چگونه از خارش واژن خلاص شویم: درمان‌های خانگی و مراقبت‌های پیشگیرانه

چگونه از خارش واژن خلاص شویم: درمان‌های خانگی و مراقبت‌های پیشگیرانه

خارش در قسمت پایین بدن ممکن است آزاردهنده باشد، اما اگر به شما بگوییم راهی برای کاهش خارش آن هم تقریبا فوری وجود دارد چه؟ اگر خارش واژن را تجربه می‌کنید، بدانید که تنها نیستید! تحریک واژن به دلایل زیادی رخ می‌دهد و ممکن است بتوانید با یک درمان خانگی خارش را متوقف کنید. ما به شما می گوییم که با چه نوع عفونتی مثل عفونت قارچی، تحریک پوست، STD  یا عفونت باکتریایی سروکار دارید. همراه زرد نیوز باشید تا یاد بگیرید که چگونه می‌توانید خارش واژن را در خانه متوقف کرده تا زمان مراجعه به پزشک فرا برسد.

چیزهایی که باید بدانید

 • برای تسکین خارش واژن ناشی از عفونت‌های قارچی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • خارش واژن را می‌توانید خیلی سریع با مصرف جوش شیرین، سرکه سیب یا حمام بلغور جو دوسر تسکین دهید.
 • غذاهای تخمیرشده بیشتری مانند ماست، ترشی و کلم ترش را به رژیم غذایی خود اضافه کرده تا باکتری واژن و pH  بدن به تعادل برسد.
 • با پوشیدن لباس زیر نخی، تعویض منظم لباس و انجام رابطه جنسی ایمن از خارش واژن جلوگیری کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید

از کمپرس سرد استفاده کنید

خارش خود را به طور موقت با فشار‌دادن یک پارچه سرد روی واژن خود کاهش دهید. یک دستمال تمیز برداشته و آن را زیر آب سرد قرار دهید. پارچه را کاملا با آب سرد خیس کرده و آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه در ناحیه واژن خود نگه دارید. این کار به خوبی برای تسکین تحریکات خفیف و ناراحتی ناشی از عفونت‌های قارچی کار می‌کند.

 • حتما بعد از هر بار استفاده، پارچه را بشویید، به خصوص اگر عفونت دارید.
 • همچنین می‌توان از کیسه یخ پیچیده‌شده در حوله یا پارچه مخصوص شستشو استفاده کرد.

حمام بلغور جو دوسر بگیرید

حمام بلغور جو دوسر بگیرید

ثابت شده است که بلغور جو دوسر کلوئیدی پوست خشک را تسکین می‌دهد. اگر واژن شما به دلیل پوسته پوسته شدن یا خشک‌شدن پوست خارش دارد، حمام بلغور جو دوسر را در نظر بگیرید. به سادگی یک یا دو فنجان (128 تا 256 گرم) بلغور جو دوسر را به یک وان آب گرم اضافه کرده و حدود 20 دقیقه واژنتان را در آن خیس کنید.

حمام جوش شیرین بگیرید

حمام جوش شیرین بگیرید

حمام جوش شیرین می‌تواند به کاهش علائم اگزما و عفونت قارچی کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که جوش شیرین باکتری کاندیدا را که باعث عفونت‌های مخمری و خارش آزاردهنده واژن می‌شود، از بین می‌برد. سعی کنید ¼ c (32 گرم) جوش شیرین را در یک وان آب گرم اضافه کرده و 10 تا 15 دقیقه در آن بنشینید.

 • برخی از پزشکان ممکن است این درمان خانگی را پیشنهاد کنند، در حالی که برخی دیگر فقط حمام‌کردن در آب گرم ساده را توصیه می‌کنند، زیرا معتقدند جوش شیرین ممکن است باعث تحریک بیشتر واژن شود. اگر مطمئن نیستید که حمام جوش شیرین برای شما مناسب است یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید.

حمام سرکه سیب را امتحان کنید

حمام سرکه سیب را امتحان کنید

خواص ضد میکروبی سرکه سیب ممکن است عفونت‌های مخمری را درمان کند. در مطالعات علمی اخیر، ثابت شده است که سرکه سیب می‌تواند سویه‌های باکتری کاندیدا، باکتری عامل عفونت‌های مخمری را در محیط آزمایشگاهی از بین ببرد. به همین دلیل، برخی از مردم معتقدند خیس‌کردن واژن در حمام با c  ½ (64 گرم) سرکه سیب به مدت 10 تا 40 دقیقه می‌تواند عفونت قارچی را سریع‌تر از بین ببرد.

 • برخی از پزشکان این درمان خانگی را توصیه نمی‌کنند زیرا می‌گویند سرکه سیب می‌تواند تحریک‌کننده باشد. اگر نگران هستید، قبل از امتحان این درمان خانگی برای خارش واژن با پزشک خود مشورت کنید.

از ماست یونانی یا روغن نارگیل استفاده کنید

از ماست یونانی یا روغن نارگیل استفاده کنید

ماست یونانی و روغن نارگیل ممکن است علائم عفونت قارچی را کاهش دهند. این محصولات غذایی هم خاصیت ضد باکتریایی و هم ضد قارچی دارند. برخی از مردم می‌گویند مالیدن مقداری ماست یونانی ساده یا روغن نارگیل خالص و ارگانیک به واژن می‌تواند خارش شما را تسکین دهد، اما برخی پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است از انجام این کار خودداری کنید زیرا می‌تواند تعادل pH واژن شما را بر هم زده و عفونت را بدتر کند.

 • ماست یونانی به رشد باکتری‌های مفید کمک کرده و در عین حال باکتری‌های قارچی مضری که باعث خارش واژن می‌شوند را از بین می‌برد.
 • ثابت شده است که روغن نارگیل باکتری کاندیدا آلبیکنس (باکتری عفونت مخمری) را می‌کشد، اما این روش از نظر بالینی روی انسان آزمایش نشده است.

کرم ضد قارچ یا استروئیدی بمالید

کرم ضد قارچ یا استروئیدی بمالید

داروهای بدون نسخه یا تجویزشده عمومی می‌توانند عفونت‌ها و بیماری‌های پوستی را درمان کنند. اگر عفونت قارچی دارید، از پماد‌های حاوی بوتوکنازول، کلوتریمازول، میکونازول و یا ترکونازول به عنوان یک ماده فعال در این امر استفاده کنید. اگر پوست اطراف واژن شما پوسته پوسته یا قرمز و ناهموار است، با یک متخصص زنان یا متخصص پوست صحبت کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند کرم استروئیدی متناسب با نیازتان را برای شما تجویز کنند.

 • قبل از هر نوع درمانی، مطمئن شوید که نوع عفونت یا بیماری خود را می‌دانید، زیرا استفاده از کرم نامناسب می‌تواند خارش را بدتر کند.
 • اگر عفونت قارچی دارید، ممکن است هنگام ادرارکردن، ترشحات سفید و غلیظ و احساس سوزش را نیز تجربه کنید.
 • اسکلروزیس، اگزما و پسوریازیس بیماری‌های پوستی شایعی هستند که باعث خارش واژن، خشکی پوست و قرمزی لکه‌دار می‌شوند.

غذاهای غنی از پروبیوتیک بخورید

غذاهای غنی از پروبیوتیک بخورید

با مصرف بیشتر ماست و کلم ترش، سلامت واژن خود را بهبود ببخشید. برخی از شایع‌ترین عفونت‌های واژن، مانند عفونت‌های BV و مخمری، می‌توانند با افزودن چند پروبیوتیک به رژیم غذایی شما پیشگیری شوند. برای صبحانه یک پارفی ماست انتخاب کنید، یک ترشی به ساندویچ خود اضافه کنید، یا مقداری کلم ترش یا کیمچی را در ظرف غلات خود بریزید. هرچه غذاهای تخمیرشده بیشتری بخورید، سلامت عمومی شما نیز بهتر خواهد بود.

 • واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت شایع است که زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های طبیعی واژن بیش از حد رشد کرده و تعادل pH  واژن را به هم بریزند.
 • اگر تغییر رژیم غذایی برای شما یک گزینه نیست، نگران نباشید! یک مکمل پروبیوتیک را به ویتامین‌ها یا داروهای روزانه خود اضافه کرده تا آن پروبیوتیک اضافی لازم را دریافت کنید.

از استفاده از محصولات بهداشتی معطر خودداری کنید

از استفاده از محصولات بهداشتی معطر خودداری کنید

لوسیون‌ها، صابون‌ها و مواد شوینده بدون عطر را برای مصرف انتخاب کنید. واژینیت یا واکنش‌های آلرژیک خفیف می‌توانند باعث خارش واژن شوند. شوینده‌های قبلی شستشوی بدن خود را با محصولات بدون عطر تعویض کرده و یا یک شوینده لباسشویی بدون عطر و ضد حساسیت را امتحان کنید. از این محصولات جدید برای یک هفته یا بیشتر استفاده کرده و ببینید آیا خارش شما برطرف می‌شود یا خیر.

 • شستشوی واژن خود را با محصولات شوینده زنانه مانند the SweetSpot pH Balanced Feminine Wash, Honey Pot Sensitive Feminine Wash, Love Wellness pH Balancing Cleanser, or Summer’s Eve Cleansing Wash امتحان کنید.

لباس زیر نخی بپوشید

لباس زیر نخی بپوشید

لباس زیر نخی جریان هوا را افزایش داده و رطوبت را کاهش می‌دهد. بیشتر اوقات، خارش واژن ناشی از تحریک یا عفونت پوست است. هنگامی که باکتری‌ها در داخل واژن جمع می‌شوند، خارش هم شروع می‌شود. پوشیدن لباس زیرهای پنبه‌ای به جای لباس زیرهایی با جنس پلاستیک به واژن شما کمک می‌کند تا “نفس بکشد” و از خارش‌های آینده جلوگیری کند.

 • لباس زیر خود را هر روز عوض کنید تا همه چیز در آن پایین تمیز و تازه بماند.

لباس خیس یا عرق‌کرده را فورا عوض کنید

لباس خیس یا عرق‌کرده را فورا عوض کنید

بودن در لباس خیس برای مدت طولانی می‌تواند باعث ایجاد باکتری در واژن شود. بعد از رفتن به شنا یا ورزش، حتما بلافاصله لباس‌هایتان، مخصوصا لباس زیرتان را عوض کنید. باکتری‌ها محیط‌های مرطوب را دوست داشته و باکتری‌های زیاد نیز می‌توانند منجر به عفونت‌های مخمری یا واژینوز باکتریایی (BV) شوند. با آوردن ست لباس اضافی با خود به ساحل یا باشگاه ورزشی از این اتفاق جلوگیری کنید.

 • قبل از تعویض، حتما واژن خود را به طور کامل خشک کنید.

از جلو به عقب پاک کنید

از جلو به عقب پاک کنید

با پاک‌ کردن صحیح بدن خود در دستشویی از عفونت و خارش در آینده جلوگیری کنید. باور کنید یا نه، اما نوع روش پاک‌ کردنی که بعد از اتمام کارتان انجام می‌دهید، می‌تواند روی سلامت واژن شما تاثیرگذار باشد. همیشه از جلوی واژن به سمت عقب پاک کنید. در غیر این صورت، ممکن است باکتری‌ها را به طور ناخواسته از باسن به واژن خود منتقل کنید.

فقط در صورتی دوش واژینال بگیرید که پزشکتان به شما توصیه کرده باشد

دوش واژینال

هرگز داخل واژن خود را نشویید، مگر اینکه توصیه پزشکتان به شما این باشد. دوش واژینال در واقع فرآیند شستشوی داخل واژن با ریختن آب یا سایر مخلوط‌ها به داخل واژن است. اکثر پزشکان این روش تمیزکردن را توصیه نمی‌کنند زیرا می‌تواند به باکتری‌های طبیعی و تعادل pH واژن آسیب رسانده که در نتیجه باعث عفونت شود.

 • هنگامی که دوش واژینال می‌گیرید، خود را در معرض خطر ابتلا به واژینوز باکتریال (BV)، بیماری التهابی لگن، بیماری‌های مقاربتی و تحریک واژن قرار می‌دهید.
 • به جای دوش واژینال، اجازه دهید واژن خود را تمیز کند. واژن خود را با آب گرم و صابون بدون عطر در حمام یا دستشویی شسته و بگذارید بقیه کارها را خودش انجام دهد – بدن شگفت‌انگیز است!

هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید

هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید

کاندوم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و آمیزشی کمک کند. بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها یا عفونت‌های مقاربتی، انجام رابطه جنسی ایمن است. در حین داشتن رابطه جنسی با پارتنرتان، خواسته و تمایل خود را به استفاده از یک روش جلوگیری بیان کنید. یک وسیله ساده می‌تواند به هر دوی شما کمک کند که ایمن بمانید، بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده به لذت خود ​​خود ادامه دهید.

 • کاندوم‌های مردانه روی آلت تناسلی قرار گرفته تا از ورود اسپرم به داخل واژن جلوگیری کنند.
 • کاندوم‌های زنانه کیسه‌های کوچکی هستند که در داخل واژن قرار گرفته تا مانعی برای ورود اسپرم باشند.
 • کاندوم تنها روش جلوگیری است که می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و آمیزشی کمک کند.

با پزشک خود صحبت کنید

با پزشک خود صحبت کنید

اگر علائم شما ادامه یافت، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. گاهی اوقات درمان‌های خانگی برای متوقف‌کردن خارش کافی نیستند، به خصوص اگر یک مشکل زمینه‌ای مانند عفونت یا STD وجود داشته باشد. اگر یک یا چند مورد از این علائم را در زمان خارش خود تجربه کردید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • تغییر رنگ، بو و قوام ترشحات.
 • قرمزی و تورم در واژن یا اطراف آن.
 • روی واژن یا فرج خود تاول یا زخم مشاهده کنید.
 • سوزش یا مشکل در ادرارکردن.
 • تغییر در خلق و خو یا چرخه قاعدگی.
 • باور داشته باشید که در معرض یک STD یا STI قرار گرفته‌اید.

نکات

 • اگر در دوره قاعدگی دچار خارش واژن می‌شوید، به جای تامپون یا کاپ قاعدگی از پد یا آستر استفاده کنید. به این ترتیب، واژن شما کمتر تحریک شده و می‌تواند سریع‌تر بهبود یابد.

هشدارها

 • تا حد امکان از خاراندن واژن خود خودداری کنید. می‌دانیم که سخت است، اما خارش ناحیه می‌تواند باعث بدترشدن اوضاع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *