تاثیر تکنولوژی در تربیت فرزندان

تاثیر تکنولوژی در تربیت فرزندان

نحوه تربیت فرزند، در چند دهه اخیر به شدت تغییر کرده است. زیرا فناوری به طور فزاینده‌ای به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است و بر این امر، بی‌تاثیر نبوده است. سی سال پیش، والدین باید به فرزندان خود کمک می‌کردند تا پیچیدگی‌های روابط بین فردی را طی کنند. اما والدین امروزی باید نحوه تأثیرگذاری فناوری بر نحوه تعامل و ارتباط کودکان را نیز در نظر بگیرند. در حالی که برخی از جنبه‌های فرزندپروری در نتیجه پیشرفت‌های تکنولوژیکی آسان‌تر شده است، اما از آن سمت، چالش‌های جدیدی نیز به وجود آمده است. در ادامه چند نکته مثبت و منفی در مورد این دنیای جدید و والدین مدرن و تاثیر تکنولوژی در تربیت فرزندان را معرفی کرده‌ایم.

نکات مثبت

بیایید ابتدا با جنبه‌های مثبت تاثیر تکنولوژی در تربیت فرزندان شروع کنیم.

اطلاعات بیشتر و پشتیبانی بیشتر

اینترنت دارای انبوهی از اطلاعات است. از کارشناسان برجسته در مورد رفتار والدین گرفته تا اطلاعات اجتماعی جمع‌آوری شده از انجمن‌های مختلف، والدین تا پیش از این، هرگز از پشتیبانی و منابع با این فراوانی برخوردار نبوده‌اند. منابعی که به‌ راحتی و بصورت رایگان در بیست و چهار ساعت شبانه‌روز در دسترس هستند.

البته که والدین باید توصیه‌ها و اطلاعات را بر اساس اعتقادات و قوانین خانواده خود فیلتر کنند. اما در هر صورت، داشتن شبکه گسترده‌ای از اطلاعات و پشتیبانی گسترده از طریق گروه‌ها و انجمن‌های مختلف والدین، در صورت بروز مشکلات با کودکان، برای آن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.

بررسی فعالیت‌های فرزندان

اتصال دستگاه‌ها از طریق اینترنت به یکدیگر، مراقبت از فرزندان را برای والدین آسان‌تر کرده است. از مانیتورهای ویدیویی کودک گرفته تا ساعت‌های هوشمند مجهز به GPS و برنامه‌های ردیابی گوشی‌های هوشمند. با استفاده از هر یک از این‌ها، والدین می‌توانند بیش از هر زمان دیگری از امنیت فرزندانشان احساس آرامش کنند.

در آینده نیز، فناوری و تکنولوژی به تکامل خود ادامه می‌دهد و «اینترنت اشیا» (IoT) دستگاه‌های متصل بیشتری را به خانواده‌ها می‌آورد.

از آن سمت، شرکت‌ها نیز همچنان به ارائه ابزارهایی برای والدین (برای بهبود کنترل‌های موجود) ادامه می‌دهند تا اطمینان از ایمنی فرزندان را برای والدین آسان‌تر کنند. امنیت هم در موقعیت فیزیکی و هم در فعالیت‌های آنلاین.

ثبت و به اشتراک‌گذاری خاطرات

روزهای جابجا کردن تعداد زیادی فیلم برای فیلمبرداری و عکسبرداری از خاطرات فرزندانتان دیگر به پایان رسیده است. امروزه تقریباً همه افراد دارای دوربین و تجهیزات فیلمبرداری باکیفیت در کیف خود هستند. اکثر تلفن‌های همراه نیز از دوربین‌هایی با کیفیت بالا برخوردار می‌باشند.

البته که مهم است که به جای زندگی در پشت صفحه نمایش گوشی هوشمند خود، در لحظه با فرزندان خود زندگی کنید. اما اینکه بتوانید از نوزادی که به آرامی خوابیده است یا اولین باری که کودک نوپایتان به یک توپ فوتبال لگد می‌زند، عکس بگیرید، فوق العاده است. همین چند دهه پیش، دوربین فیلمبرداری یک کالای لوکس بود و هر کسی آن را نداشت. اما امروزه، کلیپ‌های ویدیویی فقط با یک «باز کردن قفل صفحه‌ی موبایل» فاصله دارند.

از طرفی، به لطف در دسترس بودن گسترده فضای ذخیره‌سازی ابری و برنامه‌های اشتراک‌گذاری عکس، می‌توانید کل آلبوم‌ها را با سرویس‌هایی مانند Google Photos و برنامه‌ی «Photos» اپل ذخیره، ویرایش و به اشتراک بگذارید.

به همان اندازه که دسترسی به تجهیزات دوربین مدرن قدرتمند است، توانایی به اشتراک‌گذاری فیلم‌ها و عکس‌ها با خانواده و دوستان نیز قدرت پیدا کرده است. و شما می‌توانید هر زمان که خواستید، تصاویر و فیلم‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

نکات منفی

اکنون که برخی از مزایای مثبت تاثیر فناوری بر فرزندپروری مدرن را بررسی کردیم، بیایید جنبه‌های منفی تاثیر تکنولوژی در تربیت فرزندان را مرور کنیم.

تاثیر رسانه‌های اجتماعی

ما فقط در مورد اینکه شبکه‌های اجتماعی چقدر می‌توانند سرگرم کننده باشد و برای گرفتن و به اشتراک گذاشتن برخی از با ارزش‌ترین لحظات زندگی تا چه اندازه مفید می‌باشند، صحبت کردیم.

اما حتما این نکته را در این مورد، همیشه در نظر بگیرید: فقط به این دلیل که به اشتراک گذاشتن کارهایی که فرزندانمان انجام می‌دهند، آسان شده است، به این معنی نیست که ما باید این کار را انجام دهیم. شما باید از ردپای دیجیتالی فرزندتان محافظت کنید و در مورد اینکه چه چیزی در مورد فرزندانتان و با چه کسانی به اشتراک می‌گذارید، دو بار فکر کنید.

هنگامی که از شبکه‌های اجتماعی به درستی و با در نظر گیری ایمنی فرزندتان استفاده شود، این رسانه‌ها مزایای زیادی را ارائه می‌دهند. اما متأسفانه، هنگامی که از این شبکه‌ها به درستی استفاده نشود، رسانه‌های اجتماعی تأثیر منفی جدی برای شما و فرزندتان خواهند داشت.

رسانه‌های اجتماعی محل مقایسه هستند.

دلیل این امر نیز این است که همگی ما تمایل داریم بهترین بخش‌های زندگی خود را در رسانه‌های آنلاین به اشتراک بگذاریم. ما بهترین جنبه‌های زندگی‌مان را نشان می‌دهیم و یک حلقه برجسته حسادت‌آمیز را تنظیم می‌کنیم و این می‌تواند منجر به اضطراب و ترس و حسادت شود.

دوستان و خانواده‌هایی که در مورد موفقیت‌های فرزندان خود پست در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری می‌کنند ممکن است ما را به مقایسه نمرات، عملکرد ورزشی، ظاهر و رفتار فرزندمان با دیگران وادار کنند و ناخودآگاه احساس بی‌کفایتی در خودمان و بدتر از آن را در فرزندانمان ایجاد کنند.

نتیجه؟ مراقب باشید که چه چیزی را و با چه کسی به اشتراک می‌گذارید. و وقتی به پست‌های اینستاگرام نگاه می‌کنید، به یاد داشته باشید که به احتمال زیاد به نسخه ویرایش شده زندگی شخصی بدون مشکل دیگران نگاه می‌کنید.

قطع ارتباط بین فرزندان و خانواده‌ها

چالش عجیب تکنولوژی این است که در حالی که ما را در ارتباط با یکدیگر نگه می‌دارد، اما می‌تواند بطور همزمان در ایجاد روابط بین فرزندان و والدینشان نیز گسستگی ایجاد کند.

شما به عنوان والدین، به این موضوع فکر کنید که چقدر زمان صرف وقت گذرانی در لپتاپ یا گوشی هوشمند خود می‌کنید. آیا از زمانی که اولین گوشی خود را خریدید، این زمان به تدریج (یا به شدت) افزایش یافته است؟

حواس پرتی والدین موضوعی است که حتی هوشیارترین والدین را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حتی چیز ساده و کوچکی مانند چک کردن یک پیامک در حالی که فرزندتان از شما سوال می‌پرسد، می‌تواند باعث شود که او احساس بی‌اهمیتی کند و اعتماد به نفس او را کاهش دهد.

اگر کودک شما احساس کند که برای جلب توجه شما، باید گوشی‌ تلفن رقابت می‌کند، عادات و رفتارهای منفی به زودی در او شروع می‌شوند.

تکنولوژی این پتانسیل را دارد که وارد زمان‌هایی شود که معمولاً به ایجاد روابط بین افراد اختصاص دارد. می‌توانید با کارهایی همچون حذف ابزار هوشمند از وعده‌های غذایی، مکالمات جدی و انجام فعالیت‌های خانوادگی، این تاثیر منفی را کاهش دهید.

مدت زمان وقت گذرانی فرزندان با تکنولوژی

در حالی که اگر بچه‌ها زمان خود را بر روی برنامه‌های مناسب سن خود در ابزارهای تکنولوژی بگذرانند، می‌تواند برای رشد آن‌ها مفید باشد، اما این موضوع به محدودیت‌های زمانی دقیق و کنترل‌ والدین نیاز دارد.

بیش از حد وقت گذرانی بر روی برنامه‌های تلفن‌های همراه، یکی از تأثیرگذارترین (و بحث برانگیزترین) عوامل در تربیت مدرن والدین بوده است.

تعادل سالمی بین بازی بچه‌ها و وقت گذرانی‌شان با تلفن همراه را حفظ کنید. بازی فیزیکی نه تنها به ایجاد عادات ورزشی سالم و مهارت بدنی آن‌ها کمک می‌کند، بلکه به تحریک خلاقیت و بازی تخیلی نیز کمک می‌کند.

ایمنی بچه‌ها

قبل از گسترش اینترنت در زندگی افراد، والدین در درجه اول نگران امنیت فیزیکی فرزندانشان و برنامه‌های محدودی بودند که در تلویزیون و رادیو برای بچه‌ها پخش می‌شد.

اما اینترنت نگرانی‌های ایمنی بسیار زیادی را برای والدین امروزی ایجاد می‌کند، از جمله آزار سایبری، محتوای نامناسب، زمان گذراندن بیش از حد در برنامه‌های اینترنتی و موارد دیگر.

اما این‌ها مشکلاتی هستند که با آگاهی می‌توانید حلشان کنید.  مثلا در فعالیت‌های آنلاین فرزندتان، نقشی فعال داشته باشید. زودتر در مورد زندگی دیجیتال مسئولانه با آن‌ها صحبت کنید. با فرزندتان درباره خطرات رفتارهای غارتگرانه یا محتوای آنلاین گفتگو کنید.

حرف آخر

نمی‌توان تاثیر تکنولوژی در تربیت فرزندان و این موضوع را که فناوری، والدین مدرن را تغییر داده است، انکار کرد. اما در نهایت باید گفت که این مثبت یا منفی بودن این تاثیر، به والدین بستگی دارد. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب 5 دلیل که شما نباید عکس فرزندانتان را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و … منتشر کنید! را مطالعه نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *