همه چیز در مورد اعتیاد به سکس

یکی از بدترین و خطرناک‌ترین اتفاقاتی که برای یک نفر می‌تواند بیافتد اعتیاد جنسی است. این رفتار نوعی تمایل بیش از حد در داشتن سکس و  یا رفتار‌های جنسی است که کسی که به این مشکل مبتلا می‌شود، دیگر قادر به کنترل خود و امیالش نخواهد داشت. روش های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد که در ادامه ما چند مورد که شایع‌ترین روش های درمان و اعتیاد به سکس را به شما خواهیم گفت.

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد جنسی به نوعی تمایل بیش از حد رابطه جنسی گفته می‌شود که در ارتباط با فانتزی‌ها، آرزو‌ها یا رفتار‌های جنسی است که کنترل آن سخت و باعث ناراحتی فرد خواهد شد. این رفتار حتی می‌تواند بر روی سلامت کار و یا روابط فردی آن شخص تاثیر منفی داشته باشد. که می‌تواند  شامل برخی رفتارها از جمله خود ارضایی، سکس گروهی، دیدن فیلم و عکس های پورن و … باشد.

علائم اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد به سکس

هر فردی در مورد این موضوع می‌تواند علائم گسترده و متفاوتی را داشته باشد. ولی شایع‌ترین علائم معتاد جنسی می‌تواند این موارد باشد:

 • اعتیاد شدید به فانتزی‌ها و رفتار‌های جنسی، به گونه ای که او ممکن است مدت زمان زیادی را صرف کنترل این رفتارها داشته باشد.
 • ممکن است بعد از داشتن این رفتارها، احساس رهایی داشته باشند. در برخی افراد هم دیده شده که فرد مبتلا دچار احساس گناه یا پشیمانی می‌شود.
 • ممکن است نتواند کنترل درستی بر روی رفتار‌های جنسی خود داشته باشد و این کار بری او سخت و دشوار باشد.
 • ممکن است که این افراد به واسطه رفتارهایی که از خود بروز می دهند دچار تنهایی، افسردگی، اضطراب یا استرس شوند.
 • در برخی افراد هم ممکن است دچار مشکلات جسمی زیادی مثل ابتلا به عفونت‌های جنسی، به هم خوردن رابطه، ایجاد مشکل در سر کار، فشار مالی یا مشکلات قانونی باشد.
 • برخی دیگر از همین افراد هم ممکن است دچار ناتوانی در ایجاد و حفظ روابط سالم و پایدار باشد.

معتاد به رابطه جنسی

اعتیاد به سکس مانند هر اعتیاد دیگری است. همان‌طور که یک آدم الکلی دوست دارد مرتب الکل مصرف کند، افکار یک معتاد به رابطه جنسی هم همیشه به سکس و داشتن ارتباط جنسی است. تفاوت اینجاست که انسان برای اینکه احساس کند حالش خوب است نیازی به الکل ندارد اما در مقابل همه ما به درجات گوناگون به سکس و ارتباط نزدیک نیاز داریم. از این رو تعیین اینکه فردی معتاد است یا دارای تمایلات جنسی قوی است می‌تواند مشکل باشد.

اعتیاد به سکس اغلب زنان و مردان را به یک اندازه درگیر می‌کند. یکی از شایع‌ترین نشانه های اعتیاد به سکس می‌تواند این باشد که فرد مبتلا در محیط کارش نمی‌تواند کار خود را بدرستی انجام دهد یا در مدرسه دچار مشکل است.

می تواند به راحتی  به روابط خود آسیب بزند و گاها سلامتی خود را به خطر بیندازد. یک معتاد به رابطه جنسی دیگر کنترلی به روی رفتار جنسی خود ندارد. یک عطش پایان ناپذیر و یک اجبار، فرد را وادار می‌کند که مرتب به این کار مشغول باشد. که ممکن است این رفتار خود ارضایی باشد یا دیدن فیلم و عکس پورن و پافشاری بر روی داشتن شرکای جنسی تازه، سکس تلفنی یا سکس با غریبه‌ها. این افراد متاستفانه با مرور زمان به مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

دلایل ایجاد اعتیاد جنسی

هنوز محققان به درمان قطعی این مشکل نشده اند و هنوز دلیل مشخصی برای این مشکل پیدا نشده است. ولی این عوامل می تواند در مورد این مشکل دخیل باشد:

به هم ریختگی هورمون‌های شیمیایی مغز:

برخی از مواد شیمیایی مغز (انتقال دهنده‌های عصبی) مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین به تنظیم حالت‌های روحی کمک می‌کنند. این امکان وجود دارد که میزان بالای این هورمون‌ها باعث بروزاعتیاد به سکس شوند.

تغییر در مسیر‌های مغزی

اعتیاد به رابطه جنسی همانگونه که از نامش پبداست، نوعی اعتیاد است که با گذشت زمان باعث تغییراتی در مدار‌های عصبی مغز می‌شود. بنابراین، بهبود این شرایط مانند دیگر اعتیاد‌ها نیاز به زمان خواهد داشت.

تاثیر بیماری ها

 برخی از مشکلات یا بیماری‌ها مانند صرع و زوال عقل می‌توانند به بخشی از مغز آسیب رسانده که در نتیجه، بر روی رفتار‌های جنسی تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، درمان بیماری پارکینسون با دارو‌های آگونیست دوپامین می‌توانند باعث بروز بیش فعالی جنسی شوند.

عوامل تشدید کننده

اعتیاد به سکس

این موارد می‌تواند در مورد اعتیاد به سکس تعیین کننده باشد:

 • آزادی عمل  و سهولت دسترسی به محتوای جنسی و یا  پیشرفت در تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی امکان دسترسی به تصاویر و اطلاعات جنسی را افزایش داده اند.
 • عدم داشتن حریم خصوصی،  پنهان کاری و محرمانگی این نوع رفتار‌ها باعث می‌شود که به مرور زمان، شرایط فرد بدتر شود.
 • اعتیاد به الکل و مواد مخدر
 • ابتلا به بیماری‌های ذهنی مانند اختلالات خلقی (افسردگی یا اضطراب) یا اعتیاد به قمار
 • اختلافات خانوادگی
 • سابقه سوء استفاده جنسی
 • تشخیص بیش فعالی جنسی
 • با استفاده از ارزیابی روان‌شناختی می‌توان احتمال ابتلا به بیش فعالی جنسی را تشخیص داد. این ارزیابی می‌تواند حاوی موضوعات زیر باشد:
 • سطح سلامت جسمی و روانی
 • افکار و رفتار‌های جنسی که قادر به کنترل آن‌ها نیستید
 • استفاده از مواد مخدر و الکل
 • وضعیت خانوادگی، روابط و موقعیت اجتماعی
 • مشکلات ناشی از انجام رفتار‌های جنسی

درمان اعتیاد جنسی

با کمک روان درمانی، دارو و خودیاری می‌توان برای درمان اعتیاد جنسی اقدام کرد. هدف اولیه درمان این اعتیاد، این است که نیاز‌های جنسی خود را کنترل کند و میل جنسی بیش از حد خود را کاهش دهد. افراد مبتلا به این اعتیاد، معمولا به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند و یا به بیماری‌های ذهنی دیگر مانند اضطراب یا افسردگی نیز دچار هستند. پس خوب است که هم زمان با درمان اعتیاد به سکس ، این عوامل هم نیاز به درمان خواهند داشت.

روان درمانی

با استفاده از روان درمانی می‌توانید رفتار‌های جنسی خود را کنترل و مدیریت کنید. انواع روش‌‌های روان درمانی عبارتند از:

رفتار درمانی شناختی با (CBT)

با استفاده از این درمان، باور‌ها و رفتار‌های ناسالم و منفی شناسایی و روش‌های مقابله با آن‌ها آموزش داده می‌شوند.

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش (ACT)

 این نوع درمان شاخه‌ای از CBT بوده که بر پذیرش افکار و نیاز‌ها و تعهد فرد در قبال انجام اقدامات مطابق با ارزش‌های مهم، تاکید می‌کند.

روان درمانی پویشی

در این نوع درمان، آگاهی فرد نسبت به رفتار و افکار ناخودآگاه افزایش پیدا کرده و دیدگاه و بینشی جدید در رابطه با انگیزه و نحوه مقابله با تعارض‌ها پیدا می‌کند.

مصرف دارو

مصرف برخی از دارو‌ها می‌توانند بر روی هورمون‌های شیمیایی مغز تاثیر گذاشته و به کاهش نیاز‌ها و رفتا‌های جنسی، و در نتیجه درمان اعتیاد جنسی کمک کنند. نوع دارو، به وضعیت و دیگر شرایط روحی فرد بستگی دارد.

برخی از این دارو‌ها عبارتند از:

دارو‌های ضد افسردگی

 مصرف برخی دارو‌های ضد افسردگی که برای درمان افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواس مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند به درمان اعتیاد جنسی نیز کمک کند.

نالترکسون

 این دارو به طور کلی برای درمان اعتیاد به الکل و مواد مخدر استفاده می‌شود. این امکان وجود دارد که مصرف آن به درمان اعتیاد‌های رفتاری مانند اعتیاد به سکس و یا اعتیاد به شرط بندی نیز کمک کند.

تثبیت کننده‌های خلق

 این دارو‌ها در اصل برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ممکن است به کاهش میل و نیاز جنسی و درمان این مشکل نیز کمک کند.

دارو‌های آنتی آندروژن

 این دارو‌ها اثرات بیولوژیکی هورمون‌های جنسی (آندروژن ها) در مردان را کاهش می‌دهد. این نوع دارو برای مردانی که رفتار‌های جنسی آن‌ها دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهد، تجویز می‌شود.

استفاده از روش‌های خودیاری

روش‌های خودیاری می‌توانند در موارد زیر به شما کمک کنند:

 • آشنایی با بیماری و درک شرایط خود
 • آشنایی با دیگر روش‌های درمان اعتیاد به فعالیت های جنسی و نحوه مقابله با این شرایط
 • آشنایی با روش‌های پیشگیری از بازگشت بیماری

زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.