اعتیاد به گوشی‌های هوشمند و اینترنت

اعتیاد به گوشی‌ هوشمند و اینترنت

آیا نگران استفاده خود از گوشی هوشمند یا اینترنت هستید؟ این نکات می‌تواند به شما کمک کند این عادت را رها کنید و زندگی خود را چه در فضای آنلاین و چه در خارج از منزل متعادل کنید. همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

اعتیاد به گوشی هوشمند چیست؟

در حالی که یک گوشی هوشمند، تبلت یا رایانه می‌تواند ابزار بسیار سازنده‌ای باشد، استفاده اجباری از این دستگاه‌ها می‌تواند در کار، مدرسه و روابط تداخل ایجاد کند. وقتی بیشتر از تعامل با افراد واقعی در شبکه‌های اجتماعی یا بازی صرف می‌کنید، یا نمی‌توانید خود را از چک کردن مکرر متون، ایمیل‌ها یا برنامه‌ها منع کنید. حتی اگر پیامدهای منفی در زندگی شما داشته باشد. ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد. برای ارزیابی مجدد استفاده از فناوری شما

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند، که گاهی اوقات به‌عنوان «نوموفوبیا» (ترس از بدون تلفن همراه بودن) شناخته می‌شود، اغلب ناشی از مشکل استفاده بیش از حد از اینترنت یا اختلال اعتیاد به اینترنت است. از این گذشته، به ندرت خود گوشی یا تبلت است که اجبار را ایجاد می‌کند، بلکه بازی‌ها، برنامه‌ها و دنیای آنلاینی است که ما را به آن متصل می‌کند.

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند می‌تواند شامل انواع مختلفی از مشکلات کنترل تکانه باشد، از جمله:

روابط مجازی

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های دوستیابی، پیام‌رسانی می‌تواند تا جایی گسترش یابد که دوستان مجازی و آنلاین از روابط واقعی مهم‌تر شوند. همه ما زوج‌هایی را دیده‌ایم که در یک رستوران کنار هم نشسته‌اند و یکدیگر را نادیده می‌گیرند و در عوض با گوشی‌های هوشمند خود درگیر می‌شوند. در حالی که اینترنت می‌تواند مکانی عالی برای ملاقات با افراد جدید، ارتباط مجدد با دوستان قدیمی یا حتی شروع روابط عاشقانه باشد، روابط آنلاین جایگزین سالمی برای تعاملات واقعی نیستند. دوستی‌های آنلاین می‌توانند جذاب باشند، زیرا تمایل دارند در یک حباب وجود داشته باشند، و در معرض همان خواسته‌ها یا استرس‌های روابط آشفته و در دنیای واقعی نیستند. استفاده اجباری از برنامه‌های دوستیابی می‌تواند تمرکز شما را به ارتباط‌های کوتاه مدت به جای ایجاد روابط بلندمدت تغییر دهد.

اضافه بار اطلاعات

وب گردی اجباری، تماشای ویدیو، بازی کردن، یا بررسی فیدهای خبری می‌تواند منجر به کاهش بهره وری در محل کار یا مدرسه شود و شما را برای ساعت‌ها منزوی کند. استفاده اجباری از اینترنت و اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند می‌تواند باعث شود که سایر جنبه‌های زندگی خود، از روابط واقعی گرفته‌ تا سرگرمی‌ها و فعالیت‌های اجتماعی را نادیده بگیرید.

اعتیاد به سکس سایبری

استفاده اجباری از پورنوگرافی اینترنتی، ارسال پیامک، مبادله برهنه یا خدمات پیام‌رسانی بزرگسالان می‌تواند بر روابط صمیمانه زندگی واقعی و سلامت عاطفی کلی شما تأثیر منفی بگذارد. در حالی که هرزه‌نگاری آنلاین و اعتیاد به سکس سایبری انواعی از اعتیاد جنسی هستند، اینترنت آن را در دسترس‌تر، نسبتاً ناشناس‌تر و بسیار راحت‌تر می‌کند. صرف ساعت‌ها درگیر شدن در خیالات غیرممکن در زندگی واقعی آسان است. استفاده بیش از حد از برنامه‌های دوستیابی که رابطه جنسی گاه به گاه را تسهیل می‌کنند، می‌تواند ایجاد روابط صمیمی طولانی‌مدت را دشوارتر کند یا به یک رابطه موجود آسیب برساند.

اجبارهای آنلاین

مانند بازی، قمار، معاملات سهام، خرید آنلاین، یا مناقصه در سایت‌های حراجی مانند eBay اغلب می‌توانند منجر به مشکلات مالی و شغلی شوند. در حالی که اعتیاد به قمار برای سال‌ها یک مشکل کاملاً مستند بوده است، در دسترس بودن قمار اینترنتی، قمار را بسیار در دسترس‌تر کرده است. تجارت اجباری سهام یا خرید آنلاین می‌تواند به همان اندازه از نظر مالی و اجتماعی مضر باشد. معتادان eBay ممکن است در ساعات عجیبی از خواب بیدار شوند تا آخرین دقایق باقیمانده از حراج آنلاین باشند. شما ممکن است چیزهایی را بخرید که به آن نیاز ندارید و توانایی خرید آن را ندارید، فقط برای تجربه هیجان در ارائه پیشنهاد برنده.

علل و عوارض اعتیاد به گوشی‌های هوشمند و اینترنت

در حالی که می‌توانید با لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی مشکلات کنترل ضربه را تجربه کنید، اندازه و راحتی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به این معنی است که ما می‌توانیم آنها را تقریباً به هر جایی ببریم و هر زمان که بخواهیم از اجبار خود راضی باشیم. در واقع، بسیاری از ما به ندرت بیش از پنج فوت از گوشی‌های هوشمند خود فاصله داریم. مانند استفاده از مواد مخدر و الکل، آنها می‌توانند باعث ترشح دوپامین شیمیایی مغز شوند و خلق و خوی شما را تغییر دهند. همچنین می‌توانید به سرعت تحمل خود را افزایش دهید تا زمان بیشتری در مقابل این صفحه‌ها صرف شود تا همان پاداش لذت‌بخش را دریافت کنید.

استفاده زیاد از گوشی‌های هوشمند اغلب می‌تواند نشانه مشکلات اساسی دیگر مانند استرس، اضطراب، افسردگی یا تنهایی باشد. در عین حال می‌تواند این مشکلات را تشدید کند. به عنوان مثال، اگر از گوشی هوشمند خود به عنوان یک «پتوی امنیتی» برای تسکین احساس اضطراب، تنهایی یا ناهنجاری در موقعیت‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، شما موفق خواهید شد اگر ارتباط خود را با افراد اطرافتان بیشتر کنید. خیره شدن به تلفن شما را از تعاملات رو در رو که می‌تواند به ارتباط معنادار شما با دیگران کمک کند، اضطراب را کاهش دهد و خلق و خوی شما را تقویت کند، از بین می‌برد. به عبارت دیگر، درمانی که برای اضطراب خود انتخاب می‌کنید (درگیر شدن با گوشی هوشمند خود)، در واقع اضطراب شما را بدتر می‌کند.

اعتیاد به تلفن‌های هوشمند یا اینترنت نیز می‌تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد

افزایش احساس تنهایی و افسردگی

اگرچه ممکن است به نظر برسد که از دست دادن‌ خود در فضای مجازی به طور موقت احساساتی مانند تنهایی، افسردگی و بی حوصلگی را تبخیر می‌کند، اما در واقع می‌تواند احساس بدتری را در شما ایجاد کند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که بین استفاده زیاد از رسانه‌های اجتماعی و افسردگی و اضطراب همبستگی وجود دارد. کاربران، به ویژه نوجوانان، تمایل دارند خود را به طور نامطلوب با همسالان خود در رسانه‌های اجتماعی مقایسه کنند و احساس تنهایی و افسردگی را ترویج کنند.

تشدید اضطراب

یک محقق دریافت که صرف حضور تلفن در یک محل کار باعث می‌شود افراد مضطرب‌تر شوند و در انجام وظایف داده‌ شده‌ ضعیف عمل کنند. هر چه یک فرد از تلفن سنگین‌تر استفاده کند، اضطراب بیشتری را تجربه می‌کند.

افزایش استرس

استفاده از تلفن هوشمند برای محل کار اغلب به این معنی است که کار وارد خانه و زندگی شخصی شما می‌شود. شما این فشار را احساس می‌کنید که همیشه سرحال باشید، هرگز از کار خارج نشوید. این نیاز به بررسی مداوم و پاسخ دادن‌ به ایمیل می‌تواند به سطوح بالاتر استرس و حتی فرسودگی شغلی کمک کند.

تشدید اختلالات کمبود توجه

جریان مداوم پیام‌ها و اطلاعات از یک گوشی هوشمند می‌تواند مغز را تحت تأثیر قرار دهد. و تمرکز توجه را روی یک چیز برای بیش از چند دقیقه بدون احساس اجبار برای رفتن به چیز دیگری غیرممکن کند.

کاهش توانایی شما برای تمرکز و تفکر عمیق یا خلاقانه

وزوز مداوم، پینگ یا بوق تلفن هوشمند شما می‌تواند حواس شما را از کارهای مهم منحرف کند، کار شما را کُند کند و لحظات آرامی را که برای خلاقیت و حل مشکل بسیار مهم هستند، قطع کند. به جای اینکه همیشه با افکار خود تنها باشیم، اکنون همیشه آنلاین و متصل هستیم.

خواب شما را مختل می‌کند

استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند می‌تواند خواب شما را مختل کند، که می‌تواند تأثیر جدی بر سلامت روان شما داشته باشد. این می‌تواند بر حافظه شما تأثیر بگذارد، بر توانایی شما در تفکر واضح تأثیر بگذارد و مهارت‌های شناختی و یادگیری شما را کاهش دهد.

تشویق به خودشیفتگی

یک مطالعه در بریتانیا نشان داد افرادی که زمان زیادی را در رسانه‌های اجتماعی می‌گذرانند بیشتر احتمال دارد ویژگی‌های شخصیتی منفی مانند خودشیفتگی را نشان دهند. گرفتن سلفی‌های بی پایان، ارسال تمام افکار یا جزئیات زندگی شما می‌تواند یک خود محوری ناسالم ایجاد کند، شما را از روابط واقعی دور کند و مقابله با استرس را سخت‌تر کند.

علائم و نشانه‌های اعتیاد به گوشی‌های هوشمند

زمان مشخصی برای تلفن شما صرف نشده است، تعداد دفعاتی که برای به‌روزرسانی بررسی می‌کنید، یا تعداد پیام‌هایی که ارسال یا دریافت می‌کنید نشان‌دهنده اعتیاد یا استفاده بیش از حد است.

صرف زمان زیاد متصل به تلفن تنها زمانی مشکل ساز می‌شود که زمان زیادی را به خود جذب کند که باعث شود از روابط رو در رو، کار، مدرسه، سرگرمی ها یا سایر موارد مهم زندگی خود غافل شوید. اگر متوجه شدید که هنگام صرف ناهار دوستان خود را نادیده می‌گیرید تا به‌روزرسانی‌های فیس‌بوک را بخوانید یا به‌طور اجباری گوشی خود را در حین رانندگی یا در حین سخنرانی‌های مدرسه چک می‌کنید، وقت آن است که استفاده از تلفن هوشمند خود را دوباره ارزیابی کنید و تعادل سالم‌تری در زندگی خود ایجاد کنید.

علائم هشدار دهنده استفاده بیش از حد از تلفن هوشمند یا اینترنت

مشکل در انجام وظایف در محل کار یا خانه. آیا به دلیل اینکه مشغول چت آنلاین، ارسال پیامک یا انجام بازی‌های ویدیویی بوده‌اید، لباس‌های شسته شده و غذای کمی را در خانه برای شام پیدا می‌کنید؟ شاید به دلیل اینکه نمی‌توانید کار خود را به موقع انجام دهید، بیشتر اوقات دیر کار می‌کنید.

انزوا از خانواده و دوستان

آیا زندگی اجتماعی شما به دلیل تمام زمانی که با تلفن یا دستگاه دیگر خود می‌گذرانید رنج می‌برد؟ اگر در یک جلسه یا چت با دوستان خود هستید، آیا به دلیل چک کردن تلفن خود اطلاعاتی را که گفته می‌شود از دست می‌دهید؟ آیا دوستان و خانواده نسبت به مدت زمانی که با تلفن خود می‌گذرانید ابراز نگرانی کرده‌اند؟ آیا احساس می‌کنید هیچ‌کس در زندگی «واقعی» شما، حتی همسرتان،  شما را مانند دوستان آنلاینتان نمی‌فهمد؟

پنهان کردن استفاده از گوشی هوشمند

آیا برای استفاده از تلفن خود مخفیانه به یک مکان ساکت می‌روید؟ آیا استفاده از گوشی هوشمند خود را پنهان می‌کنید یا به رئیس و خانواده خود در مورد میزان زمانی که آنلاین می‌گذرانید دروغ می‌گویید؟ اگر زمان آنلاین شما قطع شود، عصبانی یا بداخلاق می‌شوید؟

داشتن “ترس از دست دادن” (یا FOMO)

آیا از اینکه به طور مرتب تلفن خود را چک نکنید، متنفرید یا فکر می‌کنید اخبار یا اطلاعات مهم را از دست می‌دهید؟ باید به طور اجباری رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید. زیرا نگران هستید که دیگران اوقات بهتری داشته باشند یا زندگی هیجان انگیزتری نسبت به شما داشته باشند؟ آیا شب‌ها برای چک کردن گوشی خود بیدار می‌شوید؟

احساس اضطراب با جا ماندن یا خراب شدن گوشی

اگر گوشی هوشمند خود را در خانه جا بگذارید، شارژ آن تمام شود یا سیستم عامل از کار بیفتد، احساس ترس، اضطراب یا وحشت می‌کنید یا ویبره گوشی را احساس می‌کنید. فکر می‌کنید تلفن شما بوده است اما وقتی چک می‌کنید، پیام یا به روز رسانی جدیدی وجود ندارد؟

علائم ترک اعتیاد به گوشی‌های هوشمند

یکی از علائم هشدار دهنده رایج اعتیاد به گوشی هوشمند یا اینترنت این است که وقتی سعی می‌کنید استفاده از تلفن هوشمند خود را کاهش دهید، علائم ترک را تجربه می‌کنید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌قراری
 • عصبانیت یا تحریک پذیری
 • مشکل در تمرکز
 • مشکلات خواب
 • هوس دسترسی به گوشی هوشمند یا دستگاه دیگر

نکات خودیاری برای اعتیاد به گوشی‌های هوشمند

برای اینکه استفاده از تلفن هوشمند و اینترنت خود را تحت کنترل درآورید، می‌توانید چند قدم بردارید. در حالی که می‌توانید بسیاری از این اقدامات را خودتان شروع کنید، اعتیاد به تنهایی به سختی می‌توان آن را ترک کرد، به‌خصوص زمانی که وسوسه همیشه در دسترس است. بازگشت به الگوهای قدیمی استفاده می‌تواند بسیار آسان باشد. به دنبال حمایت خارجی باشید، چه از طرف خانواده، دوستان یا یک درمانگر حرفه‌ای باشد.

برای کمک به شناسایی مناطق مشکل دار خود، گزارشی از زمان و میزان استفاده از تلفن هوشمند خود برای فعالیت های غیر کاری یا غیر ضروری نگه دارید. برنامه‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند در این مورد کمک کنند و شما را قادر می‌سازند زمانی را که در تلفن خود می‌گذرانید ردیابی کنید. آیا ساعاتی از روز وجود دارد که بیشتر از تلفن خود استفاده کنید؟ آیا کارهای دیگری وجود دارد که می‌توانید به جای آن انجام دهید؟ هرچه درک بیشتری از استفاده از گوشی هوشمند خود داشته باشید، کنترل عادات خود و بازگرداندن کنترل زمانتان آسان‌تر خواهد بود.

محرک‌هایی را که باعث می‌شود به گوشی خود دست پیدا کنید را بشناسید

آیا زمانی است که شما تنها هستید یا بی‌حوصله؟ به عنوان مثال، اگر با افسردگی، استرس یا اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنید، استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند شما ممکن است راهی برای تسکین خلق و خوی سخت باشد. در عوض، راه‌های سالم‌تر و مؤثرتری را برای مدیریت خلق و خوی خود پیدا کنید، مانند تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب.

تفاوت بین تعامل حضوری و آنلاین را درک کنید

انسان موجودی اجتماعی است. قرار نیست ما منزوی باشیم یا برای تعامل انسانی به فناوری تکیه کنیم. تعامل اجتماعی رو در رو با شخص دیگری.  برقراری تماس چشمی، پاسخ به زبان بدن می‌تواند باعث شود احساس آرامش، امنیت و درک داشته باشید و به سرعت استرس را از بین ببرید. تعامل از طریق متن، ایمیل یا پیام، این نشانه‌های غیرکلامی را دور می‌زند، بنابراین تأثیر یکسانی بر سلامت عاطفی شما نخواهد داشت. علاوه بر این، دوستان آنلاین نمی‌توانند در زمان وقوع بحران، شما را در آغوش بگیرند، در هنگام بیماری با شما ملاقات کنند یا یک مناسبت شاد را با شما جشن بگیرند.

مهارت‌های مقابله‌ای خود را بهبود بخشید

شاید توییت کردن، ارسال پیامک یا وبلاگ نویسی راه شما برای مقابله با استرس یا عصبانیت باشد. یا شاید در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارید و برقراری ارتباط آنلاین با مردم برایتان آسان‌تر است. ایجاد مهارت در این زمینه‌ها به شما کمک می‌کند تا بدون تکیه بر گوشی هوشمند خود، استرس‌ها و فشارهای زندگی روزمره را تحمل کنید.

هرگونه مشکل اساسی را که ممکن است از رفتار اجباری شما حمایت کند، بشناسید

آیا در گذشته با الکل یا مواد مخدر مشکل داشته‌اید؟ آیا چیزی در مورد استفاده از تلفن هوشمند شما را یادآوری می‌کند که چگونه نوشیدنی یا مواد مخدر برای بی حس کردن یا پرت کردن حواس خود مصرف می‌کردید؟

شبکه پشتیبانی خود را تقویت کنید

هر هفته زمانی را به دوستان و خانواده اختصاص دهید. اگر خجالتی هستید، راه‌هایی برای غلبه بر ناهنجاری‌های اجتماعی و یافتن دوستان پایدار بدون اتکا به رسانه‌های اجتماعی یا اینترنت وجود دارد. برای یافتن افرادی با علایق مشابه، سعی کنید با همکاران در محل کار تماس بگیرید، به یک تیم ورزشی یا باشگاه کتاب بپیوندید، در یک کلاس آموزشی ثبت نام کنید، یا برای یک هدف خوب داوطلب شوید. شما قادر خواهید بود با دیگرانی مانند خود تعامل داشته باشید، اجازه دهید روابط به طور طبیعی توسعه یابد و دوستی‌هایی را تشکیل دهید که زندگی شما را بهبود می‌بخشد و سلامت شما را تقویت می‌کند.

گام به گام استفاده از گوشی هوشمند خود را تغییر دهید

برای اکثر مردم، کنترل استفاده از تلفن هوشمند و اینترنت به معنای ترک بوقلمون سرد نیست. به آن بیشتر شبیه رژیم گرفتن فکر کنید. همانطور که هنوز نیاز به غذا خوردن دارید، احتمالا هنوز هم نیاز دارید که از تلفن خود برای محل کار، مدرسه یا ارتباط با دوستان خود استفاده کنید. هدف شما باید کاهش استفاده از سطوح سالم‌تر باشد.

 1. برای زمانی که می‌توانید از گوشی هوشمند خود استفاده کنید، اهدافی را تعیین کنید. به عنوان مثال، ممکن است استفاده را برای زمان‌های خاصی از روز برنامه‌ریزی کنید، یا به عنوان مثال، وقتی یک تکلیف خانه را انجام دادید یا یک کار معمولی را به پایان رساندید، می‌توانید مدت زمان مشخصی را در تلفنتان به خودتان پاداش دهید.
 2. تلفن خود را در ساعات خاصی از روز خاموش کنید، مانند زمانی که در حال رانندگی، در یک جلسه، در باشگاه، صرف شام، یا بازی با فرزندان خود هستید. گوشی خود را با خود به دستشویی نبرید.
 3. گوشی یا تبلت خود را به رختخواب نبرید. نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش اگر در عرض دو ساعت قبل از خواب استفاده شود می‌تواند خواب شما را مختل کند. دستگاه‌ها را خاموش کنید و آنها را یک شب در اتاق دیگری بگذارید تا شارژ شوند. به جای خواندن کتاب‌های الکترونیکی در تلفن یا رایانه لوحی خود در شب، یک کتاب بردارید. شما نه تنها خواب بهتری خواهید داشت، بلکه تحقیقات نشان می‌دهد که مطالب بیشتری را نیز که خوانده‌اید به خاطر خواهید آورد.
 4. استفاده از گوشی هوشمند خود را با فعالیت‌های سالم‌تر جایگزین کنید. اگر بی‌حوصله و تنها هستید، مقاومت در برابر میل به استفاده از گوشی هوشمند می‌تواند بسیار دشوار باشد. برنامه‌ای برای راه‌های دیگر برای پر کردن زمان داشته باشید، مانند مدیتیشن، خواندن کتاب، یا چت حضوری با دوستان.
 5. بازی “پشته تلفن” را بازی کنید. گذراندن وقت با دیگر معتادان به گوشی‌های هوشمند؟ بازی “پشته تلفن” را بازی کنید. وقتی با هم ناهار، شام یا نوشیدنی می‌خورید، از همه بخواهید گوشی‌های هوشمند خود را رو به پایین روی میز بگذارند. حتی با وزوز و بوق تلفن‌ها، هیچ کس اجازه ندارد دستگاه خود را بگیرد. اگر کسی نتواند در برابر چک کردن گوشی خود مقاومت کند، آن شخص باید چک را برای همه تحویل بگیرد.
 6. برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی را از تلفن خود حذف کنید تا بتوانید فقط فیس بوک، توییتر و موارد مشابه را از رایانه خود بررسی کنید. و به یاد داشته باشید: آنچه از دیگران در رسانه‌های اجتماعی می‌بینید به ندرت بازتاب دقیق زندگی آن‌ها است.  مردم جنبه‌های مثبت زندگی خود را اغراق می‌کنند و شک‌ها و ناامیدی‌هایی را که همه ما تجربه می‌کنیم، مورد غلو قرار می‌دهند. صرف زمان کمتر برای مقایسه نامطلوب خود با این نمایش‌های سبک می‌تواند به تقویت روحیه و احساس ارزشمندی شما کمک کند.
 7. محدود کردن چک‌ها اگر اجباراً هر چند دقیقه یکبار گوشی خود را چک می‌کنید، با محدود کردن چک‌های خود به هر 15 دقیقه یکبار، خود را از شیر بگیرید. سپس هر 30 دقیقه یک بار، سپس هر ساعت یک بار. اگر به کمک نیاز دارید، برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانند به‌طور خودکار زمان دسترسی به تلفن خود را محدود کنند.
 8. ترس از دست دادن خود را مهار کنید. بپذیرید که با محدود کردن استفاده از تلفن هوشمند خود، احتمالاً دعوت‌ها، اخبار فوری یا شایعات جدید را از دست خواهید داد. اطلاعات زیادی در اینترنت در دسترس است، به هر حال تقریباً غیرممکن است که در بالای همه چیز باقی بمانید. پذیرش این امر می‌تواند رهایی بخش باشد و به شکستن اتکای شما به فناوری کمک کند.

درمان اعتیاد به گوشی‌های هوشمند و اینترنت

اگر برای محدود کردن استفاده از تلفن هوشمند یا اینترنت به کمک بیشتری نیاز دارید، اکنون مراکز درمانی تخصصی وجود دارد که برنامه‌های سم‌زدایی دیجیتال را برای کمک به قطع ارتباط با رسانه‌های دیجیتال ارائه می‌دهند. درمان انفرادی و گروهی همچنین می‌تواند به شما کمک زیادی در کنترل استفاده از فناوری بدهد.

درمان شناختی-رفتاری

راه‌های گام به گامی را برای متوقف کردن رفتارهای اجباری و تغییر درک شما از تلفن هوشمند و اینترنت ارائه می‌دهد. درمان همچنین می‌تواند به شما کمک کند روش‌های سالم‌تری برای مقابله با احساسات ناخوشایند (مانند استرس، اضطراب یا افسردگی) که ممکن است به استفاده از گوشی هوشمند شما دامن بزند، بیاموزید.

مشاوره ازدواج یا زوجین

اگر استفاده بیش از حد از پورنوگرافی اینترنتی یا امور آنلاین بر روابط شما تأثیر می‌گذارد، مشاوره می‌تواند به شما کمک کند تا از پس این مسائل چالش برانگیز برآیید و دوباره با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید.

پشتیبانی گروهی

سازمان‌هایی مانند Internet Tech Addiction Anonymous (ITAA) و On-Line Gamers Anonymous پشتیبانی آنلاین و جلسات حضوری را برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از فناوری ارائه می‌دهند. البته، شما به افراد واقعی نیاز دارید که از هر گروه حمایتی اعتیاد به طور کامل بهره مند شوند. گروه‌های پشتیبانی آنلاین می‌توانند برای یافتن منابع کمک مفید باشند، اما استفاده از آن‌ها به عنوان بهانه‌ای برای صرف زمان بیشتر در تلفن هوشمندتان آسان است.

کمک به یک کودک یا نوجوان مبتلا به اعتیاد به گوشی‌های هوشمند

هر پدر و مادری که سعی می‌کند کودک یا نوجوانی را از تلفن هوشمند یا تبلت دور کند، می‌داند که جدا کردن کودکان از رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های پیام‌رسان یا بازی‌ها و ویدیوهای آنلاین چقدر چالش برانگیز است. نوجوانان بلوغ کافی برای محدود کردن استفاده از گوشی هوشمند خود را ندارند، اما صرفاً مصادره دستگاه اغلب می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و باعث ایجاد اضطراب و علائم ترک در کودک شما شود. در عوض، راه‌های زیادی برای کمک به فرزندتان برای یافتن تعادل سالم‌تر وجود دارد:

الگوی خوبی باشید

کودکان انگیزه قوی برای تقلید دارند، بنابراین مهم است که خودتان استفاده از تلفن هوشمند و اینترنت خود را مدیریت کنید. این خوب نیست که از فرزندتان بخواهید سر میز شام را از برق بکشد در حالی که شما به تلفن یا تبلت خود خیره شده‌اید. اجازه ندهید که استفاده از تلفن هوشمند شما، حواس را از تعاملات والدین و فرزند منحرف کند.

از برنامه‌ها برای نظارت و محدود کردن استفاده فرزندتان از تلفن هوشمند استفاده کنید

تعدادی برنامه موجود است که می‌تواند استفاده از داده‌های فرزند شما را محدود کند یا ارسال پیامک و مرور وب را به ساعات خاصی از روز محدود کند. سایر برنامه‌ها می‌توانند قابلیت‌های پیام‌رسانی را در حین حرکت از بین ببرند، بنابراین می‌توانید از استفاده نوجوان خود از تلفن هوشمند در حین رانندگی جلوگیری کنید.

مناطق «بدون تلفن» ایجاد کنید

استفاده از تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها را به یک قسمت مشترک از خانه محدود کنید، جایی که می‌توانید فعالیت فرزندتان را زیر نظر داشته باشید و زمان آنلاین را محدود کنید. تلفن‌ها را از روی میز شام و اتاق خواب‌ها ممنوع کنید و اصرار کنید که بعد از ساعت مشخصی در شب خاموش شوند.

سایر علایق و فعالیت‌های اجتماعی را تشویق کنید

کودک خود را با قرار دادن سایر سرگرمی‌ها و فعالیت ها، مانند ورزش‌های گروهی، پیشاهنگی‌ها و باشگاه‌های بعد از مدرسه، از صفحه نمایش دور کنید. وقت خود را به عنوان یک خانواده بدون برق بگذرانید.

در مورد مسائل اساسی با فرزندتان صحبت کنید

استفاده اجباری از گوشی هوشمند می‌تواند نشانه مشکلات عمیق‌تر باشد. آیا فرزند شما در تناسب اندام مشکل دارد؟ اخیراً تغییر عمده‌ای مانند نقل مکان یا طلاق رخ داده است که باعث استرس می‌شود؟ آیا فرزند شما از مشکلات دیگری در مدرسه یا خانه رنج می‌برد؟

کمک بگیرید

نوجوانان اغلب بر علیه والدین خود شورش می‌کنند، اما اگر اطلاعات مشابهی را از یک مقام دیگر بشنوند، ممکن است تمایل بیشتری به گوش دادن داشته باشند. یک مربی ورزشی، پزشک یا دوست خانوادگی محترم را امتحان کنید. اگر نگران استفاده فرزندتان از گوشی هوشمند هستید، از مشاوره حرفه‌ای نترسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *