روتین مراقبت پوستی

همه چیز درباره‌ی روتین مراقبت پوستی

دختر و پسر و نوجوان و جوان و مسن و …، همگی این روزها می‌دانند که داشتن پوستی سالم و زیبا، مهم‌ترین شاخصه‌ی زیبایی است. تا آنجایی که چند سالی است، طرفداران مد در سراسر جهان، می‌گویند که بیایید به جای استفاده از لوازم آرایش و پوشاندن نواقص صورت، به استفاده از لوازم پوستی صورت بپردازیم و نواقص صورت را از بین ببریم. اما در واقع چطور می‌توان به پوستی زیبا و بدون نقص رسید؟ ما در این مطلب در رابطه با این موضوع صحبت کنیم و به شما یک روتین مراقبت پوستی را معرفی کنیم که به داشتن پوستی سالم به شما بسیار کمک کند. اما پیش از آن کمی در رابطه با اینکه زیبایی پوست به چه چیزهایی بستگی دارد و اصلا روتین پوستی چیست صحبت کنیم. پس از آن می‌گوییم که یک روتیپ پوستی روزانه‌ی خوب، چه روتینی است.

منظور از روتین مراقبت پوستی (skin-care routine) چیست؟

به زبان ساده به مراقبت‌ها و عاداتی که بطور مرتب بصورت روزانه، هفتگی و ماهانه و حتی گاهی اوقات سالانه برای پوست انجام می‌شود و به سلامت ماندن پوست و بهبود یافتن آن کمک می‌کند، روتین مراقبت پوستی (skin-care routine) می‌گویند. این روتین شامل کارهای مختلفی است؛ از جمله شستشو، مرطوب کردن، پاکسازی کردن، مصرف ضدآفتاب و … .

خیلی از افراد وقتی می‌بینند یک شخص پوست تمیز و صاف و براقی دارد، احتمالا سریعاً می‌گویند این پوست را این فرد به لطف ژنتیکش دارد! در حالی که در بسیاری از موارد اینطور نیست و یک پوست خوب، همچون یک بدن خوب نیاز به رسیدگی و داشتن عادات سالم دارد. کارهایی که ما در طول روز می‌کنیم باعث شده است که ما این پوستی که الان داریم را داشته باشیم.

شاید خیلی از شما محصولات پوستی مختلف را امتحان کرده باشید، به دکترهای پوست مختلف مراجعه کرده باشید اما هنوز هم ندانید که بهترین نوع مراقبت و روتین پوستی روزانه چیست؟

البته این نکته را در نظر بگیرید که از تایپ (نوع) پوستی به تایپ پوستی دیگر و از شخصی به شخص دیگر، ممکن است روتین متفاوت لازم باشد. اما کلیت این مراقبت‌ها معمولا یک چیز است که ما آن را قرار است برای شما توضیح دهیم.

روتین پوست شامل چه چیزهایی می‌شود؟

همانطور که توضیح دادیم، مراقبت پوشتی شامل مراحل مختلف و جزئیات زیادی می‌شود. اما تمام این‌ها در 3 مرحله‌ی کلی جمع بندی می‌شوند که عبارتند از:

  1. شستشوی صورت
  2. متعادل سازی پوست صورت
  3. رطوبت رسانی پوست صورت

هر کدام از این مراحل، هدف خاص خود را دارند. شما باید چنان به این 3 مرحله عادت کنید که در طول روز برای انجام آن‌ها احساس بی‌حوصلی نداشته باشید. همانطور که 3 وعده به خوردن غذا خیلی عادی می‌پردازید، باید به این 3 مرحله‌ی مراقبت پوستی نیز آنقدر عادت کنید که بدون زحمت انجام دهید.

در هر صورت باید در نظر بگیرید که رعایت روتین‌های پوستی، در طولانی مدت باعث صاف و درخشان شدن پوست شما می‌شود و پس از یک هفته و یک ماه، درست است که تغییراتی را حس خواهید کرد، اما قرار نیست تمامی مشکلات برطرف شود. بنابراین به این مراحل زمان بدهید و صبر داشته باشید. در حالت کلی گفته می‌شود که حداقل باید 6 هفته روتین پوستی انجام شود، تا تفاوت‌ها نسبت به قبل قابل مشاهده شوند.

یک نکته‌ی مهم: محصولات پوستی به ترتیب از سبک به سمت سنگین استفاده می‌شوند. مثلا ابتدا کلینزر یا همان پاک کننده‌ی صورت، سپس تونر مخصوص پوست، پس از آن سرم پوستی و در آخر مرطوب کننده یا نرم کننده‌ی پوست.

برویم و در ادامه هر یک از مراحل را کامل توضیح دهیم.

پاکسازی: اولین مرحله از روتین مراقبت پوست

پوست ما در طول روز در معرض کثیفی‌های مختلفی قرار می‌گیرد از آلودگی هوا گرفته تا لوازم آرایشی مختلف. از این رو نشستن آن و پاکسازی نکردن آن باعث مشکلات پوستی زیادی از جمله تیرگی و جوش و لک و … می‌شود. شما باید یکبار صبح پس از بیدار شدن و یکبار شب قبل از خواب، صورتتان را به خوبی با یک پاک‌کننده‌ی مناسب پوستتان بشویید.

پاک‌کننده پوست چرب با پوست خشک و پوست معمولی متفاوت است. دلیل این تفاوت این است که هر نوع پوستی یک چربی‌های خاصی دارد که نباید با شستشو از بین بروند.

صابون‌ها، ژل‌های شستشو، اسکراب‌ها و …، همگی جزء پاک‌کننده‌ها هستند.

گفتیم با توجه به تایپ و نوع پوست، باید شستشودهنده‌ی مخصوص پوست استفاده شود. در حالت کلی نیز برای برخی پوست، برخی کلینزرهای خاص استفاده می‌شود. مثلا برای پوستی که چرم و مستعد آکنه است، بهتر است است از لیکوئیدهای فوم شستشو استفاده شود. برای پوست خشک و قرمز و مستعد اگزما، لوسیون یا کرم شستشودهنده لازم است. و برای پوست‌هایی که حساس هستند، بهتر است از روغن استفاده شود. پوست‌های مرطوب، نیز به بالم‌های ترکیب‌شده نیاز دارند.

متعادل‌سازی پوست صورت یا تونینگ

امروزه استفاده از تونر، نسبت به گذشته، متداول‌تر شده است. تونر یک نوع پاک‌کننده و متعادل‌کننده‌ی پوست است که باعث پاکسازی عمیق پوست می‌شود. تونر باعث می‌شود که منافذ پوست کاملا تمیز شوند و پوست را برای استفاده‌ی محصولات دیگر آماده کنند.

این محصولات باید بعد از مرحله‌ی اول یعنی مرحله‌ی پاکسازی و پیش از زدن هر چیز دیگری استفاده شوند.

برخی از تونرها با استفاده پنبه باید بر روی صورت زده شوند و برخی از تونرها نیز باید بر روی کف دست ریخته شد و بر روی پوست ماساژ داده شود. که این مورد را از روی خود محصول باید ببینید.

معمولا از تونرها صبح بعد از شستشوی صبحگاهی و شب پس از شستشوی شبانه استفاده می‌شود.

سرم

سرم‌ها، درمان‌هایی برای پوست هستند که برای رفع مشکلاتی همچون چروک، لک و … استفاده می‌شوند. البته بعنوان پیشگیری هم برای مراقبت از پوست در برابر مشکلات مختلف استفاده می‌شوند. برای هر چیزی، یک سرم خاص از یک ماده خاص لازم است. مثلا پوستی که کدر است و لکه‌ی تیره دارد، باید از سرمی استفاده کند که در خودش ویتامین C دارد. کسانی که پوست چروک و بدون الاستین دارند، از سرمی که دارای رتینول و ویتامین B3 است، استفاده نمایند.

اگر مشکلات مختلف پوستی دارید، باید از چند سرم مختلف استفاده کنید. فقط در این رابطه حتما باید با متخصص پوست صحبت کنید.

مرطوب سازی

به مرحله‌ی آخر روتین مراقبت پوستی یعنی مرحله‌ی مرطوب سازی رسیدیم. نرم‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها برای آبرسانی و نرم کردن پوست، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مرطوب‌کننده‌ها برخی از روغن‌ها و مواد مهم مورد نیاز پوست را به پوست می‌رسانند. افراد هر چه سنشان بالاتر می‌رود، پوستشان کمتر می‌توان رطوبت را در خود نگه دارد، از این رو نیاز بیشتری به مرطوب کننده حس می‌شود.

کرم‌های روز و شب

احتمالا نام کرم روز و شب را زیاد شنیده‌اید. هر کدام از این کرم‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. کرم روز، وظیفه‌اش محافظت از پوست و کرم‌های شب وظیفه‌اش بازسازی پوست است.

کرم دور چشم

اگر مشکل خاصی در اطراف چشمتان دارید، مثلا تیرگی، پف و … . از این کرم‌ها استفاده کنید. برای پوست نازک و حساس دور چشم باید با دقت کرم دور چشم انتخاب شود.

محافظت از پوست با ضدآفتاب

ضد آفتاب مهم‌ترین محصول مراقبت از پوست است. اگر هر روز و دائماً از کرم ضدآفتاب استفاده کنید، از چین و چروک افتادن بر روی پوست جلوگیری می‌شود. حتی استفاده از ضدآفتاب آنقدر مهم است که از برخی سرطان‌های مربوط به پوست نیز جلوگیری می‌کند. اگر فراموش می‌کنید که از ضدآفتاب استفاده کنید، مرطوب‌کننده‌هایی را خریداری کنید که در خود ضدآفتاب SPF 30 دارند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *