نفرت از خود

7 راه برای مقابله با نفرت از خود

اجتناب از مقایسه خود با دیگران سخت است. همه ما هر از گاهی این کار را در در محل کار، در مدرسه، در جمع دوستان، در رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهیم. اما مقایسه مداوم خودتان با دیگران می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت روان شما و اینکه چگونه خودتان را می‌بینید داشته باشد. همچنین در بلندمدت باعث ایجاد نفرت از خود شود. گاهی اوقات یک جمله ساده مانند این من هرگز شبیه دوستم زیبا نمی‌شوم، می‌تواند به سرعت تبدیل به جمله در هر حالتی زشت هستم شود. بدون اینکه متوجه شوید، پس از مدتی دیگر از نگاه کردن خودتان در آینه ناراحت می‌شوید. در صورتی که بیماری‌های روانی مانند اضطراب یا افسردگی نیز داشته باشید، این احساسات می‌تواند شدت نیز بگیرد. ما در این مقاله 7 راهکار برای مقابله با نفرت از خود را ارائه می‌دهیم. اگر شما هم این مشکل را دارید با ما همراه باشید.

علائم نفرت از خود

اگر نمی‌دانید که از خودتان متنفر هستید یا نه. ما در این بخش علائم مربوط به نفرت از خود را آورده‌ایم. اگر این علائم را دارید حتما تا انتها مقاله با ما همراه باشید تا نحوه مقابله با نفرت از خود را بیاموزید.

شما دنیا را فقط در دو حالت همه یا هیچ می‌بینید. و با خود می‌گوید اگر این اتفاق رخ دهد یا اگر ندهد در زندگی من یک فاجعه اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، اگر من در این امتحان قبول نشوم از دانشگاه انصراف می‌دهم. زیرا من فرد بازنده‌ای هستم.

شما فقط بر روی جنبه‌های منفی یک کار تمرکز می‌کنید. مهم نیست در طی یک روز چه اتفاقات مثبتی برای شما رخ داده باشد شما فقط جنبه‌های منفی ان را می‌بینید. به عبارت دیگر شما فقط نیمه خالی لیوان را می‌بینید.

باور می‌کنید که احساس شما واقعیت است. به جای اینکه “احساس می‌کنم که من زشت هستم.” مطمئن هستید “من صورت زشتی دارم.” نکته مهم این است که شما از نظر دیگران زشت نیستید و فقط خودتان این تصور را دارید.

عزت نفس پایین دارید. شما احساس می‌کنید که به اندازه کافی خوب نیستید. در نتیجه می‌ترسید که در آزمون‌های استخدامی شرکت کنید یا برای مصاحبه بروید. این موضوع باعث می‌شود هر روز تعداد زیادی از فرصت‌های کاری را در زندگی خود از دست دهید.

اگر شما هم این علائم را دارید، نترسید. فقط کافی است این مقاله را بخوانید تا بیاموزید که چگونه به خودتان عشق بورزید.

1. به محرک‌های خود توجه کنید

اولین قدم برای حل هر مشکلی، درک ریشه آن است. اگر حس نفرت از خود شدید دارید. بهترین کار این است که بنشینید در گوشه‌ای و در آرامش فکر کنید دلیل این امر چیست. فکر کنید چه چیزی می‌تواند باعث ایجاد این احساسات در شما شده باشد.

ممکن است ریشه این موضوع یک حرف یا رفتار باشد که بارها در طی زندگیتان رخ داده باشد. اما حال که فکر می‌کنید نمی‌توانید دلیل را به خاطر آورید. در این حالت بهترین کار این است که تمام احساسات خود را در طی روز در دفترچه‌ای بنویسید. در پایان روز تمام این موارد را بررسی کنید تا متوجه شوید دلیل حس نفرت از خود شما چیست. اگر نمی‌دانید باید چه چیزی را یادداشت کنید، موارد زیر به شما کمک می‌کند:

کارهای که در طی روز انجام داده‌اید

حسی که در حین انجام کارهای مختلف داشته‌اید

حسی که از صحبت کردن با افراد مختلف در شما ایجاد شده است.

اگر نوشتن برایتان سخت است. می‌توانید ویدیوهای کوتاه از خود بگیرید یا اینکه صدای خود را با گوشی تلفن همراه ضبط کنید.

صرف نظر از اینکه چگونه روز خود را گذراندید، سعی کنید به موضوعات یا الگوهای رایجی که ممکن است به شما کمک کند تشخیص دهید چه چیزی باعث ایجاد افکار منفی می شود، توجه کنید.

هنگامی که برخی از محرک‌های خود را شناسایی کردید، می‌توانید راه هایی برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آنها پیدا کنید. برخی محرک‌ها وجود دارند که ممکن است نتوانید از آنها اجتناب کنید، بنابراین باید یاد بگیرید چگونه آن‌ها را کنترل کنید.

2. افکار منفی خود را به چالش بکشید

گاهی اوقات زمانی که در مکان مناسبی برای یادداشت برداری یا تفکر نیستید، نفرت از خود ظاهر می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، سعی کنید یک گفتگوی داخلی با خودتان داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید، “از خودتان متنفر هستید” می تواند مفید باشد که فوراً بپرسید: “چرا؟” اگر پاسخ این است: “من با این لباس زشت به نظر می‌رسم” یا “من واقعاً در آن جلسه بد صحبت کردم”، سعی کنید در مرحله بعد این افکار را نیز به چالش بکشید.

به خود بگویید: “این درست نیست.” سپس به دلایل اشتباه بودن این حس منفی فکر کنید.

اگر ایستادن در برابر افکار خودتان برایتان دلهره‌آور است. سعی کنید یک هویت جداگانه برای مبارزه با افکار خود تصور کنید. شاید این هویت جدید می‌تواند ترکیبی از تمام ابرقهرمانان مورد علاقه شما در دوران کودکی باشد یا می‌تواند بهترین دوستتان باشد. تصور کنید که آنها وارد شوند و جلوی آن افکار منفی را بگیرند یا آن افکار منفی را به چالش بکشند.

اگر جنبه مثبت چیزها برنده نشد، ناامید نشوید. به چالش کشیدن این افکار منفی به تقویت این ایده کمک می‌کند که متوجه شوید نفرت از خود یک واقعیت یا حقیقت غیرقابل انکار نیست، بلکه فقط یک احساس اشتباه است.

3. خودگویی مثبت را تمرین کنید

نفرت از خود اغلب در لحظه‌ای رخ می دهد که شما نسبت به خود دلسوزی ندارید. اگر در دوره‌ای از زندگی خود هستید که در آن احساس خوبی دارید، سعی کنید فهرستی از چیزهایی که در مورد خود دوست دارید بنویسید.

اگر نمی توانید به چیز خوبی فکر کنید، وحشت نکنید. عشق یک احساس قوی است که به سختی می‌توان نسبت به خودتان ایجاد کنید. برای اینکه این کار راحت‌تر شود سعی کنید به کارهای خوبی که انجام می‌دهید و از انجام آن لذت می‌برید فکر کنید. به عنوان مثال در کارهای خانه به مادرتان کمک می‌کنید یا اینکه خوب غذا می‌پزید. سپس این موارد را در فهرستی بنویسید.

این فهرست را در جایی که هر روز می‌بینید قرار دهید. وقتی افکار تنفر از خود به سراغتان آمد، توقف کنید، نفسی بکشید و یکی از موارد فهرستتان را با صدای بلند بگویید.

4. افکار منفی خود را مجدداً تنظیم کنید

تنظیم مجدد افکار یک تکنیک درمانی است که می‌تواند برای رفع افکار منفی و نفرت از خود استفاده شود. در این روش شما با تغییر دادن افکارتان یک دیدگاه کمی متفاوت ایجاد می‌کنید.

تنظیم مجدد ممکن است شامل تفکر مثبت در مورد یک موقعیت بد یا در نظر گرفتن یک ناامیدی از دیدگاهی جدید باشد. به هر حال تصمیم بگیرید آن را امتحان کنید، تنظیم مجدد برای این است که مغزتان را برای یافتن و تمرکز بر روی موارد مثبت آموزش دهید.

به‌عنوان مثال، به‌جای گفتن «من در ارائه‌های کاری خیلی بد هستم»، می‌توانید این عبارت را به ‌صورت «احساس نمی‌کنم امروز در ارائه‌ام خوب عمل کرده‌ام» بیان کنید. بله، این یک تغییر کوچک است. اما شما یک عبارت همه یا هیچ را حذف می‌کنید و یک نمونه جدید از آن تفکر را ایجاد می‌کنید.

این روش به شما کمک می‌کند اثرات منفی گرایی را کاهش دهید. می‌توانید به خود بگوید درست است که ارائه امروزم را خراب کردم اما دفعه بعد می‌توانم آن را بهتر انجام دهم.

دفعه بعد که افکار منفی در شما ایجاد شد، سعی کنید خیلی کم آن را تغییر دهید تا بتوانید کمی احساسات بد خود را کنترل کنید. به مرور زمان این کارهای هر چند کوچک باعث می‌شود که بتوانید کاملا افکار منفی را از خود دور کنید.

5. وقت خود را با افرادی بگذرانید که شما را خوشحال می کنند

نفرت از خود می تواند باعث شود که بخواهید منزوی شوید. ممکن است احساس کنید که لایق بودن در کنار دوستان یا خانواده خود نیستید. یا ممکن است احساس کنید که هیچ کس حتی نمی‌خواهد در اطراف شما باشد. اگرچه کناره گیری از موقعیت های اجتماعی ممکن است با توجه به خودگویی منفی ما بهترین اقدام به نظر برسد، اما مطالعات نشان داده‌اند که این ایده چندان خوبی نیست.

ارتباط با دیگران بخش بزرگی از رفاه ذهنی ما است زیرا تعامل اجتماعی به ما کمک می‌کند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم. ارتباطات اجتماعی محیطی را ایجاد می‌کند که در آن احساس ارزشمندی و مراقبت می‌کنیم.

بهترین راه برای مبارزه با این افکار منفی، گذراندن وقت با عزیزانمان است. این عزیز می‌تواند یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا شریک زندگیمان باشد. با هم یک قهوه بخورید، یک فیلم ببینید یا با هم به پارک بروید و قدم بزنید. تعامل اجتماعی می تواند به شما کمک کند که احساس باارزش بودن کنید.

6. تمرین شفقت به خود

این ممکن است سخت‌ترین کاری باشد که در این لیست وجود دارد. اما مطمئنا مفیدترین آن است.

شفقت به خود با عشق به خود متفاوت است. شفقت به خود به این معنی است که افکار منفی، اشتباهات و شکست‌های خود را بپذیرید و آنها را به عنوان خطاهای که هر انسانی ممکن است در زندگی خود آن را انجام دهد قبول کنید. این بدان معنی است که همانطور که عزیزانتان را به خاطر اشتباهاتی که می‌کنند می‌بخشید خود را نیز ببخشید.

بنابراین دفعه بعدی که احساس کردید کار اشتباهی انجام داده‌اید. سعی کنید کمی آرام شوید و به خود یادآوری کنید اشکالی ندارد.

آیا در مورد اقدامات خاصی که انجام داده‌اید و به آنها افتخار نمی‌کنید فکر می‌کنید؟ به خود یادآوری کنید که همه اشتباه می‌کنند. این اقدامات دلیل بر بدن بودن یا بی ارزش بودن شما نیست.

البته، شفقت به خود یک شب اتفاق نمی‌افتد. اما مطالعات نشان داده‌اند که، درست مانند تنظیم مجدد یا مدیتیشن، شفقت به خود یک مهارت قابل آموزش است.

 7. مراجعه به درمانگر

گاهی اوقات دلیل نفرت از خود مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب است. بنابراین به جای اینکه هر روزه با خود برای حل این مشکل بجنگید به روانپزشک مراجعه کنید و مشکل خود را حل کنید. در دنیایی امروز با وجود مشکلات اقتصادی امکان اینکه دچار بیماری‌های روانی شویم بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است در قدم اول با یک مشاور صحبت کنید.

سخن آخر

مشکلاتی مانند خود زشت پنداری یا نفرت از خود فقط به خاطر عدم اعتماد به نفس و نداشتن عشق به خودتان ایجاد می‌شود. سعی کنید کمی با خودتان مهربان‌تر باشید و بپذیرید که هر شخصی یک سری نواقص دارد. برای حل برخی از این مشکلات بهتر است به مسافرت بروید و در آرامش به خودتان فکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *