نکات زندگی ساده‌ تر و شادتر

13 روش طلایی برای یک زندگی ساده و شاد!

چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟وقتی صحبت از تعیین این مساله می‌شود که ما خوشحالی را چگونه معنا میکنیم ، نظرات به شدت متعدد هستند. وقتی کارهای غیر ضروری، اقلام و درهم ریختگی خارج از ساده بودن را نیز به این معنی از شادی وصل می کنیم، این تفکرات بر ذهن ما چیره می‌شوند.

هیچ ایرادی ندارد که بخواهید خانه ای زیبا با نقاشی روی دیوارها، استخری دنج در حیاط خلوت و باغی پر از گل داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که حتی تجملات نیز با مسئولیت‌هایی همراه هستند که می‌توانند به راحتی به درهم ریختگی و استرس اضافی تبدیل شوند.

ساده‌کردن زندگی شما به نظر آسان می‌رسد، اما زمانی سخت‌تر است که شروع به انجام آن می‌کنیم. سخت است که احساس ناراحتی نکنیم وقتی به فکر مرتب‌کردن چیزهای سال‌ها انباشته‌شده، تمیز‌کردن هارد دیسک‌هایمان یا حتی کارهای روزمره‌مان می‌افتیم. راحت‌تر است که آن ها را هل بدهید زیر فرش یا در سطل بزرگ ( بعدا ) بیاندازید . 

همه چیز به کنترل بستگی دارد، و با این کنترل، خود ما شادی خود را تعیین می‌کنیم.

شما می‌توانید یک زندگی ساده داشته باشید و همچنان شاد باشید، در ادامه این مقاله از زردنیوز، 13 راه برای ساده‌کردن زندگی را با هم مرور می‌کنیم :

گزینه های خود را محدود کنید

محدود کردن گزینه‌ها برای شادتر بودن
محدود کردن گزینه‌ها برای شادتر بودن و ساده بودن

مسلما بخشی از زندگی محدود کردن انتخاب‌های گسترده‌ای است که باید روزانه انجام دهید. برخی از چیزها ممکن است واقعا غیر ضروری باشند. به فهرست کارهای روزمره‌تان با دقت نگاه کنید و کارهایی را که مهم نیستند حذف کنید، و ببینید آیا می‌توانید چندین کار را با هم جمع کنید؟ داشتن یک فهرست طولانی از کارها می‌تواند طاقت‌فرسا باشد و توجه داشته باشید که انرژی ما محدود است.

بلوک زمانی برای یک زندگی ساده و شاد

مدیریت زمان-ساعت شنی
مدیریت زمان-ساعت شنی

به عنوان یک کارآفرین، لوکس بودن وقت گاهی اوقات بیشتر به عنوان یک نفرین به نظر می‌رسد تا یک نعمت.  برای خود ساعات کاری تعریف کنید، به خصوص زمانی که نوبت به تکمیل پروژه‌های فردی می‌رسد.

ساختن بلوک‌های زمانی در برنامه خود یا تعیین بازه‌های زمانی برای تکمیل وظایف مشخص می‌تواند به شما کمک کند در مسیر خود قرار بگیرید بدون اینکه با حواس‌پرتی‌های خارجی وسوسه‌شوید . این راهی است که به مغزتان بفهمانید که چه زمانی وقت کار‌کردن است و چه زمانی نوبت استراحت است و این برای ساده‌کردن زندگی روزمره شما بسیار مفید است.

از شب قبل آماده شوید

کارهای غیر ضروری را با تهیه وسایل خود از شب قبل ، حذف کنید.اگرچه ممکن است صبح فقط ده دقیقه طول بکشد تا وسایل کار خود را جمع آوری کنید، اما چرا آن را از شب قبل انجام ندهید و از آن زمان اضافی برای مدیتیشن یا خواندن مقاله استفاده نکنید؟ ساده کردن زندگی شما همچنین مستلزم استفاده بهینه از زمان است.

سرعت خود را تنظیم کنید

هر روز صبح، ما آگاهانه سرعت خود را برای آن روز تنظیم می‌کنیم. به لحظه ای فکر کنید که دیر برای کار از خواب بیدار شده‌بودید و احساس می‌کردید که کلافه و خسته شده‌اید. کنش‌ها و واکنش‌های شما مانند قطعات دومینو عمل می‌کنند که ارتعاشات شما را افزایش یا کاهش می‌دهند. وقتی روز بدی را سپری می‌کنید، معمولاً ناشی از یک چیز است که دیگری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و …

شما با تنظیم آگاهانه سرعت خود، این کنترل را دارید که در هر لحظه توقف کنید تا به عقب برگردید و مجددا تنظیم کنید. صبح خود را با تصمیم گیری اینکه روزتان چگونه پیش خواهد رفت شروع کنید.

بفهمید چه چیزی برایتان کارساز است

راه های زیادی برای متعادل‌کردن حساب های بانکی شما وجود دارد. چیزی که برای شما کارساز است ممکن است برای شخص دیگری جواب ندهد، و نکته فوق العاده در مورد فناوری مدرن، فراوانی برنامه‌هایی است که به راحتی در رایانه یا تلفن شما در دسترس هستند.

فقط در صورت نیاز نگران شوید

نگرانی-ناراحتی-دلخوری
نگرانی-ناراحتی-دلخوری

این مورد به کمی تمرین نیاز دارد. اگر از افکار خود، آگاه نباشیم نگرانی‌هایمان می‌توانند در طول روز با ما همراه شوند. راه‌هایی وجود دارد برای زمانی که افکارتان شروع به غافلگیری شما می‌کنند، پیشگیرانه عمل کنید، مانند وقت گذاشتن فقط و فقط برای نگرانی. وهنگام انجام این تمرین، متوجه خواهید شد که چقدر زمان و انرژی صرف نگرانی در مورد برخی چیزها می شود و ممکن است بعضی از این نگرانی ها بسیار تکراری باشند.

خواه 5 دقیقه باشد یا 15 دقیقه، آن زمان را صرف پیداکردن این نگرانی‌ها کنید و پس از اتمام آن زمان، آن نگرانی‌ها را همان جا رها کنید.

آماده‌سازی غذا و ساده کردن آن

آماده‌سازی غذا نباید سخت یا پیچیده باشد. تهیه یک یا دو وعده غذایی از قبل می تواند بار قابل توجهی را از روی شانه‌های شما بردارد و مقداری پول اضافه پس‌انداز کنید. برخی از ایده‌های ساده و آسان عبارتند از دو برابر کردن مواد لازم برای یک دستور غذا یا استفاده از ظرف‌های شیشه ای خاص برای تهیه صبحانه‌هایی که می‌توانید به سادگی آن‌ها را مصرف کنید.

تب‌های ( زبانه‌های مرورگر‌های اینترنتی ) خود را محدود کنید

وقت آن است که نگاهی به مرورگر خود بیاندازید . در این لحظه چند تب باز دارید؟  تعداد تب‌های باز خودتان را به چهار تب باز در لحظه محدود کنید. اگر مطلبی وجود دارد که میخواهید مطالعه کنید، صفحه را نشانه‌گذاری کنید تا بعدا آن‌را بخوانید و سپس تب را ببندید. حذف تب‌های غیر ضروری راهی برای تمرکز بر روی کارهای پیش و رو است.

کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها را امتحان کنید

گوش دادن-هدفون-هنذفری-پادکست
گوش دادن-هدفون-هنذفری-پادکست

 آیا تا به حال کتابی داشته‌اید که می‌خواستید بخوانید اما وقت آن را ندارید؟  کتاب‌های صوتی برای گوش‌دادن در حین رفت و آمد یا حتی در باشگاه عالی هستند. امروزه، کتاب‌های صوتی و پادکست‌هایی برای تقریباً همه چیز وجود دارد – خودسازی، امور مالی، غذا و حتی طالع بینی.

با پیوستن به یک برنامه روتین خود را تغییر دهید و در طول مسیر چیز جدیدی بیاموزید، این یک راه عالی برای ساده‌کردن زندگی و توجه به زمان است.

به تعویق انداختن کارها را متوقف کنید

گاهی اوقات کارهایی که به تعویق می اندازیم را می توان به راحتی در دو دقیقه انجام داد. اگر کاری پیش آمد و می‌توان آن‌ را در عرض دو دقیقه انجام داد، از “قانون دو دقیقه” پیروی کنید و آن را انجام دهید. این کار جلوی به تعویق افتادن کارهایتان را می‌گیرد و لیست کارهای شما را کوتاه نگه می دارد.

اجتناب از استفاده بیش از حد از رسانه‌ها

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی

محدود کردن زمان نمایشگر ( screen time )  شما را مجبور به حرکت می‌کند. گم شدن در دنیای بی پایان اخبار، ایمیل‌های دریافتی و سرگرمی‌ها ، آسان است، اما آنچه که اهیت دارد، مصرف بهینه اطلاعات دیجیتالی شماست. با مدیریت صندوق ورودی پیام‌های خود و با استفاده از قانون دو دقیقه، زندگی خود را ساده تر کنید.  به عنوان مثال، پیام خود را در صندوق ورودی خود بخوانید و از خود بپرسید که آیا اقدامی وجود دارد که باید انجام شود. اگر آن کار دو دقیقه طول می کشد، کار را همان‌جا و همان موقع انجام دهید. اگر این عمل بیش از دو دقیقه طول می‌کشد، پیام را در یک پوشه مشخص قرار دهید تا بعدا به آن رسیدگی کنید. ترفندهای ساده ای از این دست، از پر شدن صندوق ورودی پیام‌های شما جلوگیری می کند.

مسائل را بیش از حد پیچیده نکنید و ساده بگیرید

وقتی دقت می‌کنیم زندگی بسیار ساده است.  کمال یک توهم است و در نتیجه زمانی که برای رسیدن به آن توهم تلاش می کنیم ، از کارآمدی‌مان کاسته شده و کم اثرتر می شویم. به جزئیات نپردازید و از خود بپرسید که آیا این مساله مهم است یا خیر. برخی از بهترین ایده‌ها پیامی ساده دارند . از این رو شما باید “فقط آن را انجام دهید.”

سازگار باشید

تغییرات در برنامه‌ ریزی‌ها و حتی برنامه‌های زندگی ممکن است هر لحظه اتفاق بیفتند. بهترین راه برای داشتن یک زندگی ساده، ابتدا یادگیری سازگاری با تغییرات و سوار شدن بر موج‌های آن است زمانی که به سمت ما می‌آیند. انطباق پذیر بودن همچنین به معنای آماده شدن برای اتفاقات غیرمنتظره است. وقتی درامدی کسب کردید ،مقداری را برای روز مبادا کنار بگذارید و بدهی‌های کارت اعتباریتان را هر چه سریع تر پرداخت کنید.

شروع به گنجاندن این 13 مورد در زندگی روزمره خود کنید ، آنها را به عادت های خود تبدیل کنید. و به زودی، زندگی ساده تری خواهید داشت و احساس شادی بیشتری خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.