استیبل کوین‌

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

مقدمه

استیبل کوین (Stablecoins) دسته‌ای از ارزهای دیجیتال است که سعی در ارائه رمز ارزی باثبات قیمت دارد و توسط یک ذخیره ارزی پشتیبانی می‌شوند. استیبل کوین‌ها در تلاش‌اند تا مزایای ارز دیجیتال و پول نقد را در کنار هم بیاورند. این امر باعث شده تا طرفدران زیادی بدست آورند.

به عبارت دیگر، استیبل کوین‌ها سعی می‌کنند پردازش فوری، امنیت و حریم خصوصی پرداخت‌های ارزهای دیجیتال را در کنار ارزش‌گذاری‌های پایدار بدون نوسان ارز‌های فیات ارائه دهند. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

نکات مهم

  • استیبل کوین‌ به رمز ارز‌هایی گفته می‌شود که تلاش می‌کنند ارزش بازار خود را به برخی از منابع خارجی مرتبط کنند.
  • ارزش یک استیبل کوین‌ ممکن است بر اساس  ارزی مانند دلار آمریکا یا با قیمت کالایی مانند طلا در حرکت باشد.
  • استیبل کوین‌ها از دو طریق به ثبات قیمت دست می‌یابند. از طریق ضمانت‌سازی یا collateralization (پشتیبانی) یا از طریق مکانیسم‌های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع (مثل دلار یا طلا) یا مشتقات آن.

آشنایی با استیبل کوین‌

اگرچه بیت‌کوین همچنان محبوب‌ ترین ارز دیجیتال است، اما متأسفانه نوسانات بالایی در ارزش‌گذاری‌های آن وجود دارد. به عنوان مثال، در مارس ۲۰۲۰ و اوج همه‌گیری ويروس  کرونا قیمت بیت کوین از حدود ۵ هزار دلار به تقریباً ۶۵ هزار دلار در آوریل ۲۰۲۱ رسید. این در حالی است که در ژوئن ۲۰۲۱ با بیش از ۵۰ درصد کاهش قیمت به حدود ۳۰ هزار دلار سقوط کرد. حتی نوسان قیمت روزانه آن نیز می‌تواند شدید باشد. این گونه نوسانات قیمت در بازار ارز دیجیتال معمول است و امکان دارد در عرض چند ساعت قیمت یک ارز بیش از ۱۰ درصد در هر جهت حرکت کند.

این نوع نوسانات کوتاه مدت، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محبوب را برای استفاده روزمره برای عموم نامناسب می‌کند. اساساً، یک ارز باید به عنوان وسیله مبادله پولی و شیوه ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در بازه‌های زمانی طولانی نسبتاً ثابت بماند. اگر کاربران از قدرت خرید خود در فردا مطمئن نباشند، از پذیرش آن ارز خودداری خواهند کرد.

در حالت ایده‌آل، یک سکه کریپتو باید قدرت خرید خود را حفظ کند و کمترین تورم ممکن را داشته باشد. این امر باعث می‌شود که مردم تشویق شوند تا آن توکن‌ را به جای پس‌انداز، خرج کنند. استیبل کوین‌ها راه حلی برای دستیابی به این حالت ایده آل را ارائه می‌دهند.

مهم

تورم یک ارز به معنی کاهش قدرت خرید در طول زمان است. میزان کاهش قدرت خرید در افزایش میانگین سطح قیمت سبد کالاها و خدمات در یک اقتصاد (در طول دوره زمانی مشخص) منعکس می‌شود.

انواع استیبل کوین

در بعضی کشور‌ها ارز فیات (مانند دلار آمریکا) با اعتماد و اعتبار کامل دولتی که آن را منشتر کرده، پشتیبانی می‌شود. نتیجه این امر آن است که آن ارز جذابیت و ثبات قیمت پیدا کند. با این حال، این بدان معناست که بسیاری از ارز‌های فیات‌ها ذاتاً توسط بانک‌های مرکزی که چاپشان می‌کنند کنترل می‌شوند. استیبل کوین‌ها تلاش می‌کنند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را پر کنند.

 سه نوع از استیبل‌ کوین‌ها وجود دارد که همگی براساس مکانیسم‌های کارشان دسته بندی می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

استیبل کوین‌هایی که ارز فیات ضامن آن‌هاست

این نوع استیبل‌کوین‌ها، همانطور که از نامشان مشخص است، یک ارز فیات مانند دلار آمریکا را به‌ عنوان ضامن ارزش خود دارند. ارز فیات باعث می‌شود تعداد مناسبی از سکه‌های کریپتو عرضه شوند و ارزش آن‌ها ثابت بماند. سایر ضامن‌های استیبل کوین می‌تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد. اما اکثر استیبل‌کوین‌های امروزی بیشتر دلار را به عنوان ضامن ارزش خود انتخاب می‌کنند.

چنین ذخایری توسط سازمان‌هایی مستقل نگهداری می‌شوند و به‌طور منظم برای پایبندی مفاد قرارداد‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرند. تتر و TrueUSD سکه‌های کریپتو محبوبی هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده‌های دلاری پشتیبانی می‌شوند.

نکته

از ژانویه ۲۰۲۲، تتر با ارزش بیش از ۷۸ میلیارد دلار، سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

استیبل‌کوین‌هایی که یک ارز دیجیتال ضامن آن‌هاست ‌هاست

ارزش این نوع استیبل‌کوین‌ها را یک ارز دیجیتال دیگر تضمین می‌کند. از آنجایی که ممکن است ارز دیجیتال ضامن نیز مستعد نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌هایی بیش از حد وثیقه می‌شوند (یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز دیجیتال به عنوان ضامن برای انتشار تعداد کمتری از استیبل کوین‌ها نگهداری می‌شوند).

به عنوان مثال، اتر به ارزش ۲ هزار دلار ممکن است ضامن انتشار ۱ هزار دلار استیبل کوین شود. این استیبل کوین تا ۵۰ درصد از نوسانات ارز ذخیره (اتر) را در بر می‌گیرد. حسابرسی‌ها و نظارت‌های مکرر باعث ثبات قیمت بیشتر می‌شود. ارز دای (DAIUSD) با پشتیبانی اتریوم (ETHUSD)، به دلار ایالات متحده متصل است و امکان استفاده از سبدی از دارایی‌های کریپتو را به عنوان ذخیره فراهم می‌کند.

استیبل کوین‌های غیر وثیقه‌ای (الگوریتمی)

استیبل‌ کوین‌های غیر وثیقه‌ای از هیچ ضامنی استفاده نمی‌کنند، بلکه دارای سازوکاری مانند مکانیزم کاری یک بانک مرکزی برای حفظ ثبات قیمت هستند. به عنوان مثال، بیس کوینِ وابسته به دلار، از مکانیسم اجماع خود برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها بر اساس نیاز استفاده می‌کند.

چنین اقداماتی شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش گذاری ارز فیات است. می‌توان ثبات قیمت این نوع استیبل‌کوین‌ها  را با اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی یک پلت فرم غیرمتمرکز که به صورت مستقل اجرا شود، به دست آورد.

نکته

قرارداد هوشمند یک قرارداد خوداجراست که  شرایط و توافق بین خریدار و فروشنده به طور مستقیم در کد‌هایی نوشته شده است. این کد و توافقنامه‌های موجود در آن در سراسر یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز و توزیع شده وجود دارد. این کد اجرای قرار‌داد را کنترل می‌کند و تراکنش‌ها قابل پیگیری و برگشت ناپذیر هستند.

نظارت بر استیبل کوین‌ها

با توجه به اندازه بازار ۱۳۰ میلیارد دلاری و تأثیر بالقوه استیبل کوین‌ها بر سیستم مالی گسترده تر، آن‌ها همچنان توسط سازمان‌های نظارتی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در اکتبر ۲۰۲۱، سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) اعلام کرد که استیبل کوین‌ها باید به عنوان زیرساخت بازار مالی در کنار سیستم‌های پرداخت و اتاق‌های پایاپای، قانونمند شوند. قوانین پیشنهادی به طور خاص استیبل کوین‌هایی را هدف قرار می‌دهد که سازمان‌های نظارتی آن‌ها را از نظر سیستمی مهم می‌دانند و معتقدند توانایی مختل کردن روند انجام تراکنش‌ها به صورت معمول خود را دارند.

علاوه بر این، سیاستمداران درخواست‌های خود برای اعمال نظارت بیشتر استیبل کوین را افزایش داده‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر ۲۰۲۱، سناتور سینتیا لومیس (سناتور ایالت وایومینگ) خواستار حسابرسی منظم صادرکنندگان استیبل کوین شد، در حالی که دیگران از اعمال مقررات بانکی برای این بخش حمایت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.