6 درمان موفقیت‌آمیز برای اعتیاد!

6 درمانی که برای ترک اعتیاد موفقیت‌آمیز بوده‌اند!

با چندین گزینه موجود، می‌توانید یک گزینه درمان اعتیاد را بیابید که به بهترین وجه با نیازهای فردی شما مطابقت دارد.

درمان اعتیاد برای همه یکسان نیست. درمان ممکن است بر اساس نیاز شما متفاوت باشد. شما می‌توانید بر اساس ماده‌ای که به آن اعتیاد دارید، سطح مراقبتی که نیاز دارید، نیازهای سلامت روان شخصی‌تان یا گزینه‌های مراقبت بهداشتی که می‌توانید از عهده آن برآیید، درمانی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را برای شما به همراه داشته باشد. در این مقاله از زردنیوز برخی از رایج‌ترین درمان‌های اعتیاد آورده شده است که بیماران را در مسیر موفقیت‌آمیزی برای بهبودی قرار داده است.

سم‌زدایی

سم زدایی توسط پزشک به شما این امکان را می‌دهد که در یک محیط امن بدن خود را از شر مواد اعتیاد‌آور خلاص کنید. این مفید است زیرا گاهی اوقات ترک مواد می‌تواند باعث علائم جسمانی ناخوشایند یا حتی مرگبار شود. از آنجایی که سم‌زدایی علل رفتاری زمینه‌ای اعتیاد را درمان نمی‌کند، معمولاً در کنار سایر درمان‌ها استفاده می‌شود.

سم‌زدایی بدن
سم‌زدایی بدن

درمان شناختی رفتاری

با توجه به مراکز ترک اعتیاد آمریکا، درمان شناختی رفتاری (CBT) یک ابزار درمانی ارزشمند است زیرا می‌تواند برای بسیاری از انواع مختلف اعتیاد از جمله، اعتیاد به غذا، اعتیاد به الکل و اعتیاد به مواد مخدر استفاده شود. نه تنها CBT می‌تواند به شما کمک کند الگوهای رفتاری ناسالم خود را بشناسید، بلکه می‌تواند به شما در شناسایی عوامل محرک و توسعه مهارت‌های مقابله‌ای کمک کند. درمان شناختی رفتاری (CBT) را می‌توان با سایر تکنیک‌های درمانی نیز ترکیب کرد.

رفتاردرمانی عقلانی هیجانی

رفتاردرمانی عقلانی هیجانی (REBT) می‌تواند به شما کمک کند افکار منفی خود را بشناسید و راه‌هایی برای مبارزه با احساس شکست خود به شما ارائه می‌دهد. هدف رفتاردرمانی عقلانی هیجانی این است که به شما کمک کند تا متوجه شوید که قدرت تفکر منطقی/عقلانی در درون شما نهفته است و به موقعیت‌های بیرونی یا عوامل استرس‌زا مربوط نمی‌شود.

رفتار درمانی
رفتار درمانی

مدیریت شرایط احتمالی

مدیریت شرایط احتمالی (CM) می‌تواند برای درمان طیف گسترده‌ای از اعتیادها از جمله الکل، مواد مخدر و دخانیات استفاده شود. درمان مدیریت شرایط احتمالی رفتار مثبت شما (یعنی حفظ هوشیاری) را با دادن پاداش‌های ملموس به شما تقویت می‌کند. به گفته موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر، این نوع درمان با موفقیت برای مبارزه با برگشت اعتیاد استفاده شده است.

تسهیل 12 مرحله‌ای

درمان تسهیل دوازده مرحله‌ای (“برنامه‌های 12 مرحله‌ای”) می‌تواند برای درمان سوء مصرف الکل و مواد استفاده شود. این نوعی از گروه درمانی است که شامل تشخیص این است که اعتیاد پیامدهای منفی متعددی دارد که می‌تواند اجتماعی، عاطفی، روحی و جسمی باشد. این نوع درمان با پذیرش شروع می‌شود، سپس به سمت تسلیم شدن به یک قدرت بالاتر حرکت می‌کند، در نهایت به مشارکت در جلسات گروهی منسجم تبدیل می‌شود. برنامه‌هایی مانند الکلی‌های گمنام محبوب از جلسات گروهی برای گفتگو و حمایت متقابل استفاده می‌کنند.

درمان با دارو

دارو هنگامی که با درمان‌های رفتاری ترکیب شود، می‌تواند نقش مهمی در بهبودی داشته باشد. از داروهای خاصی می‌توان برای کاهش هوس، بهبود خلق و خو و کاهش رفتارهای اعتیادآور استفاده کرد. به عنوان مثال، سازمان غذا و دارو (FDA) اخیراً لوفکسیدین را برای کمک به کاهش هوس و علائم ترک در بیماران تحت درمان برای اعتیاد به مواد مخدر تأیید کرده است. داروهایی مانند آکامپروسات می‌توانند به کاهش رفتار نوشیدن الکل کمک کنند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنید، نیازی نیست به تنهایی در این نبرد بجنگید. با یک پزشک متخصص صحبت کنید. درمان‌های موفقی وجود دارد که می‌تواند به شما در غلبه بر اعتیاد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *