مازوخیسم

مازوخیسم یک اختلال جنسی

مقدمه

اختلال جنسی مازوخیسم جزء آن دسته از اختلالات روانپزشکی است که به نام پارافلیا (paraphilias) شناخته می شوند. پارافیلا شامل تخیل‌های مکرر، قوی، برانگیختگی جنسی، اظطراب، رفتار یا رفتارهایی است که باعث ناراحتی می شود و پتانسیلی در افراد ایجاد می کند که می تواند به خود و یا دیگران صدمه بزند. فردی که دچار اختلال مازوخیسم  است از مشارکت یا خیال پردازی در مورد ضرب و شتم، تحقیر شدن و رنج کشیدن لذت می برد و این کار باعث لذت جنسی در آن فرد می گردد. انواع مشکلاتی که افراد مبتلا به این اختلال تجربه می کنند عبارتند از: اظطراب شدید، گناه، شرم و افکار وسواسی در مورد شرکت در روابط جنسی مازوخیسم.

توجه نمائید اگر شخصی علاقه جنسی به مازوخیسمی داشته باشد اما هیچگونه ناراحتی تجربه نکند و بتواند اهداف شخصی دیگران را نیز برآورده سازد، در این حالت فرد به عنوان یک مریض که دچار اختلال جنسی است شناخته نمی شود. یک نوع خاص از مازوخیسم جنسی به نام asphyxiophilia وجود دارد که شخص در آن با حبس کردن تنفس خود به لذت جنسی می رسد. در حالی که برخی از افراد این عمل را هنگام رابطه جنسی با شریک زندگی خود انجام می دهند، اما برخی دیگر ترجیح می دهند هنگامی که تنها هستند نفس خود را حبس کنند و حتی گاهی این کار موجب مرگ آنها می گردد. رفتار مازوخیسمی جنسی معمولا در اوایل بزرگسالی در وجود اشخاص ظاهر می گردد. و گاهی اوقات در دوران کودکی افرادی که به این اختلال را دارند بازی‌های مازوخیسمی یا سادیسمی انجام می دهند.

علائم مازوخیسم

برای تشحیص اختلال مازوخیسم جنسی مطابق نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5)، فرد باید برانگیختگی جنسی مکرر و قوی را از ضرب و شتم، تحقیر یا هر نوع صدمه دیگری بدست آورد. این نوع از فشارها، خیالات یا رفتارها باید حداقل 6 ماه به طول انجامد و باعث ایجاد مشکلات قابل ملاحظه جسمی یا بالینی و یا در زمینه شغلی و اجتماعی فرد مشکلاتی را به وجود آورد.

 برخی از محققان بین مازوخیسم جنسی و مازوخیسم اخلاقی تفاوت قائل می شوند. در مازوخیسم اخلاقی فرد خود را به خاطر کار بدی که انجام داده است تنبیه می کند. اما در مازوخیسم جنسی که ما در این مقاله به بررسی آن می پردازیم فرد با درد کشیدن به لذت جنسی می رسد.رفتارهای مازوخیستی جنسی بسته به ترجیح یک فرد متفاوت است. به عنوان مثال برخی از افراد دوست دارند که دست و پای آنها را گره بزنند و آنها را شلاق بزنند (BDSM). اما برخی دیگر ترجیح می دهند که فقط به صورت کلامی تحقیر شوند.

علل ایجاد مازوخیسم

هیچ نظریه‌ای پذیرفته شده جهانی وجود ندارد که ریشه مازوخیسم جنسی را توضیح دهد. با این حال، برخی از تئوری‌ها سعی دارند به طور کلی علل پارافیلی‌های جنسی را توضیح دهند. برخی از دانشمندان معتقد هستند که مازوخیسم جنسی نوعی رهایی است. این افراد با استفاده از خیال پردازی، احساس جدید و متفاوتی را تجربه می کنند. دیگر نظریه که در مورد علت این اختلال جنسی وجود دارد آسیب‌های دوران کودکی را عامل این اختلال می داند. نظریه‌های علمی که برگرفته از اردوگاه روانکاوی است نشان می دهد که آسیب‌های دوران کودکی مانند سوء استفاده جنسی یا سایر تجریبات مهم دوران کودکی می تواند در سنین بزرگسالی فرد موجب اختلال پارافیلی می شود.

درمان بیماری مازوخیسم

درمان اختلال جنسی مازوخیسم به طور معمول شامل روان درمانی و دارو است. هدف از روان درمانی کشف علت اصلی رفتارهایی است که باعث پریشانی در افرادی که دچار این اختلال شده‌اند. روش‌های درمانی شناختی شامل بازسازی شناختی و آموزش همدلی است. بازسازی شناختی شامل تصحیح اعتقاداتی که یک بیمار دارد و ممکن باعث شود که شخص کارهای مضر انجام دهد و به خود و یا دیگران صدمه بزند. درمان شناختی – رفتاری همچنین می تواند به فرد مهارت‌های را آموزش دهد که به او کمک کند خواسته‌های جنسی خود را مدیریت کند.

استراتژی متداول دیگری که برای درمان این بیماری استفاده می شود بیزاری درمانی و تکنیک‌های تصویربرداری و بی حس کردن است که در آن افراد خودشان را در شرایطی تصور می کنند که در یک مازوخیسم جنسی شرکت کردند که در آن یک واقعه منفی اتفاق می افتد. با این کار میل آنها در آینده برای شرکت در چنین روابطی کاسته می شود. همچنین از داروهای مختلفی برای کاهش سطح تستوسترون در بدن استفاده می شود. این داروها باعث کاهش دفعات نعوظ در اشخاص می شود. از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است برای کاهش فشار جنسی استفاده شود.

مازوخیسم یک اختلال جنسی

اشتباهات در مورد مازوخیسم

در این قسمت توضیحاتی در مورد تصورات اشتباهی که در مورد مازوخیسم وجود دارد را ارائه می دهیم:

  • افرادی که دچار اختلال مازوخیسم هستند یک سری محدودیت‌های برای روابط خود تعیین می کنند. تحقیقات نشان می دهد که تعداد دفعاتی که این افراد صدمه می بینند بسیار محدود است. و زمانی که دچار جراحت می شوند به خاطر بی دقتی و تصادف است.
  • افرادی که دچار این اختلال جنسی است بیشتر به افراد از طبقه بالایی اجتماعی گرایش دارند.
  • این افراد تمایل به اشخاص تحصیل کرده دارند.
  • مطالعات نشان می دهد که مازوخیسم‌ها ضد فمینیست نیستند.
  • نسبت مردانی که دچار این اختلال جنسی هستند از زنان بیشتر است. ولی از نظر رفتاری این دو بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. زنان معمولا اشکال شدیدتری از مازوخیسم را که مربوط به یک رابطه است را ترجیح می دهند. اما مردان اقداماتی را ترجیح می دهند که وضعیت آن نسبت به سایر مردان پایین‌تر باشد. به عنوان مثال دوست دارند پای شریک زندگی خود را ببوسند یا گرسنه شوند.
  • تعداد افرادی که به این اختلال مبتلا هستند نسبت به آمار موجود بسیار بالاتر است.
  • در حقیقت یکی از بزرگترین چالش‌های که یک مازوخیسمی دارد این است که یک شریک زندگی پیدا کند که به او احترام بگذارد و با او در رابطه جنسی همکاری کند.
  • شروع سن مازوخیسم 19.3 سال است. اگر چه تصورات مازوخیسمی در دوران کودکی گزارش شده است.
  • مازوخیسم و  سادیسم با یکدیگر متفاوت است ولی هر دو اختلال جنسی هستند. در سادیسم افراد از زجر کشیدن دیگران لذت می برند و به اوج لذت جنسی می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.