استارلینک (Starlink)؛ همه چیز که باید در مورد این تکنولوژی بدانید 

مقدمه

استارلینک یک سیستم اینترنت ماهواره‌ای است که هدف آن ارائه و پوشش اینترنتی به جهان است. در حالت ایده آل این سیستم برای مناطق روستایی و مناطقی از نظر جغرافیایی دورافتاده هستند و در آن‌ها اتصال به اینترنت قابل اعتماد نیست یا اصلا وجود ندارد، مناسب است.

استارلینک یک پروژه ابتکاری از سوی شرکت آمریکایی اسپیس ایکس (SpaceX) است که هدف آن ایجاد یک شبکه با پهنای باند جهانی می‌باشد. این سیستم از مجموعه‌ای از ماهواره‌های مدار پایین زمین (LEO) برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت استفاده می‌کند. اسپیس ایکس که به طور رسمی با نام شرکت “فناوری‌های اکتشاف فضایی” شناخته می‌شود، یک شرکت خصوصی ساخت موشک و فضاپیما است که ایلان ماسک آن را در سال ۲۰۲۲ تأسیس کرد. با ادامه این مقاله از زرد نیوز همراه باشید تا با این تکنولوژی بیشتر آشنا شوید.

استارلینک چگونه کار می کند؟

اِستارلینک بر روی یک فناوری خدمات اینترنت ماهواره‌ای کار می‌کند که دهه‌ها وجود داشته است. یک سیستم ماهواره‌ای به جای استفاده از فناوری کابل، مانند کابل فیبر نوری برای انتقال داده‌های اینترنتی، از سیگنال‌های رادیویی از طریق خلاء فضا استفاده می‌کند. ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌هایی را به ماهواره‌ها در مدار ارسال می‌کنند که آن‌ها خود نیز داده‌ها را به کاربران استارلینک در زمین ارسال خواهند کرد. هر ماهواره در سیستم ماهواره‌ای استارلینک ۵۷۳ پوند وزن و بدنه‌ای صاف دارد. یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس می تواند تا ۶۰ ماهواره را در خود جای دهد.

هدف استارلینک

هدف اِستارلینک ایجاد یک شبکه اینترنتی با تاخیر (Latancy) کم در فضا است که رایانش لبه‌ای (Edge Computing) را در زمین تسهیل کند. چالش ایجاد یک شبکه جهانی در فضای بیرونی کره زمین، چالش کوچکی نیست، به خصوص به این دلیل که تاخیر کم یک تقاضای مهم است. اسپیس ایکس یک شبکه ماهواره‌ای متشکل از تقریباً ۴۲ هزار ماهواره به اندازه تبلت را ارائه کرده است که در مدار پایین دور کره زمین می‌چرخند تا این تقاضا را برآورده کند.  کیوب استتس‌ها (CubeSats) – ماهواره‌های مینیاتوری که معمولاً در مدار پایین زمین استفاده‌ می‌شوند – پوشش شبکه‌ای قدرتمندی ایجاد نموده و در مدار پایین زمین اینترنتی با تأخیر کم ایجاد می‌کنند.

رقبای استارلینک

با این حال، اِستارلینک در مبارزه برای دسترسی به  فضا تنها نیست و دارای چند رقیب از جمله هیوز نت (HughesNet)، ویا سَت، وان وب (OneWeb) و آمازون (Amazon) است.

هیوز نت (HughesNet) از سال ۱۹۹۶ در حال پوشش سیگنال‌ از ۲۲ هزار مایلی بالای زمین بوده است، اما استارلینک رویکرد کمی متفاوت را دنبال می‌کند و پیشرفت‌های زیر را ارائه می‌دهد:

اِستارلینک به جای استفاده از چند ماهواره بزرگ، از هزاران ماهواره کوچک استفاده می‌کند.

اِستارلینک از ماهواره‌های در مدار پایین استفاده می‌کند که تنها در فاصله ۳۰۰ مایلی از سطح زمین دور سیاره می‌چرخند. این ماهواره‌ها در مدار ایستا زمین قرار می‌گیرند و سرعت اینترنت را بهبود می‌بخشند و سطح تاخیر آن را کاهش می‌دهند.

جدیدترین ماهواره‌های استارلینک دارای المان‌های ارتباطی لیزری برای انتقال سیگنال‌ها بین ماهواره‌ها هستند و وابستگی به ایستگاه‌های زمینی متعدد را کاهش می‌دهند.

اسپیس ایکس قصد دارد تا ۴۰ هزار ماهواره را در آینده نزدیک پرتاب کند تا از پوشش ماهواره‌ای جهانی و از راه دور با کاهش قطع خدمات اطمینان حاصل کند.

تکنولوژی استارلینک این مزیت را دارد که بخشی از اسپیس ایکس است که علاوه بر پرتاب ماهواره‌های استارلینک، به طور منظم پرتاب‌های‌ دیگر سازمان‌ها را نیز انجام می‌دهد. سایر ارائه دهندگان اینترنت ماهواره‌ای ممکن است به دلیل هزینه‌های بالا، نتوانند پرتاب منظم ماهواره را در برنامه خود بگنجانند.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

استارلینک انتقال داده پر سرعت و نامحدود  را از طریق مجموعه‌ای از ماهواره‌های کوچک در دسترس می‌گذارد که تا ۱۵۰ مگابیت در ثانیه (Mbps) سرعت اینترنت را ارائه می.دهند. اسپیس ایکس قصد دارد این میزان را در ماه‌های آینده دو برابر کند.

با توجه به تست سرعت (Speedtest) اخیر که از طریق سایت اوکلا (Ookla) انجام شد، استارلینک سریعترین سرعت متوسط ​​دانلود خود را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ با سرعت ۱۶۰ مگابیت در ثانیه در لیتوانی ثبت کرد. استارلینک همچنین سرعت ۹۱ مگابیت در ثانیه در کشور آمریکا، ۹۷ مگابیت در ثانیه در کانادا و ۱۲۴ مگابیت در ثانیه در استرالیا را دارد. استارلینک در مکزیک سریعترین اینترنت ماهوار‌ه‌ای در آمریکای شمالی با سرعت دانلود متوسط ​​۱۰۵/۹۱ مگابیت بر ثانیه را دارد. طبق نتایجی که از اسپید تست بدست آمد، حداقل سرعت آپلود در کشور آمریکا ۳۳ درصد منحنی نزولی داشته است (از ۱۶/۲۹ مگابیت بر ثانیه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۹/۳۳ مگابیت در ثانیه در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ کاهش را تجربه کرده).

طبق وب‌سایت استارلینک، اینترنتی که ارائه می‌کند سرعت بالایی دارد در اکثر مکان‌ها تا ۲۰ میلی‌ثانیه تاخیر (Latancy) دارد.

هزینه استارلینک چقدر است؟

شرکت اسپیس ایکس، استارلینک را در سه بسته اینترنتی زیر را ارائه می‌دهد:

اینترنت استارلینک: این بسته برای استفاده خانگی طراحی‌شده است و ماهانه ۱۱۰ دلار به اضافه هزینه‌های سخت افزار ۵۹۹ دلاری (یک بار پرداخت) هزینه دارد.

استارلینک بیزنس: بسته تجاری در مقایسه با بسته خانگی آنتن دهی و سرعت بالایی دارد. هزینه این بسته ۵۰۰ دلار در ماه با یک بار هزینه تجهیزات که ۲۵۰۰ دلار قیمت دارد، می‌باشد.

اِستارلینک آر وی (Starlink RV): در ژوئن ۲۰۲۲، کمیسیون ارتباطات فدرال کشور آمریکا به اسپیس ایکس اجازه داد تا از استارلینک در وسایل نقلیه متحرک، از جمله ون‌های مسافرتی (RV)، هواپیما‌ها، کشتی‌ها و کامیون‌ها استفاده کند. بنابراین، افرادی که در جاده هستند اکنون می‌توانند با پرداخت ۱۳۵ دلار در ماه به اضافه ۵۹۸ دلار برای سخت افزار به سرویس Starlink RV دسترسی داشته باشند.

توجه

برای درخواست سرویس، کاربر باید آدرس خود را در وب سایت استارلینک وارد کند تا در دسترس بودن خدمات در منطقه خود را بررسی کند. اگر این سرویس در منطقه آن‌ها در دسترس نباشد، استارلینک تاریخ تقریبی از زمان رسیدن آن را ارائه می‌دهد. اکثر کاربران برای ماه‌ها در لیست انتظار باقی می‌مانند و بیشتر لیست‌های انتظار به اوایل سال ۲۰۲۳ منتقل شده‌اند.

برای مناطق تحت پوششی که خدمات در حال حاضر در دسترس است، استارلینک درخواست‌های خدمات را بر اساس اولویت‌ها و کسانی که زودتر سفارش داده‌اند بررسی می‌کند. برای رزرو نوبت جهت دریافت خدمات، مشتری می‌تواند استارلینک را از طریق وب‌سایت آن پیش‌سفارش کند که مستلزم پرداخت مبلغ ۹۹ دلار است.

استارلینک در کجا در دسترس است؟

خدمات استارلینک در حال حاضر در ۳۶ کشور دارای مناطق تحت پوشش محدود در دسترس  است. در کشور آمریکا، این شرکت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ پوشش خود را گسترش دهد و دسترسی استارلینک را سراسری نماید. اگرچه چند کشور از جمله پاکستان، هند، نپال و سریلانکا با عنوان “به زودی” در نقشه پوشش استارلینک علامت گذاری شده‌اند. استارلینک در حال حاضر برنامه‌ای برای ارائه خدمات به چندین کشور از جمله روسیه، چین، کوبا و کره شمالی ندارد.

گفتنی است که می‌توانید با مراجعه به وب سایت این شرکت، اطلاعات بیشتری در مورد مناطق تحت پوشش آن بدست آورید.

چگونه به استارلینک وصل شویم؟

هنگامی که کاربران، مشترک استارلینک می‌شوند، یک کیت استارلینک دریافت می‌کنند که شامل یک بشقاب ماهواره، یک پایه دیش و یک روتر وای فای معمول است. استارلینک همچنین دارای یک کابل برق برای روتر وای فای و یک کابل ۷۵ فوتی برای اتصال دیش به روتر است.

برای استفاده از این سرویس، مشتریان استارلینک ابتدا باید بشقاب ماهواره را برای شروع دریافت سیگنال و ارسال پهنای باند روی روتر تنظیم کنند. این شرکت تنطیمات مختلفی را برای نصب این دیش ارائه می‌دهد، از جمله برای نصب آن در حیاط، پشت بام و نمای بیرونی خانه. استار لینک همچنین یک اپلیکیشن برای اندروید و آی او اس اپل دارد که از تکنولوژی واقعیت افزوده برای راهنمایی کاربران در انتخاب بهترین مکان و موقعیت برای گیرنده‌های خود استفاده می‌کند.

آیا می توان از استارلینک در آب و هوای بد استفاده کرد؟

استارلینک با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی بد طراحی‌ شده است. با توجه به وب سایت این شرکت:

“ماهواره‌های شرکت طوری طراحی شده‌اند که  در طیف وسیعی از دما و شرایط آب و هوایی مقاومت کنند و بدون مشکل به ارائه خدمات خود ادامه دهند. آن‌ها در برابر سرما و گرمای شدید، برف، باران و بادهای شدید مقاومت می‌کند و حتی می‌توانند برف را ذوب کند.”

استارلینک از ماهواره‌های مدار پایین و مجموعه‌ای از آنتن‌های فازی برای کمک به حفظ عملکرد خود در شرایط آب و هوایی شدید استفاده می‌کند. در ادامه به بررسی چگونگی عملکرد ماهواره استارلینک در شرایط مختلف آب و هوایی می‌پردازیم:

هوای ابری

یک روز ابری معمولی روی استارلینک تأثیری نخواهد گذاشت. با این حال، ابرهای طوفانی می‌توانند بر سیگنال‌ها تأثیر بگذارند، زیرا معمولا به بارندگی ختم می‌شوند  که ممکن است باعث قطع سیگنال شود. ابرهای طوفانی نیز مرطوب تر و متراکم تر هستند که می‌تواند نقش مهمی در تخریب سیگنال ماهواره ایفا کند.

باران

معمولاً باران ملایم مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در شرایط بارندگی شدید ممکن است بر کیفیت سیگنال استارلینک تأثیر بگذارد. باران شدید با ابرهای غلیظ و متراکم همراه است. هر چه ابرها متراکم‌تر باشند، احتمال مسدود شدن سیگنال‌های رادیویی که به ماهواره‌های استارلینک می‌رسند و از آن‌ها می‌آیند، بیشتر می‌شود.

باد

دیش استارلینک که به درستی محکم و نصب شده باشد و تکان نخورد و حرکت نکند تحت تأثیر بادهای شدید قرار نخواهد گرفت. دیش استارلینک دارای یک آنتن فازی است که می‌تواند ماهواره‌هایی را که در بالای سر خود پرواز می‌کنند بدون نیاز به حرکت فیزیکی ردیابی کند. این همچنین به جلوگیری از قطعی سیگنال کمک می‌کند.

برف

بارش برف خفیف نباید بر سیگنال‌های استارلینک تأثیر بگذارد، اما برف سنگین به دلیل تجمع رطوبت می‌تواند عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد. دیش استار لینک دارای عملکرد گرمایشی است که برف را به طور خودکار ذوب می‌کند، اما اگر تجمع برف در بالای دیش باشد، ممکن است برای جلوگیری از مشکلات دریافت سیگنال، آن را به صورت دستی تمیز کنید.

هوای بارانی و یخ

مانند باران و برف، برف و یخ سنگین نیز می‌تواند بر سیگنال‌های استار لینک تأثیر منفی بگذارد. عملکرد گرمایش به طور خودکار یخ و برف را ذوب می‌کند، اما  یخ زدگی یا بارانی سنگین نیاز به پاکسازی دستی دیش دارد.

مه

معمولا هوای مه آلود نباید سیگنال استار لینک را تحت تأثیر قرار دهد، اما مه غلیظ می‌تواند باعث از دست‌دادن یا قطع سیگنال شود. مه سنگین رطوبت زیادی را با خودحمل می‌کند و می تواند به اندازه کافی متراکم باشد که سیگنال را قطع کند.

چند ماهواره استارلینک در فضا وجود دارد؟

از ۲۴ جولای ۲۰۲۲، اسپیس ایکس ۵۳ ماهواره را در سی و سومین مرحله پرتاب استارلینک در سال ۲۰۲۲، به فضا پرتاب کرد. این به دنبال پرتاب موفقیت آمیز در ۲۲ جولای ۲۰۲۲ بود که در آن ۴۶ ماهواره استارلینک به مدار فرستاده‌شد. این شرکت تاکنون تقریبا ۳ هزار ماهواره را در مدار پایین زمین پرتاب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *