نشانه ازدواج بی‌عشق

ازدواج بی‌عشق؛ 20 نشانه ازدواج بی‌عشق و 6 راه‌کار ساده برای کنار آمدن با آن

واقعیت غم‌انگیز این است که بسیاری از زوج‌ها هستند که ازدواج کرده‌اند ولی هیچ عشقی در بین آنها نیست. حقیقت امر این است که آنها در یک ازدواج بی‌عشق هستند و هیچ علاقه‎ای بین آنها نیست. ولی جالب اینجاست که هر دو طرف از این واقعیت فرار می‌کنند و آن را انکار می‌کنند. ماندن در این ازدواج بی‌عشق دلایل خیلی زیادی می‌تواند داشته باشد. مثلا ممکن است که به دلایل مالی یا فرزندانشان یا خیلی دلایل دیگر دوست نداشته باشند که در جدا شوند و همچنان در این رابطه می‌مانند.

موضوع اصلی این نیست که ماندن در این ازدواج برای شما یا بچه‌هایتان خوب است یا نه و یا از لحاظ اقتصادی در مضیقه هستید یا نه و اصلا این موارد توجیح خوبی نیست. 

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد راه‌کارهای این موضوع بیشتر بدانید.

ازدواج بی‌عشق

بدترین چیزی که برای فرزندان شما می‌تواند رخ دهد این است که آنها هر روز والدین خود را ناراضی تماشا کنند و غالباً به دعوا و اختلاف نظرهای آنها گوش دهند. درست است که در هر ازدواجی مخصوصا اگر اوایل آن باشد خیلی سخت باشد که با او ارتباط برقرار کنید و همیشه با هم دعوا داشته باشید. ولی این اختلاف نظر صرفا نشانه‌های یک ازدواج بی‌عشق نیست و باید کمی در موردش صبور باشید.

باید قبل از تصمیم‌گیری‌های عجولانه سعی کنید که در صدد رفع این اختلافات باشید و از نو شروع کنید. ولی متأسفانه گاهی اوقات هر چقدر هم تلاش کنید شاید طلاق آخرین و بهترین راه‌حل برای شما و فرزندانتان باشد. بعضی اوقات باید این واقعیت را بپذیرید که عشقی دیگر وجود ندارد و بهترین کار این است که به این ازدواج بی‌عشق پایان دهید.

ازدواج بی‌عشق
ازدواج بی‌عشق

نشانه‌های یک ازدواج بی‌عشق

به گفته یکی از مشهورترین محققان ازدواج و روابط جان گوتمن، چهار چیز است که خیلی راحت می‌تواند به هر ازدواجی پایان دهد و نشانه این باشد که آن را ادامه ندهید. این چهار مورد عبارتند از: انتقاد، دفاع، سنگ اندازی و تحقیر!

در ادامه این مقاله ما در مورد هر چهار موضوع صحبت خواهیم کرد. ولی علاوه بر این 4 مورد، خط قرمزهای دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد که به خط پایان نزدیک شده اید و بلکه در واقع در یک ازدواج بی‌عشق و ناخوشایند گیر کرده اید. این نشانه‌ها عبارتند از:

فاصله بین هر دو طرف

در این مورد شما دقیقا می‌دانید که بین شما فاصله‌ی عاطفی زیاد وجود دارد و هر روز این فاصله و بزرگ و بزرگتر می‌شود. در این مورد هم شما فقط امیدوارید که او زودتر به این موضوع پی ببرد و به موقع برای نجات ازدواج خود اقدام کند.

از جمله نشانه‌های این فاصله که بین شما افتاده عبارتند از:

  • دیگر مثل سابق نمی‌توانید با هم ارتباط برقرار کنید.
  • دیگر به هم مثل سابق ابراز علاقه نمی‌کنید و اصلا نمی‌توانید او را تحمل کنید.
  • به راحتی می توانید احساس کنید که از هم فاصله گرفته‌اید.

دوستم دارد یا نه!

ممکن است که به این نتیجه رسیده باشید که دیگر او شما را مثل قبل دوست دارد یا نه. حتی دیگر نمی‌توانید به یاد بیاورید که آخرین باری را که او به شما گفت که دوستت دارد کی بوده.  ممکن است بارها تلاش کرده باشید که در این باره با او صحبت کرده باشید و ممکن است که او از این کار اجتناب کند و یا به کل منکر این قضیه شود که شما را هنوز دوست دارد یا خیر!

اگر در مورد احساساتش نسبت به خود شک دارید، احتمالاً به این دلیل بود که خودش کاری کرده که این احساس به شما دست داده است و احتمالاً حق با شماست.

سعی کنید احساسات خود را ابراز کنید و منتظر پاسخ مقابل باشید. اگر هم هیچ جوابی به او نداشته باشد، ممکن است خیلی راحت منکر شود و با یک لبخند ساده منکر هر چیزی شود.

دو غریبه

ممکن است شمایی که تا همین چند وقت پیش مثل دو دوست صمیمی بودید، الان به دو غریبه تبدیل شده باشید. هسر شما باید در ابتدا بهترین دوست شما باشد و بعد شریک زندگی عاشقانه شما!  ولی اگر احساس کردید که فقط دو هم خانه هستید و یا کاملاً غریبه شده اید، این نشانه‌ی یک ازدواج بی‌عشق است.

باید به دتبال علت باشید و به دنبال یک راه حل اساسی باشید. باید روی آن کار کنید و اگر نیاز داشتید به یک مشاور مراجعه کنید.

شکست در رابطه

یک ارتباط خوب و سالم یک عنصر اساسی برای یک رابطه موفق است. اگر احساس کردید که رابطه مثل قبل نیست و همه چیز جور دیگری است، نشان دهنده‌ی این است که این وسط چیزی درست نیست و دچار مشکل شده اید. یک شریک زندگی که هنوز شما را دوست دارد کسی است که شما برایش همیشه در اولیت باشید و برایش اصلا مهم نباشد که چقدر گرفتار است و چقدر مشغله کاری دارد.

اگر مشکلی دارید، باید بتوانید در مورد آن صحبت کنید و با هم به دنبال یک راه حل باشید. یک ارتباط ناسالم همیشه منجر به یک رابطه ناسالم و یک ازدواج بی‌عشق خواهد شد.

عدم صمیمیت

صمیمیت بخشی بسیار مهمی در یک رابطه سالم است. داشتن رابطه ای صمیمی و نزدیک کمک می کند که ارتباط عمیق‌تری بین شما ایجاد کند و همچنین به جلب اعتماد در شما کمک کند. عدم صمیمیت می تواند مشکلات زیادی را در ازدواج و رابطه شما ایجاد کند.

اصلا مهم نیست که چه مدت است ازدواج کرده اید، شما به هیچ وجه نباید کاری کنید که رابطه‌تان تحت تاثیر قرار گیرد و رابطه‌تان را خراب کند.  اگر از زندگی عشقی خود راضی نیستید، باید در مورد آن با هم صحبت کنید و به دنبال بهترین راهکار ممکن باشید.

صحبت نکردن

همیشه اختلاف نظر داشتن با کسی به معنی این نیست که با هم دعوا کنید و بگو مگو کنید. در یک ازدواج بی‌عشق ممکن است دو طرف هیچ میلی حتی به دعوا کردن هم نداشته باشند و تنها سکوت کنند. در چنین رابطه ای ممکن است حتی به زحمت درمورد چیزهایی که در مورد آنها توافق ندارید بحث کنید.

ممکن است در این رابطه هر دو نفر از هر نوع درگیری اجتناب کنند و تنها دلیلش هم این است که دیگر برای هم مهم نیستند و به هم هیچ اهمیتی نمی دهند.

رویکرد متقابل

همیشه به خاطر داشته باشید که چه بخواهید و چه نخواهید، باید همه آن درگیری هایی که دارید، روزی حل شود و در موردش باهم صحبت کنید. فکر نکنید که دعوا و جر و بحث کار بدی است و هیچ وقت نباید باهم بحث کنید. این یک اشتباه است چرا که گاهی برای رفع مشکلات باید مسائل را از دیدگاه همسرتان ببینید.

یک استدلال سازنده برای هر دو طرف مفید است. چرا که باید همه چیز را با دقت گوش کنید و به دنبال یک راه حل باشید که چه چیزی برای شما بهترین است.

انتقاد کردن

ممکن است که دائماً از شریک زندگی خود انتقاد کنید و یا بالعکس او همواره سر کوچکترین موضوعی باشد جر و بحث کند. همه ما قطعا روزهای بدی خواهیم داشت و ممکن است هر چه تلاش کنیم نتوانیم مشکلات را درست کنیم.

انتقاد کردن می تواند گاهی سازنده باشد ولی این انتقاد کردن گاهی می تواند آزار دهنده باشد. اگر گاهی این انتقادها از حد بگذرد و ادامه دار باشد باید باز هم به دنبال راه حل باشید و به دنبال این باشید که او دست از این کار بردارد.

دفعه بعدی که شروع به انتقاد از شریک زندگی خود کردید، باید به یاد داشته باشید که چرا برای اولین بار عاشق او شدید و حتما در او چیزی دید که به او پیشنهاد ازدواج دادید و یا بلعکس!

رابطه خسته کننده

ممکن است گاهی از روتین ها و روزمرگی های زندگی خسته شوید. این کاملا طبیعی است که هر روز سر ساعتی خاص از خانه خارج شوید. تلویزیون تماشا کنید و بعد غذا بخورید و بعد بخوابید. این موضوع اصلا نباید تبدیل به  یک روتین شود. باید سعی کنید که با هم صحبت کنید و یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید تا از این روزمرگی دربیایید.

یکی از شما دو نفر باید به دنبال راه حلی برای این روزمرگی باشید. تا بتوانید رابطه عاشقانه ای که داشتید را احیا کنید.

دور شدن ازهم

ممکن است یک زن یا یک مرد با وجود اینکه تایم کاری تمام شده، هیچ میلی به بازگشت به خانه نداشته باشد. اینکه دوست داشته باشد که در محل کارش بماند. چرا که دوست ندارد با همسرش وقت بگذراند.

مثلا ممکن است که ساعت ها بی دلیل در یک فروشگاه وقت بگذرانید. یا ساعت ها بی دلیل در خیابان پرسه بزنید تا وقت کشی کنید تا زود به خانه برنگردید. در نهایت وقتی هم که به خانه بازگشتید، ممکن است که در اتاقی تنها باشید.  ممکن است که تنها بخوابید. یا از قصد خود را به خواب بزنید تا مجبور نشوید با او صحبت کنید. یا کوچکترین وقتی را با هم سپری کنید.

این خود به تنهای یک علامت واضح است که با هم احساس خوبی ندارید. دوست دارید هر زمانی را بدون هم بگذرانید و با هر کسی باشید ولی با او نباشید.

در اولیت نبودن

ممکن است همه چیز و هر کسی برای او مهمتر از شما باشد.ممکن است همسر شما خانواده خود و یا وقت گذارندن با دوستانش را به با شما بودن ترجیح دهد. مثل ممکن است خیلی بی دلیل به خانه نیاید و شما را تنها بگذارد. ممکن است مثلا خواهرش با دوست پسرش دعوا کرده و به جای اینکه پیش شما باشد. شما در تنها بگذارد و بخواهد با خواهرش وقت بگذراند!

این هم خود نشان دهنده ی این است که در یک ازدواج بی‌عشق گیر کرده اید. و دیگر مثل قبل به هم علاقه ندارید.

شک داشتن

ممکن است که خیلی راحت به وفاداری شریک زندگی خود شک داشته باشید. در ابتدای رابطه ممکن است که احساس کنید که شریک زندگی شما، بهترین و کامل ترین زن جهان است. ولی ممکن است امروز احساس کنید که همان بهترین زن دنیا با کس دیگری در ارتباط است و یا بلعکس!

وقتی دو نفر در یک ازدواج سالم و با عشق هستند. هرگز و به هیچ وجه به احساسات هم شک نمی کنید و هرگز به او مشکوک نمی شوید.  اگر احساس کردید که خیلی بی دلیل  به او مشکوک شدید، نشانه خوبی نخواهد بود.

چک کردن هم

ممکن است خیلی بی دلیل تلفن و یا ایمیل های او چک کنید. یکی از نشانه های خراب شدن یک رابطه و یک ازدواج بی‌عشق این است که خیلی بی دلیل به او مشکوک شوید. اینکه بخواهید مرتب اورا چک کنید. اصلا هم هیچ فرقی ندارد که حساب بانکی او را چک کنید. یا خیلی بی دلیل به احساساتش شک کنید. این نشانه بزرگی از بی اعتمادی و بی احترامی است و اصلا نشانه ی خوبی نیست!

ترجیح به تنها ماندن

ممکن است که او ترجیح دهد که تنها باشد تا با شریک زندگی خودش باشد. ممکن است که هر وقت که اوقات فراغت داشتید، ترجیح دهید که تنها باشید تا اینکه با شریک زندگی خود وقت بگذارنید و خوش بگذرانید. مثلا ممکن است تنهای به یک مرکز خرید بروید، خودتان تنهایی قهوه بنوشید و یا به سینما بروید و حتی دوست نداشته باشید که لحظه ای را با او بگذارند.

حمایت عاطفی

ممکن است همیشه در ذهن خود یک رابطه کامل و بی نقص را دوره کنید. اگر در یک رابطه سالم و پر از عشق باشید، هرگز به این موضوع فکر نخواهید کرد و در افکار خود به دنبال یک رابطه رویایی باشید. شاید ممکن است فکر کنید که هیچ وقت به همسر خود خیانت نمی کنید و تنها در رویای خود به دنبال یک رابطه رویایی هستید. ولی این اصلا نشانه ی خوبی نیست.  همین رابطه ی رویایی ممکن است خیلی ناخواسته وارد یک رابطه شوید و شروع یک خیانت باشد.

شب های عاشقانه

ممکن است که تا همین چند وقت پیش باهمدیگر شبهایی را خیلی عاشقانه باهم می گذارنید و امروز هیچ خبری از این شب های عاشقانه نباشد. هر زوجی صرف نظر از اینکه چند سال است با هم زندگی می کنید، ولی باید مدتی را خیلی عاشقانه با هم بگذرانید و به هم  عشق بورزید.

متاستفانه بعد از گذشت چند سال زوج ها از هم دور می شوند و دچار بی عشقی می شوند. ممکن است دلیل اصلی این فاصله بچه ها و یا مشکلات شخصی و …. باشد و همین امر موجب شود که مثل قبل با هم وقت نگذرانید.

شب های عاشقانه باید به گونه ای مثل یک رسم و رسوم دیرینه بین شما باشد و حداقل هفته ای یک بار باهم این رابطه را داشته باشید. اگر مدتی است که این رابطه را ندارید،  باید همه تلاش خود را انجام دهید تا دوباره به حالت قبل بازگردید و رابطه خود را بهبود ببخشید.

پایین آوردن عزت نفس

ممکن است که شریک زندگی تان عزت نفس شما را از بین ببرد. وقتی در یک رابطه خوب و عادی هستید، او باید به شما احساس را بدهد که شما باهوش‌ترین، زیباترین و مطلوب ترین فرد جهان هستید.

ولی در یک ازدواج بی‌عشق او باعث می شود که شما دیگر چنین احساسی را نداشته باشید و خیلی راحت عزت نفس و اعتماد به نفستان را از بین می برد.

ممکن است که دائما از شما انتقاد کند و احساس کنید که نمی توانید با او ارتباط برقرار کنید، چرا که هر حرفی که با او می زنید ممکن است از نظر او احمقانه به نظر برسد و احساس خوشایندی را به شما ندهد.

سواستفاده

سواستفاده کردن می تواند به هر گونه ای باشد. ممکن است که این سواستفاده جسمی، عاطفی، جنسی، کلامی و یا هر نوع دیگری باشد. اگر احساس می کنید توسط شریک زندگی خود مورد آزار قرار گرفته اید و نمی توانید با او صحبت کنید.

یک رابطه بدون عشق یکی از مهمترین مواردی است که مورد سواستفاده قرار گرفته اید. زیرا چنین احساسی دارید که او شما را دوست ندارد و می خواهد از شما سواستفاده کند.

در چنین موقعیتی اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید با او صحبت کنید و یا از یک مشاور استفاده کنید. مشاوره گرفتن بهترین نتیجه را خواهد داشت و به شما کمک می کند که هر چه زودتر به نتیجه برسید.

 آخرین تفریح

ممکن است که هرگز آخرین باری که باهم بیرون رفتید و یا با هم وقت گذراندیدرا به یاد آورید. همانطور که در بالا گفته شد، شب های را به عنوان یک شب دونفره عاشقانه درنظر داشته باشید. باید از هر فرصتی برای باهم بودن و تفریح کردن استفاده کنید.

خیلی ساده با چند تکنیک ساده می توانید کاری کنید که اوضاع را از این حالت یکنواختی و عادی بودن به یک رابطه عالی تبدیل کنید. زنده نگه داشتن رابطه کمک کنید.

اگر به خاطر نمی آورید آخرین باری که با او سرگرم شده اید چه زمانی بوده، شاید وقت آن رسیده که تلاش خود را بکنید و به دنبال راهی باشید که یک تنوع در رابطه خود ایجاد کنید.

در امان ماندن از یک ازدواج بی‌عشق

در امان ماندن از یک ازدواج بی‌عشق
در امان ماندن از یک ازدواج بی‌عشق

مسلماً هر زوجی ممکن است که بحران‌هایی را پشت سر بگذارنند و این شمایید که باید بتوانید بر مشکلات فائق آیید و به دنبال راه حل باشید. در ادامه چند راهحل برای خفظ یک ازدواج بی‌عشق را به شما خواهیم گفت.

حفظ کردن رابطه

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که تمام تلاش خود را بکنید تا رابطه خود را دوباره زنده کنید. در واقع ممکن است دوباره عاشق همسرتان شوید و مثل قبل او را دوست داشته باشید.  

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که از خود بپرسید که آیا این رابطه ارزش وقت گذراندن و تلاش برای حفظ کردن را دارد. باید تمامی جوانب مثبت و منفی رابطه خود را در کنار هم بگذارید و با هم آن را مقایسه کنید.

شناخت مشکلات

خوب است که به دنبال مشکلات باشید و به دنبال این باشید که چه شده که رابطه به اینجا کشیده شده است. ممکن است که نحوه برخورد شریک زندگی تان را با یک سری مشکلات را دوست نداشته بودید و یا اینکه همیشه در هر موقعیتی مدیریت مشکلات را بلد نبودید.

سعی کنید به دنبال این موضوع باشید که احساستان چه موقع تغییر پیدا کرده است. باید بتوانید متوجه شوید که چه زمانی با مشکلات خود رو به رو شوید.

سازش

همیشه باید به دنبال یک راه حل برای سازش و مقابله با مشکلات را داشته باشید. اینکه بخواهید لجبازی کنید و فقط از دیدگاه خودتان به مشکلات نگاه کنید، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد و مشکلات شما را حل نخواهد کرد. باید همیشه این آمادگی را داشته باشید که خود را به جای او بگذارید و جور دیگری به مشکلات نگاه کنید. تنها کاری که باید کنید این است که احساسات همسر خود را درک کنید. سازش تنها راه برای برقراری هر رابطه است.

سکس و صمیمیت جسمی

صمیمیت جسمی بخشی بسیار مهمی در هر رابطه است و بسیار مهم است که این قسمت از رابطه خود را در بالاترین سطح نگه دارید. اگر بین همسرتان و شما صمیمیت وجود نداشته باشد، می تواند خیلی ساده بر عزت نفس شما نیز تأثیر بگذارد زیرا ممکن است فکر کنید دیگر برای او جذاب نیستید.

سعی کنید یک شب عاشقانه را ترتیب دهید و یک سکس فوق العاده داشته باشید و سعی کنید همسرتان را همانگونه که در ابتدای ازدواج اغوا کردید به اوج برسانید.

دلیل عاشقی

خوب است که به خود یادآوری کنید که چرا در وهله اول عاشق او شدید. اگر زمانی احساس کردید که او را مثل قبل دوست ندارید، به یاد اولین قرار عاشقانه خود بیوفتید و دوباره سعی کنید که همان احساس اول را به او داشته باشید.

خوب است که خاطرات قدیمی خود را مرور کنید و تمام آن روزهای خوبی را که با هم داشته اید را بخاطر بسپارید. شک نکنید که با مرور این خاطرات دوباره احساسی مثل روز اول را خواهید داشت.

صبور بودن

اگر احساس کردید که او را دیگر دوست ندارید باید به او وقت بدهید و صبور باشید. هیچ چیز در این زندگی به راحتی به وجود نمی آید و باید صبور باشید. عشق چیزی است که شما باید مراقب آن باشید و به آرامی آن را بسازید و هرگز در آن نباید عجله کنید.

باید صبور باشید و سعی کنید که همه چیز را به آرامی از نو بسازید.برای اینکه رابطه خود را از نو بسارید باید زمان دهید و منتظر شوید که تمامی زخم های قدیمی التیام پیدا کند.

اگر فکر نمی کنید که خودتان به تنهایی از پس آن برنمی آیید، می توانید به راحتی از یک مشاور کمک بگیرید و رابطه خود را نجات دهید.

 نتیجه

متأسفانه این یک واقعیت است که امروزه زوج های زیادی در یک ازدواج بی‌عشق زندگی می کنند. ممکن است که افرد چشمان خود را به روی حقیقت بندند و حتی در موردش صحبت هم نکنند. باید بتوانید با هم صحبت کنید و در صدد رفع مشکلات خود باشید. چرا که صحبت نکردن فقط می تواند اوضاع را بدتر کند.

قبل از تصمیم گیری یا انجام هر کاری باید مدتی را صبور باشید و زمان بدهید و صادقانه در مورد رابطه خود صادقانه صحبت کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *