اسکای کوین

اسکای کوین (Skycoin) چیست؟

مقدمه

اسکای کوین (Skycoin) یک پروژه بلاک چین است. این پروژه به دنبال ایجاد یک سرویس اینترنتی غیرمتمرکز و همتا به همتا (peer-to-peer) می‌باشد که در آن کاربران خدمات شبکه را در ازای ارز دیجیتال ارائه می‌کنند. اسکای کوین در سال ۲۰۱۳ و شبکه توری (mesh network) آن، یعنی اسکای وایر (Skywire) در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد.

برخلاف بیت کوین، اسکای کوین‌ را نمی توان از طریق اثبات کار استخراج کرد. تمام ۱۰۰ میلیون توکن اسکای کوین هنگام راه اندازی بلاک چین آن ایجاد شد. اما اکثر آن‌ها قفل شده و فقط برای توسعه دهندگان قابل دسترسی هستند. بر اساس وبسایت CoinMarketCap، از ۸ نوامبر ۲۰۲۱، اسکای کوین در رتبه ۱۲۳۵ امین ارز دیجیتال بزرگ بر اساس ارزش بازار قرار دارد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

نکته مهم

اسکای کوین ارزی دیجیتال مرتبط با پروژه‌ای به همین نام است که توسط براندون اسمیتانا (Brandon “Synth” Smietana) راه اندازی شده است. این ارز دیجیتال بر روی یک الگوریتم اجماع اختصاصی به نام ابلیسک (Obelisk) اجرا می‌شود. که به دنبال حل مشکلات سیستم‌های اثبات کار و اثبات سهام است.

اسکای کوین سخت‌افزار و نرم‌افزار‌هایی را برای پشتیبانی از خدمات اینترنتی غیرمتمرکز و همتا به همتا تولید می‌کند. که در آن دست مزد ارائه‌دهندگان زیرساخت، ارز دیجیتال اسکای کوین می‌باشد.

اسکای کوین به این متهم شده که یک کلاهبرداری دقیق است. اگرچه طرفداران آن شدیداً این موضوع را رد می‌کنند.

آشنایی با اسکای کوین

اسکای کوین اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط براندون اسمیتانا (Brandon “Synth” Smietana) که ادعا می‌کند از اولین توسعه دهنده‌ها در جامعه بیت کوین بوده است، راه اندازی شد.

اسمیِتانا در حین کار بر روی پروژه‌های بیت کوین، نقص‌های سیستم اثبات کار آن را دید (به عنوان مثال، ناکارآمدی انرژی و احتمال اینکه ماینرهای هماهنگ بتوانند سیستم غیرمتمرکز را تصرف کنند)، و تصمیم گرفت یک الگوریتم اجماع جدید ایجاد کند که واقعاً غیرمتمرکز و غیرقابل نفوذ در برابر حملات مخرب یا تلاش برای تصاحب باشد.

الگوریتم اجماع ابلیسک

پروتکل اجماع اسکای کوین ابلیسک Obelisk نام دارد. این پروتکل مبتنی بر “الگوریتمِ شبکه‌ای از اعتماد” است، که در آن هر گره به تعداد معینی از گره‌های شبکه دیگر ملحق می‌شود و این گره‌ها هستند که تأثیرات شبکه را کنترل می‌کنند.

این سیستم با این فرض ساخته شده تا نفوذ روی کل شبکه و گره‌ها توزیع  و تصمیمات جمعی با توجه به “امتیاز نفوذ” هر گره گرفته شود. برای این منظور، هر گره در شبکه، بلاک چین مخصوص به خود را دارد که به عنوان یک “کانال پخش عمومی” عمل می‌کند.

 اسکای کوین در این رابطه در اوراق سفید خود می‌گوید: تاریخچه عمومی باقی مانده توسط بلاک چین شخصی هر گره، به شبکه اجازه می‌دهد تا با قطع اتصالات با گره‌های کمتر قابل اعتماد یا مخرب، به انحرافات واکنش نشان دهد. بر اساس همین اصل، اگر جامعه احساس کند که قدرت در شبکه بیش از حد متمرکز است (یا به اندازه کافی متمرکز نیست)، جامعه قادر است با تغییر دسته جمعی روابط اعتماد خود، توازن قدرت را تغییر دهد.

پروژه‌های مرتبط اسکای کوین

اسکای کوین به عنوان اکوسیستمی از محصولات سخت افزاری و نرم افزاری برای پشتیبانی از تکنولوژی بلاک چین عمل می‌کند. برخی از این ویژگی‌ها شبیه پروژه‌های مشابهی هستند که در اتریوم یا سایر بلاک چین‌های رقیب یافت می‌شوند.

پروژه Skycoin Hours

پروژه اسکای کوین اَورز (Skycoin Hours) یا کوین اَورز (Coin Hours) یک ارز درجه دوم است که به اسکای کوین مرتبط است و هدف آن تشویق گره‌ها در شبکه آن است. نگه داشتن یک ارز دیجیتال اسکای کوین به مدت یک ساعت در کیف پول شرکت اسکای کوین به دارنده  آن یک کوین اَورز می‌دهد. از کوین اَورز می‌توان برای تجارت پهنای باند و سایر خدمات در بستر اسکای کوین استفاده کرد

پروژه فایبر (Fiber)

اسکای کوین همچنین پلتفرم خود برای برنامه‌های غیرمتمرکز را دارد که می‌توانید از آن برای برگزاری عرضه اولیه سکه (ICO) یا سایر برنامه‌های تجاری استفاده کنید. به گفته این شرکت، ساختار پروژه فایبر را می‌توان به‌عنوان “یک شبکه بی‌نهایت مقیاس‌پذیر از بلاک‌چین‌ها که در کنار هم مانند رشته قرار گرفته‌اند” توصیف کرد. هر رشته آن می‌تواند با سرعتی بالا، ۳۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

اسکای کوین ادعا می‌کند که فایبر بسیار سریع است، انرژی کمی مصرف می‌کند و هیچ کارمزد تراکنشی ندارد. طبق گفته اسکای کوین، از آنجایی که هر شرکتی بلاک چین مخصوص به خود را دارد، با مشکلات تراکم که در پلتفرم‌هایی مانند ERC-20 اتریوم مشاهده می‌شود، مواجه نمی‌شوند.

کیتی‌کش (KittyCash)

پس از موفقیت کریپتو کیتیز (CryptoKitties)، تیم اسکای کوین مجموعه بازی‌های با تم گربه خود را در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد. اگرچه بسیار شبیه به بازی اتریوم بود، اسکای کوین ادعا می‌کند که کیتی‌کش که بر روی پلتفرم فایبر اجرا می‌شود که دارای مزیت اضافی است و آن هزینه تراکنش کمتر و سرعت بالاتر می‌باشد.

اسکای‌وایر (Skywire)

اسکای‌وایر یکی از طرح‌های در دست اقدام این شرکت می‌باشد. این طرح قرار است به عنوان یک شبکه توری راه اندازی شود که از اینترنت کنونی سریعتر، مقرون به صرفه تر، در دسترس تر باشد و خدمات با کیفت تری را ارائه دهد. نسخه توسعه دهندگان اسکای‌وایر در ماه مارس ۲۰۱۹ روی شبکه اصلی راه اندازی شد و یک سال بعد روز شبکه اصلی عمومی (public mainnet) قرار گرفت.

اسکای‌وایر را می‌توانید به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز تصور کنید که به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌ها را بدون ریسک آسیب به ناشناسی آن‌ها مبادله کنند. ترافیک از طریق گره‌های اسکای‌وایر هدایت می‌شود. که در ازای اسکای‌کوین و کوین اَورز، خدماتی مانند فضای ذخیره سازی، قدرت محاسباتی و پهنای باند در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 سخت افزار اسکای‌ماینر (Skyminer) و کیف پول سخت افزاری

اسکای‌ماینر (Skyminers) ریگ‌های (rig) چند پردازنده‌ای هستند که به عنوان گره‌های شبکه در شبکه توری  سکای‌وایر عمل می‌کنند. آن‌ها به اپراتورها اجازه می‌دهند خدمات شبکه را در ازای ارزهای دیجیتال ارائه دهند.

 اسکای‌ماینر‌های رسمی را می‌توانید از شرکت اسکای کوین با قیمت تقریبی ۲۰۰۰ دلار (در حال حاضر ناموجود است) سفارش دهید. اما نسخه DIY آن را می‌توانید با قیمت ۶۰۰ دلار ساخت. این شرکت همچنین به راه اندازی آنتن های بی سیم اشاره کرده است که به اسکای‌ماینر‌ها اجازه می‌دهد به عنوان ISP‌های محلی در محله خود عمل کنند.

اسکای کوین همچنین یک کیف پول سخت افزاری کریپتو ارائه می‌دهد که ارزان تر از محبوب ترین کیف پول‌ها است. اما فقط می‌تواند Skycoin را نگه دارد مگر اینکه کاربر به سیستم عامل آن را ارتقا بدهد.

نگرانی‌هایی در مورد اسکای کوین

جاه طلبی پروژه‌های اسکای کوین باعث شده است که برخی کارشناسان از آن‌ها انتقاد کنند. در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تعداد کلاهبرداری‌های کریپتو گسترش یافت و بسیاری از پروژه‌های کریپتو تا سال ۲۰۱۹ به همین دلیل از بین رفتند. بنابر‌این، راستی‌آزمایی ادعاهای پروژه‌های این‌چنینی، به اصلی مهمی برای محافظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری تبدیل شده است.

تریستان گرین (Tristan Greene)، خبرنگار نکست وب (Next Wev)، در مورد نگرانی‌های پیرامون اسکای‌کوین نوشته است. او در ایمیلی به اینوستوپویا (Investopedia) گفت: “شما به سختی می‌توانید فردی را پیدا کنید که از پروژه پشتیبانی می‌کند اما ارز اسکای‌کوین ندارد یا برای کار خود پولی دریافت نمی‌کند. به عبارت ساده هیچ مبنایی برای یک فناوری وجود ندارد که ادعا کند می‌تواند اینترنت را با استفاده از رایانه‌های شخصی آنتن دار غیرمتمرکز کند. صفحه ویکی‌پدیای اسکای‌کوین نیز حذف‌شده است. و ناظران این دایره‌ المعارف آنلاین، توسعه دهندگان اسکای‌کوین را به انتشار اطلاعات نادرست برای افزایش قیمت ارزهای دیجیتال متهم کرده‌اند.”

بزرگ‌ترین انتقاد به اسکای‌ کوین این است که از قبل، توسط توسعه‌دهندگان خود استخراج‌شده و تحت کنترل آن‌هاست. ابلیسک (Obelisk) ادعا می‌کند که مشکلات ذاتی سیستم‌های اثبات کار را حل خواهد کرد. اما با توجه به اینکه سازندگان اسکای‌کوین خودشان تعداد زیادی از سکه‌های موجود را در اختیار دارند، مشخص نیست که چگونه اجماع را به گونه‌ای ایجاد می‌کنند که در برابر دستکاری آسیب پذیر نباشد.

حاشیه‌هایی حول بنیانگذار اسکای‌کوین

اسمیتانا همچنین شهرت مشکوکی به عنوان یک تاجر دارد. در ژوئن ۲۰۱۸، تیم بازاریابی چینی اسکای‌کوین به خانه او حمله کرد و او و خانواده اش را گروگان گرفت. آن‌ها همچنین بیش از ۱۸ بیت کوین (در آن زمان ارزشی معادل حدود ۱۲۰ هزار دلار داشت) او را به سرقت بردند.

سایمون چندلر (Simon Chandler) در روزنامه کوین تلگراف می‌ نویسد که مهاجمان ممکن است به دلیل معاملات مبهم اسمیتانا تحریک‌شده باشند. او می‌گوید: “همچنین نشانه‌هایی وجود داشت که معاملات غیرقانونی در داخل شرکت انجام می‌شد”. اگر کلاهبرداری از قبل در ساختار اسکای کوین وجود داشته، پس می‌توانست انگیزه‌‌ای در میان آدم ربایان/ دزدان احتمالی باشد که فکر کردند می‌توانند بدون مجازات بین کوین‌های اسمیتانا را بدزدند. این موضوع بیشتر قابل باور می‌باشد زیرا خود اسمیِتانا از افشای اطلاعات بیش از حد در مورد کسب و کار خود محتاط بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.