تکنیک های مراقبتی در روزهای کروناییتکنیک های مراقبتی در روزهای کرونایی

تکنیک های مراقبتی در روزهای کرونایی

این روزها که کل دنیا درگیر ویروس کرونا است و روزهای ما هم به سختی می‌‌گذرد ما باید عادت کنیم و خود را با این شرایط جدید وقف دهیم. یکی از سخت‌ترین کارهایی که در این روزها ما باید انجام دهیم این است که استرس نداشته باشیم و خیلی راحت بتوانیم با شرایط کنونی عادت دهیم. چرا که داشتن استرس بدن را در مقابل انواع عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر می کند و به راحتی می تواند بر روی کارکرد گلبول‌های سفید تاثیر می گذارد و همین امر موجب می شود که بدن در سیستم دفاعی اش دچار مشکل شود.

ما در ادامه ی این مقاله مواردی که به شما کمک می کند که بتوانید با این روزها کنار بیایید و راحت تر این دوران کرونا را پشت سر بگذارید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

محافظت از خود

تکنیک های مراقبتی در روزهای کرونایی

شما باید نهایت تلاش خود را بکنید تا در مقابل ویروس کرونا خود را مصون نگه دارید. همیشه این را داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است! تنها کاری که شما باید در حال حاظر انجام دهید رعایت بهداشت فردی برای محافظت از خود و اطرافیانتان است. در ادامه چند راه‌کار که به شما کمک می کند که به خوبی از خود محافظت کنید را به شما خواهیم گفت.

شستشوی مدام دست‌ها

شاید این جمله این روزها کمی کلیشه‌ای به نظر برسد. ولی شما باید حتما دست‌هایتان را مرتب و با آب و صابون بشویید یا از مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل استفاده کنید. ولی نحوه صحیح شستن دست ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

نحوه صحیح شستن دست‌ها

۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید.

۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید.

۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دست‌ها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها.

۴. دست‌ها را کاملا با آب بشویید.

۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید.

۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.

۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتما با آب و صابون بشویید.

مراقبت در حین سرفه یا عطسه

هنگام سرفه یا عطسه باید دهان و بینی خود را با آرنج یا یک دستمال بپوشانید. دستمال را بلافاصله به سطل انداخته و دستان خود را با آب و صابون یا الکل تمیز کنید. دلیل این امر این است که پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می‌کند. اگر در دستان خود عطسه کرده باشید، ممکن است اشیا یا افرادی که با آن‌ها تماس دارید را آلوده کنید.

فاصله اجتماعی

حداقل یک متر (سه قدم) فاصله بین خود و سایر افراد (به خصوص افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند یا تب دارند) ایجاد کنید. وقتی شخصی به یک بیماری تنفسی مانند ویروس کرونا آلوده شده، سرفه یا عطسه، قطرات کوچک حاوی ویروس را پخش می‌کند. اگر خیلی نزدیک باشید، ممکن است از ویروس تنفس کنید.

عدم تماس مستقیم دست با چشم و …

اگر از تمیزی دست های خود اطمینان ندارید، اصلا نباید به چشم، بینی و دهان دست بزنید.  دستان شما احتمالا سطحی آلوده به ویروس را لمس می‌کند. اگر با دستان آلوده، چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید؛ می‌توانید ویروس کرونا را به درون بدن انتقال دهید.

مراجعه به بیمارستان

 اگر تب دارید یا سرفه می‌کنید یا نمی‌توانید خوب نفس بکشید، سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. وقتی که شما تب، سرفه یا مشکلات تنفسی دارید، لازم است سریعا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. زیرا این وضعیت ممکن است به دلیل عفونت‌های تنفسی یا وضعیت جدی دیگری باشد. علائم مشکلات تنفسی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریچه سفرهای شما، می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کرونا باشد.

کنسل کردن سفرهای غیر ضروری

اگر احساس می کنید که دچار مشکلات تنفسی خفیف شده‌اید و هیچ سابقه مسافرت به مکان‌های آلوده را ندارید، اقدام به انجام موارد بهداشتی اولیه برای بهبود تنفس  کنید و در صورت امکان در خانه بمانید.

از مصرف محصولات خام حیوانی یا گوشت‌های نیم‌پز، خودداری کنید. در مصرف گوشت، شیر و سایر محصولات گوشتی احتیاط کنید. مطمئن شوید که آن‌ها را به خوبی پخته‌اید و شیر را هم خوب بجوشانید تا از انتقال احتمالی ویروس جلوگیری کنید.

اهمیت بالای استفاده از ماسک

اهمیت بالای استفاده از ماسک

استفاده از ماسک می‌تواند به محدود کردن شیوع برخی از بیماری‌های تنفسی کمک کند. با این وجود استفاده از ماسک به تنهایی تضمینی برای جلوگیری از عفونت نیست و باید سایر اقدامات پیشگیری از جمله بهداشت دست و دستگاه تنفسی انجام شود.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، استفاده منطقی از ماسک‌های پزشکی می‌کند. بنابراین از هدر رفتن غیرضروری منابع و سواستفاده احتمالی از ماسک‌ها جلوگیری کند. استفاده از ماسک تنها در صورتی که دچار علائم تنفسی شده‌اید یا از شخصی مراقبت می‌کنید که مبتلا به ویروس کرونا، ضروری است.

نحوه صحیح استفاده از ماسک

درست پوشیدن ماسک بسیار مهم است. چوت در غیر این صورت کارایی خود را از دست می‌دهد.

۱. قبل از پوشیدن ماسک، دستان خود را با آب و صابون یا مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل بشویید.

۲. دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک وجود ندارد.

۳. در زمان استفاده از ماسک، از دست زدن به آن خودداری کنید. اگر به ماسک زدید، دستان خود را بشویید.

۴. به محض مرطوب شدن ماسک، آن را با یک ماسک جدید عوض کنید.

۵. برای درآوردن ماسک از صورت، آن را از پشت جدا کنید و جلوی ماسک را لمس نکنید. سپس دست‌هایتان را بشویید.

فراموش نکنید که در حال استفاده از ماسک‌های یکبار مصرف هستید. عمر این‌گونه ماسک‌ها معمولا ۸ ساعت است و پس از آن کارایی خود را از دست می‌دهند. بسیار مهم است که مرتب ماسک‌ خود را تعویض کنید.

فرق بین کرونا و سرما خوردگی یا آنفولانزا

افراد مبتلا به ویروس کرونا، آنفلولانزا یا سرماخوردگی معمولا علائم تنفسی مانند تب، سردرد، سرفه و آبریزش بینی را نشان می‌دهند. اگرچه بسیاری از علائم یکسان هستند اما در اثر ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شوند. به همین دلیل، تشخیص این بیماری تنها بر اساس علائم دشوار است.

به همین دلیل لازم است که برای تایید ابتلا به ویروس کرونا آزمایش مخصوص را انجام دهید. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افرادی که سرفه، تب و مشکل تنفسی دارند، باید هرچه زودتر به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند.

کم کردن استرس

تکنیک های مراقبتی در روزهای کرونایی

ورزش کردن

ورزش کردن خیلی به ما برای کم کردن استرس کمک می‌کند. خوب است که برای بالا بردن روحیه خود و ایجاد گردش خون بیشتر شما هر روز به صورت روتین یک سری تمرینات ورزشی را داشته باشید تا احساس آرامش بیشتری را داشته باشید. ورزش هایی مثل پیلاتس، یوگا، تی آر ایکس و حتی برخی از تمرینات ایروبیک و کششی می‌تواند به شما کمک کند که عملکرد بهتری را داشته باشید و از هرگونه استرس شما را دور نگه دارد. برای انجام این تمرینات هم نباید اصلا به خودتان سخت بگیرید و تمریناتی را انتخاب کنید که نخواهید خیلی به خود فشار بیاورید.

 مطالعه روزانه

شما باید تا جایی که می‌توانید تمرکز خود را بالا ببرید. این کار با مطالعه و کمی خلوت کردن با خودتان حاصل می‌شود. باید هر کاری کنید که به خود و زندگی احساس بهتری داشته باشید و از کاری که انجام می دهید خشنود و راضی باشید. حالا که به اجبار در خانه هستید و نمی توانید خیلی مثل قبل بیرون بروید، بهترین فرصت است که در این روزها به مطالعه کتاب هایی که مدت هاست نخوانده در کمد شما قرار گرفته اند بپردازید و کمی با خود خلوت کنید. مطالعه کردن کمک می کند بتوانید در زندگی تصمیات بهتر و معقولانه تری را بگیرید.

غنیمت شماردن فرصت ها

شما نباید از این که دیگر نمی توانید آزادنه به بیرون بروید و کارهایی که قبل انجام می دادید را انجام دهید. باید به نیمه ی پر لیوان نگاه کنید. فکر کنید که اگر در این روزها بیمار بودید و مجبور به بستری شدن در بیمارستان بودید، شرایط برای شما چگونه میشد!

باید قدر این روزهای باهم بودن و کنار عزیزان بودن را مغتنم بشمارید و قدردان این روزها باشید. هرگز از ابراز علاقه به عزیزانتان تردید نداشته باشید که شاید دیگر فردای نباشد.

مدیتیشن روزانه

شاید مدیتیشن و تمرکز بیشتر برا روی نفس هایی که می کشید، کاری پیش و پا افتاده به نظر برسد. هرگز نباید از اهمیت این موارد غافل شوید. اگر دوست داشته باشید که به آرامش درونی برسید، باید این کار را انجام دهید و بیشتر بر روی ریتم تنفس خود تمرکز داشته باشید.

به نظر می‌رسد که نفس کشیدن یکی از پیش و پا افتاده‌ترین کارهایی که باشد که انجام می‌دهیم. اما اکثر ما از تنفس صحیح برای کنترل آرامش درونی خود استفاده نمی‌کنیم. قبل از خوردن یک وعده غذایی، نفس عمیق بکشید و روی تنفس خود تمرکز کنید. این کار به کاهش سطح استرس در بدن کمک زیادی می‌کند.

سعی کنید از تنفس درونی خود به عنوان روشی برای کنترل آتش (اضطراب و استرس) استفاده کنید و شکم خود را آرام نگه دارید. نفس عمیق در طول روز به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

مراقبت‌های شخصی در روزهای کرونا

تکنیک های مراقبتی در روزهای کرونایی

تا به اینجا تا حدودی با اینکه چطور با ویروس کرونا کنار بیایید آشنا شدید. خوب است که بلد باشید به خوبی بتوانید از خودتان مراقبت کنید و یاد بگیرید که وسایل خود را به خوبی ضدعفونی کنید. در ادامه ما به شما آموزش می دهیم که چگونه از خودتان محافظت کنید و وسایل خود را ضدعفونی کنید.

ضد عفونی کردن محیط  خانه

اگر این 5 مرحله را رعایت کنید، شما می‌توانید به خوبی از تمیزی و ضدعفونی بودن منزلتان مطمئن باشید.

 آماده کردن وسایل

از یک ماسک و دستکش یک بار مصرف استفاده کنید. یک محلول سفیدکننده و یا همان وایتکس و محلول ضدعفونی کننده مناسب دیگر مثل دتول را تهیه کنید. پنجره‌ها را برای اطمینان از تهویه مناسب باز کنید و به یاد داشته باشید که از تماس دست با صورت یا چشم خود خودداری کنید.

تمیز کردن تمامی سطوح

محلول ضد عفونی کننده را با مقدار کافی آب آماده کنید و با یک زمین شوی تمیز، تمام کف خانه و سایر سطوح را با محلول ضد عفونی کننده تمیز کنید. از پارچه‌های تمیز برای پاک کردن سطوح توالت و سطوحی که اغلب با آن تماس دارید (میز‌ها، دستگیره‌ها، سوییج خانه یا ماشین، کمد و…) استفاده کنید.

هرگز سعی نکنید که مواد ضدعفونی کننده را اسپری کنید. دلیلش هم این است که این کار موجب می شود که با اسپری کردن باعث گسترش ویروس کرونا شوید.

شستشن لباس ها و ملحفه ها

تمامی لباس ها و ملحفه هایی که استفاده کردید را باید با آب نسبتا داغ در ماشین لباسشویی بشورید و آن را زیر نور آفتاب خشک کنید.

بیرون انداختن زباله ها

وقتی که از پاکی و نظافت همه جا مطمئن شدید، باید ماسک و دستکشی که استفاده کرده بودید را از خانه بیرون ببرید. در نهایت دست خود را با آب و صابون فراوان شستشو دهید. چرا که کرونا در کمین است.

رعایت بهداشت شخصی

در آخر وقتی تمامی این کارها را کردید، باید لباس هایتان را کامل عوض کنید. از کولر و یا هواکش برای تهویه خانه استفاده کنید. هرگز وسایل شخصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید. ویروس کرونا حداقل ۲ تا ۳ روز بر روی سطوح مختلف زنده می ماند. شما نیاز دارید تا وقتی که مطمئن نیستید هر روز این کار را به صورت مداوم انجام دهید.

ضد عفونی کردن وسائل شخصی در مقابل کرونا

ضد عفونی وسایل شخصی با توجه به استفاده زیاد از آن‌ها در طول روز، نقش اساسی در پیشگیری از ابتلا به کرونا دارد. شما باید اصول این کار را هم بدانید و به درستی آنها را ضدعفونی کنید.  ما در ادامه روش های ضدعفونی کردن وسایل شخصی را به شما آموزش خواهیم داد.

 تلفن همراه، لپ تاپ، کیبورد، ماوس و عینک

شاید باورتان نشود ولی این وسایل می تواند تا ۱۸ برابر کثیف تر از دستشویی باشد. شما خیلی راحت با این وسایل می توانید ناقل کرونا شوید و سلامتی تان در خطر باشد. برای ضدعفونی کردن این وسایل شما باید از پارچه‌های نرم یا میکروفایبر و در صورت لزوم گوش پاک کن استفاده کنید.

 استفاده از این پارچه‌ها این اطمینان را به شما می‌دهد که گوشی یا لپ تاپ شما دچار خراشیدگی نمی‌شوند. مناسب‌ترین محلول برای ضدعفونی کردن چنین وسایلی، آب و صابون، آب و الکل، پد الکلی و محلول آب مقطر و سرکه سفید است. بهتر است برای ضد عفونی کردن موبایل و لپ تاپ، آن‌ها را خاموش کرده و باتری آن را جدا کنید.

برای ضدعفونی کردن این وسایل، دستمال را به محلول آغشته کرده و سپس وسیله را به خوبی تمیز کنید. برای درزها یا شیارها از گوش پاک‌کن استفاده کنید. سپس با یک دستمال تمیز وسیله را کامل خشک کنید.

کارت‌های بانکی

خودپردازهای بانک هم یکی دیگر از مکان‌هایی هستند که آلودگی بسیاری را با خود به همراه دارند. ضدعفونی کردن دست‌ها و کارت‌های بانکی پس از استفاده از خودپرداز را در الویت قرار دهید.

برای ضدعفونی کردن کارت‌ها از هیچ ابزاری که ممکن است باعث ایجاد خراشیدگی در آن‌ها شود، استفاده نکنید. کارت‌های بانکی را می‌توان به ویسیله دستمال یا پنبه و مقداری الکل به راحتی ضدعفونی کرد. پس از ضدعفونی کردن کارت‌ها، آن‌ها را حتما با یک دستمال تمیز خشک کنید.

ماشین شخصی

فرمان ماشین هم مثل لپتاپ و موبایل و… می تواند تا ۱۵ برابر دستگیره توالت، باکتری در خود داشته باشند. بنابراین ضدعفونی کردن فرمان ماشین خود را حتی در شرایط عادی هم باید در نظر داشته باشید. برای این کار می‌توانید از محلول آب و الکل یا آب و سرکه سفید استفاده کنید. پس از ضدعفونی کردن، آن‌ها را حتما با یک دستمال تمیز خشک کنید.

کیف

کیف شما هم می تواند تا حد زیادی ناقلویروس کرونا و باکتری‌های زیادی باشند. بیشترین میزان باکتری‌ها و ویروس‌ها در انتهای کیف‌های دستی وجود دارند. طبق یک مطالعه انجام شده، انتهای یک کیف دستی پس از یک سال استفاده می‌تواند در حدود ۵۰۰ هزار باکتری را با خود حمل کند!

برای تمیز کردن یک کیف چرمی، قسمت بیرونی کیف را با یک دستمال ضدعفونی کننده مرطوب و عاری از الکل پاک کنید. یا می‌توانید آن را با مقدار بسیار کمی از ژل ضدعفونی کننده دست، پاک کنید. برای ضدعفونی کردن کیف‌های پارچه‌های، یک دستمال را به الکل آغشته کنید و به آرامی کیف و دستگیره‌های آن را با الکل تمیز کنید.

 اگر فکر می‌کنید الکل ممکن است رنگ کیف شما را خراب کند، ابتدا یک قسمت کوچک و مخفی از کیف را انتخاب کرده و آن را با الکل تمیز کنید و به مدت ۳۰ دقیقه منتظر بمانید تا خشک شود. اگر الکل در رنگ و ظاهر کیف تاثیری نداشت، بقیه کیف را هم ضد عفونی کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *