تحصیل در هلند

تحصیل در هلند | کارشناسی ارشد در هلند

کشور هلند یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی و تحصیل است. بیش از 100 دانشگاه این کشور جز بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. تحصیل در این کشور می‌تواند برای هر فردی لذت بخش باشد. ما در این مطلب قصد داریم در ابتدا انواع دانشگاه‌های هلند را معرفی کنیم و سپس در مورد هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور خوش آب و هوا توضیحاتی ارائه دهیم. در انتها مقاله نیز می‌گوییم که برای ویزای تحصیل در هلند به چه مدارکی نیاز دارید و لازم است در چه آزمون‌های شرکت کنید. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به هلند را دارید با ما همراه باشید.

انواع دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی در هلند

همانطور که گفتیم در ابتدا قصد داریم انواع دانشگاه در هلند را به شما معرفی کنیم. در این کشور اروپایی سه نوع دانشگاه برای تحصیل در مقطع ارشد وجود دارد. دانشجویان با توجه به نیازها و علاقه خود تحصیل در یکی از این دانشگاه‌ها را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه علمی و کاربردی در هلند

همانطور که از نام این دانشگاه مشخص است، در آن مهارت‌های مربوط به یک رشته خاص آموزش داده می‌شود. در واقع دانشجویان در این دروس به صورت عملی آموزش داده می‌شود، به گونه‌ای که دانشجویان در آینده بتوانند از آن استفاده کنند.

معمولا این نوع از دانشگاه پاره‌ وقت هستند و دانشجو باید ساعاتی از روز را در رشته خود مشغول به کار باشد که بتواند از علومی که در کلاس می‌آموزد در رشته کاری خود استفاده کنید. دانشجویان کارشناسی ارشد در هلند که در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، باید پس از اینکه از دانش خود در محل کار استفاده کردند، نتایج مربوطه را به کلاس درس بیاورند و در مورد بهبود روند کار خود با سایر دانشجویان و استادها بحث کنند.

دوره‌های تحصیل در این دانشگاه‌ها حداقل 1 سال و حداکثر 4 سال است. میزان واحدهای که باید بگذرانید با توجه رشته تحصیلی بین 60 تا 240 واحد متغییر است. به عنوان مثال در رشته حقوق 60 واحد باید بگذرانید در حالی که این تعداد واحد در رشته معماری حدود 240 واحد است. تعداد واحدهای رشته هنر نیز بین 60 تا 120 واحد که مدت تحصیل بین 1 تا 2 سال متغییر است.

دانشگاه‌های پژوهش محور

در این دانشگاه‌ها هدف این است که با استفاده از برنامه‌های درسی به دانشجویان آموزش دهند که در رشته تحصیلی خود تحقیقات تحلیلی در یک زمینه خاص انجام دهند. معمولا این تحقیقات باید کاربردی باشند. معلمان برای تدریس مقطع متوسطه باید در این دانشگاه‌‌ها تحصیل کنند. مدت تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی که دارید بین یک تا دو و نیم سال متفاوت است. دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی باید دو و نیم سال در این مقطع تحصیل کنید.

موسسات آموزش بین المللی

در موسسات آموزش بین المللی هدف این است که دانش و فرهنگ کشورهای مختلف آموزش داده شود. اکثر رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه وجود دارد. اما بیشتر رشته‌های هنر و بازرگانی در این دانشگاه مورد توجه دانشجویان است.

مدارکی که توسط هر سه این دانشگاه ها معتبر صادر می‌شود معتبر است بنابراین فقط شما به دنبال علائق خود باشید.

هزینه تحصیل در هلند

یکی از نکات مهم در زمان مهاجرت تحصیلی این است که هزینه تحصیل در آن کشور چگونه است. هزینه تحصیل در یک کشور به دو بخش شهریه دانشگاه و هزینه خریدهای روزمره تقسیم می‌شود.

شهریه دانشگاه در هلند با توجه به اینکه در چه مقطعی تحصیل می‌کنید و اینکه دانشگاه دولتی یا خصوصی است متفاوت است.

  • هزینه‎ شهریه دانشگاه دولتی بین 8000 تا 20000 یورو
  • هزینه شهریه دانشگاه خصوصی 30000 یورو

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

برای زندگی در هلند شما باید یک سری هزینه‌ها برای مسکن، غذا، حمل و نقل، کتاب، لباس و اوقات فراغت بپردازید. این هزینه‌های در شهرهای مختلف متفاوت است. اما به صورت میانگین بین 800 تا 1200 یورو در ماه برای هزینه‌های روزمره خود نیاز دارید.

اما به این نکته توجه کنید که در شهرهای بزرگ مانند آمستردام فقط هزینه خوراک ماهانه بین 1000 تا 1500 یورو است.

همچنین هزینه مسکن در هلند نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر است. به همین دلیل بهتر از خوابگاه برای اسکان استفاده کنید. هزینه اجاره اتاق در هلند بین 300 تا 600 یورو است.

اما نکته جالب توجه در این کشور این است که اکثر مردم از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده می‌کنند و شما نیز می‌توانید با خرید دوچرخه تا میزان زیادی در هزینه‌های رفت و آمد خود صرفه جویی کنید. همچنین برای استفاده از حمل و نقل عمومی می‌توانید از تخفیف‌های دانشجویی متعدد استفاده کنید.

اگر در حین تحصیل کار نکنید باید هزینه برای بیمه سلامت خود بپردازید. اما اگر به صورت پاره وقت مشغول به کار باشید این هزینه توسط صاحب کارتان پرداخت می‌شود.

دریافت وام دانشجویی در هلند

وام دانشجویی فقط به دانشجویان عضو اتحادیه اروپا پرداخت می‌شود. بنابراین شما برای پرداخت هزینه‌های مربوط به شهریه و روزمره نمی‌توانید از وام دانشجویی استفاده کنید.

بورسیه کارشناسی ارشد در هلند

شما برای تحصیل در کشور هلند می‌توانید از بورسیه تحصیلی نیز استفاده کنید. در هلند دو نوع بورسیه وجود دارد.

  • بورسیه توسط دولت
  • بورسیه‎ توسط دانشگاه

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در هلند توسط دولت

دولت هلند انواع بورسیه برای مردم کشورهای مختلف ارائه می‌کند. بورسیه (MSP)، بورسیه که توسط کشور هلند برای ساکنین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه می‌شود. شما با دریافت این بورسیه می‌توانید در دوره‌های کوتاه مدت که معمولا بین 2 تا 13 هفته است در کلاس‌های درسی رشته خود شرکت کنید. برای دریافت این بورسیه باید سن‌تان زیر 45 سال باشد.

همچنین یک بورسیه تحصیلی دولت هلند ارائه می‌دهد که سقف آن 5000 یورو و برای دانشجویان کارشناسی ارشد تمام وقت است. برای دریافت این بورسیه باید معدل بالای داشته باشید.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در هلند توسط دانشگاه

برخی از دانشگاه‌های هلند نیز با استفاده از بودجه خود دانشجویان را برای مقطع ارشد بورسیه می‌کنند. شما می‌توانید با ارسال رزومه برای این بورسیه‌های درخواست دهید. بورسیه دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است و شما با توجه به رشته تحصیلی و شرایطی که دارید باید مشخص کنید که می‌خواهید برای کدام دانشگاه رزومه ارسال کنید.

کار در هلند به عنوان دانشجو

نرخ بیکاری در کشور هلند به خاطر صنعت پویای که دارد بسیار پایین است. شما اگر توانایی صحبت به زبان‌های مختلف را داشته باشید می‌توانید به سادگی در این کشور کار پیدا کنید. براساس قانون کشور هلند، افرادی که ویزای تحصیلی دارند می‌توانند 16 ساعت در هفته به صورت پاره‌ وقت کار کنند. همچنین در تعطیلات تابستانی معمولا اجازه کار تمام وقت به دانشجویان داده می‌شود.

دانشجویانی که در دانشگاه‌های علمی و کاربردی تحصیل می‌کنند، دوره‌های کارآموزی دارند که می‌توانند از این طریق نیز کسب درآمد کنند.

شراط دریافت ویزای تحصیلی هلند

برای اینکه بتوانید در هلند تحصیل کنید نیاز است که یک ویزا برای ورود و یک ویزا نیز برای اقامت دریافت کنید. به صورت مختصر به ویزا اول VVR و به ویزا دوم MVV  می‌گویند. برای دریافت این ویزاها به مدارک زیر نیاز دارید:

  • پاسپورت
  • صورت حساب بانکی برای اثبات توانایی مالی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • بیمه سلامت
  • فیش پرداخت 170 یورو
  • نمره قبولی در آیلتس و زبان هلندی

مدارک اثبات مالی

برای درخواست ویزای تحصیلی اولین قدم این است که مدارک مالی خود را که نشان می‌دهد می‌توانید هزینه‌های زندگی در هلند را بپردازید برای دانشگاه ارسال کنید. شما باید مدارک بانکی برای دانشگاه ارسال کنید که نشان دهد 10000 یورو پول در حساب بانکی خود دارید. صورت حسابی که ارسال می‌کنید باید مربوط گردش حساب سه ماهه‌تان باشد. اگر گردش حساب شما کمتر از این مقدار است می‌توانید به صورت مستقیم پول را برای یکی از بانک‌های کشور هلند بفرستید و از این طریق توانایی مالی خود را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند ثابت کنید.

آزمون زبان

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند باید در آزمون NT2 شرکت کنید. این آزمون دارای دو سطح مختلف است که شما باید در آزمون سطح دوم آن شرکت کنید. با قبولی در این آزمون مشخص می‌شود که شما درک مناسبی از زبان هلندی دارید و می‌توانید کارهای روزمره خود را انجام دهید.

این آزمون در چهار بخش خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن انجام می‌شود. که این آزمو‌ن‌ها هر کدام به صورت جداگانه انجام می‌شود. دولت هلند چهار بار در سال این آزمون را برگزار می‌کند. این آزمون نمره ندارد و جواب آن به صورت پذیرش و رد شدن ارائه می‌شود. هزینه شرکت در این آزمون 180 یورو است.

البته شما برای دریافت ویزای تحصیلی هلند باید در آزمون تافل یا آیلتس نیز شرکت کنید و نمره قبولی را بگیرید. نمره قبولی هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است اما حداقل نمره آیلتس 6.5 است.

بیمه سلامت

شما باید تحت پوشش یک بیمه سلامت در کشور هلند باشید. اگر پس دریافت ویزا مشغول به کار شوید، کارفرما شما را بیمه می‌کند. اما در ابتدا باید 1500 یورو برای یک سال بیمه سلامت عمومی بپردازید.

برگه آزمایش سل

شما باید فرمی را که در آن اعلام می‌کنید آمادگی برای دادن آزمایش سل را دارید امضا کنید. لازم نیست حتما آزمایش سل بدهید، اما باید آمادگی خود را اعلام کنید.

پس از ارسال مدارک بین 4 تا 6 هفته طول می‌کشد که دانشگاه مدارک شما را برای دریافت ویزا به اداره خدمات مهاجرت و تابعیت ارسال کند. پس از اینکه اداره مهاجرت هلند مدارک شما را تایید کرد، می‌توانید به سفارت‌خانه این کشور مراجعه و ویزا خود را دریافت  کنید.

بعد از اینکه وارد کشور هلند شدید باید به شهرداری برای مصاحبه مراجعه کنید. شما برای اینکه امکان افتتاح حساب بانکی داشته باشید، باید حتما به شهرداری مراجعه کنید.

مطالب مرتبط: “مهاجرت تحصیلی کشور دانمارک؛ هر آنچه که در این مورد باید بدانید

آیا امکان کار بعد از اتمام تحصیل وجود دارد؟

شما پس از اینکه مدرک ارشد خود را گرفتید در صورت تمایل می‌توانید در هلند بمانید. دولت هلند یک سال به شما اجازه اقامت می‌دهد. شما در این مدت می‌توانید با استفاده مهارتی که دارید شغل متناسب پیدا کنید. پس از استخدام می‌توانید درخواست ویزای بلندمدت تحت عنوان مهاجران با مهارت بالا را بدهید.

تحصیل در هلند

مزایا دریافت ویزای تحصیلی هلند

شما با دریافت ویزای تحصیلی هلند می‌توانید به راحتی به تمامی کشورهای عضو شینگن بروید. دو سوم مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند، بنابراین اگر در درک و صحبت کردن با زبان هلندی مشکل دارید، نگران نباشید.

دانشگاه‌های هلند جز بهترین دانشگاه‌های جهان است و شما با دریافت مدرک ارشد از دانشگاه‌های این کشور به راحتی می‌توانید در هر کشوری که می‌خواهید شغلی مرتبط با رشته خود پیدا کنید.

یکی دیگر از مزایا تحصیل کارشناسی ارشد در هلند این است که شما با پرداخت یک شهریه می‌توانید در دو رشته مختلف مدرک بگیرید بدون اینکه لازم باشد برای مدرک دوم شهریه بپردازید. البته باید در همان دانشگاه برای رشته دوم ثبت نام کنید.

همچنین برای تعداد واحد اضافی لازم نیست شهریه بپردازید. شما این امکان را دارید که به هر تعداد که می‌خواهید دروس انتخاب کنید.

سیستم آموزشی هلند مدرن است. یعنی شما در این دانشگاه‌ها باید مسولیت‌پذیر باشید. در این دانشگاه‌ها زمان مشخصی برای تحویل پروژه‌ها وجود ندارد.

در این کشور سلسله مراتب بین استاد و دانشجو وجود ندارد و روابط بسیار نزدیک و صمیمی است. شما باید بتوانید به راحتی نظرات خود را در کلاس‌های درس ارائه دهید.

سخن آخر

هلند کشوری تاریخی با سیستم آموزش عالی است که هزینه‌های تحصیل در آن بسیار مناسب است. این کشور که در رتبه سوم از نظر بهترین دانشگاه‌های جهان است مقصد خوبی برای تحصیلات تکمیلی است. ما در این مطلب سعی کردیم به صورت کامل هر آنچه که لازم است در مورد تحصیل در هلند بدانید را توضیح دهیم. اگر سوالی در مورد چگونگی تحصیل در هلند دارید از طریق کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.