نحوه شروع پادکست: راهنمای قدم به قدم

نحوه شروع پادکست: راهنمای قدم به قدم

آخرین گفتگوی شما در مورد آب سردکن احتمالا با این جمله شروع شده‌ است، “من این موضوع را در یک پادکست شنیده‌ بودم که…” این امر به این دلیل است که پادکست‌ها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کانال‌های دیجیتال در حال رشد در پنج سال گذشته ظاهر شده‌اند. اما چگونه می‌خواهید ساخت پادکست را شروع کنید؟ در این مقاله شما را قدم به قدم راهنمایی خواهیم کرد. پس همراه زرد نیوز باشید.

در روزهای اول، پادکست‌ها پر بودند از برنامه‌های مستقلی که توسط کمدین‌ها، نویسندگان یا علاقه‌مندان به تاریخ میزبانی می‌شد – یا فقط تکه‌هایی از یک برنامه رادیویی که در فید iTunes ریخته‌ می‌شد.

اما اکنون، به نظر می‌رسد که هر سلبریتی فقط برای صحبت با دوستان خود یا تماشای مجدد برنامه‌ای که در آن بازی کرده‌ است، پادکست خودش را راه‌اندازی می‌کند. آیا اصلا ارزش دارد که یک پادکست بدون داشتن شماره تلفن جورج کلونی را شروع کنید؟

پاسخ کوتاه است، بله. پادکست‌ها هنوز یکی از موثرترین راه‌ها برای انتقال پیام شما هستند. و حتی اگر محیط پادکست شلوغ تر شده‌ است، اما تعداد افرادی که به ‌آن گوش می‌دهند نیز افزایش یافته‌ است. اکنون 46 درصد از آمریکایی‌ها به پادکست گوش می‌دهند و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که شنوندگان جهانی پادکست تا پایان امسال به 160 میلیون نفر برسند.

مانند بسیاری از کانال‌های دیجیتال، روزهای خلق یک ایده‌ ساده و هجوم مردم به سمت شما گذشته است. اگر می‌خواهید یک پادکست راه‌اندازی کنید، چند قدم اساسی وجود دارد که باید انجام دهید تا بتوانید برنامه خود را به بالای جدول برسانید.

سوالات متداول درباره این‌که چگونه یک پادکست را راه‌اندازی کنیم؟

چگونه موضوع پادکست را انتخاب کنم؟

قبل از انتخاب یک موضوع جلب توجه‌کننده برای پادکست خود، دلیل شروع آن را تجزیه و تحلیل کنید. تنها شروع‌کردن، دلیل کافی برای شروع یک پادکست نیست. مطمئن شوید که این پلتفرم به شما کمک می‌کند تا بتوانید در سطح عمیق‌تری با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. سپس تصمیم بگیرید که چه چیزی در پادکست شما ضروری است که می‌خواهید آن را بگویید.

زمان اپیزودهای پادکست من چقدر باید باشد؟

زمان یک پادکست باید به اندازه‌ای باشد که برای بیان یک داستان منسجم طول می‌کشد. با این حال، زمان‌های پرطرفدار معمولا در قسمت‌های کوتاه‌ آموزشی یا فیلمنامه‌ای، حدودا 10 تا 20 دقیقه و در برنامه‌های گفتگومحور طولانی‌تر که از 40 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول می‌کشند، متغیر است.

در ماه چند بار باید قسمت‌های جدیدی از پادکست را منتشر کنم؟

زمانی که نوبت به انتشار اپیزودها می‌رسد، ثبات مهم‌تر از تعداد است. بنابراین، چه اپیزودها را به صورت هفتگی در صبح‌های دوشنبه منتشر کنید یا در هر جمعه آخر ماه، داشتن ثبات و نظم در پخش پادکست، شما را به بخشی از روتین مخاطبانتان تبدیل می‌کند.

چه چیزهایی برای ساخت یک پادکست خوب نیاز است؟

پادکست مانند یک جعبه ماسه‌ای خلاقانه است که می‌توانید در آن بازی کنید. تقریبا هیچ قانونی در مورد نحوه ساختار پادکست شما وجود ندارد. از درام‌های صوتی و داستان‌های جنایی واقعی گرفته‌ تا مصاحبه‌ها و موضوعات خبری، موضوع پادکست‌ها از عمومی تا تخصصی متفاوت است. قبل از این‌که پادکست خود را شروع کنید، خوب است که برخی از سبک‌های اصلی پادکست که باعث محبوبیت این رسانه شده‌اند را مرور کنید:

 • پادکست‌های گفتگومحور: محبوب‌ترین سبک پادکست. به همین سادگی است که دو نفر پشت میکروفون درباره یک موضوع خاص صحبت می‌کنند. این گفتگو می‌تواند کاملا رسمی بوده یا آرام و عامیانه مانند پادکست تجارب جو روگان یا WTF از مارک مارون باشد.
 • پادکست‌های موضوعی: با کمی تغییر در قالب پادکست گفتگومحور اما با تمرکز بر یک موضوع خاص. این سبک پادکست به طور معمول یک میزبان و یک مهمان یا تیم متخصص برای بحث در مورد یک موضوع خاص یا رویداد ارزشمند دارد. این نوع پادکست می‌تواند مانند پادکست تیم فریس  روی یک فرد متمرکز شده‌ یا مانند پادکست فاندر روی برند متمرکز شود.
 • پادکست‌های بازنگری یا بازبینی: این پادکست‌ها معمولا بر موضوعات سرگرمی، رویدادها یا محصولات تولیدشده تمرکز دارند. برنامه‌هایی مانند  The Office Ladies، Jurassic Pod، و Still Processing  فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی یا رویدادهای فرهنگی را با دیدگاه‌های داخلی و دیدگاه‌های منحصربه‌فرد تجزیه و تحلیل می‌کنند.
 • پادکست‌های خبری و اطلاعاتی: پلتفرم‌های خبری سنتی سرمایه‌گذاری زیادی روی پادکست کرده‌اند، زیرا این قالبی است که بسیاری از آن‌ها از قبل روی آن تسلط دارند. این‌ پادکست‌ها می‌توانند گزارش‌های روزانه از بی‌بی‌سی، به‌روزرسانی‌های بازار مانند Social Media Examiner یا بررسی عمیق‌تر موضوعی مانند Slow Burn یا 1619 باشند.
 • پادکست‌های داستان‌گویی و اجرا: زمانی که رادیو برای اولین بار در دهه 1930 رواج یافت، دلیل آن تا حد زیادی به خاطر هنرمندان داستان‌سرای خارق‌العاده‌ای بود که با استفاده از صداسازی، موسیقی و جلوه‌های صوتی برنامه‌ها را می‌ساختند. پادکست به این سنت ادامه داده‌ و به بهبود داستان‌گویی کمدی، مطالب غیرداستانی و تاریخی پرداخته‌ است. ماهیت داستان‌سرایی نمایش‌هایی مانند سریال‌های رادیویی، تا حد زیادی مسئول شروع جنبش مدرن پادکست بود.

قبل از شروع به ضبط پادکستی که ایده آن در حمام به ذهنتان رسید، کمی صبر کرده و این سوال را از خود بپرسید که “چرا باید ضبط پادکست را شروع کنم؟” بسیاری از افراد پادکست را شروع می‌کنند، اما تعداد کمی از آن‌ها به موفقیت می‌رسند. فکرکردن در مورد “چرایی” یک موضوع، به همان اندازه که مهمان اول شما چه کسی باشد یا این‌که از کدام میکروفون استفاده کنید، اهمیت دارد.

هدف

هدف شما از راه‌اندازی پادکست چیست؟ آیا می‌خواهید کسب و کار خود را در معرض دید بیشتری قرار دهید؟، می‌خواهید نام تجاری بیزینس خود را بسازید؟، یا قصد دارید از آن به عنوان بهانه‌ای برای صحبت با دوستان خود در مورد یک سرگرمی مشترک استفاده کنید؟ مهم نیست که چرا یک پادکست را شروع می‌کنید، مهم این است که همیشه یک هدف اساسی برای هدایت بقیه تصمیم‌گیری‌های خود در فرآیند تولید پادکست داشته باشید. در این‌جا چند هدف ارزشمند برای راه‌اندازی یک پادکست آورده‌ شده‌ است.

 • شبکه‌سازی: پادکست‌ها راهی آسان برای ارتباط با مشتریان و افراد شاغل در صنعت شما هستند. دستاورد ایجاد روابط از طریق پادکست  Foundr  ما این بود که چگونه تعدادی از موفق‌ترین مدرسان دوره و قهرمانان برند خود را به دست آوردیم.
 • ساخت برند: قدرت پادکست در این است که شما می‌توانید کنترل پیامی که می‌خواهید انتقال دهید را به جای سپردن به رسانه‌های سنتی در دست خودتان داشته باشید. پادکست‌ها یک رسانه عالی برای ایجاد یک برند، برای یک بیزنس یا کسب و کار سنتی هستند. به آن به عنوان یک کانال‌ اجتماعی قدرتمند برای به اشتراک گذاشتن‌ اطلاعات، بدون رقابت شدید و تند و ایمیل‌های ناخواسته فکر کنید.
 • منبع درآمد: پادکست می‌تواند منبع درآمد خوبی از طریق حمایت مالی، حق اشتراک یا فروش کالا برای شما باشد. چند پاراگراف پایین‌تر، در مورد کسب درآمد از پادکست نکات بیشتری گفته‌ایم.
 • ارتباط با جامعه: صمیمیت موجود در پادکست، راهی را برای صحبت مستقیم با استفاده از هندزفری‌ها یا اسپیکرهای هوشمند برای مخاطب فراهم می کند. پادکست می‌تواند رسانه‌ای برای یک جامعه و ارتباط با آن‌ها باشد.
 • شفافیت: در همه صنایع، شفاف‌بودن و صادق‌بودن در مورد کسب و کار بسیار مهم است. شما می‌توانید از پادکست به عنوان یک ابزار شفاف‌سازی برای کسب و کار خود استفاده کنید، چه به صورت خارجی برای مخاطبان خود و چه به صورت داخلی برای تیم‌ خود. به جای بروزرسانی اطلاعات با استفاده از ارسال ایمیل‌های خشک از طرف مدیر عامل یا رئیس، می‌توانید یک پادکست صمیمی آزاد داشته باشید که اعتماد و صمیمیت را بین اعضای تیم افزایش دهد.
 • بیان: این رسانه مبتنی بر توانایی، خلاقیت و سرگرمی است. آن را به عنوان یک وبلاگ صوتی در نظر بگیرید. گاهی‌اوقات، تنها دلیل شروع یک پادکست می‌تواند این باشد که می‌خواهید خود را بیان کرده یا افکار خود را به اشتراک بگذارید.

مخاطب

اگر با پادکست Foundr آشنایی داشته باشید، می‌دانید که همه ما با مخاطبمان آشنا هستیم. شناخت مخاطبان خود قبل از شروع ضبط پادکست کاملا ضروری است. این کار به شما کمک می‌کند تا در بقیه مراحل ضبط یک پادکست مسیر روشنی داشته باشید.

و نگران نباشید، پس از راه‌اندازی پادکست، مخاطبان شما در طول زمان تغییر خواهند کرد. برقراری ارتباط و درک مخاطبانتان یک رابطه ثابت خواهد بود که باید از قسمت یک تا 100 آن را مدام تقویت کنید.

زمینه کاری

پادکست رسانه‌ای است که روزانه جوامع خاصی در آن ظاهر می‌شوند. شما می‌توانید به بازی‌های رومیزی، کریکت، مایکروسافت اکسل یا  Sex in the City  علاقه‌ داشته باشید و احتمالا پادکست‌های متعددی وجود دارد که روی این موضوعات تمرکز می‌کنند.

اگر چه نیازی به یک ویترین نیست، اما اگر از صفر شروع می‌کنید، انتخاب یک موضوع خاص (ورزش، فیلم، تجارت) احتمالا شما را از سردرگمی نجات می‌دهد. مطمئن شوید که پادکست شما دارای یک پیچیدگی در مورد یک موضوع یا قالب خاص است. این کار می‌تواند به سادگی بیرون‌کشیدن یک موضوع یا چالش خاص از کسب و کار یا برند معتبر شما باشد. همچنین می‌تواند به معنای تمرکز بر یک بازار محلی یا یک بیزینس تخصصی باشد.

به جای ضبط پادکست « سیستم های رودخانه‌ای در امریکا»، پادکستی با موضوع «سیستم های رودخانه ای در فینیکس» راه‌اندازی کنید تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

به جای ضبط پادکست «نمایش جهانی فوتبال»، پادکستی با موضوع «نمایش فوتبال آمریکایی» ضبط کنید تا متمایز شده و از یک بازار اشباع‌شده دور بمانید.

این مثال‌ها مرز باریک بین یک موضوع خاص و موضوعات بیش از حد گسترده را نشان می‌دهد. ایجاد تعادل باعث ایجاد یک مخاطب درگیر با محیطی برای رشد می‌شود.

قبل از انتخاب یک موضوع خاص مطمئن شوید که تحقیقات بازار را خوب انجام داده‌اید. دریابید که در حال حاضر چقدر پادکست‌هایی شبیه به پادکست شما وجود دارد یا چقدر فرصت برای پرکردن شکاف در این زمینه هنوز هست. هنر تمرکز روی یک موضوع خاص در حالی که خود را محدود نکنید، کار سختی است، اما به شما در ایجاد مخاطب در درازمدت کمک بسیاری می‌کند.

موضوع و ساختار

اکنون که هدف، مخاطب و زمینه کاری مشخصی دارید، باید ساختار برنامه خود را بسازید. آیا برنامه شما خیلی آزاد و صمیمی خواهد بود، طوری که میکروفون‌ها را روشن کرده و شروع می‌کنید به صحبت‌کردن، مانند وقتی که در یک کافی شاپ هستید؟ یا قرار است با یک آهنگ و مقدمه سازماندهی شود؟ در این قسمت مضمون و نکات ساختاری وجود دارد که باید هنگام ساخت برنامه خود به آن‌ها فکر کنید:

 • موضوعات: قرار است در مورد چه چیزی در پادکست خود صحبت کنید؟ برخی از پادکست‌ها در هر قسمت متفاوت هستند، در حالی که برخی دیگر دارای بخش‌های ثابت هستند. می‌توانید اپیزود خود را با اخبار صنعت شروع کنید یا از هر مهمان بخواهید یک پرسشنامه رگباری انجام دهد. همان‌طور که شنوندگان شما افزایش می‌یابد، با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید تا ببینید که آن‌ها با چه موضوعات و بخش‌هایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. آزمایش کنید، یاد بگیرید و خلاق باشید.
 • زمان: می‌خواهید برنامه‌تان چقدر طول بکشد؟ بحث‌هایی در مورد زمان‌بندی بهینه یک پادکست وجود دارد. خواه 15 دقیقه، 30 دقیقه یا 60 دقیقه باشد – تنها چیزی که مهم است این است که محتوا ارزشمند باشد، با هدف شما همسو باشد و مخاطب از آن استقبال کند.
 • طرح کلی: در حالی که اکثر پادکست‌ها متن‌های از پیش نوشته‌شده ندارند، اما احتمالا یک طرح کلی دارند. به برنامه کمدی مورد علاقه خود در دهه 90 فکر کنید. احتمالا ساختاری داشت که آن را قابل پیش‌بینی و همچنین آرامش‌بخش می‌کرد. ایجاد یک طرح کلی همراه با مقدمه و پایان‌بندی، سوالات برای مهمانان و گفتن تبلیغات به شما و مهمانانتان کمک می‌کند تا با سبک پادکست خود احساس راحتی کنید.
 • سطح پساتولید: سطح پساتولید در تصمیم‌گیری در مورد میزان زمان، انرژی و پولی که می‌خواهید در برنامه خود سرمایه‌گذاری کنید، بسیار مهم است. هرچه ارزش کارتان بیشتر باشد – ویرایش مکالمه، موسیقی، جلوه‌های صوتی، مقدمه / پایان‌بندی، تبلیغات و در کل زمان بیشتری را برای ویرایش صرف خواهید کرد. اگر وقت شما از پول برایتان ارزشمندتر است، استخدام یک فریلنسر برای ویرایش و انتشار برنامه و یا تهیه کننده‌ای برای کمک به رزرو مهمان، قالب‌بندی یا فیلمنامه‌نویسی را در نظر بگیرید.

ثبات

رایج‌ترین اشتباهی که افراد هنگام شروع ضبط یک پادکست مرتکب می‌شوند، تعهد بیش از حد به تعداد اپیزودهایی است که قرار است منتشر کنند. مانند اینستاگرام، داشتن ثبات برای ایجاد مخاطب بسیار مهم است – به خصوص در اوایل کار. مخاطبان انتظار دارند اپیزودها در یک روز مشخص منتشر شده و اگر قسمت جدیدی را در فید شما نبینند سریعا اشتراک خود را لغو می‌کنند.

خستگی از تولید هنگام شروع یک پادکست طبیعی است. ممکن است به یک برنامه هفتگی متعهد شوید، اما بعد از چند ماه، ممکن است زیر فشار حجم بالای کار و کمبود بازگشت سرمایه (ROI) که شاهدش هستید، کم بیاورید. در زیر راهبردهای عملی برای مهار مشکل ثبات آورده شده است.

 • ضبط جلوتر: قبل از راه‌اندازی برنامه خود، باید حداقل 3-4 قسمت از قبل تولید شده باشد. به این ترتیب باید از قبل چند اپیزود ضبط کرده تا اگر ویرایشگرتان به تعطیلات رفت یا یک کار اورژانسی برایتان به وجود آمد، وحشت نکنید.
 • اپیزودیک: ساخت یک پادکست اپیزودیک به این معنی است که اساسا شما تا زمان مرگ خود متعهد به ضبط‌کردن هستید. این‌که مافوقی وجود ندارد که شما را اخراج کند، به این معنی است که شما در نهایت تصمیم می‌گیرید که چه مقدار محتوا تولید کنید. یک پیشنهاد خوب این است که برنامه انتشار اپیزودهای خود را با هدف، نوع مخاطبان و مقدار زمان لازم برای ساخت برنامه هماهنگ کنید. به مخاطبان خود بگویید که هر دوشنبه، هر دو هفته یا هر جمعه یا سیزدهم هر ماه یک قسمت جدید منتشر می‌کنید. تعیین انتظارات اپیزودیک از قبل برای خود و مخاطبانتان، به شما کمک می‌کند بدون سوزاندن مخاطبان یا انرژی خودتان بتوانید به طور موثری پادکستتان را تولید کنید.
 • فصلی: پلتفرم‌های پادکست به شما این امکان را می‌دهند که فصل‌هایی از برنامه‌تان را دقیقا شبیه برنامه مورد علاقه‌تان در نتفلیکس بسازید. این امر به شما امکان می‌دهد برنامه خود را حول یک هدف تقویمی تنظیم کنید. و می تواند به این معنی باشد که به طور مثال فصل پادکست شما 20 قسمت باشد. یک پادکست فصلی می‌تواند به شما فرصتی بدهد تا اهداف خود را تعیین کرده و آزمایش کنید تا ببینید آیا پادکست شما می‌تواند موفق شود یا خیر. متعهدشدن به ضبط یک فصل 20 قسمتی بسیار ساده‌تر از تعهد به ضبط یک پادکست با پخش قسمت‌های آن به صورت هفتگی و همیشگی است.
 • فقط یک بار: آیا هدف شما روی تماشای مجدد تمام 15 فصل Supernatural  متمرکز شده است؟ آیا هدف شما ثبت یک دوره قبل از راه‌اندازی اولین کسب و کارتان است؟ انجام یک پادکست یک‌باره با تمرکز بر یک موضوع خاص یا با زمان محدود، راهی آسان برای دل به دریا‌زدن در این رسانه اجتماعی است. همچنین می‌تواند به عنوان راهی برای گسترش پادکست شما به عنوان اسپین‌آف باشد. مثل همیشه، انتظارات را مدیریت کرده و به مخاطبان خود اطلاع دهید که آیا می‌توانند منتظر یک برنامه 10 قسمتی باشند یا فصلی که فقط دنباله قسمت‌های قبلی را پوشش دهد، می‌خواهند.

زمان رسیدن به بخش سرگرم‌کننده رسیده است – ضبط پادکست.

برای شروع به ساخت یک پادکست به چه چیزهایی نیاز دارید؟

پادکست یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای به اشتراک گذاشتن پیام شماست. برخلاف یوتیوب، مجبور نخواهید بود با دوربین‌های گران‌قیمت، نورپردازی خوب یا نگرانی در مورد موهای خود سر و کار داشته باشید. همه چیزهایی که برای شروع پادکست خود نیاز دارید در این‌جا آمده است.

بستر میزبانی

برای این‌که پادکست شما روی برنامه‌هایی مانند  Apple Podcasts، Spotify  یا Stitcher قابل انتقال باشد، باید پلتفرمی برای ارسال فید RSS  صوتی خود داشته باشید. پلتفرم‌های وب‌سایتی مانند Squarespace  یک فید RSS پادکست در سرویس خود دارند. خدمات میزبانی پادکست رایگان به راحتی در دسترس است، اما ارزش آن را دارد که کمی پول برای سهولت استفاده و داشتن یک تجربه بهتر خرج کنید. در این‌جا برخی از محبوب‌ترین میزبان‌های پادکست آورده شده است:

 • SoundCloud (30 دلار): برای کسانی که به تازگی کار ضبط پادکست را شروع کرده‌اند، SoundCloud  ممکن است بهترین گزینه برای آن‌ها باشد. این برنامه امکان میزبانی رایگان پادکست را فراهم کرده و به شما این امکان را می‌دهد پادکست خود را از طریق RSS توزیع کنید. با این حال، متاسفانه، بدون پرداخت هزینه برای پکیج حرفه‌ای آن، نمی‌توانید به هیچ کدام از تجزیه و تحلیل و آمارهای آن دسترسی داشته باشید.
 • Libsyn (5-15دلار): Libsyn  یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های میزبانی پادکست اختصاصی بوده و گزینه‌ای برای بسیاری از پادکست‌ها از جمله  Foundr  است. با  Libsyn، ما می‌توانیم از ویژگی تجزیه و تحلیل آن استفاده کرده و همه چیز را از تعداد دانلود هر قسمت گرفته تا لوکیشن شنوندگان خود در دسترس داشته باشیم.
 • Podbean (108دلار): Podbean  یک گزینه رایگان دیگر برای میزبانی پادکست است، اما برای دسترسی به هر یک از امکانات مفید آن مانند تجزیه و تحلیل، باید هزینه کنید. همچنین این برنامه سرویسی را ارائه می‌دهد که اگر به دنبال کسب درآمد از پادکست خود در آینده هستید، می‌توانید با کسانی که می‌خواهند محصول یا کار خود را تبلیغ کنند، ارتباط برقرار کنید.

برنامه های دیگری مانند  Buzzsprout، Captivate  و Simplecast نیز گزینه‌های باکیفیتی هستند.

میکروفون‌های پادکست

تکنسین‌های صوتی همیشه درباره کیفیت انواع میکروفون‌ها با هم بحث می‌کنند، مانند این‌که درباره طبل‌ها و سنج‌ها بحث کنند – این موضوع سلیقه‌ای است. مبنایی برای دریافت میکروفون‌های باکیفیت وجود دارد که به برنامه شما حس حرفه‌ای‌بودن می‌دهد، اما به یاد داشته باشید که وجود میکروفون‌ها پادکست را موفق نمی‌کنند.

XLR در مقایسه با میکروفون  USB

XLR در مقایسه با میکروفون  USB

این یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌هایی است که بین میکروفون‌های موجود در بازار مشاهده خواهید کرد. میکروفون‌های USB به این معنی است که می‌توانید با استفاده از رایانه به آن متصل شده و آن را روشن کنید. اگر در حال اجرای یک برنامه یک نفره یا انجام گفتگوهای خود از طریق Zoom هستید، این میکروفون‌ها برای شما عالی هستند.

میکروفون‌های XLR فقط می‌توانند به دستگاه ضبط، صفحه صدا یا رابط صوتی متصل شوند. این میکروفون‌ها به مهارت فنی بیشتری نیاز داشته اما کیفیت صدای بهتری نیز خواهند داشت.

میکروفون‌های چند جهته در مقایسه با میکروفون‌های تک جهته

میکروفون‌های چند جهته در مقایسه با میکروفون‌های تک جهته

آیا تا به حال از این موضوع تعجب کرده‌اید که چرا هنگام گوش‌دادن به یک قسمت از تاریخچه هاردکور احساس می‌کنید دن کارلین دقیقا در کنار شما ایستاده است؟ به این دلیل است که او از یک میکروفون چند جهته استفاده می‌کند. این میکروفون‌ها صداها را مستقیما در جلوی دستگاه ضبط کرده و از ورود هرگونه نویز دیگر به فضا جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل است که صدا بسیار واضح به نظر رسیده و باید این میکروفون را ببوسید که برایتان کار می‌کند. اکثر میکروفون‌های مخصوص ضبط پادکست موجود در بازار باید چند جهته باشند، اما مراقب میکروفون‌های مشابه و با قیمت‌های ارزان‌تر باشید.

میکروفون‌های تک جهته برعکس عمل می‌کنند. آن‌ها طیف وسیعی از صداها را به طور 360 درجه در اطراف دستگاه ضبط می‌کنند. این میکروفون‌ها برای ضبط صداها یا محیط‌های میدانی مناسب هستند. میکروفون‌های یک طرفه، آماده‌باش‌های سنتی برای خبرنگاران NPR هستند که یک رویداد در فضای باز را پوشش می‌دهند یا یک پادکستر جنایی که حادثه‌ای واقعی را برای شما بازگو می‌کند و می‌خواهد به شنونده کمک کند برای مثال جنگلی که جسد در آن گم شده است را تجسم کند.

میکروفون پادکست برای مبتدیان

چه به دنبال ساخت یک استودیوی کوچک برای ضبط برنامه خود باشید چه قرار باشد در زوم گفتگویی را ضبط کنید، به میکروفون نیاز دارید. در این‌جا چند میکروفون مخصوص پادکست برای شروع (قیمت به دلار) را برای شما معرفی کرده‌ایم.

 • ایرپاد یا دستگاه ضبط گوشی: با به بازارآمدن هر گوشی یا هدفون جدید، شاهد افزایش کارایی و وضوح صدا نیز هستیم. اگر می‌خواهید پول کمتری هزینه کنید، از ایرپاد یا دستگاه ضبط گوشی هوشمند خود برای شروع ضبط پادکست استفاده کنید. برای افزایش کیفیت، برنامه خود را در کمد یا اتاقی کوچک با سقف کم‌ارتفاع ضبط کنید.
 • Audio Technica AT2020 (99 دلار): یک میکروفون USB قوی است که تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به رایانه خود وصل کرده و بلافاصله ضبط را شروع کنید.
 • میکروفون Blue Yeti (133 دلار): میکروفون Blue Yeti میکروفونی است که هر کسی که در صنعت پادکست شروع به کار کرده، از آن استفاده کرده است. این میکروفون برای یک برنامه انفرادی یا اگر یک مهمان دارید، عالی است (اگر فقط یک مهمان دارید، برای استفاده از یک میکروفون باید کنار هم بنشینید).
 • میکروفون Rode Podcaster (230 دلار): اگر در حیطه ضبط پادکست تجربه بیشتری دارید، ممکن است بخواهید روی میکروفون‌هایی که به طور خاص برای پادکست طراحی شده‌اند، سرمایه‌گذاری کنید. این میکروفون، میکروفون رسمی پادکست Foundr است.
 • Shure SM7B (400 دلار): مارک و میکروفون استاندارد صنعت رادیو در طول سالیان متمادی، میکروفون‌های Shure پادکست شما را از یک پادکست معمولی به یک پادکست حرفه‌ای تبدیل می‌کنند.

هنوز نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید؟ به جای خواندن نظرات در آمازون در زمان صرفه‌جویی کرده و با شرکت‌های صوتی حرفه‌ای مانند Sweetwater یا B&H تماس بگیرید. آن‌ها خدمات مشتری تخصصی و سریعی دارند که می‌توانند میکروفون مناسب را با توجه به بودجه و نیازهای شما پیدا کنند.

دستگاه‌های ضبط پادکست و ساندبرد

به طور سنتی دو گزینه برای ضبط یک پادکست وجود دارد. یکی این است که برنامه را روی یک دستگاه ضبط کرده و سپس فایل‌های خام را در یک نرم‌افزار ویرایش آپلود کنید. دومین گزینه این است که میکروفون‌های خود را به طور مستقیم به رایانه‌ای وصل کرده که صدا را از طریق میکروفون‌ها ضبط کند. اگر از میکروفون‌های XLR استفاده می‌کنید، در این‌جا چند گزینه برای دستگاه ضبط پادکست و ساندبرد وجود دارد.

 • Behringer Xenyx 1002B (59 دلار): اگر یک میکروفون XLR  با کیفیت بالا خریداری کرده‌اید، اما قصد ساخت استودیو برای مهمانان را ندارید، این یک گزینه آسان برای اتصال میکروفون خود به رایانه برای ضبط است.
 • رابط صوتی M-Audio M-Track Duo USB (69 دلار): رابط ساده دیگری که امکان دو ورودی را می‌دهد. ایده‌آل برای میزبانان مشترکی که به دنبال راه‌اندازی مکان ضبط در دفتر، خانه یا پشت میز شام هستند.
 • میکسر 8 کاناله Mackie Mix8 (89 دلار): اگر قصد دارید چندین میزبان یا یک مهمان اضافی داشته باشید، برای اتصال میکروفون به ورودی‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. این ساندبرد Mackie به اندازه مواردی که در یک سالن کنسرت می‌بینید پیچیده نیست و به شما امکان می‌دهد جلوه‌های صوتی اضافی یا موسیقی مقدماتی برای پادکستتان را برنامه‌ریزی کنید.
 • Zoom H6 Handy Recorder (350 دلار): این دستگاه همه کاره برای یک پادکستر در حال رشد عالی است. می‌تواند صدا را به طور مستقیم روی کارت SD ضبط کرده یا به عنوان رابط به رایانه شما متصل شود. وسایل جانبی آن به شما این امکان را می‌دهد دستگاه را به یک میکروفون یک جهته تبدیل کرده یا ورودی‌های بیشتری نسبت به سطح پایه 4 به آن اضافه کنید. اگر می‌خواهید سریال بعدی پادکستتان را بسازید، این دستگاه برای شما مناسب است.
 • Zoom PodTrak8 (550 دلار): ساندبرد مخصوص پادکست Zoom دارای 8 ورودی، 9 پد صوتی و چهار بانک است که به 36 جلوه صوتی دسترسی دارند. مانند H6، این مورد هم می‌تواند مستقیما روی کارت SD ضبط شده یا به رایانه متصل شود. اگر قصد دارید پادکست خود را محبوب کنید، این دستگاه سطح شما را به سطح حرفه‌ای ارتقا می‌دهد.

نرم‌افزار ویرایش

اکنون که یک میکروفون، طرح کلی و یک پیام برای انتقال دارید، می‌توانید برنامه خود را ضبط کنید. در این مرحله است که نرم‌افزار ویرایش وارد می‌شود. در این قسمت گزینه‌های نرم‌افزار ویرایشی که به طور گسترده مورد تحسین قرار گرفته‌اند، آورده شده است:

 • Audacity (رایگان): مخصوص کامپیوترهای مک و ویندوز است، Audacity  یک جایگزین عالی و رایگان برای هر یک از نرم‌افزارهای ویرایش صوتی پولی یا حرفه‌ای است. این یک ابزار عالی با هزاران ویدئوی آموزشی بوده که می‌توانید برای یادگیری برنامه، به آن‌ها مراجعه کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که مستقیما از میکروفون خود برنامه را ضبط کنید.
 • GarageBand (رایگان): قابل استفاده در تمام دستگاه‌های اپل، Garageband  به شما امکان می‌دهد هنگام ویرایش یک پادکست بیشتر کارهایی که مورد نیاز شما است را بتوانید انجام دهید. درست مانند  Audacity، Garageband  نیز به شما این امکان را می‌دهد که پادکست را مستقیما روی آن ضبط کرده و بعدا آن را به عنوان فایل  MP3  ذخیره کنید.
 • Adobe Audition (29.99 دلار در هر p/m): اگر قصد دارید چندین میکروفون یا پادکست تولیدی با سطح بالایی داشته باشید، باید Adobe Audition  را انتخاب کنید.
 • Pro Tools  (29.99 دلار در هر p/m)): شبیه به Audition اما با قابلیت‌های گسترده‌تر. این نرم‌افزار معمولا‌ توسط پادکسترهای حرفه‌ای استفاده شده و احتمالا خیلی بیشتر از آن‌چه برای اولین پادکست شما لازم است، باشد. اما اگر گروه شما در حال شروع یک پادکست است، این نرم افزار یک نقطه قوت عالی می‌تواند باشد.
 • Auphonic (قیمت‌های متنوع): اگر علاقه‌ای به کار ویرایش سطوح صوتی خود ندارید، می‌توانید از یک سرویس پساتولید مانند Auphonic  استفاده کرده که کیفیت سطح، نرمال‌سازی صدا و سایر جزئیات را برای شما انجام می‌دهد.
 • Upwork  ( قیمت‌های متنوع): اگر تصمیم دارید ویرایش پادکست خود را برون‌سپاری کنید، می‌توانید به راحتی یک ویرایشگر خوب را در مکان‌هایی مانند Upwork پیدا کنید.

هدفون

دلتان می‌خواهد یک راز را به شما بگویم؟ برای ساختن پادکست نیازی به یک هدفون گران‌قیمت مانند هدفون های مخصوص استودیو ندارید. ایرپادهای اپل یا هدفونی که برای ورزش‌کردن از آن‌ها استفاده می‌کنید، تمام چیزی است که برای ضبط پادکست خود نیاز دارید. البته مانند میکروفون‌ها، می‌توانید بیشتر هم برای هدفون خرج کنید. هدفون‌های استودیو برای زمانی که مهمان‌های متعدد یا ورودی‌های صوتی دارید، یا اگر در فضایی که در پس‌زمینه نویز وجود دارد، ضبط می‌کنید، مهم هستند.

Audio-Technica’s ATH-M30x (69$) or Sony’s MDR-7506 (99$) برای نظارت بر سطوح صدا از ساندبرد یا دستگاه میکس عالی هستند.

تصویر کاور پادکست

آخرین مرحله در ساخت یک پادکست، ایجاد تصویر برای کاور است. این کار را به عنوان لوگوی برنامه خود در نظر بگیرید. مانند تصاویر کوچک یوتیوب، تصاویر کاور نیز برای جلب توجه مخاطب بسیار مهم هستند.

تصاویر کاور مربعی هستند (1080×1080)، بنابراین فضای زیادی برای انتقال پیام خود نخواهید داشت. عنوان برنامه خود را با حروف درشت با یک گرافیک یا نمادی که می‌خواهید، روی آن قرار دهید که وقتی مخاطبان شما فید پادکست خود را باز می‌کنند، بتوانند فورا پادکست شما را تشخیص دهند.

تصویر کاور را در پلتفرم میزبانی مورد نظر خود آپلود کرده تا پادکست شما جان بگیرد.

چگونه از یک پادکست درآمد کسب کنید؟

اگر برای پولدارشدن پادکست می‌سازید، احتمالا در رسانه اشتباهی هستید. ایجاد یک پادکست درامدزا یا سودآور نیازمند استراتژی، سرمایه‌گذاری و زمان برای پرورش یک مخاطب قوی است. اما اگر فقط می‌خواهید هزینه تجهیزات، فریلنسرها یا کارکنان خود را پوشش دهید، راه‌های ساده‌ای برای کسب درآمد از برنامه‌تان وجود دارد.

 • حمایت مالی: زمانی وجود داشت که هر پادکست توسط یک شرکت تولید تشک یا سرویس اشتراک غذا حمایت مالی می‌شد. اکنون، تبلیغ‌کنندگان بیشتری وارد دنیای پادکست شده‌اند. داشتن اسپانسر برای پادکست هنوز هم یک راه آسان برای بدست‌آوردن پول ثابت برای برنامه شما است، اما مراقب باشید که انتظارات حامیان مالی در مقابل هدف برنامه شما بیش از حد نباشد. حامیانی را پیدا کنید که کارکردن با آن‌ها آسان بوده و با مخاطبان یا موضوع شما تناسب داشته باشند.
 • اشتراک‌ها: پادکست‌های اپل جدیدترین پلتفرمی هستند که از یک مدل اشتراک خاص یا پریمیوم استفاده کرده تا به پادکسترها اجازه دهد محتوای انحصاری را برای شنوندگانی که مایل به پرداخت هزینه اضافی هستند، ارائه دهند. Patreon  پلتفرم دیگری است که می‌تواند مدل اشتراک قوی‌تری ارائه داده و می‌تواند با پلتفرم‌های جامعه‌سازی مانند Discord ارتباط برقرار کند.
 • شبکه پادکست: شبکه‌های بزرگ پادکست مانند  Ringer، Wondery  یا Luminary به تولید، ایجاد و ترویج پادکست‌ها کمک می‌کنند. اما اگر تازه شروع کرده‌اید، پلتفرم‌هایی مانند Anchor  کار آسان‌تری را برای ورود به شبکه ارائه می‌دهند. شبکه‌ها می‌توانند شما را با اسپانسرهایی که به دنبال تبلیغ در جایگاه شما هستند، مرتبط کنند. همان‌طور که برنامه شما رشد می‌کند، سعی کنید شبکه‌های مستقلی را که به دنبال استعدادهای تازه هستند،  راه‌اندازی کنید. علاوه بر این، پلتفرم‌هایی مانند Buzzsprout اکنون فرصت‌های تبلیغاتی خوبی را برای کاربرانی با تعداد مشخصی مشترک، عرضه می‌کنند. این شبیه به مدل view + تبلیغات YouTube است. به آرامی قدم بردارید و هدف اصلی خود را برای شروع یک پادکست از یاد نبرید. پیوستن به یک شبکه مستلزم آن است که از کنترل خلاقانه، هزینه مالی یا حقوق واقعی محتوای خود چشم‌پوشی کنید.
 • محصولات: هنگامی که مخاطبان زیادی ایجاد کردید، از طریق پلتفرم‌هایی مانند Redbubble شروع به ارائه کالا به شنوندگان خود کنید. همچنین می‌توانید از پادکست خود برای فروش و تبلیغ محصولات فعلی خود استفاده کنید.

چگونه برای یک پادکست بازاریابی کنید؟

پادکست‌ها برای هر کسی که در جهان دارای تلفن هوشمند و یا امکان اتصال به اینترنت باشد، قابل دسترسی هستند. اما این بدان معنا نیست که آن‌ها حتما پادکست شما را پیدا خواهند کرد – حتی اگر به محتوایی که شما در مورد آن صحبت می‌کنید، علاقه‌مند باشند. در این‌ بخش استراتژی‌های ضروری برای بازاریابی و جذب شنوندگان به پادکستتان آورده شده است.

 • ویدئو: امروزه همه ما می‌دانیم که ویدئو برای ایجاد یک بیزینس یا برند بسیار مهم است. در 2 سال گذشته، پادکست‌های بیشتری قسمت‌های خود را به صورت ویدیویی یا پخش همزمان از طریق YouTube  یا Twitch ضبط می‌کنند. زوم هم به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی گفتگو را ضبط کنید یا می‌توانید از یک سرویس مقرون به صرفه مانند Wavve یا Veed استفاده کنید که کلیپ‌های صوتی ایجاد و زیرنویس هم کرده و آن‌ها را به ویدئوهای قابل درک تبدیل می‌کند.
 • رسانه‌های اجتماعی: اگر پادکست شما هنوز در مراحل اولیه تجزیه و تحلیل و پیگیری شنوندگان است، حضور در شبکه‌های اجتماعی مختلف برای برنامه شما، راه دیگری برای مخاطبان شماست تا با شما و سایر شنوندگان برنامه بتوانند ارتباط برقرار کنند. همچنین می‌توانید از اینستاگرام برای تبلیغ برنامه خود به مخاطبان هدفی که ممکن است به پادکست شما گوش دهند، استفاده کنید.
 • مهمانان: مهم‌ترین راه برای رشد سریع پادکست، دعوت از مهمانان باکیفیت است — به ما اعتماد کنید، ما Foundr را بر اساس مدل گفتگو با مهمانان ساختیم. دعوت‌کردن و گفتگو با مهمانان به شما کمک می‌کند تا میزان مخاطبان خود را بالا برده و محبوبیت برنامه خود را افزایش دهید.
 • بررسی‌ها و رتبه‌بندی‌ها: بررسی‌ها و رتبه‌بندی‌ها نشان می‌دهند تا زمانی که پادکست‌های اپل یک مدل تبلیغات کلیکی بسازند، پلتفرم‌ها و شنوندگان بالقوه چگونه می‌توانند محبوبیت نمایش شما را تایید کنند. از هدایای خلاقانه برای تشویق مخاطبان خود برای گوش‌دادن به برنامه یا خواندن نظرات روی آنتن به عنوان راهی برای تشکر از حامیان خود استفاده کنید.
 • نوشتن عناوین و یادداشت‌ها: دقیقا مانند قسمت موضوع ایمیل و یا نام‌گذاری ویدیوهای  YouTube، عنوان اپیزودهای پادکست شما می‌تواند توجه شنوندگان بالقوه را به خود جلب کند. اکثر موتورهای جستجوی پادکست ابتدایی هستند، اما این بدان معنا نیست که شما نباید عنوان مناسبی برای پادکست خود در نظر بگیرید. بهتر است در قسمت یادداشت‌، کلمات کلیدی مرتبطی که ممکن است مخاطبان شما در جستجوی آن باشند را بنویسید.
 • شراکت: دنیای پادکست ممکن است اشباع‌شده و رقابتی به نظر برسد، اما متعجب خواهید شد که چگونه هر روز بسیاری از برنامه‌ها و مجریان جدید مانند شما به این برنامه اضافه می‌شوند. با افراد همفکر برای ساخت یک قسمت شریک شوید یا کارشناسان موضوع مورد نظر را برای ایجاد اپیزودهای کوچکی که در فید شما هستند، استخدام کنید. اگر مخاطبان شما بیشتر می‌خواهند، یک مینی شبکه با همان برند با برنامه‌های متعدد با میزبان‌ها یا موضوعات مختلف بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *