سافت فورک

سافت فورک (Soft Fork) چیست؟

مقدمه

سافت فورک (Soft Fork) تغییری است که در پروتکل بلاک چینِ بیت کوین رخ می‌دهد. در نتیجه‌ این تغییر، تراکنش‌های قبلی بلاک چین نامعتبر می‌شوند.

به طوری دقیق تر، سافت فورک تغییری در پروتکل نرم‌افزاری بلاک چین است که در آن، فقط بلاک‌های تراکنش‌های قبلی نامعتبر می‌شوند. از آنجایی که گره‌های (Node) قدیمی فقط بلاک.های جدید را معتبر می‌شناسند، سافت فورک با نسخه قبلی بلاک چین سازگار است.

 این نوع فورک تنها به ارتقای اکثر ماینرها نیاز دارد تا قوانین جدید را اجرا کند. این در حالی است که هارد فورک برای اجرای قوانین جدید  بلاک چین، نیاز به ارتقاء و توافق “همه” گره‌ها (چه قدیمی چه جدید) با نسخه جدید دارد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

مطلب مرتبط: هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

آشنایی با کاربرد سافت فورک

 تراکنش‌های جدید را می‌توان اغلب به‌ عنوان سافت فورک‌ها به شبکه اضافه کرد. برای این عمل، فقط لازم است شرکت‌کنندگان (مانند فرستنده و گیرنده) و ماینر‌ها تراکنش‌های جدید را درک و تایید کنند. درک و تایید تراکنش‌ های جدید به این شکل انجام می‌شوند که آن‌ها، برای مشتریان قدیمی‌ به‌ عنوان یک تراکنش “Pay-to-anybody” (و با فرمی خاص) مشخص و انجام می‌شوند. سپس شبکه، ماینر‌ها را مجبور می‌کند تا توافق کنند که تراکنش‌ها رد کنند. مگر اینکه تراکنش‌ها از قوانين جدید پیروی کنند. اینگونه بود که هَش پی- تو-اسکریپت (P2SH) به بیت کوین اضافه شد.

ماینر‌هایی که از گره‌های ارتقا نیافته استفاده می‌کنند، قانون اجماع جدیدی که گره آن‌ها از آن خبر ندارد را نقض می‌ کنند. این ایجاد تناقض در شبکه بلاک چین، گاها باعث ایجاد سافت فورک می‌شود.

نگاهی نزدیک تر به سافت فورک

سافت فورک‌ها به هیچ گره‌ای برای ارتقا، با هدف حفظ اجماع، نیاز ندارند. زیرا همه بلاک‌ هایی که شامل قوانین جدید سافت فورک می‌شوند، از قوانین قدیمی نیز پیروی می‌کنند. بنابراین کلاینت‌های (client) قدیمی آن‌ها را می‌پذیرند.

سافت فورک‌ها را نمی‌توان بدون هارد فورک معکوس کرد. زیرا یک سافت‌فورک، طبق تعریف آن، فقط به بلاک‌های معتبر اجازه می‌دهد تا زیر مجموعه مناسبی برای آنچه قبل از فورک بوده است باشند. اگر کاربران، شبکه خود را به یک کلاینت پس از سافت فورک  (Post-soft work) ارتقاء دهند و به دلیلی اکثر ماینرها به کلاینت قبل از سافت‌فورک برگردند، کاربران کلاینت پس از سافت فورک، به محض اینکه بلاکی به وجود آمد که قانون  آن کلاینت را رعایت نمی‌کند، اجماع را می‌شکنند.

برای اینکه یک سافت‌فورک کار کند، اکثریت نیروی ماینر‌ها باید در اختیار کلاینت باشد تا فورک را تشخیص دهد. هرچه ماینرهای بیشتری قوانین جدید را بپذیرند، شبکه پس فورک ایمن تر است. اگر سه چهارم ماینرها فورک را تشخیص بدهند، یک چهارم بلاک‌های ایجاد شده به طور قطعی از قوانین جدید پیروی نمی‌کنند. این یک چهارم بلاک‌ها، برای گره‌های قدیمی که از قوانین جدید آگاه نیستند معتبر خواهند بود. اما توسط گره‌های جدید نادیده گرفته می‌شوند.

سافت فورک‌ها در بلاک‌ چین‌های بیت‌ کوین و اتریوم برای این استفاده می‌شوند تا عملکردهای جدید و بروز شده را پیاده‌ سازی کنند. این بروزرسانی‌ها با نسخه‌ی قبلی بلاک چین سازگار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.