شت کوین

شت کوین (Shitcoin) چیست؟

مقدمه

اصطلاح شت کوین (Shitcoin) به رمز ارز‌هایی اطلاق می‌شود که معمولا ارزش بسیار کمی‌ دارند و گزینه‌ای بد برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. به عنوان مثال، ارزی مانند دوج کوین (dogecoin) که به دلیل یک شوخی اینترنتی یا میم (meme) شهرت پیدا کرده، ارزش واقعی ندارد و یک شت کوین است.

در واقع، به دلیل عدم قانونمندی فضای بازار رمز ارز‌ها، خیلی از پروژ‌های جدید که با ادعا‌های بزرگ وارد این عرصه می‌شوند، در واقع کلاهبرداری‌های سوداگرانه هستند. به همین علت خیلی از سرمایه‌گذاران تازه کار ممکن است فریب وعده‌های آن‌ها را بخورند و در یک “شت کوین” سرمایه گذاری کنند. در این مقاله از زرد نیوز به سوالاتی مانند “شت کوین چیست؟”  و “آیا بر روی یک شت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟” پاسخ خواهیم داد، پس تا انتها با ما همراه باشید.

شت کوین چیست؟

اصطلاح شت کوین به یک ارز دیجیتال با ارزش کم یا بدون ارزش اشاره دارد که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد. این کلمه یک اصطلاح تحقیرآمیز است که اغلب برای توصیف آلت کوین‌ها یا رمز ارز‌هایی که پس از محبوب‌شدن بیت‌کوین ساخته‎‌‌ شده‌اند، استفاده می‌ شود.اصطلاح شت کوین به یک ارز دیجیتال با ارزش کم یا بدون ارزش اشاره دارد که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد. این کلمه یک اصطلاح تحقیرآمیز است که اغلب برای توصیف آلت کوین‌ها یا رمز ارز‌هایی که پس از محبوب‌شدن بیت‌کوین ساخته‎‌‌شده‌اند، استفاده می‌ شود.

کاهش ارزش یک شت کوین اغلب به دلیل کاهش علاقه سرمایه گذار است زیرا آن توکن با حسن نیت ایجاد نشده یا قیمت آن بر اساس حدس و گمان می‌باشد. به این ترتیب، این ارز ها به عنوان یک سرمایه گذاری بد در نظر‌گرفته می‌شوند.

نکات مهم

  • شیت کوین یک ارز دیجیتال کم ارزش یا بدون ارزش است که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد.
  • این اصطلاح را اغلب جامعه ارز دیجیتال برای توصیف آلت کوین‌ها یا رمز ارز‌هایی که پس از محبوبیت بیت کوین توسعه یافته‌اند استفاده می‌کنند.
  • شت‌کوین‌ها با افزایش قیمت‌های کوتاه‌ مدت و به دنبال آن نوسان‌های ناشی از سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند روی سودهای کوتاه‌ مدت سرمایه‌گذاری کنند، مشخص می‌شوند.

شت کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

علاقه به ارزهای دیجیتال از زمان پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. موفقیت رمز ارز‌ها باعث جذب کسب و کارهایی شده که به دنبال استفاده از تکنولوژی بلاک چین برای ایجاد آلت کوین‌های خود می‌باشند. این آلت کوین‌ها که دارایی‌های دیجیتالی محسوب می‌شود، بر اساس طراحی اولیه بیت کوین شکل گرفته‌اند. توسعه‌دهندگان معمولاً تعداد توکن‌هایی را که در نهایت در دسترس خواهد بود را اعلام می‌کنند. عرضه بیت‌ کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود می‌شود، در حالی که سقف عرضه‌های اتر در سال ۱۸ میلیون است.

تعیین محدودیت عرضه، باعث می‌شود آن رمز ارز کمیاب شود.در عین حال، سرمایه‌گذاران می‌دانند که دیگر رمز ارز‌ جدیدی پس از یک نقطه مشخص ایجاد نمی‌شود. ایجاد توکن‌های بیشتر، از نظر تئوری ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد، همان‌طور که فروش سهام جدید در بازار سرمایه ممکن است ارزش یک سهم را کاهش دهد.

اگر عرضه یک آلت کوین ثابت باشد، ارزش آن به میزان تقاضا بستگی خواهد داشت. اما از آنجایی که بیشتر ارزهای دیجیتال کاربرد عملی محدودی دارند (خرید و فروش کالاها و خدمات دنیای واقعی با استفاده از ارزهای دیجیتال هنوز یک اتفاق رایج نیست) ارزش آن‌ها بر اساس حدس و گمان خالص است. بنابراین، یک شت کوین چیزی است که مردم می‌گویند با ارزش است، صرفاً به دلیل اینکه وجود دارد.

نکته

ارزهای دیجیتال کاربرد محدود و عملی دارند و ارزش آن‌ها صرفا بر اساس حدس و گمان است.

آیا شت کوین خریده‌اید؟

شناسایی شت کوین‌ها آسان است زیرا از الگوی خاصی پیروی می‌کنند. اگرچه ممکن است در هنگام عرضه یک سکه افرادی به آن علاقه داشته باشند، اما قیمت آن نسبتاً ثابت باقی می‌ماند. اما قیمت آن به‌طور تصاعدی در مدت زمان کوتاهی افزایش می‌یابد، زیرا سرمایه‌گذاران جذب آن شده‌اند و شروع به خرید کرده‌اند. به دنبال آن یک سقوط قیمت زیاد به وجود می‌آید که ناشی از سرمایه‌گذارانی است که سکه‌های خود را برای سرمایه‌گذاری روی سودهای کوتاه‌ مدت دیگر می‌فروشند.

تا زمانی که بازار رمز‌ ارز‌ها داغ است و علاقه‌مندانی دارد، بعید است که توسعه و بازاریابی آلت‌ کوین‌هایی که روزی به عنوان شت‌‌ کوین در نظر گرفته خواهند شد، به میزان قابل توجهی کند شود. برخی از دولت‌ها، به‌ ویژه دولت‌های کره جنوبی و چین، علاقه شدیدی به توقف عملیات استخراج ارزهای دیجیتال دارند، در حالی که برخی دیگر، مانند ژاپن، استفاده از ارزهای دیجیتال را در بازار گسترده‌تر تشویق کرده‌اند.

 

ملاحظات خاص

به دلیل بازار ارزهای دیجیتال (که ممکن است سرمایه‌گذاران آن برای تشخیص شباهت‌های تاریخی مشکل داشته باشند) و به دلیل اینکه تکنولوژی زیربنایی مورد استفاده برای مدیریت بلاک‌‌ چین‌ها ممکن است توسط درصد زیادی از سرمایه‌گذاران به خوبی درک نشده باشد، فضای زیادی برای سوء استفاده وجود دارد. تشخیص اینکه آیا یک ارز دیجیتال دوام دارد یا اینکه فقط برای جذب سرمایه گذاران ایجاد شده است، می‌تواند دشوار باشد.

ارزیابی اینکه چرا یک آلت کوین با قیمتی خاص ارزش گذاری می‌شود به رویکردی متفاوت از تعیین قیمت اوراق بهادار یا ارزهای سنتی نیاز دارد. آلت‌ کوین‌ها را دولت‌ها پشتیبانی نمی‌‌کنند. به این معنی که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به رشد تولید ناخالص داخلی (GDP)، سطح بدهی دولت یا تورم نگاه کنند تا بفهمند که آیا آلت‌ کوین کمتر از ارزش‌ واقعی ارزش گذاری شده است یا خیر.

بد تر از این سردرگمی که آیا یک آلت کوین واقعاً ارزشمند است یا خیر، این است که بیشتر اطلاعات مربوط به آلت کوین‌ها در اینترنت یافت می‌شود، جایی که تشخیص درستی اطلاعات سخت است و نمی‌توانید مطمئنا بگویید این اطلاعات صحیح هستند یا صرفاً به منظور ایجاد سر و صدا ساخته‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *