استرس در رابطه

جدایی یا تحمل؟ نشانه‌هایی که حاکی از زمان پایان‌ رابطه شماست!

تقریبا در هر رابطه‌ای در برخی‌مواقع، تعجب می‌کنید که آیا واقعا «یکی» را پیدا کرده‌اید… یا این‌که مرغ همسایه غاز است. اما چگونه می‌توان مطمئن شد؟ آیا فقط شما و دوست‌دخترتان در بلاتکلیفی هستید، یا علائم خطر به شما می‌گویند که زمان آن رسیده‌است که برای آن تلاش کنید؟ خب، ما نمی‌توانیم به شما بگوییم که آیا رابطه شما باید پایان یابد یا خیر، اما می‌توانیم شما را راهنمایی کنیم تا خودتان آن را بفهمید. ما فهرستی از دلایل احتمالی مختلفی که ممکن است به جدایی از دوست‌دختر خود فکرکنید، و همچنین توصیه‌های متخصصان در مورد پایان‌دادن به این رابطه یا این‌ که درنهایت ممکن است قابل نجات باشد، گردآوری کرده‌ایم. پس پیشنهاد می‌کنیم همراه ادامه این مقاله از زردنیوز باشید.

چیزهایی که باید بدانید

 • از خود بپرسید که آیا علائم هشدار در رابطه شما وجود دارد یا خیر، مانند سوءاستفاده، کاهش علاقه، صرف زمان و انرژی نامتناسب یا هر چیز دیگری.
 • در مورد نگرانی‌های خود با دوست‌دخترتان صحبت کنید. اگر او به گوش‌دادن و ایجاد تغییرات در رابطه تمایل داشته‌باشد، این رابطه ممکن است قابل نجات باشد!
 • به حس ششم خود اعتماد کنید، اما بدانید فقط به این‌دلیل که درحال حاضر تردید دارید، اگر نمی‌خواهید مجبور نیستید از هم جدا شوید.

شما خوشحال نیستید

شک به خود - ناراحتی
ناراحتی

هیچ‌کس دائما خوشحال نیست … اما شریک زندگی شما نباید دلیل این ناراحتی باشد. خب، این امر بدیهی به‌نظر می‌رسد، اما تعجب خواهیدکرد که چگونه بسیاری از افراد در رابطه‌ای که در آن غمگین هستند، می‌مانند فقط به این‌دلیل که احساس می‌کنند باید بمانند یا نمی‌دانند که چقدر می‌توانند با شخصی دیگر سازگارتر باشند ( یا اصلا هیچ‌کس). از خود بپرسید: آیا از دوست‌دختر فعلی خود راضی هستید؟ مطمئنا، هیچ رابطه‌ای همیشه گل و بلبل نیست. اما اگر معمولا بیشتر از این‌که خوشحال باشید، غمگین هستید، نشانه آن است که چیزی درست نیست.

 • آیا ناراحتی شما به‌خاطر شریک زندگیتان است؟ یا فقط به‌خاطر زندگی است؟ گاهی‌اوقات، زمانی که برای مدتی با کسی بودید، تشخیص این‌که آیا او در خلق‌و‌خوی شما نقش دارد یا خیر، دشوار است.
 • از خود بپرسید که آیا ناراحتی شما چیزی است که بتواند توسط دوست دخترتان با ایجاد تغییرات خاصی حل شود؟ به‌عنوان مثال، حمایت بیشتر.
 • اگر قبلا این کار را نکرده‌اید، سعی کنید با دوست‌دختر خود راجع به احساستان در مورد رابطه صحبت کنید. اگر او مایل به گوش‌دادن باشد و به شما کمک کند تا مسائل را حل کنید، ممکن است این رابطه قابل حفظ باشد.

شما مدام در مورد قرار ملاقات با افراد دیگر خیال‌پردازی می‌کنید.

اندکی خیال‌پردازی عادی است، اما خیلی از آن‌ها می‌تواند یک علامت خطر باشد. به‌طور طبیعی، یک رابطه متعهدانه به معنای چشم‌پوشی از امکان قرارگذاشتن با افراد دیگر است (مگر این‌که تصمیم به چندهمسری داشته‌باشید)، بنابراین طبیعی است که گه‌گاه فکر کنید که آیا انتخاب درستی کرده‌اید یا این‌که مرغ همسایه‌تان غاز است. اما اگر به‌طور مرتب در مورد قرار ملاقات با زنان دیگر خیال‌پردازی می‌کنید یا به این فکر می‌کنید که اگر شریک دیگری داشتید چقدر زندگی‌تان بهتر می‌شد، می‌تواند نشانه‌ این باشد که دوست‌دختر فعلی‌تان برای شما مناسب نیست.

 • از تله این فکر که فقط به‌خاطر این‌که جذب زن دیگری هستید، باید از دوست‌دخترتان جدا شوید تا با او باشید، دوری کنید. برای همه گاهی دلخوری پیش‌می‌آید، اما اجازه ندهید این ناراحتی روی قضاوت شما تاثیر بگذارد.

او “همان” نیست

به ما اعتماد داشته‌باشید، تسویه‌حساب فقط به رنجش هردوی شما ختم می‌شود. ممکن است در ابتدا واقعا این دختر را دوست داشته‌باشید – شاید به او‌ علاقه داشته‌باشید – اما اگر عاشق او نیستید، به او لطفی کنید و بگذارید شخص دیگری پیدا کند. و شما هم همین‌طور.

 • طبیعی است که بعد از مرحله دوران عاشقانه ابتدای رابطه، مقداری از اشتیاق و هیجان اولیه خود را ازدست بدهید، اما اگر دیگر جذب او نمی‌شوید یا با او سرگرم نمی‌شوید، احتمالا نشانه‌ای است که تاریخ انقضای رابطه شما به پایان رسیده‌است.

خیلی جدل می‌کنید

دعواهای بزرگ قبل از جدایی
دعواهای بزرگ قبل از جدایی

همه زوج‌ها گاهی با هم دعوا می‌کنند، اما دعوای مداوم نشانه آن است که هیچ‌چیز خوب نیست. و مهم نیست که هر چندوقت یک‌بار دعوا می‌کنید، بلکه مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا آن را جبران کنید، مهم است. آیا اختلافات را سریع و محترمانه حل می‌کنید؟ یا بحث‌های شما برای روزها بدون هیچ راه‌حلی ادامه دارد؟

 • دعوا یک علامت خطر اتومات نیست، اما اگر دوست‌دختر شما همیشه از نظر احساسی یا جسمی به شما آزار می‌‌رساند، این نشانه‌ آن است که احتمالا باید رابطه را پایان دهد. امنیت و رفاه شما ارزشش را دارد.

او به اعتماد شما خیانت کرد و شما نمی‌توانید از آن بگذرید

اگر نتوانید به او اعتماد کنید، رابطه موفقی نخواهدبود. اعتماد سنگ‌بنای یک رابطه سالم است. این یک کلیشه است، اما واقعیت دارد! هیچ‌کس در یک رابطه کامل نیست، اما برخی از اشتباهات آن‌قدر بزرگ هستند که نمی‌توان از آن‌ها گذشت، مانند یک رابطه نامشروع، خیانت مالی یا یک خیانت ویرانگر دیگر. اگر دوست‌دخترتان به شما صدمه زد و احساس می‌کنید دیگر نمی‌توانید به او اعتماد کنید، ارزشش را دارد که به این فکر کنید که آیا این رابطه به پایان خود رسیده‌است یا خیر.

 • برخی از زوج‌ها راهی برای عبور از خیانت پیدا می‌کنند، اما بسیاری هم این کار را نمی‌کنند. حتی اگر هر دوی شما بخواهید روی این مسئله کار کنید، بازسازی اعتماد همیشه چندان آسان نیست.
 • اگر دوست‌دخترتان یک‌بار اعتماد شما را شکست و بعد پشیمان شد، ممکن است ارزش آن را داشته‌باشد که فرصت دوباره‌ای به او بدهید، اما اگر دائما به شما خیانت می‌کند، بهتر است با او بهم بزنید. او ارزشش را ندارد.

روابط جنسی شما خوب نیست.

نیاز‌های جنسی
نیاز‌های جنسی

اگر مقدار فعالیت جنسی شما راضی‌کننده نباشد، رابطه شما آسیب خواهددید. احتمالا شنیده‌اید که برخی افراد می‌گویند که رابطه جنسی، همه چیز در یک رابطه نیست، و البته آن‌ها درست می‌گویند. هرچند هنوز هم بسیار مهم است! مگر این‌که شما و دوست‌دخترتان فاقد میل جنسی باشید، اگر جرقه‌ای در اتاق خوابتان نباشد، رابطه شما ضربه خواهدخورد.

 • بسیاری از زوج‌ها دچار سکون می‌شوند، به‌خصوص پس از پایان مرحله رمانتیک ابتدای رابطه. شما ممکن است ازلحاظ جنسی با هم سازگار نباشید، اما این امکان نیز وجود دارد که شما فقط نیاز داشته‌باشید رابطه جنسی خود را فقط کمی مهیج‌تر و جذاب‌تر کنید.

رابطه خیلی باسرعت پیش می‌رود.

فشار برای تعهد می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. آیا احساس می‌کنید تحت تاثیر جریانی قرار گرفته‌اید که آن‌قدر قوی است که نمی‌توانید از آن خارج شوید؟ ممکن است واقعا این دختر را دوست داشته‌باشید – حتی ممکن است عاشق او باشید – اما اگر اوضاع خیلی سریع پیش برود، استرس و اضطراب می‌تواند بر تمایل شما برای بودن با این دختر غلبه کند.

 • ممکن است فقط به زمان نیاز داشته‌باشید تا کمی مکث کنید و به آن‌چه واقعا می‌خواهید فکر کنید. شاید درحال حاضر برای یک تعهد بزرگ آماده نباشید – یا شاید هم آماده باشید، اما باید به‌آرامی حرکت کنید.

شما فقط از روی تعهد با او هستید.

گاهی‌اوقات ماندن در یک رابطه بد راحت‌تر از جدایی است. هیچ‌کس دوست ندارد آدم بدی باشد! جدایی سخت است، و فکر آزرده‌کردن کسی که ممکن است واقعا به او اهمیت دهید کافی است تا بسیاری از اشخاص آن را تحمل کنند و در رابطه‌ای بمانند که واقعا به آن‌ها کمکی نمی‌کند. اما شما باید این طناب را پاره کنید. او ممکن است در ابتدا سرخورده شود، اما در طولانی‌مدت وضعیت بهتری خواهدداشت، و شما هم همین‌طور.

 • حتی اگر قول عشق و وفاداری ابدی را داده‌اید، حتی اگر با هم زندگی می‌کنید، حتی اگر عضویت کاستکو را دارید، با کسی که شما را خوشحال نمی‌کند، نمانید.
 • شما ممکن است زمان و انرژی زیادی را برای این رابطه سرمایه‌گذاری کرده باشید، اما اجازه ندهید که این هزینه‌های اشتباه شما را غرق کند، به عبارت‌ دیگر این تصور اشتباه که ارزش دارد به چیزی (مانند یک رابطه) متعهد شوید که برای شما مناسب نیست، فقط به این‌دلیل که شما سرمایه‌گذاری زیادی روی آن انجام داده‌اید، شما را از انجام کاری که نیاز دارید، بازمی‌دارد.

شما اهداف و ارزش‌های متفاوتی دارید.

یفتن هدف - ماجراجویی
یفتن هدف – ماجراجویی

ایده‌آل‌ها و دیدگاه‌های ناهماهنگ در مورد آینده برای یک رابطه ایجاد مشکل می‌کند. شاید در ابتدا همه‌چیز عالی به‌نظر می‌رسید، اما اکنون متوجه شده‌اید که مسیرهای متفاوتی دارید. یا شاید هر دوی شما فقط در جهات مختلف رشد کرده‌اید. رشد، بخشی از زندگی است، و خوب یا بد، وقتی وارد یک رابطه می‌شویم، رشد را متوقف نمی‌کنیم. اگر نمی‌توانید آینده‌ مشترکی را با دوست‌دختر خود ببینید، ممکن است زمان خداحافظی فرارسیده‌باشد.

 • آیا ارزش‌های متفاوتی دارید؟ شاید زمانی که برای اولین‌بار بیرون‌رفتن را شروع کردید، بحث در مورد سیاست سرگرم‌کننده بود، اما اکنون متوجه شده‌اید که به کسی نیاز دارید که با دیدگاه‌های شما همسو باشد.
 • آیا اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که به اشتراک نمی‌گذارید؟ به‌عنوان مثال، شاید شما واقعا می‌خواهید یک‌جا ساکن شده و بچه‌دار شوید، اما او می‌خواهد یک جهانگرد بدون کودک شود.

شما ترجیح می‌دهید تنها باشید تا با او.

اگر از معاشرت با او خسته می‌شوید، چرا با او هستید؟ همه به زمان تنهایی نیاز دارند و این مهم است که زوج‌ها، دوستان و سرگرمی‌ها و زندگی مستقل خود را داشته‌باشند. اما اگر دوست ندارید با دوست‌دخترتان وقت بگذرانید، ممکن است نشانه آن باشد که او برای شما مناسب نیست.

 • ممکن است فقط به کمی مکان یا زمان کافی برای ریکاوری نیاز داشته‌باشید. اگر احساس خفگی می‌کنید، ممکن است برای هردوی شما مفید باشد که کمی از یکدیگر فاصله بگیرید و ببینید بعد از مدتی دوری چه احساسی دارید. اندکی غیبت باعث می‌شود که دل عاشق شود و از همین حرف‌ها.

شما بیشتر از او سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

آیا احساس می‌کنید در زندگی دوست‌دخترتان اولویت ندارید؟ آخرین‌باری که با دوست‌دخترتان احساس نزدیکی کردید، کی بود؟ آیا به‌نظر می‌رسد که شما تنها کسی هستید که قرار ملاقات می‌گذارد، رابطه جنسی را آغاز می‌کند و سعی می‌کند مشکلات را حل کند یا رابطه را تقویت کند؟ شما در این رابطه تنها هستید. سرمایه‌گذاری نامناسب عشق را ازبین می‌برد: بدون شک، شخصی که بیشتر از خودش سرمایه‌ گذاشته نسبت به فردی که کمتر زمان و انرژی گذاشته‌است، بلاخره خسته می‌شود و عشق می‌میرد.

 • اگر شما تنها کسی هستید که برای ترمیم رابطه خود تلاش می‌کند، درنظر بگیرید که ممکن است در وهله اول ارزش ترمیم آن را نداشته‌باشد. درواقع یک دست صدا ندارد.

شما با او هستید، زیرا از تنهابودن می‌ترسید.

تنهایی-رهایی از تنهایی
تنهایی-رهایی از تنهایی

از سر ناچاری ماندن با کسی، ایجاد زیربنایی ضعیف برای یک رابطه است. تنهانبودن یا قرارگذاشتن با کسی شرم‌آور نیست، زیرا باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنید. اما اگر با دوست‌دختر خود در ارتباط هستید، فقط به‌ این‌دلیل که نمی‌خواهید تنها باشید یا نگران هستید که هیچ‌کس دیگری را پیدا نکنید، این نشانه زمان پایان‌یافتن رابطه است. همه‌چیز برای تو روبه‌راه می‌شود، ما قول می‌دهیم.

 • در طولانی‌مدت، در ارتباط‌‌ماندن با کسی که مناسب نیست، فقط به این‌دلیل که می‌ترسید هیچ شخص دیگری را پیدا نکنید، به احتمال زیاد هردوی شما را دچار اضطراب و رنجش می‌کند.

حس شما می‌گوید که باید به رابطه پایان دهید.

در اعماق وجودتان، می‌دانید که چیزی درست نیست. چه‌چیزی را در درون خود احساس می‌کنید؟ حتی ممکن است “دلیل” واقعی برای جدایی وجود نداشته‌باشد، اما اغلب، قلب شما می‌گوید که این رابطه برای شما اشتباه است، حتی اگر نتوانید دلیل آن را به‌طور دقیق مشخص کنید.

 • اما به‌یاد داشته‌باشید که فقط به این‌دلیل که به جدایی فکر می‌کنید به معنی این نیست که مجبور باشید جدا شوید. هرکسی در مقطعی به پایان‌دادن رابطه خود فکر کرده‌است، یا به این فکر کرده که جدایی چگونه خواهدبود.
 • زمانی را برای بازنگری‌کردن در مورد شرایطتان اختصاص دهید: اتفاقات را در دفتر خاطراتتان ثبت کنید ، با یک درمان‌گر یا دوستان مورداعتماد خود صحبت کنید و مطمئن شوید که با ورزش‌کردن، خوب غذاخوردن و دنبال‌کردن اهدافتان، مراقبت از خود را به‌خوبی انجام می‌دهید. در این‌صورت ممکن است متوجه شوید که وقتی نسبت به خودتان اعتماد‌به‌نفس بیشتری داشته‌باشید، نسبت به رابطه نیز اطمینان بیشتری خواهیدداشت.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *