اعتماد به نفس

5 استراتژی برای بالابردن اعتماد به نفس

مقدمه

رمی را بیاد می‌آورید؟ همان موش سرآشپزی که با دستور پخت Ratatouilleتحول را بوجود آورد ؟ با وجود شرایطی که او داشت، رمی به هیچ وجه اجازه نداد او را از رویای به ظاهر غیرممکن خود مبنی بر تبدیل شدن به یک سرآشپز بزرگ، باز دارند. آیا اعتماد به نفس در این شخصیت کوچک تجسم نمی‌یابد؟ خبر خوب این است که اعتماد به نفس را می توان با گذشت زمان توسعه داد. اما برای ساختن آن باید آن را تمرین کنید.

پس از فهمیدن چگونگی پرورش آن می توانید از لحاظ شغلی و سایر جنبه های زندگی خود را تقویت کنید. برای ساختن پایه و اساس اعتماد به نفس، صرفاً ” پوشیدن لباس موفقیت” یا “تظاهر به آن برای رسیدن به آن”  کافی نیست. شما باید عمیق‌تر جلو بروید و قدم های مثبت و عملی بردارید. با توجه و تمرکز بر این پنج استراتژی، قادر خواهید بود نه تنها اعتماد به نفس مناسبی را در خود ایجاد کنید بلکه به مرور زمان آن را حفظ و تقویت کنید.

مورد اول: منتقد درونی خود را تسخیر کنید

شما می دانید که ندایی درونی در ذهن شما وجود دارد که چیزهایی مانند “من صلاحیت آن کار را ندارم، مصاحبه دیگر برای چیست؟” یا “اگر درحال پیشرفت وموفقیت هستم، پس باید مشکلی وجود داشته باشد “را به شما می‌گوید. این افکار مزاحم که دائما به شما می گویند شما به اندازه کافی خوب نیستید ناشی  از منتقدان درونی شما (یا صدای منتقد درونی) شماست. دکتر لیزا فیرستون، دکتر و نویسنده Conquer Your Critical Voice Inner ، پیشنهاد می کند که از این  روند 4 مرحله ای برای تسخیر منتقد درونی خود استفاده کنید:

1. سعی‌کنید آنچه را که منتقد درونی شما به شما می گوید  را مشخص کنید. آگاه باشید که این روند تفکر جدا از دیدگاه واقعی شماست.

2. چنین تفکراتی را برای شخص دوم بنویسید: به عنوان مثال، اندیشه‌ای مانند “من راه درست را نمی‌توانم پیدا کنم. من هرگز موفق نمی شوم” باید با عنوان “تو نمی توانی به راه درست دست یابی، تو هرگز موفق نخواهی شد”. این به شما کمک می کند تا این ایده ها را به عنوان یک دیدگاه خارج و نه به عنوان اظهارات واقعی ببینید.

3. با نوشتن یک ارزیابی واقعی‌تر و دلسوزانه از خود، به منتقد درونی خود پاسخ دهید. این پاسخ ها را در اول شخص بنویسید. مثلا در پاسخ به اندیشه ای مانند: “تو خیلی احمق هستی” ، می‌توانید بنویسید “شاید همیشه در حال جنگ نباشم، اما از بسیاری جهات باهوش و شایسته هستم.”

به یاد داشته باشید که به دستورالعمل های منتقد درونی خود عمل نکنید. اقداماتی انجام دهید که دیدگاه شخصی شما را نشان دهد، چه کسی می‌خواهید باشید و چه اهدافی را می‌خواهید بدست آورید.

مورد دوم: در مورد دستاوردهایتان تأمل کنید

به یاد آوردن وقایعی که در آن احساس غرور کرده‌اید یا به رسمیت شناخته شده‌اید می تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند. این نوع افکار همچنین می‌تواند به عنوان منتقدان طبیعی نسبت به منتقد درونی عمل کند. به زندگی خود اندیشیده و ده دستاورد بزرگی را که به دست آورده اید لیست کنید. شاید شما به پنج زبان صحبت می‌کنید، با نمره‌ی بالا و به عنوان شاگرد اول در دبیرستان فارغ التحصیل شده‌اید، یا توانسته‌اید به قله دماوند صعود کرده باشید.

درواقع لازم نیست که به دنبال رویدادهای بین‌المللی یا رکوردهای گینس بگردید. این می‌ـواند حتی یک هم‌فکری و کمک به یک دوست برای غلبه بر ترسش باشد. این لیست را در جایی قرار داده و سعی کنید هرچند وقت به آن نگاهی بیاندازید. سپس روزانه چند دقیقه وقت بگذارید تا روی موفقیتی که قبلاً داشته اید تأمل کنید. به این خاطرات اجازه دهید تا احساس خوب و خوشایندی را به شما یادآوری کنند که واقعاً چه کسی هستید. همانطور که دنیس ویتلی ، نویسنده و گوینده پرفروش اظهار داشته :

“برای ایجاد اعتماد به نفس واقعی، باید بر موفقیت های خود متمرکز شویم و شکست ها و منفی‌ها را در زندگی خود فراموش کنیم.”ژ

مورد سوم: حالت بدنی مناسبی داشته باشید

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی اوهایو، نشستن مستقیم برای در اعتماد بهنفس شما تاثیرگذار است. در واقع این امر به افکار شما اطمینان بیشتری می‌بخشد. محققان دریافتند افرادی که با حالتی صاف و مستقیم نشسته‌اند ، به احتمال زیاد اعتقاد دارند که ایده‌هایشان برای قبول یک شغل مناسب بوده و واجد شرایط هستند. در مقابل، آنهایی که رو میزهای خود پخش می‌شدند، با احتمالی کمتر چنین احساساتی را در مورد خود می‌پذیرند.

یک مطالعه جدیدتر که اخیراً مورد بررسی قرار گرفته‌است‌، نشان داد که چگونه وضعیت استقرار بر احساس دانش آموزان نسبت به عملکرد آنان تأثیر دارد. این مطالعه تأثیر وضعیت دانشجویان را در حین تمرینات ریاضی ساده آزمایش کرده اند. دانش آموزانی که از ریاضی نگران بودند، اظهار داشتند که قوزکردن باعث کاهش اعتماد آن‌ها به خود برای محاسبه سوال موردنظر شود. خم کردن مناسب سر در حالتی که به حالتی صاف و مستقیم نشسته‌اند به آنها اعتماد به نفس بیشتری داده است. بنابراین، با حفظ وضعیت مناسب بدنی در هنگام نشستن و ایستادن، شما نه تنها با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر می‌شوید ، بلکه اطمینان خاطر بیشتری نیز پیدا می‌کنید.

مورد چهارم: یک ذهنیت برابری ایجاد کنید

افراد با اعتماد به نفس پایین تمایل دارند دیگران را بهتر یا سزاوارتر از خود بدانند. به جای تحمل این برداشت، خود را در برابر همه قرار دهید. در حالی که دائماً خودمان را با آخرین اینفلوئنسری که در اینستاگرام دیده‌ایم مقایسه می کنیم، احساس برابری می تواند چالش برانگیز باشد، اما می‌توان این کار را انجام داد. باید این را بدانید که آن عکس های اینستاگرام براساس واقعیت نیستند. آنها یک نسخه کاملاً صحیح و کاملاً فیلتر شده از زندگی شخصی یک فرد هستند درست همانند همان ویترینی که از بیرون بسیار زیباست اما از پشت به هیچ وجه جلوه‌ی مناسبی ندارد. ذهنتان را به یک برابری رسانده و به سرعت شاهد بهبود اعتماد به نفس خود باشید. بعلاوه، همانطور که مریلین مونرو خاطرنشان کرد: “آرزوی شخص دیگری بودن، هدردادن شخصی‌است که آن شما هستید.”

مورد پنجم: با ناراحتی‌ها روبروشده و خود را به چالش بکشید

قدم گذاشتن به خارج از منطقه راحتی‌ و حاشیه امنیت‌تان یک راه عالی برای ایجاد اعتماد به نفس است. به گفته چارلی هوپرت ، نویسنده Charisma on Command ، “اعتماد به نفس در نهایت به راحت بودن در شرایط مختلف برمی‌گردد که باعث می شود اکثر افراد احساس ناراحتی کنند. بنابراین اگر هر روز منطقه راحتی و حاشیه امنیت خود را ارتقا بدهید، به سرعت وضعیت خود را بهبود خواهید بخشید. یک منطقه راحتی بزرگ برای خود بوجود آورده و حتی در خارج از آن نیز احساس راحتی بیشتری کنید. این می تواند شامل تغییرات ظریف مانند ایجاد مکالمه با شخصی در یک مهمانی یا تلاش برای شروع یک ورزش جدید باشد. مهمترین چیز این است که قدم های کوچک و روزانه بردارید.

در صورت تمرکز و داشتن اراده، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید که این امر، امری دست‌یافتنی است. همانطور که Barrie Davenport، نویسنده کتاب اعتماد به نفس هکس، می گوید: “اعتماد به نفس پایین یک حبس ابد نیست. اعتماد به نفس را می‌توان یاد گرفت‌، تمرین کرد و در آن تسلط یافت – درست به مانند هرمهارت دیگری. هنگامی که شما به آن دست یابید و بر آن مسلط شوید، همه چیز در دستان شماست و زندگیتان به سمت و سوی بهتری هدایت خواهد شد. “

برگرفته از فوربس

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: چگونه لاس ‌بزنیم ؟ 5 راهکار برای لاس‌زدن و جلب توجه فرد موردنظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *