تحصیل در کانادا

مزایا تحصیل در کانادا

افراد بسیاری به دنبال مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند زیرا هزینه تحصیل در این کشور نسبت به آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی پایین‌تر است و سطح رفاه بالایی نیز دارند. در این کشورهای دانشگاه‌های متعددی وجود دارند که مدرک آن‌ها در بسیاری از کشورها پذیرفته می‌شود. ما در این مطلب هر آنچه که لازم است در مورد تحصیل در کانادا بدانید را توضیح می‌دهیم.

مزایا تحصیل در کانادا

کشور کانادا جز کشورهای توسعه یافته جهان است که از نظر آموزشی در سطح بالایی قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان در جهان علاقمند به تحصیل در این کشور هستند. بسیاری از افراد با توجه به شرایط تحصیلی خاصی که دارند بورسیه‌های تحصیلی دریافت می‌کنند که همین موضوع باعث شد دانشجویان زیادی برای تحصیل در این کشور درخواست دهند.

البته کانادا برای کسانی که بورسیه تحصیلی نیز ندارند گزینه مناسبی،زیرا هزینه تحصیل در آن بسیار مقرون به صرفه است. اگرچه هزینه تحصیل در رشته‌ها، مقاطع و دانشگاه‌های مختلف متفاوت،اما در بیشتر موارد هزینه تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته کمتر است.

با وجود اینکه هزینه تحصیل در این کشور بسیار مناسب، از نظر آموزشی نیز در رتبه بالایی قرار دارد. در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه و موسسات آموزشی که در سال 2021 منتشر شد نام 26 دانشگاه کشور کانادا وجود داشت. که این موضوع نشان دهنده کیفیت بالایی آموزشی در این کشور توسعه یافته است.

دانشجویان در حین تحصیل مجوز کار در کانادا را نیز دارند. دانشجویانی که ویزای تحصیلی کانادا را دارند در هفته‌ 20 ساعت اجازه کار را دارند. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند که هم بخشی از هزینه تحصیل خود را بدست آورند و هم با محیط کاری این کشور آشنا شوند.معمولا با توجه به مدت زمان تحصیل که افراد در کانادا داشتند به آن‌ها مجوز اقامت پس از تحصیل داده می‌شود.

علاوه بر موارد بالا که ذکر کردیم تحصیل در کانادا یک مزیت دیگر نیز دارد و آن‌ها پذیرش مهاجرین توسط مردم این کشور است. مردم کانادا مشهور به مهمان‌نوازی هستند و از مردم کشورهای با فرهنگ‌های مختلف با آغوش باز استقبال می‌کنند. همچنین از نظر امنیت، این کشورها جز کشورهای با رتبه بالا است و این موضوع باعث می‌شود که شما بتوانید با راحتی در این کشور زندگی کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا  

برای اینکه ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید باید در گام اول یک دانشگاه یا موسسه آموزشی را برای تحصیل انتخاب کنید. سپس مدارک لازم برای درخواست پذیرش را از طریق ایمیل برای این دانشگاه‌های بفرستید.

اگر شرایط و مدارک شما پذیرفته شود یک نامه پذیرش از دانشگاه برایتان ارسال می‌شود. حال باید در آزمون زبان تافل، آیلتس، GMAT وGRE  شرکت و مدرک آن را دریافت کنید. البته برخی از دانشگاه‌ها خود آزمون ورودی دارند که باید در آن‌ها نیز شرکت کنید.

پس از طی این مراحل زمان آن است که مدارک اصلی برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا را که به شرح زیر است، آماده کنید:

  • پاسپورت
  • مدرک تمکن مالی متقاضی: شما برای درخواست ویزا باید گردس حساب بانکی 4 ماه گذشته خود را ارسال کنید. اگر گردش حساب شما به اندازه کافی نیست می‌توانید یک نامه معتبر از فرد حقیقی یا حقوقی که شما را از نظر مالی در کانادا حمایت خواهد کرد، ارائه دهید. همچنین اگر بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید نیاز به ارائه نامه تمکن مالی نیست.
  • عکس پاسپورتی
  • مدرک زبان: برای دوره کارشناسی باید نمره کل آیلتس شما 6 یا بالاتر باشد. دوره‌های تحصیلی دیگر نیز باید نمره 6.5 و بالاتر باشد.
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • نامه سوابق کاری
  • بیمه‌نامه معتبر

همچنین با توجه به مقطع که قصد ادامه تحصیل در آن دارید باید مدرک تحصیلی مقطع قبلی را نیز برای دریافت ویزا تحصیلی در کانادا ارائه دهید:

  • برای پذیرش در مقطع کارشناسی نیاز به مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی دارید که به صورت رسمی ترجمه شد.
  • برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک کارشناسی دارید که به صورت رسمی ترجمه شد.
  • برای‎ پذیرش در مقطع دکترا نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارید که به صورت رسمی ترجمه شد.

رنکینگ دانشگاه های کانادا

همانطور که در بالا گفتیم 26 دانشگاه از دانشگاه‌های کانادا در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌‌ها و موسسات عالی وجود دارد. ما در ادامه رنکینگ دانشگاه‌های کانادا در سال 2021 را در جدولی آورده‌ایم:

نام دانشگاهرتبه جهانیرتبه در کانادا
دانشگاه تورنتو (Toronto)261
دانشگاه مک گیل (McGill)272
دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia)463
دانشگاه مونترال (Montreal)1114
دانشگاه آلبرتا (Alberta)1265
دانشگاه مک مستر (McMaster)1406
دانشگاه واترلو (Waterloo)1497
دانشگاه وسترن انتاریو (Western)1708
دانشگاه اتاوا (Ottawa)2309
دانشگاه کلگری (Calgary)23510
دانشگاه کوئینز در کینگستون (Queen’s)24011
دانشگاه دالهوزی (Dalhousie)27212
دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser)29813
دانشگاه ویکتوریا (Victoria)33414
دانشگاه لاوال (Laval)41415
دانشگاه ساسکاچوان (Saskatchewan)45816
دانشگاه یورک (York)49417
دانشگاه کنکوردیا (Concordia)521-53018
دانشگاه گولف (Guelph)581-59019
دانشگاه کبک (Université du Québec)591-60020
دانشگاه کارلتون (Carleton)601-65021
دانشگاه منیتوبا (Manitoba)601-65022
دانشگاه نیو برانزیک (New Brunswick)651-70023
دانشگاه ویندزور (Windsor)701-75024
دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)751-80025
دانشگاه شربروک (Sherbrooke)751-80026

 سخن آخر

یکی از دلایل مهم که افراد قصد تحصیل در کانادا را دارند این است که ان‌ها می‌تواند برای اعضای خانواده خود نیز ویزا بگیرند. اعضای خانواده‌ امکان کار را دارند که این یک پوئن مثبت برای افرادی است که قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند. همچنین تعداد ایرانیانی که در کانادا زندگی می‌کنند زیاد است به همین خاطر شما کمتر در این کشور آمریکایی احساس غربت می‌کنید. البته آب و هوای این کشور نسبت به ایران بسیار سردتر است و این یکی از معایب مهاجرت تحصیلی به این کشور زیبا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *