خود زشت پنداری

علت خود زشت پنداری چیست؟ و چگونه آن را برطرف کنیم

مقدمه

“تو به روش خودت زیبا هستی” همه ما این ضرب المثل را را شنیده‌ایم. این ضرب المثل و عبارات مانند این با هدف خوبی گفته می‌شود. اما وقتی احساس خود زشت پنداری می‌کنیم، معمولا این جملات نمی‌توانند باعث آرامش روان‌مان شوند.

هیج جمله‌ای نمی‌تواند این حقیقت که زیبای یک کالای ارزشمند است را انکار کند. زیبای می‌تواند باعث شروع جنگ‌ها شود یا اینکه درهای زیادی را بر روی ما باز کند.

کسانی که صورت زیباتری دارند معمولا راحت‌تر به اهدافی که دارند می‌رسند و مسیر رسیدن آن‌ها به آرزوهایشان هموارتر است. بی‌عدالتی که در این زمینه وجود دارد به راحتی می‌تواند اعتماد به نفس هر فردی که احساس می‌کند در زمره افراد غیر زیبا است را از بین ببرد.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد هفت استراتژی صحبت می‌کنیم که می‌تواند به شما کمک کند تا احساس خود زشت پنداری داشتن یا نارضایتی از ظاهر را برطرف کنید.

شناسایی انتظارات جامعه

استانداردهای زیبایی تعیین شده توسط رسانه‌ها عموما تنها از طریق ساعت‌ها آرایش مو و صورت و پوشیدن لباس‌های خوش دوخت بدست می‌آیند. البته یک یا دو فیلتر نیز بر روی صورت می‌گذارند تا زیبایی کامل شود.

در نتیجه، تصاویر افراد مشهور، مدل‌ها و اینفلوئنسرهای اینستاگرام بیشتر به داستان‌هایی که با دقت ساخته‌ شده‌اند نزدیک‌تر هستند تا واقعیت جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم. بنابراین نباید به خاطر آن‌ها تصور کنید که صورت زشت دارید و احساس خود زشت پنداری را در خودتان تقویت کنید.

این که خودتان را مدام با این تصاویر مقایسه کنید خیلی آسان است. با این حال، به یاد داشته باشید که بدون بهره‌مندی از این فیلترها یا ساعت‌ها آماده‌سازی، بسیاری از این افرادی که می‌بینید بسیار معمولی‌تر از آنچه تصور می‌کنید هستند.

جامعه تمایل دارد به همه به خصوص زنان پیشنهاد دهد که برای جذاب‌تر شدن تلاش کنند. وقتی افراد مشهور با لباس‌های معمولی بیرون می‌آیند به آن‌ها توهین می‌شود که چرا نامرتب هستند. شاید حتی زمانی که شما نیز با فرد با موهای نامرتب، بدون آرایش و لباس‌های نامتجانس روبرو شوید آن‌ها را در ذهن‌تان قضاوت کنید.

جامعه افراد را وادار می‌کند که ارزش یک نفر را براساس ظاهرش تعیین کنند. این موضوع شاید بتواند توضیح دهد که چرا مردم در سراسر جهان برای بازیابی یا حفظ زیبایی خود، پول زیادی را برای محصولات و روش‌های زیبایی صرف کنند.

هدف از آرایش چیست؟

اما فقط برای یک لحظه در نظر بگیرید که این جذابیت در خدمت چه کسانی است. شما فقط زمانی خودتان را می‌بینید که به آینه نگاه کنید. بنابراین مطمئنا به شما کمکی نمی‌کند. بلکه برای مردم اطراف‌تان است.

اما نکته اینجاست که بدن شما تنها متعلق به شما است. نیازی نیست که دیگران را راضی نگه دارید.

بارها افراد مشهور در مصاحبه‌های خود اعتراف کردند که احساس زشتی می‌کنند و می‌خواهند چیزهای را در خود تغییر دهند. این موضوع ممکن است شما را ناراحت کند. زیرا شما نمی‌توانید حتی یک عیب در ظاهر آن‌ها پیدا کنید. پس آن‌ها در مورد چه چیزی باید احساس زشتی کنند.

اما این افشاگری‌ها چیز مهمی را برجسته می‌کند. اینکه مهم نیست چقدر جذاب هستید یا به چه معیارهای از کمال دست یافتید. همچنان فشارهای مختلفی بر شما وارد می‌شود تا خودتان را به چیز زیباتری تبدیل کنید. به طور خلاصه، همیشه کسی وجود دارد که از ظاهر شما ایراد بگیرد، و این مشکل اوست نه شما.‌

 چرا زیبایی برای شما اهمیت دارد

در جامعه‌ای که مردم بیشتر از هر چیز دیگری برای ظاهری که شما دارید ارزش قائل هستند. ممکن است شما نیز شروع به مقایسه خود با دیگران کنید.

و زمانی که می‌بینید نمی‌توانید خود را با استانداردهای زیبای موجود در جامعه هماهنگ کنید، دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوید.

شما نگران هستید که:

ویژگی‌های صورت شما بر محبوبیت‌تان در مدرسه و محل کار تاثیر بگذارد.

اندازه و شکل بدن‌تان باعث شود که مردم به صورت متفاوتی با شما رفتار کنند.

یا اینکه عدم جذابیت شما باعث شود که نتوانید یک شریک عاشقانه پیدا کنید یا علاقه شریک فعلی خود را حفظ نمائید.

متاسفانه بسیاری از مردم براساس ظاهر قضاوت می‌کنند. این کاملا قابل درک است که وقتی دیگران شما را نادیده می‌گیرند، ناراحت شوید. این طرد شدن می‌تواند باعث شود که شما به اینکه فرد باارزشی هستید شک کنید. به خصوص زمانی که این اتفاق به صورت مداوم اتفاق می‌افتد.

خود زشت پنداری، ممکن است شما را وادار کند که به دنبال زیبایی بروید. دلیل شما از این امر نیز صرفا بدست آوردن پذیرش اجتماعی که با جذابیت همراه است، می‌باشد.

طبیعی است هر فردی در جامعه به دنبال جذب دیگران باشد. اما شما باید بدانید علاوه بر زیبایی فیزیکی که در جذابیت نقش دارد، عوامل دیگری نیز در امر تاثیرگذار هستند.

باید بدانید در جامعه افرادی هستند که در دیدار اول فقط براساس استانداردهای زیبایی مرسوم شما را قضاوت نمی‌کنند. بسیاری از مردم اصلا شما را زشت نمی‌دانند. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است به سایر ویژگی‌های فیزیکی کمتر اهمیت دهند.

خود زشت پنداری

توجه به جلوه نورافکن

انسان‌ها موجودات ناقصی هستند و هر کدام از آن‌ها حداقل یک عیب دارند.

با این حال، به لطف پدیده‌ای نام “اثر نورافکن”، ما تمایل داریم باور کنیم که دیگران بیش از حد به نقص‌های فیزیکی، لحظات ناخوشایند و اتفاقات ناگوار ما توجه می‌کنند. در حالی که بسیار از اوقات آن‌ها اصلا متوجه این مشکلات ظاهری نمی‌شوند.

تجربیات و ادراکات شخصی شما زندگی روزمره‌تان را شکل می‌دهد. شما شخصیت اصلی، واقعیت زندگی خود هستید. به همین خاطر تمایل دارید روی آنچه برای شما مهم است تمرکز کنید. اصلا این موضوع اشکالی ندارد. اما به خاطر داشته باشد که همه افراد دیگر در جهان نیز به همین روال عمل می‌کنند.

حس زیر نوافکن بودن می‌تواند باعث شود که ویژگی‌های زشت خود را برجسته کنید. و این موضوع به شما این حس را بدهد که انگار هر کسی که در اطراف‌تان است به همان اندازه متوجه مشکلات ظاهری‌تان می‌شود.

در نتیجه، ممکن است به دلیل یک جوش وحشتناک، عدم آرایش یا لباس‌ها نامرتب احساس ناراحتی شدید کنید.

باید همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که اکثر افرادی که با آن‌ها روبرو می‌شوید احتمالا آنقدرها نیز به شما توجه نمی‌کنند. به احتمال زیاد، آن‌ها بیشتر به جای ظاهر شما، روی خود تمرکز می‌کنند. بنابراین خود را زیاد درگیر خود زشت پنداری نکنید و از لحظاتی که در آن هستید لذت ببرید.

خود را دوست داشته باشید

وقتی خود را دوست ندارید، ممکن است حتی احساس خود زشت پنداری در شما بیشتر نیز شود. اما این لزوما به این معنی نیست که شما واقعا زشت هستید.

در حالی که این احساس نفرت به خود نیز در بلند مدت مانع این می‌شود که از خود مراقبت کنید و این موضوع باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید.

حس بدبختی ذهنی و عاطفی می‌تواند نقش مهمی در درک شما از خودتان، از نظر فیزیکی و احساسی داشته باشد. اگر به دوش گرفتن، تغییر لباس یا حالت دادن به موهایتان اهمیت نمی‌دهید. ممکن است متوجه کاهش اعتماد به نفس و افزایش بی اعتنایی نسبت به خودتان شود.

علاوه بر این، زمانی که شما نمی‌توانید ارزش خود را تشخیص دهید، ممکن است مردم این نیز نارضایتی و ناراحتی را به راحتی درک می‌کنند. در نتیجه آن‌ها با دادن نظرات منفی باعث افزایش این حس در درونتان می‌شوند.

ده‌ها فیلم با داستان‌های جدید ممکن است این پیام را ارسال کنند که تغییر ظاهر شما باعث پذیرش اجتماعی و اعتماد به نفس شما شود. در نتیجه شما تصمیم به تغییرات می‌گیرد که هیچ نیازی به آن نیست. و همچنین هیچ تاثیری نیز در افکارتان ندارد.

شما می‌توانید شفقت خود را با موارد زیر پرورش دهید:

یاد بگیرید که به مرزها و نیازهای عاطفی خود احترام بگذارید.

بر روی درک و تنظیم احساسات خود کار کنید.

با همان محبتی که نسبت به دوستان خود دارید با خودتان نیز رفتار کنید. خودگویی منفی را با تشویق جایگزین کنید.

خود را عنوان فردی منحصر به فرد بشناسید.

از مقایسه کردن به صورت جدی اجتناب کنید.

این تمرین‌ها در بلندمدت باعث می‌شوند که تفکر خود زشت پنداری در شما از بین برود.

بخوانید: “عمل سینه و آنچه که باید قبل از انجام آن بدانید

تمرین بی طرفی

عشق به خود فواید زیادی دارد. اما این عشق به راحتی بدست نمی‌آید.

در واقع باید بدانید عشق به خود مانند عشق به دیگران است. شما با وجود اینکه شریک زندگی یا فرزندتان را دوست دارید. اما گاهی چنان از دست آن‌ها ناراحت می‌شود که نمی‌توانید عصبانیت خود را نسبت به آن‌ها کنترل کنید.

به طور مشابه، در برخی از روزها ممکن است احساس خوبی نسبت به شخصیت خود داشته باشد. اما نتوانید لحظه‌ای حتی به خود در آینه نگاه کنید.

اینکه می‌گویند هر کسی زیبایی خود را دارد به این معنی است که هر کسی به روش خود زیبا است. شما باید و بر این اساس یاد بگیرد که خود را دوست داشته باشید. اما درک این موضوع ممکن است برای شما کمی سخت باشد. به خصوص زمانی که احساس زشتی، هم از درون و هم بیرون نشات بگیرد.

شکست در تفکر مثبت می‌تواند باعث شود شما احساس افسردگی کنید. تاکید بر عشق به خود ممکن است در این حالت روحی دیگر تاثیر زیادی نداشته باشد.

اما بی طرفی نسبت بدن طرز فکر بسیار واقع‌بینانه ارائه می‌دهد. شما از این طرز فکر برای ایجاد رفتار مثبت استفاده کنید.

به طور خلاصه، بی طرفی بدن به شما می‌گوید موضوع افکار خود را تغییر دهید. شما همیشه نمی‌توانید بدن یا سایر جنبه‌های ظاهری خود را مانند شکل چشم، سلولیت، لکه‌های طاسی و آکنه را تغییر دهید.

ممکن این ویژگی‌های را به عنوان نشان‌های زشتی ترجمه کنید. اما این موضوعات مانع این نمی‌شوند که شما از بدن خود برای حرکت، کار، بازی یا زندگی استفاده نکنید.

بی طرفی بدن به شما کمک می‌کند تا از بدن خود به خاطر کارهای که با آن انجام می‌دهید قدردانی کنید. این فلسفه بر یک واقعیت کلیدی تاکید می‌کند. اینکه لازم نیست بدن یا ویژگی‌های جسمانی خود را دوست داشته باشید تا به رضایت و شادی برسید.

در عوض، می‌توانید به سادگی این ویژگی‌ها را همانطور که هستند بپذیرید و ادامه دهید و احساس خوشحالی کنید.

ایجاد چند تغییر خاص

زمانی که برخی از جنبه‌های ظاهری خود را دوست ندارید، اینکه احساس کنید صورت زشت دارید غیرمعمول نیست. برای اینکه این احساس را از بین ببرید می‌توانید چند کار کوچک و ساده انجام دهید. این کارها با وجود ساده بودن اما باعث ایجاد حس خوب می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید یک لباس نو بخرید یا مدل موهای خود را تغییر دهید.

هیچ اشکالی ندارد که بخواهید یک ظاهر جدید برای خود ایجاد کنید. بسیاری از برنامه‌های رایگان هستند که می‌توانید عکس خود را در آن آپلود کنید و رنگ مو یا مدلش را تغییر دهید. اگر این تغییرات باعث شد که احساس زیبایی کنید به یک آرایشگاه بروید و آن‌ها را انجام دهید. حتی مراقبت از پوست و مو با استفاده از ماسک‌ها و کرم‌های مختلف نیز باعث می‌شود که احساس زیبایی کنید.

تغییرات ساده‌ای که ویژگی‌های زیبای طبیعی بدن شما را منعکس کند، می‌تواند حس بی طرفی بدن را تقویت کند و در عین حال اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهد.  برخی از تغییرات ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید به شرح زیر است:

لباس جدیدی بخرید

مدل مویی را پیدا کنید که مناسب ساختار صورت و نوع موهای شما است.

محصولات مراقبت از پوست و زیبایی را خریداری کنید که برای پوست‌تان مناسب است.

حتی برخی از افراد با انجام یک خالکوبی کوچک روی بدن نیز ممکن است احساس خوبی پیدا کنند.

فقط به یاد داشته باشید. که فقط تغییراتی را ایجاد می‌کنید که واقعا خودتان دوست دارید و هیچ گونه ضرری برای سلامتی شما ندارند. هیچ‌گاه نباید دلیل شما از تغییرات هماهنگی با استانداردهای دیگران باشد.

مراجعه به مشاوره

برخی از بیماری‌های مربوط به سلامت روانی نیز ممکن است بر حس عزت نفس شما تاثیر بگذارند. از جمله مهم‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افسردگی: افسردگی می‌تواند باعث کاهش عزت نفس شود و شما احساس بی ارزشی کنید. زندگی با افسردگی همچنین می‌توانید مراقبت‌ از خود را دشوار کند. که این موضوع به نوبه خود می‌تواند بر احساس شما در مورد خودتان تاثیر بگذارد.

اختلال بدشکلی بدن: اختلال بدشکلی بدن شامل تمرکز بر روی قسمت‌هایی خاصی از بدن است که شما تصور می‌کنید زشت هستند. ممکن است زمان زیادی را صرف بررسی و تلاش برای ترمیم این نقایص کنید. در مورد آن‌ها استرس داشته باشید یا برای پنهان کردن آن‌ها تلاش کنید.

اختلالات اشتها: اختلال بدشکلی بدن می‌تواند منجر به اختلالات خوردن شود. اگر دچار اختلال در خوردن غذا هستید، ممکن است به این باور رسیده باشید که بخشی از ظاهر علاوه بر وزن یا جثه، زشت هستند.

نارسایی جنسیتی: ناهنجاری جنسیتی، یا آگاهی شما از عدم تطابق بین جنسیت روانی و جنسیتی که بدو تولد داشتید، می‌تواند باعث ایجاد تصور خود زشت پنداری شود. اینکه مجبور شوید خود را با جنسیتی که متولد شده‌اید انظباق دهید، می‌تواند باعث شود در طولانی مدت دچار مشکلات روانی مختلف شوید.

اگر شما مشکل خود زشت پنداری دارید حتما به روانپزشک مراجعه کنید. بسیاری اوقات این مشکلات با چند جلسه روان درمانی حل می‌شوند.

سخن آخر

تصور زشت پنداری منعکس کننده این تصور غلط است که بدن شما برای سود بردن دیگران است. در واقع نوع نگاه شما نسبت به خودتان را تعریف نمی‌کند. باید بدانید حتی جذابیت رمانتیک نیز به چیزی بیشتر از ظاهر به تنهایی بستگی دارد.

افزایش شناخت بی طرفی بدن و مفاهیم مربوط به آن باعث می‌شود که متوجه شوید بدن شما برای تجربه عشق، لذت و شادی مجبور نیست تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *