اصول سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت چیست؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به عنوان اوراق بهادار قابل فروش یا سرمایه‌گذاری‌های موقت نیز شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری‌های مالی هستند که به راحتی، معمولاً ظرف پنج سال، می‌توانند به پول نقد تبدیل شوند. بسیاری از سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت تنها پس از یک دوره سه تا دوازده ماهه فروخته یا به پول نقد تبدیل می‌شوند. برخی از نمونه‌های رایج سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت شامل گواهی سپرده، حساب‌های بازار پول، حساب‌های پس‌انداز با بازده بالا، اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه می‌شوند.

معمولاً این سرمایه‌گذاری‌ها دارایی‌های باکیفیت و با نقدشوندگی بالا یا ابزار سرمایه‌گذاری هستند.

سرمایه‌گذاری‌ های کوتاه‌ مدت ممکن است به طور خاص به دارایی‌های مالی (از نوع مشابه، اما با چند الزام اضافی) اشاره داشته باشد که متعلق به یک شرکت است. سرمایه‌گذاری‌ های کوتاه‌ مدت در در حساب جداگانه‌ای ثبت و در قسمت دارایی‌های جاری ترازنامه شرکت درج می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاری‌هایی محسوب می‌شوند که یک شرکت انجام می‌دهد و انتظار دارد ظرف یک سال به وجه نقد تبدیل شود. نقطه مقابل سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری‌ بلند مدت می‌باشد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

نکات مهم

 • سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت که به عنوان اوراق بهادار قابل فروش یا سرمایه‌گذاری‌های موقت نیز شناخته می‌شوند، سرمایه گذاری های مالی هستند که به راحتی، معمولاً ظرف مدت ۵ سال، می‌توانند به پول نقد تبدیل شوند.
 • سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت همچنین می‌تواند به هلدینگ‌هایی که یک شرکت در اختیار دارند اما قصد دارند ظرف یک سال آن را بفروشند، مرتبط باشد.
 • نمونه‌های رایج سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت شامل گواهی سپرده، حساب‌های بازار پول، حساب‌های پس انداز با بازده بالا، اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه می‌شوند.
 • اگرچه سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت معمولاً نرخ بازدهی پایین‌تری ارائه می‌دهند، اما نقدشوندگی بالایی دارند و به سرمایه‌گذاران انعطاف‌پذیری می‌دهند تا در صورت نیاز، پول را به سرعت برداشت کنند.
 • هر گونه افزایش یا کاهش در ارزش سرمایه گذاری های کوتاه مدت یک شرکت به طور مستقیم در صورت سود و زیان یک شرکت برای سه ماهه منعکس می‌شود.

نگاهی نزدیکتر به سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

هدف سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت (هم برای شرکت‌ها و هم برای سرمایه‌گذاران فردی یا نهادی) محافظت از سرمایه و در عین حال کسب سود از آن است. درست مثل صندوق شاخص اوراق بهادار خزانه‌ داری یا صندوق‌های مشابه آن.

شرکت‌هایی که دارای از نظر نقدینگی تامین هستند، یک حساب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در ترازنامه خود خواهند داشت. در نتیجه، شرکت می‌تواند وجه نقد اضافی را در سهام، اوراق قرضه یا معادل‌های نقدی سرمایه‌گذاری کنند تا سودی بالاتر از آنچه از یک حساب پس‌انداز معمولی به دست می‌آورد، کسب کنند.

دو شرط کلی وجود دارد تا سرمایه‌گذاری یک شرکت، به عنوان کوتاه مدت طبقه‌بندی شود. اول، این سرمایه باید نقد شوند، مانند سهامی که در یک بورس بزرگ قرار دارد و مکرراً معامله می‌شود یا اوراق قرضه خزانه داری کشور آمریکا (Treasury Bill). دوم، مدیریت شرکت باید قصد فروش آن را در یک دوره نسبتاً کوتاه مانند ۱۲ ماه داشته باشد. گواهی سپرده با سررسید، که “اوراق کوتاه‌ مدت” نیز نام دارد، در عرض یک سال یا کمتر به سررسید خود می‌رسند. اسناد خزانه‌داری کشور آمریکا و اوراق تجاری نیز به عنوان سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت محسوب می‌شوند.

اوراق بهادار قابل معامله شامل سرمایه‌گذاری در سهام عادی و ممتاز است. اوراق قرضه قابل معامله می‌تواند شامل اوراق قرضه شرکتی باشد (یعنی اوراق قرضه‌ای که متعلق به شرکت دیگری است). اما این اوراق نیز باید تاریخ سررسید کوتاهی داشته باشند و باید فعالانه در بورس معامله‌شده تا نقد شوند.

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در برابر بلند مدت

سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت معمولا با این هدف انجام می‌شوند که حداقل یک سال آن را نقد کنیم. اما سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌ مدت با علم اینکه می‌خواهیم سریع آن را به فروش برسانیم انجام می‌شود.

معمولا، سرمایه گذاران بلند مدت با پذیرش سطح بالاتری از نوسانات یا ریسک مشکلی ندارند. چراکه معتقدند که این “بالا و پایین‌ها” در نهایت در یک مدت طولانی هموار خواهند شد (البته تا زمانی که سرمایه گذاری در یک مسیر مثبت رشد کند).

نکته

افرادب سرمایه گذاری های بلند مدت انجام می‌دهند که می‌توانند پول خود را ذخیره کنند و نیاز فوری به آن ندارند (مانند خرید ماشین یا خانه).

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت به پرتفوی سرمایه گذاران کمک تا قدرت بگیرد. با این حال، این نوع سرمایه‌گذاری‌ها معمولاً نرخ بازده کمتری را در مقایسه با سرمایه‌گذاری بلند مدت در صندوق شاخص ارائه می‌دهند. به طور کلی، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت به راحتی نقد می‌شوند. این امر انعطاف پذیری در کسب درآمد را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند و در صورت نیاز، آن‌ها می‌توانند به سرعت این سرمایه را نقد کنند.

در یک کسب و کار، سرمایه گذاری های بلندمدت تا زمانی که فروخته نشوند به عنوان درآمد محسوب نمی‌شوند. این بدان معناست که شرکت‌هایی که تصمیم به انجام سرمایه گذاری کوتاه مدت دارند یا در آن سرمایه گذاری می‌کنند، هر گونه نوسان در قیمت را با نرخ بازار محاسبه می‌کنند. این یعنی سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدتی که ارزششان کاهش می‌یابد، به عنوان زیان در “صورت سود و زیان” آن شرکت ثبت می‌شود.

مزایا

 • سود سرمایه‌گذاری کوتاه مدت مستقیماً داخل “صورت سود و زیان” ثبت می‌شود.
 • سرمایه‌گذاری‌ های کوتاه‌ مدت ریسک کمتری دارند که این امر آن‌ها را به گزینه‌هایی مطمئن تر تبدیل می‌کند.
 • در صورت نوسانات بازار، سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت می‌توانند تنوعی در کسب درآمد محسوب شوند.

معایب

 • سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت معمولاً نرخ بازده کمتری دارند.
 • هر گونه کاهش در ارزش یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به طور مستقیم بر درآمد خالص یک کسب و کار تأثیر می‌گذارد.
 • مثال‌هایی از سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

برخی از انواع سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت و استراتژی‌های رایج که شرکت‌ها و سرمایه گذاران فردی استفاده می‌کنند عبارتند از:

گواهی سپرده: این سپرده‌ها را بانک‌ها ارائه می‌کنند و معمولاً نرخ بهره بالاتری برای آن می‌پردازند. زیرا پول نقد شما را برای یک دوره معین قفل می‌کنند و شما به آن دسترسی نخواهید داشت. این دوره‌ها معمولا از چند ماه تا پنج سال متغیر هستند. گفتنی است که این سپرده‌ها را بیمه سپرده فدرال تا سقف ۲۵۰ هزار پشتیانی و بیمه می‌کند.

حساب‌های بازار پول: بازدهی این نوع حساب‌ها (که تحت بیمه سپرده فدرال هستند) از حساب‌های سپرده معمولی بیشتر است. توجه داشته باشید که حساب‌های بازار پول با صندوق‌های مشترک بازار پول (تحت پوشش بیمه سپرده فدرال نیستند) متفاوت‌اند.

اوراق قرضه خزانه‌داری

انواع مختلفی از این اوراق قرضه دولتی وجود دارد که می‌تواند یک سرمایه‌گذاری با بازدهی مطمئن تلقی شود.

صندوق‌های اوراق قرضه: این صندوق‌ها را که مدیران دارایی حرفه‌ای یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌‌دهند، برای بازه زمانی کوتاه‌تری مناسب هستند. این صندوق‌ها به نسبت ریسکی که دارند بازدهی متوسط روبه خوبی ارائه می‌دهند. فقط حواستان به هزینه‌هایی که دارد (مثل حقوق مدیر سرمایه‌گذاری) باشد.

صندوق اوراق قرضه شهرداری: این اوراق که سازمان‌های دولتی محلی، ایالتی یا غیرفدرال منتشر می‌شوند، می‌توانند بازده و مزایای مالیاتی بالاتری را ارائه دهند زیرا اغلب از مالیات بر درآمد معاف هستند.

وام‌دهی همتا به همتا (P2P lending): یک شرکت می‌تواند پول اضافی خود را از طریق یکی از این پلتفرم‌ها وام دهد و سود دریافت کند.

صندوق‌های بازنشستگی راث (Roth IRAs): تحت قوانین کشور آمریکا هر نفر می‌تواند مبلغ اضافی مالیات خود را در این حساب‌ها ذخیره کند. هر فرد می‌تواند بدون اینکه شامل مالیات شود از این حساب برداشت کند.

مهم

اگر پول نقد اضافی دارید، استفاده از آن برای پرداخت بدهی با بهره بالاتر ممکن است سودمندتر از سرمایه گذاری آن در سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت کم خطر اما کم بازده باشد.

مثال‌هایی از سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در دنیای واقعی

شرکت مایکروسافت در گزارش مالی سه ماهه خود به تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۲۲، اعلام کرد که ۹۲/۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در ترازنامه خود دارد. بزرگترین جزء این سرمایه‌گذاری‌ها، اوراق بهادار دولت آمریکا را تشکیل می‌داد که مبلغی به ارزش ۷۴/۸ میلیارد دلار بود.

دیگر سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت مایکروسافت پس از آن شامل سهام یا اوراق شرکتی به ارزش ۱۱/۷ میلیارد دلار بود. پس از این سرمایه‌گذاری‌ها، مایکروسافت در اوراق رهنی یا دارایی با مبلغ ۵۹۰ میلیون دلار، در اوراق قرضه دولتی خارجی به ارزش ۵۰۱ میلیون دلار، اوراق بهادار شهرداری به ارزش ۲۶۹ میلیون دلار و گواهی سپرده به ارزش ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری گذاری کرده.

۸ گزینه برتر برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در آگوست ۲۰۲۲

در اینجا چند مورد از بهترین سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت برای بررسی وجود دارد که هنوز مقداری بازده به شما ارائه می‌دهند.

۱- حساب‌های پس‌انداز با بازده بالا

یک حساب پس‌انداز با بازده بالا در یک بانک یا موسسه اعتباری جایگزین خوبی برای نگهداری وجه نقد در حساب جاری است. چراکه معمولاً در حساب جاری سود بسیار کمی به سپرده شما می‌پردازند. این در حالی است که بانک به طور منظم به یک حساب پس انداز سود پرداخت می‌کند.

علاوه بر این یافتن بانک‌هایی که سود بالاتری ارائه می‌دهند آسان تر است؛ زیرا به راحتی می‌توان یافت که کدام بانک‌ها بالاترین نرخ بهره را ارائه می‌دهند و افتتاح حساب در آن‌ها آسان است.

ریسک

حساب های پس انداز را شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) در بانک‌ها و اداره اتحادیه اعتباری ملی (NCUA) در موسسه‌های اعتباری بیمه می‌کنند. بنابراین در صورت رخداد هر اتفاقی شما پولی را از دست نخواهید داد. اما در حساب‌های کوتاه مدت واقعاً خطری برای این حساب‌ها وجود ندارد، اگرچه سرمایه‌گذارانی که پول خود را در دوره‌های طولانی‌تری نگه می‌دارند ممکن است تورم باعث زیان‌هایی شود.

نقدشوند‌گی

حساب‌های پس‌انداز نقدشوندگی بالایی دارند و می‌توانید پول به حساب واریز و اضافه کنید. با این حال، حساب‌های پس‌انداز معمولاً فقط حداکثر شش برداشت یا انتقال بدون کارمزد را در هر چرخه صورت‌حساب امکان‌پذیر می‌کنند. (اکنون فدرال رزرو به بانک‌ها اجازه می‌دهد از این الزام چشم پوشی کنند.) البته، باید مراقب بانک هایی باشید که برای نگهداری حساب شما یا دسترسی به دستگاه‌های خودپرداز، کارمزد دریافت می‌کنند. با شناخت این بانک‌ها می‌توانید پرداخت اینگونه کارمزدها را به حداقل برسانید.

۲- صندوق اوراق قرضه شرکتی کوتاه مدت

اوراق قرضه شرکتی اوراق قرضه ای هستند که شرکت‌های بزرگ برای تأمین مالی سرمایه‌گذاری‌های خود آن‌ها را منتشر می‌کنند. این اوراق را معمولاً ایمن در نظر می‌گیرند و در فواصل منظم، شاید سه ماهه یا دو بار در سال، به بهره پرداخت می‌کنند.

صندوق‌های اوراق قرضه، مجموعه‌ای از این اوراق قرضه شرکتی هستند که شرکت‌های مختلف از صنایع و اندازه‌های گوناگون آن‌ها را منتشر کرده‌اند. این تنوع به این معنی است که یک اوراق قرضه با عملکرد ضعیف خیلی به بازده کلی لطمه نمی‌زند. صندوق اوراق قرضه به طور منظم، معمولاً ماهانه، بهره پرداخت می‌کند.

ریسک

یک صندوق اوراق قرضه شرکتی کوتاه مدت را دولت بیمه نمی‌کند. بنابراین احتمال این که این صندوق‌ها متحمل ضرر و زیان شوند وجود دارد. با این حال، خود اوراق قرضه کاملاً ایمن هستند، به خصوص اگر سبد متنوعی از آن‌ها را خریداری کنید. علاوه بر این، یک صندوق کوتاه‌ مدت کمترین میزان ریسک را در برابر تغییر نرخ‌های بهره ارائه می‌کند. بنابراین افزایش یا کاهش نرخ‌ها تاثیر زیادی بر قیمت صندوق نخواهد داشت.

نقدشوندگی

صندوق اوراق قرضه شرکتی کوتاه مدت نقدشوندگی بالایی دارد و می‌توانید آن را در هر روزی که بازارهای مالی باز است خرید و فروش کنید.

۳-حساب‌های بازار پول

حساب‌های بازار پول نوع دیگری از سپرده‌های بانکی هستند و معمولاً نرخ بهره بالاتری نسبت به حساب‌های پس‌انداز معمولی می‌پردازند. اگرچه لازم به ذکر است که معمولاً به یک مبلغ حداقلی برای سرمایه‌گذاری نیز نیاز دارند که از حساب پس‌انداز معمولی بالاتر می‌باشد.

ریسک

 مطمئن شوید که یک حساب بازار پولی پیدا کنید که تحت بیمه سپرده فدرال باشد. اینگونه، حساب شما در برابر از دست‌دادن پول تا حداکثر ۲۵۰ هزار دلار به ازای هر سپرده گذار، در هر بانک محافظت می‌شود.

مانند یک حساب پس‌انداز، ریسک عمده حساب‌های بازار پول در طول زمان رخ می‌دهد، زیرا نرخ بهره پایین آن‌ها معمولاً نگه‌داشتن تورم را برای سرمایه‌گذاران دشوار می‌کند. با این حال، در کوتاه مدت، این یک نگرانی مهم نیست.

نقدشوندگی

حساب‌های بازار پول نقدشوندگی بالایی دارند، اگرچه قوانین فدرال محدودیت‌هایی را برای برداشت اعمال می‌کنند.

۴- حساب‌های مدیریت پول

حساب مدیریت پول (Cash Management Account) به شما این امکان را می‌دهد که پول خود را در انواع سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت قرار دهید. این نوع حساب و بسیار شبیه به یک حساب “omnibus” عمل می‌کند. با این حساب می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید، چک‌ بنویسید، پول انتقال دهید و سایر فعالیت‌های معمول مانند حساب بانکی را انجام دهید. حساب‌های مدیریت پول را معمولاً مشاوران خودکار (Robo – adviser) و کارگزاران سهام آنلاین ارائه می‌‌کنند.

بنابراین حساب مدیریت پول به شما انعطاف زیادی می‌دهد.

ریسک

حساب‌های مدیریت پول اغلب در صندوق‌های امن بازار پول با بازده پایین سرمایه‌گذاری می‌شوند، بنابراین ریسک زیادی وجود ندارد. در مورد برخی از حساب‌های دارای مشاور خودکار، این موسسات پول شما را به بانک‌های شریک تحت حفاظت بیمه سپرده فدرال واریز می‌کنند. بنابراین اگر قبلاً با یکی از بانک‌های شریک کار می‌کردید، بهتر است مطمئن شوید که پول شما از سقف  پوشش بیمه سپرده فدرال تجاوز نمی‌کند.

نقدشوندگی

حساب‌های مدیریت پول دارای نقدشوندگی بالا هستند و در هر زمانی که بخواهید می‌توانید پول خور را برداشت کنید. از این نظر، ممکن است حتی از حساب‌های پس‌انداز و حساب بازار پول معمول که برداشت‌های ماهانه را محدود می‌کنند، بهتر باشند.

۵- صندوق‌های اوراق قرضه دولتی کوتاه مدت

اوراق قرضه دولتی مانند اوراق قرضه شرکتی هستند با این تفاوت که یک دولت، مثلا دولت فدرال ایالات متحده و سازمان‌های ذی‌ربط آن منتشر می‌کنند. صندوق‌های اوراق قرضه دولتی، مواردی مانند اوراق قرضه، اوراق قرضه خزانه‌داری و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن را از سازمان‌های فدرال مانند انجمن ملی وام مسکن دولتی (Ginnie Mae) خریداری می‌کنند. این اوراق کم ریسک بسیار کمی دارند.

ریسک

با اینکه اوراق قرضه‌ای که دولت فدرال و سازمان‌های آن منتشر می‌کند تحت بیمه سپرده فدرال نیستند، این اوراق قرضه در واقع تضمین دولت برای بازپرداخت آن پول است. از آنجا که این اوراق با تضمین و اعتبار کامل ایالات متحده پشتیبانی می‌شوند، بسیار امن در نظر گرفته می‌شوند.

علاوه بر این، صندوق اوراق قرضه کوتاه مدت به این معنی است که یک سرمایه گذار نرخ بهره پایینی را دریافت می‌کند. بنابراین افزایش یا کاهش نرخ‌ها تاثیر زیادی بر قیمت اوراق قرضه صندوق نخواهد داشت.

نقدشوندگی

اوراق قرضه دولتی از جمله دارایی‌های پرمعامله در بورس هستند، بنابراین صندوق‌های اوراق قرضه دولتی نقدشوندگی بالایی دارند. در هر روزی که بورس باز است می‌توانید آنها را خرید و فروش کنید‌.

۶- گواهی سپرده بدون جریمه

گواهی سپرده بدون جریمه به شما این امکان را می‌دهد تا کارمزدی که بانک هنگام لغو حساب قبل از سررسید دریافت می‌کند را پرداخت نکنید. می‌توانید گواهی‌های سپرده را می‌توانید تقریبا در هر بانکی پیدا کنید. معمولاً بازدهی آن‌ها نسبت به سایر خدمات بانکی مانند حساب‌های پس‌انداز و حساب‌های بازار پول بالاتر می‌باشد.

 این اوراق، سپرده‌های مدت دار هستند، به این معنی که وقتی یک حساب با آن‌ها باز می‌کنید، موافقت می‌نمایید که پول خود را برای مدت زمان مشخصی در آن حساب نگه دارید. این دوره‌های زمانی بنابر سررسید مورد نظر شما از چند هفته تا چندین سال متفاوت‌اند. در ازای نگهداری پول خود در این حساب، بانک به شما سود پرداخت می‌کند.

بانک به طور منظم به گواهی سپرده سود پرداخت می‌کند و در پایان مدت آن، بانک اصل پول شما را به اضافه سود کسب‌شده برمی گرداند.

یک گواهی سپرده بدون جریمه نیز ممکن است در دوره افزایش نرخ بهره جذاب باشد، زیرا می‌توانید پول خود را بدون پرداخت کارمزد برداشت کنید و سپس آن را برای بازدهی بالاتر در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنید.

ریسک

گواهی‌های سپرده تحت پوشش بیمه  سپرده فدرال  هستند. بنابراین شما هیچ ضرری در این میان متحمل نخواهید شد. خطرات مالی برای یک گواهی سپرده کوتاه مدت محدود است. اما یک ریسکی که وجود این است که در زمانی که پول شما در یک حساب گواهی سپرده قرار گرفت، ممکن است نرخ بهتری را در جای دیگری از دست بدهید. اگر نرخ بهره خیلی پایین باشد، ممکن است در نهایت قدرت خرید خود را به دلیل تورم از دست بدهید.

نقدشوندگی

گواهی‌های سپرده معمولا نقدشوندگی کمتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌های بانکی در این فهرست دارند. اما گواهی‌های سپرده بدون جریمه به شما امکان می‌دهد از پرداخت کارمزد بستن  زودهنگام حساب معاف شوید. بنابراین می‌توانید از عنصر کلیدی که باعث کاهش نقدشوندگی اکثر گواهی‌های سپرده می‌شود در امان باشید.

۷- اوراق خزانه‌داری

اوراق خزانه‌داری در سه نوع ارائه می‌شوند و بازدهی آن‌ها را خود دولت تضمین می‌کند. بنابراین به جای خرید یک صندوق اوراق قرضه دولتی، ممکن است بسته به نیاز خود، اوراق بهادار خاصی را خریداری کنید.

ریسک

همانند یک صندوق اوراق قرضه، اوراق قرضه تکی تحت پوشش بیمه سپرده فدرال(FDIC) نیستند اما خود دولت بازپرداخت این اوراق را تضمین می‌کند. بنابراین، اوراق قرضه خزانه‌داری از انواع بسیار امن اوراق قرضه هستند.

نقدشوندگی

 اوراق قرضه دولتی کشور آمریکا نقدشونده ترین اوراق در بورس‌ها هستند و در هر روزی که بازار باز است قابل خرید و فروش هستند.

۸- صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بازار پول

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بازار پول را با حساب بازار پول اشتباه نگیرید. این دو دارای نام‌هایی مشابه هستند، اما هرکدام ریسک‌های متفاوتی دارند؛ با این حال هر دو سرمایه‌گذاری کوتاه مدت خوبی به شمار می‌روند. یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در بازار پول، در اوراق بهادار کوتاه مدتی مانند ارواق خزانه‌داری، اوراق بدهی‌ شهرداری و شرکت‌ها و همچنین اوراق بدهی بانکی سرمایه گذاری می‌کند. و از آنجایی که این یک صندوق سرمایه گذاری مشترک است، از دارایی‌های تحت مدیریت، باید هزینه‌هایی را به شرکت صاحب صندوق پرداخت کنید.

ریسک

معمولا این سرمایه‌گذاری‌ها ایمن تلقی می‌شوند، اما صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بازار پول، به اندازه حساب‌های بازار پول که تحت حمایت بیمه سپرده فدرال می‌باشند، ایمن نیستند. در مقابل، صندوق‌های بازار پول معمولاً فقط در دوره‌های پریشانی شدید بازار می‌توانند پول خود را از دست بدهند، اما عموماً کاملاً ایمن هستند. با این حال، آن‌ها برخی از محافظه کارانه ترین سرمایه‌گذاری های موجود هستند و معمولا از پول شما محافظت می‌کنند.

نقدشوندگی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بازار پول نقدشوندگی خوبی دارند و شما می‌توانید به راحتی به پول خود دسترسی داشته باشید. این صندوق‌ها ممکن است به شما اجازه دهند چک‌ بنویسید، اگرچه معمولاً به شش برداشت در ماه محدود می‌شوید.

ویژگی‌های یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت خوب چیست؟

سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت خوب ممکن است وجوه مشترک زیادی داشته باشند، اما معمولاً با سه ویژگی زیر مشخص می‌شوند:

ثبات: ارزش سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت خوب، مانند بسیاری از سهام و اوراق قرضه، نوسان زیادی ندارد. شما در صورت نیاز می‌توانید به پول خود دسترسی داشته باشید و اغلب این سرمایه‌گذاری‌ها تحت موشش بیمه سپرده فدرال یا ضمانت دولتی هستند.

نقدشوندگی: یک سرمایه گذاری کوتاه مدت خوب معمولا نقدشوندگی بالایی ارائه می‌دهد. به این معنی که می‌توانید به سرعت به پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید دسترسی داشته باشید. مثلا در مورد گواهی‌های سپرده خاص، شما متوجه خواهید شد که چه زمانی پول در دسترس تام قرار می‌گیرد، و همیشه می‌توانید گواهی سپرده را بازخرید کنید. اگرچه اغلب این کار با پرداخت جریمه همراه است، مگر اینکه گواهی سپرده بدون جریمه را انتخاب کنید.

هزینه‌های تراکنش کم: برای مثال، یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت خوب، بر خلاف یک خانه، هزینه زیادی برای ورود یا خروج از آن ندارد. این امر به ویژه زمانی مهم است که بازده سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت در پایین ترین سطح خود باشد.

توجه

این ویژگی‌ها به این معنی است که پول شما در معرض خطر نیستند و در صورت نیاز، در دسترس شما خواهد بود. این یکی از دلایل اصلی انتخاب سرمایه‌گذاری کوتاه مدت است. در مقابل، می‌توانید بازدهی بالاتری را با سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت بدست آورید، اما باید نوسانات کوتاه مدت بیشتری را تحمل کنید. با این حال، اگر به آن پول نیاز دارید، ممکن است مجبور شوید با ضرر آن را بفروشید تا به آن دسترسی کامل داشته باشید.

نکاتی برای سرمایه‌گذاری به مدت پنج سال یا کمتر

اگر قصد دارید به مدت پنج سال یا کمتر پول خود را سرمایه‌گذاری کنید، باید روند متفاوتی نسبت به یک سرمایه‌گذاری بلند مدت را طی کنید. در این جا به بررسی نکاتی در مورد انجام یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت برای دوره‌ای ۴ تا ۵ ساله می‌پردازیم.

انتظارات خود را مشخص کنید

سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت بازده بالقوه کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری های بلند مدت خواهند داشت. بنابراین مهم است که انتظارات خود را به درستی تعیین کنید.

روی ایمنی سرمایه‌گذاری تمرکز کنید

به طور کلی، اگر برای کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنید، باید به جای بازگشت سرمایه، روی ایمنی تمرکز کنید. پول شما باید در زمانی که به آن نیاز دارید وجود داشته باشد.

کمی سود اضافی ممکن است ارزش ریسک اضافی را نداشته باشد

سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت معمولا سوددهی بسیار کمی دارند. در این شرایط ممکن است بخواهید سعی کنید بازدهی خود را به قیمت ریسک‌کردن بیشتر کنید. اما بر این تمرکز کنید که چرا برای کوتاه مدت سرمایه گذاری می‌کنید.

سرمایه گذاری را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید

ممکن است بتوانید از طریق گواهی سپرده سود خود را کمی افزایش دهید، اما اگر مجبور شوید قبل از سررسید به پول خود دسترسی داشته باشید چه؟ پس بهتر است نوع سرمایه گذاری خود را بر اساس نیاز خود مشخص کنید.

سوالات متداول

بهترین سرمایه‌گذاری های کوتاه مدت کدامند؟

برخی از بهترین گزینه های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت شامل گواهی‌های سپرده کوتاه مدت، حساب‌های بازار پول، حساب‌های پس انداز با بازده بالا، اوراق قرضه دولتی و اوراق خزانه‌داری است. نرخ بهره یا نرخ بازده فعلی آن‌ها را بررسی کنید تا بفهمید کدام یک برای شما مناسب است.

کجا می‌توانم برای ۶ ماه سرمایه‌گذاری کنم؟

ابزارهای رایج سرمایه‌گذاری کوتاه مدت شامل گواهی‌های سپرده شش ماهه، حساب‌های بازار پول، حساب‌های پس انداز با بازده بالا، اوراق قرضه دولتی و اوراق خزانه‌داری است.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری‌ های کوتاه‌ مدت می‌تواند یک سرمایه‌گذاری عالی برای سرمایه‌گذاران فردی و شرکت‌هایی باشد که به دنبال گزینه‌های نقدشونده و پایدار برای رشد ثروت خود هستند. گزینه‌های این نوع سرمایه‌گذاری‌ بسیار هستند: از گواهی سپرده گرفته تا اوراق قرضه و حساب‌های پس انداز پربازده. حالا این تنها به عهده هر سرمایه گذار است که تحقیقات خود را در مورد هر کدام انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *