از:

۱- روش پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در سیستم گاز (Gas) تِرا

۲- راهی برای شرکت در رای گیری‌های پروتکل‌ تِرا. با استفاده از توکن‌‌های لونای خود قادر خواهید بود تا با ایجاد تغییرات در پروتکل ترا، به پیشنهادات موجود رای دهید.

۳- از لونا برای جذب نوسانات قیمت استیبل کوین‌های تِرا استفاده می‌شود.

۴- همچنین لونا برای مشارکت ماینرها در الگوریتم اجماع “اثبات سهام نمایندگی‌شده” (DPoS) که مبتنی بر تندرمینت (Tendermint) می‌باشد، استفاده می‌شود.

پاداش‌های لونا

افرادی که توکن لونا دارند، می‌توانند با قرار دادن آن در بلک چین تِرا به صورت تصادفی پاداش دریافت کنند. منبع مبلغ این جوایز، از کارمزد تراکنش‌های تِرا برداشت می‌شود.

قبل از اینکه آپدیت Columbus-5 بر بلاک چین تِرا اعمال شود، پاداش‌های کاربران (که محدود بودند) از حق امضای هر تراکنش برداشت می‌شود. با این حال، سیستم جدید طبق آنچه معمول است باید بازدهی حدود ۷ تا ۹ درصدی را ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.