داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری

مطلبی که برای امروز در زردنیوز ما برای شما عزیزان آماده کردیم، در مورد داشتن رابطه‌ی جنسی در دوران بارداری است. شاید این سوال خیلی‌ها باشد که با داشتن سکس در این دوران به جنین آسیبی وارد می‌شود یا نه! اگر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید، ما همه چیز را در مورد این موضوع به شما خواهیم گفت. پس با ما تا انتها همراه باشید و نظرات خود را در مورد این موضوع با ما در میان بگذارید.

سکس و دوران بارداری

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری کاملاً  بی‍‌خطر است مگر اینکه پزشک یا ماما این کار را برای شما منع کرده باشد. داشتن رابطه جنسی به جنین شما در این دوران آسیبی وارد نمی‌کند. خیلی‌ها فکر می‌کنند که در هنگام سکس آلت جنسی به جنین برخورد می‌کند و می‌تواند برای او خطرساز باشد. ولی سخت در اشتباه هستید. چرا که آلت هیچ وقت نمی‌تواند از واژن شما نفوذ کند و در نتیجه هیچ آسیبی به کیسه آب شما نخواهد زد.

ولی با تمام این موضوعات طبیعی است که کیفیت رابطه جنسی شما در دوران بارداری تغییر کند. ولی هرگز نباید نگران چیزی باشید زیرا این تغییرات دائمی نخواهد بود و همه چیز تغییر پیدا می‌کند.

 کیفیت سکس در دوران بارداری

برای برخی از زوج ها داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بسیار لذت بخش است. این در حالی است که برخی دیگر در این دوران از داشتن ربطه جنسی احساس انزجار می کنند و اصلا این کار برایشان لذت‌بخش نیست. اگر شما این گونه احساس می‌کنید و داشتن رابطه جنسی برای شما لذت بخش نیستف می توانید روش های دیگری را به جای داشتن سکس در این دوران امتحان کنید. ولی مهمترین نکته این است که بتوانید در مورد احساسات خود با یکدیگر صحبت کنید.

داشتن رابطه جنسی بعد از باراری

اگر حاملگی شما طبیعی باشد و عوارضی نداشته باشید، داشتن رابطه جنسی و ارگاسم، خطری در مورد ابتلا به زایمان زودرس و سقط جنین برای شما نخواهد داشت. بعد از دوران بارداری هم شما می توانید دوباره به ارگاسم برسید و یا در حین رابطه جنسی انقباضات خفیفی را  هم داشته باشید. ولی در همان روزهای اول بعد از زایمان ممکن است کمی احساس درد در عضلات رحم داشته باشید. به این درد ناشی از سکس و بعد از دوران بارداری Braxton Hicks گفته می‌شود و می تواند کمی برای شما دردآور باشد ولی کاملاً طبیعی هستند و نیازی به نگرانی نیست. می توانید این درد را با ورزش های ساده و برخی از تکنیک های مدیتیشن در خود به طور کامل از بین ببرید و به آرامش برسید.

علائم هشدار

اگر در دوران بارداری خونریزی داشتید و اگر احساس می کنید که این خونریزی به خاطر سکس بوده، حتما باید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید و از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید. دلیل این امر هم این است که داشتن رابطه جنسی می تواند برای شما خطرناک باشد و ممکن است خونریزی شما را تشدید کند. در هنگام بارداری و داشتن سکس حتما این موارد را در نظر داشته باشید.

پاره شدن کیسه آب

اگر احساس کردید که کیسه آب شما پاره شده، این مورد هم خطرناک است و هم می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد (اگر مطمئن نیستید که کیسه آب پاره شده، حتما با پزشک خود در تماس باشید )

احساس درد در واژن

اگر در هنگام سکس احساس کردید که آلت خیلی راحت وارد واژن نمی‌شود، این نشانه ی خوبی نیست و ممکن است دیر یا زود دچار زایمان زودرس و یا سقط جنین باشید.

سقط جنین

اگر از قبل شما سابقه سقط جنین داشته اید و یا در بارداری های قبلی دوقلو به دنیا آوردید، بسیار در معرض خطر هستید و در مورد داشتن سکس باید محتاط باشید.

استفاده از کاندوم

حتما سعی کنید که در دوران بارداری در هنگام سکس از کاندوم استفاده کنید تا خود را در برابر عفونت های مقاربتی مصون نگه دارید.

پوزیشن‌های مناسب

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری برای بسیار از زوج ها بی خطر است. داشتن هر پوزیشنی هم بسته به اندام و توانایی شما هم متفاوت است. می توانید پوزیشن های مختلف را امتحان کنید و آن مدلی که مناسب ترین برای شما بود و با آن احساس بهتری داشتید را امتحان کنید.

به خاطربارداری ممکن است سکس برای شما کمی ناراحت کننده باشد، نه فقط به خاطر بارداری بلکه به خاطر حساس شدن سینه ها که برای برخی شاید تحریک اضافی آزار دهنده باشد.

بهترین پوزیشن‌ها

 • به پهلو دراز بکشید و در حالی که پشت به همسر خود قرار دارید، زانوهای خود را به داخل شکم خم کنید. در این پوزیشن دخول عمیق انجام نمی‌شود و شکم شما نیز روی تخت قرار می‌گیرد.
 • در حالی که همسرتان به پشت دراز کشیده، روی زانوهای خود و بالای او قرار بگیرید، پاهای خود را از هم باز کنید و خود را پایین و به سمت او بیاورید. در این پوزیشن به‌راحتی می‌توانید از شکم خود مراقبت کرده و سرعت و میزان دخول را کنترل کنید.
 • درحالیکه همسرتان در پشت شما قرار دارد، به صورت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. سعی کنید دخول بسیار عمیق نباشد.
 • پهلو به پهلو و روبروی هم دراز بکشید، یک پا را روی کمر همسرتان بگذارید، در این پوزیشن دخول عمیقی صورت نمی‌گیرد و تخت نیز از شکم تان محافظت خواهد کرد.
 • رابطه جنسی یا ارگاسم در انتهای بارداری، منجر به شروع انقباضات رحمی موسوم می‌شوند. اگر این کار را انجام دهید، خواهید دید که عضلات رحم و شکم‌تان سفت می‌شوند، این امر کاملاً طبیعی بوده و نگران‌کننده نیست.

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

با وجود اینکه بارداری در چند ماه ابتدایی خود را نشان نمی‌دهد، اما تغییرات عمده‌ای در حال وقوع است که می‌تواند میل و رابطه جنسی را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است تمایلی به رابطه جنسی با همسر خود نداشته باشید، دلایل این امر هم این موارد خواهد بود:

 • به‌دلیل رشد جنین در بدنتان احساس خستگی مفرط دارید
 • پستان‌ها در حال رشد هستند تا برای شیردهی آماده شوند، به همین دلیل دردناک‌اند، درست مانند زمان پیش از عادت ماهیانه
 • حالت تهوع و یا استفراغ دارید
 • از طرفی شاید واقعا تمایلات جنسی داشته باشید اما برخی از این عوارض بارداری به شما اجازه این کار را ندهند. پس به حرف بدنتان گوش کنید.

رابطه جنسی در سه ماه دوم بارداری

آغاز سه ماهۀ دوم بارداری در برخی از بانوان باردار همراه با بازگشت انرژی و پایان تهوع است. خواهید دید که هورمون‌ها، پوست و موها را درخشان و لطیف کرده‌اند، به‌ طوری که دیگران نیز به این موضوع اشاره می‌کنند.

این مرحله از بارداری «گل کردن» نام دارد. شکم نمایان شده به‌طوریکه دیگران متوجه می‌شوند شما باردارید. بسیاری از بانوان از پشت سرگذاشتن سه ماهۀ اول بارداری و عبور از خطر سقط جنین، بسیار احساس خوبی دارند و در آرامش کامل و اعتماد به نفس این دوره را پشت سر می‌گذرانند.

با این حال در برخی از بانوان این دوره نیز همراه با حالت تهوع یا کاهش میل جنسی است. اگر شما نیز جز این دسته هستید، بهتر است سخت نگیرید، استراحت و مراقبت از خود می‌تواند به آرامش و احساس شما کمک کند.

سه ماه دوم بارداری زمان انجام آزمایشات مختلف بارداری از جمله آمنیوسنتز و نمونه‌برداری از پرزهای جنینی است. به همین دلیل توصیه می‌شود تا چند روز پس از انجام این آزمایشات استراحت کرده و رابطه جنسی و زناشویی نداشته باشید. 

رابطه جنسی در سه ماه سوم بارداری

با توجه به بزرگ‌تر شدن رحم در طی سه ماهۀ گذشته، شاید در حال حاضر احساس خستگی کنید. وزن اضافه‌ای که حمل می‌کنید، به‌علاوه تغییرات و مشکلات جسمانی بارداری مانند کمردرد، تورم دست و پا و مچ و سوزش سر دل یا ترش کردن، می‌توانند میل جنسی شما را سرکوب کنند.

جای نگرانی نیست، بهتر است به‌طور مرتب و مکرر درباره این احساسات و حالات خود با همسرتان گفتگو کنید. اما اگر احساس خوبی نسبت به شکم برآمده خود دارید و هنوز احساس جذاب بودن می‌کنید، می‌توانید با همسرتان رابطه جنسی خوبی داشته باشید. این حالت در افراد متفاوت است، بنابراین هرکاری که احساس‌تان می‌گوید انجام دهید.

چگونه سکس بهتری داشته باشیم؟

در دوران بارداری خستگی فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود که منجر به توقف فعالیت جنسی در بعضی از خانم ها می شود. به همسرتان اجازه دهید احساسات شما را در مورد آمیزش و لمس سینه ها درک کند. به او بگویید که هنوز دوستش دارید.

در طی سه ماهه اول بارداری بسیاری از خانم ها از دل درد و کرامپها وکمر درد پس از ارگاسم شکایت می کنند که ماساژ کمر در این صورت بسیار مفید خواهد بود ،از همسرتان بخواهید محبتش را با ماساژ دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن به شما ابراز کند.

اگر تهوع و استفراغ شدید دارید رابطه عاشقانه تان را با فرستادن پیام کوتاه و ایمیل با همسرتان حفظ کنید.

یکی از عواملی است که زوج ها از انجام روابط جنسی چشم پوشی می کنند، ترس از سقط است اما پس از هفته 20 بارداری دیگر نگران سقط جنین نباشید و در سه ماهه دوم با خیال راحت به آمیزش بپردازید.

خطرات احتمالی

در طول رابطه و یا فقط بعد از رابطه جنسی یا ارگاسم دقایقی اگر احساس ناراحتی کنید، طبیعی است اما اگر بعد از چند دقیقه احساس درد از بین نرفت، یا اگر بعد از مقاربت دچار درد یا خونریزی شده اید، با مراقب خود تماس بگیرید.

هر زمان که سؤال یا نگرانی درباره مسائل جنسی دارید، دریغ نکنید و با پزشک یا ماما صحبت کنید، به ویژه اگر مطمئن نیستید که آیا نیاز دارید که در مورد ایمنی کودک نگرانی داشته باشید یا خیر. اگر به شما گفته می شود که از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید، دقیق اطمینان حاصل کنید که آیا شما باید از دخول یا ارگاسم یا هر دو ، اجتناب کنید یا خیر.

فواید داشتن سکس در دوران بارداری

 • بهبود خواب: ترشح پرولاکتین پس از ارگاسم موجب آرامش و خواب آلودگی در فرد می شود.
 • کاهش کمر درد: ترشح اکسی توسین در ارگاسم باعث افزایش تحمل درد در فرد می شود.
 • کاهش فشار خون:رابطه جنسی فشار خون را کاهش می دهد که حفظ فشار خون پایین در حد نرمال برای سلامت مادر و جنین ضروری است.
 • بهبود قدرت سیستم ایمنی بدن:در رابطه جنسی میزان آنتی بادی ها افزایش پیدا می کند که برای حفظ سلامتی مفید است.
 • بهبود کف لگن و قوی کردن آن: کگل از عضلات ماهیچه کف لگن است که ارگاسم باعث انقباض عضلات آن و قوی تر شدن آن می شود.
 • افزایش عشق و تغییر در خلق و خوی: با آزاد شدن اکسی توسین در ارگاسم عشق و دلبستگی بین زوجین بیشتر می شود. همچنین ترشح اندورفین در ارگاسم خلق وخوی مادر را بهبود می بخشد.
 • بهبودی در ارگاسم:جریان خون بیشتر در سه ماهه دوم بارداری، میل جنسی را افزایش و باعث بهبود ارگاسم می شود.
 • افزایش سرعت بهبودی پس از زایمان: ارگاسم در بارداری باعث آمادگی لگن برای زایمان شده و در نتیجه بهبودی پس از زایمان را سرعت می بخشد.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.