شیبا اینو

شیبا اینو (Shiba inu) چیست؟

مقدمه

شیبا اینو یک آلت کوین مبتنی بر اتریوم است که نام  و نشان خود را از نژاد سگی به همین نام الهام گرفته است.  شاید بتوان شیبا اینو را از خبر ساز ترین و پر حاشیه ترین ارز‌های دیجیتال دهه اخیر دانست. به عبارت دقیق تر،  شیبا اینو یک توکن ERC-20 است که بر بلاک چین اتریوم پیاده سازی شده است و خیلی‌ها آن را رقیب مستقیم دیگر رمز ارز جنجال برانگیز،  یعنی دوج کوین (Dogecoin) می‌دانند.

همانطور که گفتیم،  شیبا اینو نام یک نوع نژاد سگ است که اتفقا بسیار بامزه و پر طرفدار می‌باشد و خارج از فضای ارز‌های دیجیتال،  بسیار محبوب و پر طرفدار است. این امر باعث شده تا این رمز ارز جزو زمره میم کوین‌ها (meme coin) قرار بگیرد.

از آنجایی که نشان شیبا اینو شباهت زیادی با دوج کوین دارد، خیلی‌ها معتقدند که شیبا اینو نسخه شبیه‌سازی شده دوج کوین است که قصد دارد تا از محبوبیت دوج کوین استفاده نماید تا موفقیت آن را تکرار کند. به همین دلیل،  بعضی‌ها لقب قاتل دوج کوین (dogecoin killer) را به شیبا اینو داده‌اند. در این مقاله از زرد نیوز، به بررسی دقیق تر این ارز جذاب خواهیم پرداخت، پس تا انتها ما را همراهی کنید.

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو که با نماد SHIBUSD معامله می‌شود، یک آلت‌ کوین مبتنی بر اتریوم (یک ارز دیجیتال غیر از بیت‌ کوین) است.این رمز ارز از تصویر یک شیبا اینو (یک نژاد ژاپنی از سگ‌های شکاری) به عنوان نشان خود استفاده می‌کند. خیلی‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال، شیبا اینو را به عنوان جایگزینی برای دوج کوین تلقی می‌کنند. در واقع، طرفداران شیبا اینو آن را “قاتل دوج کوین” می‌دانند.

شیبا اینو و دوج کوین جزو میم کوین‌ها هستند. میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که با یک موضوع مرتبط هستند (مانند سگ شیبا اینو در سکه شیبا اینو و دوج کوین) اما اغلب به عنوان یک طنز یا شوخی خومانی عرضه می‌شوند تا به عنوان یک محصول دیجیتال که در واقع کاربرد دارد. در حالی که دوج کوین در دسامبر ۲۰۱۳ راه اندازی شد، شیبا اینو را یک فرد یا گروه ناشناس به نام ریوشی (Ryoshi) در آگوست ۲۰۲۰ پیاده سازی کرد.

نکات مهم

 • شیبا اینو یک آلت کوین مبتنی بر اتریوم است که از تصویر یک سگ شکاری شیبا اینو به عنوان نشان خود استفاده می‌کند.
 • این رمز ارز به طور گسترده به عنوان جایگزینی برای دوج کوین در نظرگرفته می‌شود. طرفداران این ارز، شیبا آرمی (SHIBArmy)  نام دارند و آن را به عنوان “قاتل دوج کوین” تلقی می‌کنند.
 • شیبا اینو را فرد یا گروهی به نام ریوشی در آگوست ۲۰۲۰ ایجاد کرد.
 • قیمت شیبا اینو در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱ بیش از ده برابر شد و ارزش بازار آن به ۴۱ میلیارد دلار رسید. حتی با کاهش شدید ارزش بازار به ۱۶ میلیارد دلار امروز (تا ۱۴ فوریه ۲۰۲۲)، شیبا اینو همچنان در بین تمام میم کوین‌ها بین ۱۰ سکه برتر قرار دارد.

محبوبیت شیبا اینو

فلوکی- سگ ایلان ماسک
فلوکی- سگ ایلان ماسک

قیمت این رمز ارز در اکتبر ۲۰۲۱ بیش از ده برابر شد و به اوج ارزش بازار خود، یعنی ۴۱ میلیارد دلار (در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱) رسید و با این معیار به یکی از ده میم کوین برتر تبدیل شد. توییت ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا در ۳ اکتبر ۲۰۲۱، با تصویری از فلوکی (Floki) توله سگ شیبا اینو جدیدش، انگیزه اولیه افزایش قیمت این میم کوین را فراهم کرد. از آنجایی که ماسک یکی از برجسته‌ ترین حامیان دوح کوین است و خود را “Dogefather” (که از کلمه  godfather یا پدر‌خوانده می‌آید) می‌نامد، توییت‌های حاشیه بر انگیز او اغلب منجر به افزایش نوسانات در فضای ارزهای دیجیتال می‌شود.

افزایش قیمت این ارز دیجیتال در اکتبر ۲۰۲۱ باعث شد که ارزش بازار آن تقریباً به اندازه ۳۶/۹ میلیارد دلار ارزش بازار دوج کوین برسد ( در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱). این در حالی است که ارزش بازار شیبا اینو ابرای مدت کوتاهی از دوج کوین پیشی گرفت. حال باید دید که آیا همان طور که شیبا آرمی (طرفداران شیبا کوین) می‌گوید، این رمز ارز “قاتل دوج کوین”  خواهد بود یا خیر. اما حداقل در اکتبر ۲۰۲۱، افزایش قیمت خیره کننده این آلت کوین که قبلاً شناخته نشده بود، شیبا اینو را به رقیبی احتمالی برای دوج کوین تبدیل کرد.

آشنایی با شیبا اینو

اصول راهنمای اکوسیستم شیبا اینو در یک “woof paper” (احتمالاً یک بازی با کلمات روی اوراق سفید white paper)، که در وب‌سایت ShibaToken.com موجود می‌باشد، بیان شده است.

طبق این اوراق سفید، شیبا اینو به عنوان پاسخی به این سوال ساده توسعه‌داده شد: “اگر یک پروژه ارز دیجیتال ۱۰۰ درصد توسط جامعه آن اداره شود چه اتفاقی می افتد؟” بنیانگذار این رمز ارز، ریوشی، منشأ آن را به “آزمایشی در جامعه سازی غیرمتمرکز و ناگهانی” نسبت می‌دهد. به گفته ریوشی، قدرت تمرکززدایی جمعی می‌تواند چیزی قوی‌تر از آنچه که یک تیم متمرکز می‌توانست ایجاد کند، بسازد.

شیبا آرمی با بیش از پانصد هزار عضو، اصول پایه گذاری آن را پذیرفته است که عبارتند از:

 • پروژه از صفر و با صفر شروع شد، با انگیزه خلق چیزی از هیچ.
 • این رمز ارز از یک جامعه موجود یا تیمی که از قبل وجود داشته باشد، تأسیس نشده است. و
 • ابراز عشق به سگ‌های شیبا اینو.

از آنجایی که شیبا اینو یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است، به جای بلاک چین خود، روی بلاک چین اتریوم ایجادشده و توسط آن میزبانی می شود. ریوشی در اوراق سفید بیان می‌کند که او ساخت اکوسیستم شیبا اینو را بر روی اتریوم انتخاب کرده است، زیرا قبلاً ایمن و تثبیت شده و به پروژه اجازه می‌دهد غیرمتمرکز بماند.

اکوسیستم شیبا اینو

اکوسیستم این ارز دیجیتال متشکل از سه توکن زیر است:

شیبا اینو (SHIB): این توکن، واحد پولی اساسی پروژه است. ریوشی با عرضه ۱ کوادریلیون (برابر با هزار تریلیون) از این توکن، ۵۰ درصد آن را در صرافی یونب سوآ (Uniswap) قفل کرد (برای حفظ نقدینگی). و سپس ۵۰ درصد دیگر را برای حفظ امنیت شبکه، به بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) فرستاد. در ماه می ۲۰۲۱، بوترین بیش از ۵۰ تریلیون سکه شیبا اینو، که در آن زمان بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش داشت را به صندوق امداد کووید- ۱۹ در هند اهدا کرد، زمانی که آن کشور درگیر سوی دلتای ویروس کرونا بود. کمی بعد، بوترین نیز ۴۰ درصد از کل عرضه شیبا اینو را “سوزاند” (یا برای همیشه از گردش خارج کرد). وی این کار را با ارسال این توکن‌ها به یک کیف پول به اصطلاح مرده انجام داد.

لیش (LEASH): دومین توکن در اکوسیستم این رمز ارز، لیش نام دارد. این توکن نشانگر طرف دیگر اکوسیستم شیبا اینو است. چراکه لیش، مجموعا به تعداد ۱۰۷۶۴۶ توکن عرضه می‌شود. این در حالی است که توکن شیبا اینو به مقدار تریلیاردی عرضه می‌شود.

بون (BONE): بن از نظر عرضه بین دو توکن دیگر قرار می‌‌گیرد. مجموع عرضه بن ۲۵۰ میلیون توکن است. این یک توکن حاکمیتی (governance token) است که هدف از طراحی آن این است که به شیبا آرمب اجازه دهد تا در مورد پیشنهادات آتی رای دهند.

توکن‌های کوچک

لازم به ذکر است که توکن‌های زیر نیز در اکوسیستم این رمز ارز وجود دارد:

شیبا سوآپ (ShibaSwap): هدف پلتفرم  شیبا سوآپ که از نوع DeFi می‌باشد، ارائه مکانی امن برای تجارت ارزهای دیجیتال و در عین حال غیرمتمرکز ماندن است. توکن‌های شیب (SHIB) و لیش (LEASH) را بهتر است از طریق شیبا سوآپ خرید و فروش کنید.

انکوباتور شیبا اینو (Shiba Inu Incubator): هدف انکوباتور این است که تمرکز را فراتر از اشکال هنری رایج مانند نقاشی، عکاسی و رندر دیجیتال ببرد و راه‌هایی را برای ارج نهادن به خلاقیت و نبوغ کشف کند.

شیبوشی‌‌ها (Shiboshis): شیبوشی‌ها ده هزار توکن غیرقابل تعویض (NFT) هستند که شیبا اینو آن‌ها را ایجاد کرده است. این توکن‌ها که بر روی بلاک چین اتریوم نوشته‌ شده‌اند، با ویژگی‌های متفاوتی که هر شیبوشی را منحصر به فرد می‌کند قابل خریداری هستند.

اصطلاحات سگی

از آن جایی که ارز دیجیتال شیبا اینو کلا تِمی مربوط به سگ دارد، خیلی از اصطلاحات معمول این حوزه را با اصطلاحات دنیای سگ‌ها عوض کرده‌اند. مثلا اگر به خاطر داشته باشید، به جای عبارت اوراق سفید یا white paper، شیبا این از اصطلاحات woof paper استفاده می‌کند. کلمه woof در زبان انگلیسی به معنی پارس سگ می‌باشد. مثلا در اوراق سفید این رمز ارز اصطلاحاتی مانند خاک‌کندن (dig)، دفن‌کردن (bury) به کار می‌رود که به ترتیب به معنی تامین نقدینگی و سپرده‌گذاری سکه می‌باشد. نمونه دیگر از استفاده از این گونه اصطلاحات، توکن بُن (BONE) است؛ کلمه Bone به معنی استخوان می‌باشد.

برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، بخشی از جذابیت میم کوین‌ها این است که آن‌ها اصطلاحات مرسوم و متعارف را کنار می‌گذارند، و این رویکرد غیر متعارف ممکن است به استفاده از اصطلاحات سگی برای توصیف استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بسط یابد. اما مطمئناً این اصطلاحات با معادل اصلی خود تفاوت بسیار زیادی دارد که برای خیلی‌ها همین تفاوت فاحش جذاب است

چگونه شیبا اینو بخریم؟

 راهنمای داخل سایت این رمز ارز، مراحل زیر را برای خریدار احتمالی توکن‌های SHIB یا LEASH شرح می‌دهد:

 • یک کیف پول متا مَسک (MetaMask) بسازید.
 • با خرید مستقیم یا انتقال از صرافی‌هایی مانند کوین بیس و با استفاده از شبکه ERC-20 هنگام انتقال اتریوم، اتریوم (ETH) را به کیف پول خود ارسال کنید.
 • کیف پول متا مَسک خود را به شیبا سوآپ (ShibaSwap) وصل کنید.
 • اتریوم را با توکن های SHIB، LEASH یا BONE تعویض کنید.

نکاتی برای سرمایه گذاری در شیبا اینو

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد و عدم قانونمندی آن‌ها به اندازه کافی خطرناک است. سرمایه‌گذاری در فضای آلت‌کوین / میم کوین به دلیل عدم وجود تمایز میانشان و این واقعیت که بیشتر ارزش آن‌ها بر اساس ترید دیوانه‌وار طرفداران متعصب آن‌ها است، چالش دیگری را ایجاد می‌کند. در اینجا برخی از نکات لازم برای سرمایه گذاری، برای یک سرمایه گذار بالقوه در شیبا اینو را می‌خوانید

قیمت پایین

 حتی پس از دستاوردهای چشمگیر، ارزش شیبا اینو (SHIB) نزدیک به کسری از یک سنت است، بنابراین می‌توانید میلیون‌ها توکن SHIB را با چند صد دلار خریداری کنید. در اوج قیمت خود که ۰/۰۰۰۰۷۴۸۲ دلار (در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱) بود، با ۱۰۰ دلار می‌توانستید بیش از ۱/۵ میلیون توکن SHIB خریداری کنید. در حال حاضر، این رمز ارز با قیمت ۰/۰۰۰۰۲۹۲۵  دلار قیمت دارد؛ شما با ۱۰۰ دلار می‌توانید ۳/۴ میلیون توکن SHIB  خریداری کنید که  دو برابر بیشتر از مقداری است که می‌توانستید در اکتبر ۲۰۲۱ بخرید.

کاربرد و استفاده محدود

 اگرچه طرفداران این ارز دیجیتال ممکن است بگویند که NFT‌های مبتنی بر شیبا اینو اکنون در دسترس هستند و پایه اتریوم آن ممکن است قابلیت قرارداد‌های هوشمند را در آینده فعال کند، این ارز دیجیتال در حال حاضر کاربرد بسیار محدودی دارد و هنوز دلیل استفاده قانع کننده‌ای ندارد.

قیمت سرسام آور

 اوج ارزش بازار شیبا اینو با ۴۱ میلیارد دلار، آن را از بسیاری از شرکت‌ها مانند S&P 500 که برای دهه‌ها وجود داشته‌اند و در بیشتر زمان‌ها فروش و سود خود را افزایش داده‌اند، بزرگ‌تر می‌کند. در واقع، مجموع ارزش ۷۹ میلیارد دلاری شیبا اینو و دوج کوین (تا ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱) از ارزش بازار ۳۸۸ شرکت در S&P 500 فراتر رفت. در تاریخ ۲ آگوست ۲۰۲۰، SHIB با قیمت ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۱ دلار معامله می‌شد. اوج قیمت آن به ۰/۰۰۰۰۷۴۸۲ دلار (در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱) رسید، این یک افزایش قیمت نجومی معادل ۱۴،۶۷۰۴۸۸ درصد است! این بدان معناست که ۱ دلار سرمایه گذاری‌شده در SHIB در ۲ آگوست ۲۰۲۰، در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱ به ارزش ۱۴۶،۷۰۵ دلار می‌رسید.

این بازگشت سرمایه چشمگیر همچنین به این معنی است که این رمز ارز به هدف بنیانگذار خود، ریوشی، برای خلق چیزی بزرگ از هیچ، دست یافته است. با این حال، این دستاوردها احتمالاً ناشی از جنون سوداگرانه ناشی از رسانه‌های اجتماعی بوده است، زیرا علاقه مندان به ارزهای دیجیتال به دنبال چیز بزرگ بعدی هستند. در صورت ترکیدن حباب، سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی که در بیشترین مقدار توکن را دارند، ممکن است به سراغ آلت کوین بعدی بروند.

سود افسانه‌ای یک سرمایه‌گذاری در شیبا اینو

برخی از تریدر‌ها در دهه‌های اخیر تبدیل به اسطوره‌های سرمایه‌گذاری شده‌اند، مانند قمار جورج سوروس (George Soros) در برابر پوند انگستان در سال ۱۹۹۱. یا معامله وام‌های رهنی کوتاه مدت توسط جان پالسون از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹. اما این معامله‌ای که می‌خواهیم از آن صحبت کنیم، از نظر درصد سود خالص، از همه این ترید‌های افسانه‌ای را شگفت آور تر است. این ترید را یک معامله گر ناشناس یا ارز شیبا اینو انجام داد. بر اساس گزارش‌ها، این معامله گر در آگوست ۲۰۲۰ حدود ۷۰ تریلیون توکن SHIB را به قیمت تقریبی ۸ هزار دلار خریداری کرد. یک سال بعد، این سهام حدود ۱۳ درصد از کل عرضه ۵۵۰ تریلیون SHIB را به خود اختصاص داد و به ارزش خیره‌کننده ۵/۷ میلیارد دلار رسید. بر حسب درصد، این یک بازده ۷/۱ میلیون درصدی است!

چرا شیبا اینو در اکتبر ۲۰۲۱ در در اخبار بود؟

به دلایلی. اولاً،  قیمت SHIB در اکتبر ۲۰۲۱ بیش از ده برابر شد و آن را در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر قرار داد. در نتیجه، مورد توجه معامله گران قرار گرفت و توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. ثانیا، ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، تصویری از فلوکی توله سگ جدید شیبا اینو خود را در هفته اول اکتبر در توییتر منتشر کرد و تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران خرد را به خرید این توکن میم ترغیب کرد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران کریپتو از راه‌اندازی توکن‌های غیر قابل تعویض شیبا اینو و همچنین شایعات تایید نشده مبنی بر اینکه SHIB در صرافی محبوب ارز‌های دیجیتال، رابین هود (Robinhood) قرار خواهد گرفت، خوشحال شدند.

آیا شیبا اینو یک سرمایه گذاری پرخطر است؟

بله، شیبا اینو یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر و سوداگرانه است. ارزهای دیجیتال می‌توانند به شدت بی ثبات باشند و رشد اخیر SHIB ممکن است آن را در برابر سقوط قابل توجه، آسیب پذیر کند. شیبا اینو نیز کاربرد بسیار محدودی دارد و ارزش آن عمدتاً بر اساس یک گمانه‌زنی دیوانه وار مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *