اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی یک اختلال روانی

اختلال سادیسم جنسی چیست؟

اختلال سادیسم جنسی (Sexual Sadism Disorder) یک اختلال جنسی پزشکی است که به عنوان اختلالات پارافیلیا (paraphilic) طبقه بندی می شود. پارافیلیا علائق، ترجیحات، تخیلات، اصرارهای و رفتارهای خارج از حد معمول جنسی است که در صورتی جزء اختلال جنسی در نظر گرفته می شوند که نحوه اجرای آنها به صورتی باشد که به خود فرد یا به دیگران صدمه بزند و باعث پریشانی شود.

اما سادیسم جنسی به معنای ایجاد درد، تحقیر، ترس، یا نوعی آسیب جسمی یا روحی به شخص دیگر برای رسیدن به رضایت جنسی است. در سادیسم برای رابطه جنسی از وسایلی مانند طناب، زنجیر یا دستبند برای بستن دست و پا استفاده می کنند. در این روابط حبس، گاز گرفتن، ضربه زدن، شلاق زدن و ضرب و شتم وجود دارد.

اگر شخصی علایق جنسی سادیستی داشته باشد که موجب پریشانی، اختلال در عملکرد یا صدمه به دیگران نشود، در این صورت این شخص به عنوان بیمار مبتلا به اختلال سادیسمی شناخته نمی شود. در صورتی تشخیص داده می شود که فرد اختلال سادیسمی دارد که حداقل هفته‌ای سه بار اعمال جنسی سادیستی را بدون رضایت پارتنر خود انجام دهد، یا تخیلات و رفتارهای سادیستی فرد باعث ایجاد مشکلات اجتماعی، شغلی و خانوادگی شود و بر عملکرد روزانه او تاثیر بگذارد. اگر سادیسم جنسی شدید باشد می تواند منجر به کارهای جنایتکارانه شود و آسیب جدی به اشخاص دیگر برساند و حتی گاهی اوقات موجب مرگ دیگران می شود.

علائم اختلال سادیسم جنسی

برای تشخیص اختلال سادیسم جنسی، طبق کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، فرد بیمار باید به صورت مداوم از ایجاد یا خیال پردازی در مورد رنج جسمی یا روحی شخص دیگری حال با رضایت او یا بدون رضایتش تحریک جنسی شود. این علائم باید به مدت شش ماه وجود داشته باشد و باعث پریشانی شدید یا اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا دیگر بخش‌های زندگی روزمره فرد شود. اگر این اختلال با سایر اختالات شخصیت ضد اجتماعی مانند عدم کنترل انگیزه، عدم صداقت و عدم همدلی و پشیمانی همراه شود می تواند بسیار خطرناک باشد و درمان آن نیز دشوار است.

علت اختلال سادیسم جنسی

در حالی که هیچ دلیل خاصی برای اختلال سادیسم جنسی مشخص نشده است، اما نظریه‌های مختلفی در مورد علت این اختلال جنسی وجود دارد. یکی از دلایل آن احساس قدرت برای کسی است که به طور معمول در زندگی روزمره خود احساس ناتوانی می کند. در طول زمان فرد با این کار احساس قدرت فراوان می کند و می تواند از این طریق کمبودهای خود را در زندگی روزمره‌اش جبران نمائید. همچنین گاهی اوقات علت این اختلال سایر اختلالات روانپزشکی با اجتماعی است. البته باید این نکته را ذکر کنیم گاهی اوقات فردی که دچار این اختلال است هیچ به اختلال روانی دیگری مبتلا نیست.

درمان 

این امر بسیار غیر معمول است که فرد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی به تنهایی به دنبال درمان بیماری خود برود. البته افرادی که در زمان ارتکاب جرم مرتبط با این اختلال جنسی دستگیر شده‌اند، طبق قانون مجبور هستند که در صورت لزوم از یک روانشناس یا روانپزشک برای ارزیابی بیماری خود استفاده کنند. و در صورتی که ثابت شده مبتلا به این اختلال هستند باید به متخصص برای درمان مراجعه کنند. درمان اختلال سادیسم جنسی معمولا شامل دارو و روان درمانی است.

درمان شناختی رفتاری یکی از روش‌های درمان این اختلال جنسی است. در این روش درمان با کمک بیمار تشخیص داده می شود که او نسبت به چه چیزهای تحریک می شود و سپس به دنبال یک پاسخ جدید و سالم برای آن می گردند. بازسازی شناختی که یک روش درمانی معروف است می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تفکر تحریف شده را شناسایی و بر آنها غلبه کند. از داروهای ضد افسردگی که مواد شیمیایی مغز را متعادل می کند نیز می توان برای کاهش رفتارهای تکانشی استفاده کرد. یا داروهای ضد آندروژنیک که میل جنسی را سرکوب می کنید نیز می توان برای درمان اختلال سادیسم جنسی استفاده کرد.

آیا سادیسم جنسی با تجاوز ارتباط دارد

براساس تحقیقات بیشتر متجاوزین سادیسم جنسی نیستد، اما چگونه باید تشخیص دهیم که این دو با یکدیگر متفاوت هستند و اصلا چرا این موضوع اهمیت دارد. تجاوز به عنف همیشه جنایتی فجیع، زشت، خشن و بی رحمانه است. اما خشونت و قساوت که بخشی از همه تجاوزها است را نباید با با خشونت و بی رحمی خاصی که افراد مبتلا به سادیسم جنسی دارند اشتباه گرفت.

تجاوز جنسی یک اختلال روانی نیست و نباید به عنوان توجیهی برای رفتار این افراد در نظر گرفته شود تا قانون در برابر آن با اغماض برخورد کند. در حالی که سادیسم جنسی یک اختلال جنسی است که در بخش پارافیلیا کتابچه راهنمای تشخیصی اختلال روانی قرار دارد. به تازگی برخی از وکلا برای تبرئه موکل خود اعلام می کنند که به این اختلال دچار است در حالی که این موضوع کاملا اشتباه است. در کمتر از 10 درصد تجاوزهای که انجام می شود فرد دچار اختلال سادیسم است. اما نکته‌ای که وجود در 37 تا 75 درصد افرادی که مرتکب قتل‌های جنسی می شوند، فرد سادیسم دارد. همانطور که در بخش قبل گفتیم سادیسم به تنهایی خطرناک نیست در صورتی خطرناک می شود که سایر اختلالات روانی همراه شود.

تفاوت سادیسم با تجاوز

با وجود اینکه هم فرد سادیسمی و هم متجاوز از زور و قدرت در رابطه جنسی استفاده می کند ولی هدف این دو از این کار متفاوت است. فرد سادیسمی از درد کشیدن فرد لذت می برد درحالی که فرد متجاوز فقط برای مهار اشخاص از زور استفاده می کند و هیچ لذتی از این کار نمی برد. برای اکثر متجاوزان خشونت چیزی بیش از یک ابزار نیست تا آنها بتوانند بدون رضایت فرد را مجبور به تسلیم کنند. در تجاوز همیشه فرد مقابل ناراضی است و بدون رضایت این کار را انجام می دهد. در حالی که در سادیسم ممکن است پارتنر به این کار رضایت بدهد و رابطه عاشقانه‌ای بین دو نفر وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.