اعتیاد به سکس

علائم و نشانه های اعتیاد به سکس

مقدمه

اعتیاد به سکس با وجود پیامدهای منفی که می تواند داشته باشد، برای برخی از افراد یک سرگرمی محسوب می شود. این نوع روابط از نظر روحی و روانی نیز بر افراد تاثیرات منفی زیادی می گذارد. اگر چه بسیاری از افراد این موضوع را قبول ندارند و اظهار می کنند هیچ تاثیر منفی بر روان آنها این نوع از روابط ندارد اما طبق تحقیقات کمترین اثر منفی این نوع روابط این است که این افراد امکان زندگی با آرامش را ندارند.

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد جنسی دارای تعاریف متفاوتی در کتاب‌های روانشناسی است. در تعریف کلی می توان گفت شخصی که اعتیاد جنسی دارد، تمام ویژگی‌های بارز اعتیاد بالینی را دارد. یکی از مهترین مشخصه‌های این افراد این است که با وجود اینکه از عواقب منفی کار خود آگاه هستند، اما قادر به کنترل رفتارشان نیستند.

افراد مبتلا به اعتیاد جنسی قادر به متوقف کردن رفتار خود نیستند، مگر اینکه نوعی مداخله وجود داشته باشد. در نتیجه ممکن است در روابط شخصی و حرفه‌ای خود دچار مشکل شوند. حتی فرد گاهی اوقات ممکن است نتواند تحریکات جنسی خود را کنترل کند، در نتیجه با رابطه با افراد ناشناس دچار بیماری‌های عفونت مقاربتی مانند ایدز می شود.

افراد مبتلا به اعتیاد جنسی اغلب از رابطه جنسی به عنوان راهی برای فرار از سایر مشکلات عاطفی و روانی مانند استرس، اظطراب، افسردگی و انزوای اجتماعی استفاده می کنند.

علائم اعتیاد جنسی

همه افراد جامعه پزشکی به این موضوع که اعتیاد جنسی وجود دارد اعتقاد ندارند. به همین دلیل است که اسم این بیماری در دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) که توسط جامعه روانپزشکان آمریکا نوشته نشده است.

در نتیجه معیارهای تشخیصی برای اعتیاد جنسی اغلب مبهم و ذهنی هستند. البته چند علامت مشترک بین افراد مبتلا به اعتیاد جنسی وجود دارد که ما در ادامه آنها را توضیح می دهیم:

  • رابطه جنسی بر تمامی فعالیت‌های روزمره این افراد حکمفرما است.
  • فعالیت‌های جنسی این اشخاص ممکن نامناسب و یا مخاطره آمیز باشد. فعالیت‌های جنسی این افراد شامل عریان گرایی، سکس عمومی، رابطه جنسی با روسپیان یا حضور منظم در مکان‌های مخصوص این کار می شود.
  • تمایل مداوم به رابطه جنسی در این افراد معمولا با احساس پشیمانی، اظطراب، افسردگی یا شرم همراه است.
  • معتادان جنسی حتی در زمان تنهایی از طریق سکس چت، سکس تلفنی یا رایانه به خودارضایی می پردازند.
  • شخص به صورت همزمان با چند شریک رابطه جنسی برقرار می کند و معمولا روابط خارج از ازداواج دارد.
  • فرد هنگام تنها بودن، به صورت عادت خود ارضایی می کند.
  • در اکثر اوقات اعتیاد جنسی با سوء رفتار و اعتماد به نفس پایین همراه است.
  • اگر چه رابطه جنسی در کوتاه مدت می تواند باعث تسکین این افراد شود، اما آسیبی که به سلامتی این افرد وارد می شود با گذشت زمان اثرات خود را نشان می دهد.
  • فردی که دارای اعتیاد جنسی لزوما درگیر روابط جنسی شدید و عجیب نیست. این افراد به رغم ضرری که می دانند ممکن است رفتارشان داشته باشد، اما قادر به متوقف کردن رفتار خود نیستند.

علت اعتیاد جنسی

تعداد تئوری وجود دارد که نشان می دهد چرا اعتیاد جنسی رخ می دهد. برخی از این تئوری‌ها علت اعتیاد جنسی را کنترل تکانه، وسواس فکری یا اختلال روابط می دانند. البته برخی از روانشناسان این تئوری را دارند که اعتیاد جنسی در برخی از افراد نتیجه آسیب‌های دوران کودکی و بزرگسالی آنها است.

در برخی از انواع بیماری‌های روانی مانند اختلال دو قطبی، فرد خواهان رابطه جنسی بیشتر است. در موارد خاص، اختلالات عصبی مانند صرع، آسیب دیدگی سر یا زوال عقل نیز باعث بروز فزون خواهی در روابط جنسی می شود. برخی از داروهای موثر بر دوپامین نیز ممکن است به ندرت همین کار را انجام دهند.

درمان اعتیاد به سکس

اعتیاد جنسی مانند هر بیماری دیگری باید زیر نظر متخصص خودش درمان شود. شما می توانید با مراجعه به روانشناس یا روانپزشک آن را درمان کنید. درمان این بیماری با توجه به اینکه علت اصلی این اعتیاد چیست متفاوت است، ولی به صورت کلی این بیماری از طریق مشاوره به صورت سرپایی درمان می شود. اگر اعتیاد جنسی شما با اضطراب یا اختلال خلقی همراه باشد، ممکن است دارو نیز به عنوان بخشی از برنامه درمانی تجویز شود. در حال حاضر هیچ توصیه‌ای برای استفاده از دارو برای معالجه اعتیاد جنسی وجود ندارد. البته توضیح اینکه رابطه جنسی سالم چه مزیت‌های دارد باعث می شود این اختلال در این اشخاص کمتر شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.