سئو؛ بهینه سازی سایت

سئو؛ بهینه سازی سایت

سئو کلمه‌ای گرفته شده از  Search Engine Optimization می‌باشد. معادل کلمه سئو بهینه‌سازی موتور جستجو یا seo است.

بهینه‌سازی مجموعه‌ای از راه و روش‌ها برای تغییر استراتژیک وب سایت‌هاست. این کار به بیان مهمترین عوامل مرتبط صفحه و بیشتر شدن اهمیت آن در صفحه نتایج جستجو می‌پردازد. سئو برای کمک به بهبود دیده شدن و رابطه وب سایت‌ها در جستجوهای طبیعی با هدف دستیابی به رتبه‌بندی بالا درست شده است. دانش سئو هر روز گسترده‌تر و عمیق‌تر از گذشته می‌شود و برای درک آن به مطالعه مداوم نیاز داریم.

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با این کار اینترنتی بیشتر آشنا شوید.

وظیفه سئوکار چیست؟

بهینه‌سازی سایت یا بهینه سازی سایت یکی از کارهایی است که به وسیله سئوکار انجام می‌شود. گوگل دارای بیش از دویست معیار برای رتبه‌بندی یک سایت می‌باشد، به همین دلیل یک مهندس این کار باید این معیارها را برای اجرای درست سئو بداند.

بهینه‌سازی یک فرآیند راحت نیست که به سادگی پیاده‌سازی شود. این کار به علم و دانش و آگاهی نیاز دارد. الگوریتم‌های موتورهای جستجو دائم در حال تغییر می‌باشند به همین دلیل یک مهندس سئو باید اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه دارد.

سئو
سئو

سئو در گذشته

اولین موتورهای جستجو کار خود را از سال 1990 شروع کردند. در آن زمان موتورهای جستجو از دید مردم مثل یک لیست فهرست شده بر اساس حروف الفبا بود. هرچه اینترنت بیشتر رشد کرد موتورهای جستجوی جدیدتری که از شکل رتبه‌بندی پیچیده‌تری استفاده می‌کردند پدیدار شدند. این الگوریتم‌ها با معیار تراکم کلمه کلیدی و برچسب‌هایی برای فهم محتویات وب سایت‌ها استفاده می‌کردند. با این رشد، سئو برای اینکه سایت‌ها بیشتر دیده شوند کارش را آغاز کرد. با گسترش رتبه‌بندی صفحات به وسیله موتورهای جستجو مهندسین سئو در پی راه‌هایی برای تأثیرپذیری در رتبه‌بندی این موتورها با روش‌های دیگر، چه اخلاقی و چه غیر اخلاقی بودند. اوایل روش‌های غیر اخلاقی برای قرار گرفتن در بالای لیست تضمین شده بود، اما امروزه خیلی سخت است که مهندسین بهینه‌سازی بتوانند موتورهای جستجو را دستکاری کنند.

اهمیت سئو

بیشتر کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند صفحه‌های مورد نظرشان را از موتورهای اصلی مثل گوگل، بینگ و یاهو می‌یابند. به همین دلیل موتورهای جستجو همان چیزی را در اختیار شما می‌گذارند که به دنبال آن هستید. از همین رو در مقایسه با تبلیغات اینترنتی مشتریان اعتماد بیشتری به سایت شما می‌کنند و همین امر نشان دهنده اهمیت و ارزش سئو می‌باشد.

کلماتی که درموتورهای جستجو به وسیله کاربران جستجو می‌شوند اهمیت بسیار زیادی دارند. جذب بازدید کننده زیاد به وسیله گوگل موفقیت هر شرکتی را تضمین کرده و بازدیدهای به دست آمده از آن به هر نوع تبلیغی ارجعیت دارد و شامل هزینه کمتری در دراز مدت نیز می‌شود.

سئو
سئو

نیاز موتورهای جستجو به سئو

گوگل با اینکه یک موتور هوشمند است اما هنوز هم به کمک کاربران نیاز دارد. آن‌ها برای دادن نتایج بهتر به کاربران اینترنتی همیشه در تلاش هستند. اما با همه‌ی این‌ها یک سری محدودیت‌هایی در این راه وجود دارد که باعث نیاز به سئوکار می‌شود. یک سئو اشتباه شما را از دید کاربران می‌تواند پنهان کند و همه‌ی زحمتتان به هدر برود اما رقبای شما با محتوای ضعیف‌تر محبوبیت و بازدید بیشتری را به دست بیاورند.

وقتی از تکنیک‌هایی برای جلب رضایت مشتری با رعایت تمام قوانین و اصول استفاده کنیم به آن سئو کلاه سفید می‌گویند. ولی استفاده از نقطه ضعف موتورهای جستجو و روش‌های فریب‌کارانه در کنار اهمیت ندادن به رضایت بازدیدکننده‌ها را روش کلاه سیاه می‌نامند.

مهمترین مرحله‌های سایت

برای اینکه در سئو هر سایت به موفقیت برسیم نیازمند سه چیز هستیم.

سئو تکنیکال:

به استانداردسازی کدنویسی سایت، رعایت اصول بیهینه‌سازی در طراحی، نشانه گذاری استاندارد، بهینه سازی سرعت سایت، طراحی نسخه ریسپانسیو گفته می‌شود.

بازاریابی محتوا:

موفق شدن در سئو بدون محتوا تقریبا غیرممکن می‌باشد. کارهایی مانند شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند، آنالیز رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای ارزشمند، برچسب گذاری و دسته بندی، لینک‌سازی داخلی قسمتی از بازاریابی محتوا هستند.

لینک‌سازی هدفمند:

شما برای گرفتن رتبه یک و رقابت با سایت‌های قدیمی‌تر برای سایت خود نیازمند لینک‌سازی خارجی هستید. مانند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، کامنت مارکتینگ، خرید بک لینک و خرید رپورتاژ آگهی.

سئو
سئو

اهداف سئو

  • در بازدید وب سایت تأثیر به سزایی دارد.
  • باعث ایجاد برند می‌شود.
  • بهترین ابزار برای تبلیغات است.
  • باعث افزایش فروش محصولات می‌شود.
  • باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود.
  • باعث می‌شود تا وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو رتبه بهتری بگیرد.

تفاوت سئو درون صفحه و بیرون صفحه

سئو درون صفحه به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت‌ شما مانند متن و تصویر ارتباط دارد. به صورت کلی هر چیزی که در سایت خودتان بارگذاری می‌کنید به سئو درون صفحه مربوط است. در سئو بیرون صفحه برخلاف روش قبلی، همه ارتقاهایی است که در خارج از وب سایت شما انجام می‌شود. که این شامل همه چیزهایی است که می‌تواند در به دست آوردن رتبه‌بندی بالای سایت شما کمک کند. 

سئو
سئو

چگونگی برآورد قیمت سئو

عوامل و معیارهای متفاوتی برای تعیین بودجه لازم برای بهینه‌سازی یک سایت دخیل هستند. بررسی وضعیت و ساختار سایت و صفحات آن، میزان سختی و رقابت در کلمات کلیدی هدف گذاری شده، تعداد صفحات موجود در وب سایت شما و تحلیل رقبایتان از عواملی هستند که در قیمت گذاری یک سایت مد نظر قرار می‌گیرند. 

اهمیت برندسازی

نیروی محرکه اصلی هر شرکت برند و نام تجاری آن است. هر کار یا محصولی با برند مخصوص به خودش شناخته شده و از رقیبان متمایز می‌شود. برندتان به مشتری‌های شما می‌گوید چه فکری درباره محصولاتتان بکنند و چه حسی درباره کسب و کار شما داشته باشند. برندسازی تأثیرگذار سبب می‌شود تا در دل و ذهن مخاطبانتان ماندگار شوید.

برندسازی اکثرا همراه یکدیگرمی‌باشند. بهبود سئو‌ی سایتتان به بهبود برندتان منجر می‌شود و در برابر آن برندسازی، فرصت‌های جدیدی را برای بهینه سازی سایت در اختیارتان می‌گذارد. شما می‌توانید از سئو برای جذب کاربران و افزایش بازدید از سایتتان استفاده کنید و از این راه آن‌ها را با برند خود آشنا کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *