7 نکته و ترفند برای ساده کردن بازیافت

7 نکته و ترفند برای ساده کردن بازیافت

نمی‌توان انکار کرد که بازیافت، یک عادت برای حفظ زمین است. که می‌تواند به تمیز نگه داشتن محیط زیست، حفظ منابع طبیعی و کاهش آلودگی کمک کند و در عین حال به نفع اقتصاد باشد. و مهم است که همه ما سهم خود را انجام دهیم.  آیا شما به روش صحیح این کار را می‌کنید؟ اگر تا به حال در مورد آنچه در سطل بازیافت‌زباله می‌رود گیج شده‌اید، تنها نیستید. حدود 30 درصد از آنچه در ظروف بازیافت ما قرار می‌گیرد به آنجا تعلق ندارد. در واقع، این «اضافات» که به امید بازیافت شدن‌ دور می‌ریزیم، می‌توانند کل کامیون‌های حامل زباله بازیافتی که آن‌ها را به محل دفن زباله می‌برند، آلوده‌ کنند. به نوعی هدف بازیافت‌زباله را خراب می‌کند، درست است؟ اگر می‌خواهید سردرگمی پیرامون این مسئله را برطرف کنید، به خواندن‌ این بایدها، نبایدها، نکات و ترفندهای ساده بازیافت ادامه دهید! همراه زرد نیوز باشید.

یک حامی بازیافت الکی نباشید

هر زمان که کمد را تمیز می‌کنم، معمولاً حداقل چند چیز را پیدا می‌کنم که می‌خواهم از شر آنها خلاص شوم. آیا تا به حال چیزی که کاملاً خوب به نظر می‌رسد، در سطل زباله قرار داده‌‌اید؟ مطمئناً، 12 سال است که از آن استفاده نکرده‌اید، اما آیا واقعاً متعلق به محل دفن زباله است؟ به فکر برای کاهش احساس گناه خود نباشید. خدایان بازیافت‌زباله فرود نمی‌آیند و توپ بولینگ قدیمی شما را به چیزی قابل بازیافت تبدیل نمی‌کنند.

این اتفاق نخواهد افتاد. و در حالی که با بهترین نیت انجام می‌شود، این عادت بد بازیافت‌زباله واقعاً معکوس است و باعث به تعویق افتادن‌ جداسازی، در تأسیسات و ماشین آلات بازیافت می‌شود. چیزهایی مانند شلنگ‌های باغچه، رشته‌های درهم پیچیده‌ چراغ‌های کریسمس و آن باکسی که در دبیرستان به دست آورده‌اید، در سطل بازیافت‌زباله تعلق ندارند. اگر وضعیت بدی ندارند، آنها را به یک موسسه خیریه بدهید تا بتوان از آنها دوباره استفاده کرد.

هیچ چیز کوچکتر از یک کارت اعتباری را بازیافت نکنید

در تلاش برای تبدیل شدن به یک مربی بازیافت‌زباله، ممکن است وسوسه شوید که هر چیز کوچکی را که می‌توانید بازیافت کنید. اما قطعات کوچک مانند درب بطری، تکه‌های کاغذ خرد شده‌ یا ریز و زبانه‌های قوطی می‌توانند در ماشین‌های پردازش بازیافت گیر کنند. وقتی شک دارید تست کارت اعتباری را انجام دهید. اگر بزرگتر از کارت اعتباری باشد، می‌توان آن را در سطل بازیافت‌زباله انداخت. اگر کوچکتر است، آن را در سطل زباله بیندازید.

همه چیز را آسان بگیرید! هرگز مواد قابل بازیافت را کیسه نکنید

کیسه‌های قابل بازیافت کار را در محل دسته‌بندی دشوار می‌کند، به‌خصوص اگر کیسه‌ها (مانند پلاستیک) خودشان قابل بازیافت نباشند. مواد قابل بازیافت را به راحتی نگه دارید مگر اینکه توسط شرکت بازیافت‌زباله محلی شما دستور دیگری داده‌ شود. تنها استثنا در این مورد، کاغذ خرد شده‌ است که می‌توانید در یک کیسه کاغذی قرار دهید.

خالی، تمیز و خشک! بگذارید این شعار شما باشد

در خانه من، ظروف غذا و نوشیدنی بیشتر چیزی را تشکیل می‌دهند که در سطل بازیافت‌زباله ختم می‌شود. اما آیا می‌دانستید که قرار دادن‌ تنها یک ظرف غذا در سطل می‌تواند کل کامیون مواد قابل بازیافت را آلوده‌ کند؟ بنابراین بطری‌های کثیف باقی مانده سس کچاپ، روغن یا شیشه‌های چسبنده کره بادام زمینی را در سطل نیندازید. از خود بپرسید که آیا خالی، تمیز و خشک است. و در صورت شک، آن را بیرون از سطل قرار دهید.

آنچه که می‌توانید بازیافت کنید

✔ کاغذ!

کاغذ هرگز نباید خیس، چسبنده یا مخلوط با چیزهای دیگر باشد. به عنوان مثال می‌توان یادداشت‌های چسبناک یا پاکت‌هایی با پنجره پلاستیکی شفاف را نام برد. فنجان‌های قهوه استفاده‌ شده‌ نیز ممنوع هستند. روزنامه‌ها، نامه‌ها و مجلات، کاغذهای اداری و کاغذهای نوت بوک چراغ سبز سطل بازیافت‌زباله را دریافت می‌کنند.

✔ مقوا!

جعبه‌های جابجایی تمیز، حمل و نقل و مواد غذایی (غلات، کراکر، کلوچه و غیره) و همچنین ظروف آب و شیر تا زمانی که آبکشی شوند قابل بازیافت هستند. ظرف غیر چرب جعبه پیتزا نیز مشکلی ندارد. فقط قسمت کثیف را جدا کنید، آن را دور بیندازید و قسمت تمیز را در سطل بازیافت قرار دهید.

✔ بطری‌ها و کوزه‌های پلاستیکی!

همیشه خالی، تمیز و خشک! هیچ گونه باقیمانده غذایی این کار را نمی‌کند. با پلاستیک “تست بهم زدن‌” را امتحان کنید.

اگر می‌توانید با انگشتان خود با پلاستیک به داخل سطل ها فشار بیاورید، این‌ها نباید به سطل بازیافت بروند. این شامل کیسه‌های ساندویچ، بسته‌بندی پلاستیکی، و کیسه‌های پلاستیکی مواد غذایی است. معمولاً می‌توان کیسه‌های خواربار فروشی را برای بازیافت به فروشگاه بازگرداند.

✔ قوطی‌های آلومینیومی نوشابه، قوطی‌های حلبی و فویل آلومینیومی (بدون فساد)!

قوطی‌های نوشابه و همچنین قوطی‌های سوپ، ماهی تن و لوبیا قابل بازیافت هستند. فقط مطمئن شوید که خالی، تمیز و خشک هستند! قبل از انداختن در سطل بازیافت، آنها را آبکشی کنید و در جایی بگذارید تا آب آنها خارج شود. فویل آلومینیومی تمیز که با مواد غذایی آلوده نشده‌ باشد نیز قابل بازیافت است. هرگز فویل آلومینیومی را با مواد غذایی چسبانده شده به آن، درب بطری‌ها یا زبانه‌های قوطی نوشابه یا تیغ را در سطل‌ها نیندازید.

✔شیشه؟ بستگی داره…

در حالی که شیشه یک ماده قابل بازیافت است، با شهرداری محلی خود مشورت کنید تا ببینید آیا شیشه را می‌پذیرد یا خیر. هرگز شیشه‌های شکسته را در سطل بازیافت قرار ندهید. چه شیشه پنجره شکسته باشد یا یک بطری شکسته آبجو، این کار را نکنید. این می‌تواند ماشین آلات را مسدود کند و برای کارگرانی که با مواد بازیافتی کار می‌کنند، خطرناک باشد.

آنچه که نمی‌توانید بازیافت کنید

  • باتری و وسایل الکترونیکی

در مورد روش صحیح دور انداختن باتری‌ها با شرکت بازیافت‌زباله محلی خود مشورت کنید. شرکت‌هایی مانند Best Buy بسیاری از لوازم الکترونیکی را به عنوان قابل بازیافت می‌پذیرند.

  • مواد غذایی یا مواد غذایی آلوده از هر نوع
  • فوم
  • ظروف یکبار مصرف، بشقاب کاغذی، دستمال یا دستمال کاغذی
  • کیسه ساندویچ پلاستیکی، بسته‌بندی پلاستیکی یا کیسه‌های پلاستیکی مواد غذایی
  • لباس و کفش

سطل بازیافت‌زباله خود را با بوییدن تست کنید

اگر درب سطل بازیافت خود را باز می‌کنید و باعث چروک شدن بینی می‌شود، وقت آن رسیده که آن را بشویید. بوی نامطبوع معمولاً ناشی از انداختن اقلام آلوده به مواد غذایی در سطل زباله شماست که بقایای آنها می‌تواند مواد قابل بازیافت شما را آلوده کند. برای باقی مانده‌های چسبنده، ممکن است لازم باشد که با مواد شوینده آن ها را بشویید. همیشه قبل از پر کردن آن با مواد قابل بازیافت آن را برگردانید تا کاملاً خشک شود.

کاهش، استفاده مجدد و سپس بازیافت! راه‌های کاهش ضایعات را بیاموزید

نمی‌توان انکار کرد که بازیافت چیز شگفت‌انگیزی است. اما برای همه ما نیز مهم است که در مرحله اول راه‌هایی برای کاهش زباله‌هایی که ایجاد می‌کنیم، بیابیم. تغییرات کوچک می‌تواند در طول زمان تفاوت بزرگی ایجاد کند و رد پای فردی ما را در محیط کاهش دهد.

در اینجا چند تغییر ساده وجود دارد که می‌توانید برای کاهش میزان زباله در خانه خود ایجاد کنید:

از کیسه‌های پلاستیکی عبور کنید! هنگام خرید خواربار یا سایر اقلام کیسه‌های حمل بار قابل استفاده مجدد یا همان کیسه‌های پارچه‌ای همراه داشته باشید.

یک بطری آب قابل استفاده مجدد تهیه کنید.

ناهار را در ظروف غذایی قابل استفاده مجدد به محل کار بیاورید.

برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی را برای کاهش ضایعات ناشی از بیرون بردن شروع کنید.

استفاده مجدد از شیشه‌های غذا (من دوست دارم سوپ‌ها و سس‌ها را در آنها منجمد کنم).

اقلام را به جای دور انداختن، اهدا یا تعمیر کنید.

زندگی با بازیافت پایدار است! آموزش اهمیت بازیافت‌زباله به کودکان را زودتر شروع کنید.

وقتی نوبت به این کار می‌رسد، همه ما باید سهم خود را انجام دهیم. این بدان معناست که فرزندانمان را درگیر کنیم و به آنها در مورد اهمیت این امر و نحوه انجام آن آموزش دهیم. Republic Services کمپین آموزشی ساده شده بازیافت را در سال 2018 راه اندازی کرد تا نکات بازیافت را برای مصرف کنندگان به ما بیاموزد.

برای معلمان یا والدین، برنامه آموزش ساده بازیافت همچنین محتوای مناسب برای کودکان ارائه ‌دهید ،که بهتر است این آموزش به کودکان آسان و سرگرم کننده باشد. با برنامه‌های درسی گام به گام، فعالیت‌های سرگرم کننده، فیلم‌ها و گواهینامه‌هایی که دانش آموزان می‌توانند به خانه بیاورند. برای کلاس درس نیز عالی است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *