ویژگی های افراد بالغ

نشانه‌های بالغ شدن یک فرد از نظر ذهنی

ویژگی های افراد بالغ

بسیاری از افراد گمان می‌کنند همین که به سن بزرگسالی رسیده‌اند، یعنی بالغ شده‌اند. اما اگر بلوغ ذهنی را بخواهیم در نظر بگیریم، آنچه مهم است، اقدامات فرد است و نه کلمات او. شما تنها زمانی می‌توانید بگویید بالغ شده‌اید که بطور مداوم بالغانه رفتار کنید و همچون یک فرد بالغ فکر کنید. اگر دوست دارید بدانید که شما بالغ شده‌اید یا نه، پیشنهاد می‌کنیم ویژگی های افراد بالغ را که در ادامه می‌آوریم، مطالعه کنید.

در نظر گرفتن ضرب الاجل

دقت کردن به ددلاین پروژه - ویژگی های افراد بالغ
دقت کردن به ددلاین پروژه – ویژگی های افراد بالغ

بسیاری از افراد اعم از کارمندان، دانشجویان و …، به دلایل مختلفی همچون تنبلی، عدم مدیریت زمان، مشکلات عاطفی، تعلل و غیره، ضرب الاجل و مهلت انجام تمارین و کارها را در نظر نمی‌گیرند. اما فردی که از نظر ذهنی به بلوغ رسیده است، حواسش به مهلتی که برای انجام یک کار یا تمرین به او داده شده است، می‌باشد. بنابراین هیچگاه کاری را که باید انجام دهید، به تعویق نیندازید. حتما حواستان به ضرب‌الاجل باشد.

جا نزدن

یک فرد بالغ در انجام کاری که به آن “بله” گفته است، هیچوقت جا نمی‌زند. وقتی شما به انجام یک کاری تعهد داشته باشید، بعنوان یک فرد بالغ باید به انجام آن در حدی که قوانین دو طرف رعایت شده باشد، باید متعهد بمانید.

شکرگزار بودن

علاوه بر دو ویژگی که پیش از این نام برده شد، فردی که به بلوغ رسیده است، می‌داند که باید برای چیزهایی که دارد، سپاسگزار و شکرگزار باشد. نباید دائم بر نداشته‌هایشان و مشکلاتشان تمرکز کنند و دائما بابت آن‌ها شکایت کنند و به دنیا بد و بیراه بگویند. آدم بالغ به اندازه‌ای عاقل است که درک کند طبیعتاً زندگی سخت است، بنابراین باید هر نعمت یا خوشبختی کوچکی را جشن بگیرد.

عملی کردن وعده‌ها

فردی که به بلوغ ذهنی رسیده است، نه تنها به تعهدی که برای انجام کارهای مختلف دارد، احترام می‌گذارد و پا پس نمی‌کشد، بلکه به قول‌های خود نیز عمل می‌کند. اگر می‌خواهید حقیقتاً یک فرد بالغ باشید، باید قبل از اینکه به کسی قولی را می‌دهید، سنگین بودن عمل به آن را بسنجید. قول ندادن از شما فرد بزرگ‌تری می‌سازد تا قول دادن و شکستن آن.

پذیرش تفاوت در عقیده و داشتن ذهن باز

یک فرد بالغ این واقعیت را می‌پذیرد که او همه چیز را نمی‌داند. همچنین او متوجه است که تمام چیزهایی که می‌داند، امکان دارد درست نباشند. بنابراین بدون تعصب و اصرار ورزیدن به عقاید دیگران نیز گوش می‌دهد و در صورتی که حرف آن‌ها منطقی‌تر به نظر برسد، عقایدش را تغییر می‌دهد.

پذیرش انتقادات

اگر شخصی انتقادی در رابطه با کار فردی که بالغ است داشته باشد، فرد بالغ در عوض دلسرد شدن، عصبانیت، پا پس کشیدن، حساسیت و …، با شجاعت آن انتقادات را دریافت می‌کند. سپس انتقادات دریافت شده را ارزیابی و بررسی می‌کند و اگر انتقاد سازنده‌ای بود، از آن‌ها به عنوان یک درس یا نکته برای پیشرفت در کارش استفاده می‌کند. پذیرش انتقادات یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین افراد بالغ و افراد نابالغ می‌باشد.

بهانه گیری نکردن

یک فرد بالغ برای اشتباهاتش، شکست‌هایش و اتفاقات مختلف به دنبال بهانه نمی‌گردد. او آنقدر شجاعت دارد که شکست‌هایش را بپذیرد و بابت اشتباهاتش، پاسخ‌های لازم را بدهد. این دسته از آدم‌ها، بهانه گیری را یک دفاع برای خود نمی‌دانند. آن‌ها متواضعانه بابت خطاهایشان عذرخواهی کرده و اشتباهاتشان را می‌پذیرند؛ بدون اینکه دیگران یا شرایط را سرزنش کنند.

کمتر صحبت کردن، بیشتر گوش دادن

کمتر صحبت کردن، بیشتر گوش دادن
کمتر صحبت کردن، بیشتر گوش دادن

یک نکته را همیشه در نظر داشته باشید، که گاهی اوقات افراد به مشاوره نیاز ندارند، بلکه آن‌ها به گوشی شنوا برای صحبت‌هایشان احتیاج دارند. یک فرد بالغ باید این نکته را به خوبی بفهمد. همچنین بداند که چه زمانی بهتر است حرف بزند و چه زمانی بهتر است ساکت بماند و فقط به حرف‌های طرف مقابلش گوش دهد. همچنین، افرادی که بلوغ ذهنی رسیده‌اند، در بیان نظرات خود بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. بنابراین قبل از گفتن هر چیزی یا بیان هر توصیه‌ای، ابتدا با دقت گوش می‌دهند.

به راحتی آزرده نشدن

یکی دیگر از نشانه‌های فردی که به بلوغ رسیده است، این است که به راحتی آزرده نمی‌شود. انتقادات، کنایه‌ها و شوخی‌ها نباید یک فرد بالغ را ناراحت و آزرده کنند. آدم بالغ اجازه نمی‌دهد آنچه دیگران می‌گویند بر آن‌ها تاثیر بگذارد. آن‌ها حرف‌ها و صحبت‌ها را فیلتر می‌کنند و مواردی را که به درد آن‌ها نمی‌خورد، نادیده می‌گیرند.

جدی نگرفتن اشتباهات خود

یک آدم بالغ قبول دارد که آدم کاملی نیست و ممکن است اشتباه کند، خطا کند، راه اشتباهی را برود. به همین دلیل بخاطر فقط یک اشتباهشان، مدتی را در ناامیدی زندگی نمی‌کنند. آن‌ها حتی اشتباهاتشان را جدی نمی‌گیرند و گاهی اوقات به لحظات شرم‌آور خود می‌خندند.

احترام به تفاوت‌ها

یکی دیگر از موارد و نکاتی که نشان می‌دهد یک فرد بالغ است، احترام گذاشتن او به تفاوت‌ها در فرهنگ، اعتقادات، اصول و توانایی‌ها و مهارت‌های افراد است. آن‌ها بر عقاید خود پافشاری نمی‌کنند و دیگران را به دلیل داشتن دیدگاه‌های متفاوت مسخره نمی‌کنند. آن‌ها خودشان را به دلیل برخی اعتقادات و توانایی‌ها برتر از دیگران نمی‌دانند و به تفاوت‌هایی که با دیگران دارند، احترام می‌گذارند.

شناخت الویت‌ها

یک فرد بالغ الویت‌های خود را به خوبی می‌شناسد. او به الویت‌هایش در هر شرایطی پایبند می‌ماند. اگر کاری پیش آمد که با الویت‌های او در تضاد بود و او را از الویت‌های اصلیش دور می‌کرد، آن کار را نمی‌پذیرد یا به شکلی انجام می‌دهد که کمترین ضرر را به انتخاب‌های اصلی او برساند. برای مثال اگر یک فرد بالغ، پایبند بودن به مقررات و اصول خانواده را، الویت خود بداند، زمانی که او را به یک مهمانی یا … دعوت کنند که با اصول خانواده‌اش در تضاد است، خیلی راحت به آن خواسته “نه” می‌گوید.

رقابت نکردن با دیگران

امروزه، دنیا بصورت رقابتی پیش می‌رود و همه به دنبال این هستند که از آن یکی، جلو بزنند. اما یک شخص بالغ می‌داند که هر کسی برای رسیدن به موفقیت، جدول زمانی خاص خود را دارد. بنابراین دیگران را رقیب خود نمی‌داند. تنها رقیب یک انسان بالغ، دیروز خود او است. او تنها سعی می‌کند از روز قبل خود بهتر باشد. فرد بالغ از آنجایی که دیگران را رقیب خود نمی‌داند، به آن‌ها به هیچ عنوان حسادت نمی‌ورزد. حتی در عوض، آن‌ها واقعاً دیگران را حمایت و تشویق می‌کنند تا به آرزوها و هدف‌های خود برسند.

تمام کردن کاری که شروع کرده است!

فرد بالغ کاری را که استارت زده است، به پایان می‌رساند. برای آن‌ها، تنها شروع خوب کافی نیست آن‌ها مسیر خوب و پایان خوب را هم می‌خواهند. فردی که به بلوغ ذهنی رسیده است، تمام وظایف خود را بدون توجه به اینکه چقدر طول می‌کشد، به پایان می‌رساند. چنین فردی اجازه نمی‌دهد که تعلل و دلسردی او را متوقف کند. اگر برای شروع کاری هیجان زده می‌شوید، اما پس از مدتی دلسرد شده و در اصطلاح بخار شما در می‌رود، بدانید برای رسیدن به بلوغ ذهنی، باید بیشتر تلاش کنید.

سوء استفاده نکردن از دیگران

ویژگی دیگری که در یک فرد بالغ وجود دارد، استفاده مسئولانه از قدرت است. افراد بالغ این موضوع را درک می‌کنند که قرار گرفتن در یک موقعیت بالا، به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا از افراد برای رسیدن به خواسته‌های خود سوء استفاده کنند. آن‌ها نقاط ضعف دیگران را مورد هدف قرار نمی‌دهند.

جشن گرفتن موفقیت دیگران

جشن گرفتن موفقیت دیگران - ویژگی های افراد بالغ
جشن گرفتن موفقیت دیگران – ویژگی های افراد بالغ

فرد بالغ همانطور که گفته شد دیگران را رقیب خود نمی‌داند، بنابراین به آن‌ها حسادت نمی‌ورزد. به همین دلیل اگر شخصی به موفقیت برسد، موفقیت او را جشن می‌گیرد. یعنی صرف به آرزوی موفقیت و حمایت از دیگران برای رسیدن به هدف‌هایشان بسنده نمی‌کند، بلکه زمانی که آن‌ها به چیزی که می‌خواهند، دست پیدا کنند، برای آن‌ها خوشحال می‌شود و همراه با آن‌ها جشن می‌گیرد.

توانایی در آرام شدن

توانایی در آرام شدن یکی از ویژگی های افراد بالغ است. صبوری و کنترل خلق و خوی در زمان درگیری برای شخص بالغ، ضروری است. افرادی که با وجود مشکلات خارج از کنترل، می‌توانند آرامش و صبوری خود را حفظ کنند، بالغ هستند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که عصبانیت و بی‌حوصلگی آن‌ها را به جای خوبی نمی‌رساند.

فداکاری و ایثار

یک فرد بالغ در مواقع لزوم به نفع دیگران، به ویژه برای عزیزانش، حاضر است تا فداکاری کند. اشخاص بالغ از خود گذشته هستند و بیشتر از اینکه تنها به دستاوردهای خودشان فکر کنند، بر روی این که چگونه می‌توانند در رفع نیازهای اطرافیانشان سهیم باشند، متمرکز هستند.

به اشتراک گذاشتن روزی خدا

افراد بالغ می‌دانند که هرچه دارند، نعمت‌ خداوند است. از آنجا که آن‌ها بسیار ایثارگر و سپاسگزار هستند، اگر وضعیت مالیشان، به آن‌ها اجازه دهد، دریغ نمی‌کنند که از دارایی و روزی‌شان به نیازمندان بدهند. آن‌ها خود را همدرد کسانی می‌دانند که نیازمند هستند و وضعیت آن‌ها را درک می‌کنند، بنابراین دوست دارند که به آن‌ها کمک کنند.

صحبت کردن از ایده‌ها نه از مردم

یکی دیگر از نشانه‌های به بلوغ رسیدن افراد این است که آن‌ها علاقه دارند از ایده‌ها و موضوعات مهم صحبت کنند. افراد بالغ ترجیح می‌دهند وقتشان را با صحبت کردن در مورد زندگی دیگران، هدر ندهند.

حد و حدود را دانستن

افراد بالغ به حقوق دیگران احترام می‌گذارند. آن‌ها احتیاط می‌کنند تا مبادا پا را فراتر از حد بگذارند. آن‌ها می‌دانند چه موقع ساکت بمانند و به نظرات دیگران احترام بگذارند و در زندگی آن‌ها دخالت نکنند. همچنین افراد بالغ درک می‌کنند که چه موقع باید عقب نشینی کنند و بگذارند دیگران کارهایشان را به تنهایی انجام دهند و چه موقع باید زمان خود را به دیگران اختصاص دهند.

تمرکز و ثبات قدم

تمرکز و ثبات قدم
تمرکز و ثبات قدم

یک فرد بالغ اهداف خود را به خوبی می‌شناسد، و سخت تلاش خواهد کرد تا به آن‌ها دست یابد. همچنین اطمینان حاصل می‌کند که از چیزهایی که باعث حواس پرتی او می‌شوند، دور ‌شود. حتی اگر گاهی اوقات انگیزه‌ای برای کار کردن نداشته باشند، باز هم کارهایی را که در لیست انجامش دارد، به خوبی انجام می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب هدف خود را چگونه تعیین کنیم؟ را مطالعه کنید.

قابل آموزش و تصحیح

یکی دیگر از ویژگی های افراد بالغ این است که اعتراف کند همه چیز را نمی‌داند و برخی چیزهایی که می‌داند، احتمالاً اشتباه هستند. تا اینجای کار، همان ویژگی پذیرش اشتباه است که بالغان دارند.

اما علاوه بر این ویژگی و اینکه کامل نبودن را می‌پذیرند، آن‌ها دارای شخصیتی قابل آموزش نیز هستند. آنقدر این ویژگی را دارند که حتی به آموزش‌های جوان‌تر از خودشان نیز، گوش فرا می‌دهند. علاوه بر این، آن‌ها شکست‌ها و اشتباهات را می‌پذیرند. سپس تلاش می‌کنند به تنهایی یا با کمک شخصی قدرتمندتر از خودشان، نقاط ضعفشان را پیدا کرده و آن‌ها را اصلاح کنند.

فروتنی

فرد بالغ اجازه نمی‌دهد که دستاوردها و تعریف و تمجیدهای دیگران باعث مغرور شدن او شوند. هیچگاه به ذهن او خطور نمی‌کند که برتر از دیگران هستند. آن‌ها علی رغم موفقیت و اعتباری که دارند، در مقابل دیگران فروتن و قابل دسترس باقی بمانند.

بلوغ راهی برای زندگی بهتر

سن نشان دهنده بلوغ یک فرد نیست. برخی از افراد حتی تا سنین میانسالی و پیری نیز نابالغ می‌مانند. از طرف دیگر، جوانان و حتی نوجوانانی هستند که بلوغ بیشتری را نسبت به بزرگسالان از خود نشان می‌دهند. بنابراین، چه چیزی باعث بالغ شدن یک فرد می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که، بلوغ غالباً نتیجه یادگیری درس‌های زندگی و تصمیم گیری برای بکارگیری آن‌ها در زندگی است. این دروس اغلب ناشی از سختی‌ها و نوع محیطی است که فرد در آن زندگی می‌کند.

بنابراین، اگر می‌خواهید بالغ باشید، باید از اشتباهات گذشته و محیط خود درس بگیرید. سپس، مطمئن شوید که زندگی خود را طبق خردی که از آن‌ها می‌گیرید، سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.