سیگنوم

سیگنوم (Signum) چیست؟

مقدمه

سیگنوم اولین بلاک چین دوستدار محیط زیست در جهان است. این پلتفرم دارای برنامه‌های کاربردی در سطح جهانی برای معماری یک بلاک چین پیشرفته و بهینه می‌باشد. سیگنوم، ارز دیجیتال سیگنا (SIGNA) را با مقدار ناچیز از مصرف انرژی، هزینه و ضایعات الکترونیکی اضافی (در مقایسه با سایر ارزهای رمزپایه)، تامین می‌کند. در این مقاله از زرد نیوز با سیگنوم بیشتر آشنا خواهیم، پس با ما همراه باشید.

سیگنوم چیست؟

سیگنوم (SIGNA)، که قبلا با نام برست کوین (Burstcoin) فعالیت می‌کرد، یک ارز دیجیتال است که به گونه‌ای طراحی شده است تا انرژی بسیار کارآمدی داشته باشد و الگویی برای استخراج سبز باشد. بلاک چین سیگنوم/ برست کوین با استفاده از الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) عمل می‌کند. این الگوریتم به جای پیروی از روش‌های استخراج انرژی بر دیگر، از فضای دیسک موجود دستگاه استخراج استفاده می‌کند.

برست کوین (Burstcoin) اولین سکه‌ای بود که از الگوریتم اثبات ظرفیت استفاده کرد و از فضای خالی روی هارد ماینر برای استخراج استفاده نمود. دیگر ارزهای دیجیتالی که از اثبات ظرفیت استفاده می‌کنند عبارتند از استورج (Storj)، چیا (Chia) و اسپیس مینت (SpaceMint). فرآیند ماینینگ برای اکثر ارزهای دیجیتال به دستگاه‌های تخصصی، گران قیمت و انرژی بر نیاز دارد. در سیگنوم، برای ماینیگ شرکت کنندگان فقط باید یک هارد دیسک معمولی داشته باشند. در واقع، شرکت کنندگان حتی می‌توانند با موبایل‌های اندرویدی خود ارز دیجیتال ماین کنند.

از آنجایی که آغاز به استخراج سیگنوم (یا برست کوین) بسیار آسان می‌باشد، این فناوری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکزتر است. به عنوان مثال، بیت کوین سرمایه گذاری مالی زیادی نیاز دارد.

سیگنوم برای خرید و فروش در صرافی‌های مختلف از جمله آپ بیت (Upbit) و بیترکس (Bittrex) و اتربیس (Eterbase) در دسترس است. برست کوین پس از حذف از صرافی پولونیکس (Poloniex) در ماه می ۲۰۱۹ با کاهش قیمت قابل توجهی روبرو شد. به همین دلیل، تا حدی، برست کوین در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ نام خود را رسما به سیگنوم تغییر داد و تحت نماد سیگنا (SIGNA) خرید و فروش می‌شود. این تغییر نام نتیجه یک هارد فورک بود که اساسا برست کوین اصلی را حذف کرد.

از اکتبر ۲۰۲۱، سیگنا تقریباً ۰/۰۱ دلار آمریکا ارزش دارد و ارزش بازار کلی آن ۲۱/۷ میلیون دلار است.

نکات مهم

  • سیگنوم (SIGNA)، که قبلا برست کوین (BURST) نامیده می‌شد، یک ارز دیجیتال می‌باشد که طراحی آن به گونه‌ای است انرژی بسیار کمی مصرفی می‌کند و الگویی برای استخراج سبز باشد.
  • بلاک چین سیگنوم با استفاده از الگوریتم اثبات فضا (proof of space) عمل می‌کند که به جای پیروی از سایر روش‌های استخراج انرژی بر، از فضای دیسک موجود دستگاه استخراج استفاده می‌کند.
  • اثبات فضا یک روش کم انرژی برای استخراج ارزهای دیجیتال است، اما مشکلات خاص خود را دارد.
  • سیگنوم برای خرید و فروش در صرافی‌های مختلف از جمله آپ بیت (Upbit) بیترکس (Bittrex) و اتربیس (Eterbase) در دسترس است. این ارز دیجیتال پس از خروج از  صرافی پولونیکس، با کاهش قیمت قابل توجهی مواجه شد.

آشنایی با سیگنوم

سیگنوم توسط Burst-coin.org اداره می‌شود. یک کاربر ناشناس برست کوین را در سال ۲۰۱۴ و در bitcointalk.org معرفی کرد. این فناوری بر اساس پلتفرم Nxt توسعه یافته است و بسیاری از ویژگی‌های مشابه ارز دیجیتال را دارد. مانند خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، خالق برست کوین نیز ناشناس ماند. تیمی به نام کنسرسیوم اثبات ظرفیت (PoC Consortium) در حال حاضر در حال توسعه این پروژه هستند.

ارز دیجیتال سیگنوم از قراردادهای هوشمند مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌ چین پشتیبانی می‌کند. سیگنوم همان ویژگی‌های استاندارد سایر ارزهای مجازی را ارائه می‌کند: ناشناس بودن، تمرکززدایی، و رمزنگاری با امنیت بالا. توکن‌های برست کوین به عنوان برستس (Bursts) شناخته می‌شوند. سیگنوم هیچ عرضه اولیه سکه‌ (ICO) نداشت. همچنین سیگنوم هیچ توکنی قبل از ماینینگ به کاربران اولیه نداد و هیچ ایردراپی برای تبلیغات ارز دیجیتال در طول عرضه وجود نداشت.

سیگنوم از طریق فرآیند اثبات ظرفیت (PoC) استخراج می‌شود (اثبات ظرفیت گاهی اوقات اثبات فضا نیز نامیده می‌شود). فرآیند استخراج با اثبات کار (PoW) به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد اما، الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) اجازه می‌دهد تا محاسبات از قبل انجام شود و همه پاسخ‌ها در یک هارد دیسک ذخیره شوند.

برای هر بلاک جدید در بلاک چین، ماینر کمتر از پنج دقیقه فرصت دارد تا معادلات حل‌شده ( که “پلات” نام دارد) را در هارد دیسک خود بخواند و پاسخ صحیح را برگرداند. ماینری که صاحب اولین پاسخ صحیح باشد، برنده بلاک می‌شود و با کارمزد تراکنش و بلاک سیگنوم پاداش می‌گیرد. منابع محاسباتی برای استخراج این ارز دیجیتال محدود به مقدار زمانی است که طول می‌کشد تا ماینر فایل‌های پلات ذخیره‌شده در هارد دیسک انبوه را بخواند.

ویژگی‌های سیگنوم

توسعه دهندگان برست، هیچ سکه‌ای را از قبل استخراج نکردند. بلاک چین سیگنوم با زمان بلاک چهار دقیقه کار می‌کند. اندازه پاداش بلاک هر ماه با نرخ ثابت ۵ درصد کاهش می‌یابد.عرضه توکن برست از عدد 2,158,812,800  بیشتر نخواهد شد. شبکه سیگنوم همچنین یک کیف پول دیجیتال اختصاصی به نام برست والت (Burst Wallet) ارائه می‌دهد.

سایر ویژگی‌های مهم سیگنوم عبارت است از صرافی برست اسِت (Burst Asset)، که یک صرافی همتا به همتا می‌باشد که با برست والت (Burst Wallet) ادغام شده و تبادل یکپارچه، سریع، ایمن و غیرمتمرکز از دارایی‌های توکن برست را ارائه می‌دهد. صرافی برست اسِت اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های سیگنوم به عنوان نشانه مالکیت برای هر چیزی که دارای ارزش است استفاده شود. که ممکن است شامل صندوق‌های بازنشستگی، مزارع و استخر‌های استخراج، شرکت‌ها و سایت‌های کازینو باشد. این روشی مناسب برای سرمایه‌گذاری، کسب سود سهام یا رشد سرمایه، و اطمینان از نقدینگی در دارایی‌های تجاری است.

در ژوئن ۲۰۱۸، سازندگان این رمز ارز یک هارد فورک را پیاده سازی کردند که هم اندازه بلاک‌ و هم کارمزد تراکنش‌ها در آن انعطاف‌پذیر بود. در ژوئن ۲۰۲۱، هارد فورک دیگری برست کوین را به سیگنوم تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.