مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری (Scalability) چیست؟

مقدمه

مقیاس‌پذیری (Scalability) یکی از ویژگی‌های یک سیستم است که نشان می‌دهد آن سیستم تا چه حد می‌تواند در مقیاس‌های بزرگتر هم به شکل مشابه و پایدار فعالیت کند.

به عبارت دیگر مقیاس‌پذیری یک ویژگی مطلوب برای یک فرایند یا شبکه یا سیستم است و به توانمندی یک سیستم در تطبیق خود با شرایط جدید و بزرگتر از قبل (اجزاء بیشتر، اشیاء بیشتر، بزرگ‌ شدن، افزایش حجم کار) اشاره می‌کند.

مبحث مقیاس‌پذیری در سک ارز دیجیتال یکی از مهمترین مسائل در سیستم و شبکه بلاک چین است که از زمان پیدایش بیت کوین تا کنون، موضوع مورد بحث و بررسی متخصصان و منتقدان این حوزه بوده است. در این مقاله از زرد نیوز به تعریف مقایس‌پذیری، فواید آن در شبکه و روش‌های دسترسی به آن می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

مقیاس‌پذیری چیست؟

مقیاس‌پذیری ویژگی یک سازمان، سیستم، مدل، یا شبکه است که توانایی آن را برای داشتن عملکرد خوب تحت یک حجم کاری یا دامنه کاری افزایش یافته یا در حال گسترش توصیف می‌کند. سیستمی که به خوبی مقیاس‌پذیر باشد، قادر خواهد بود تا سطح عملکرد یا کارایی خود را حفظ یا حتی افزایش دهد. حتی اگر با نیازهای عملیاتی بزرگتر و بزرگتر آزمایش شود.

در بازارهای مالی، مقیاس‌پذیری به توانایی مؤسسات مالی برای رسیدگی به تقاضاهای افزایش‌یافته بازار اشاره دارد. در محیط شرکت، یک شرکت مقیاس‌پذیر شرکتی است که می‌تواند حاشیه سود را حفظ یا بهبود بخشد در حالی که حجم فروش افزایش می‌یابد.

نکات مهم

  • مقیاس‌پذیری توانایی یک سیستم برای انطباق راحت با افزایش حجم کار یا تقاضاهای یک بازار را توصیف می‌کند.
  • یک شرکت مقیاس‌پذیر می‌تواند از صرفه جویی در مقیاس منتفع شود و می‌تواند به سرعت تولید را افزایش دهد.
  • مقیاس‌پذیری در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای مورد توجه قرار گرفته است. زیرا تکنولوژی جذب مشتریان بیشتر و گسترش بازارها را در سطح جهانی آسان‌تر کرده است.

درک مفهوم مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری، چه در یک زمینه مالی باشد و چه در چارچوب استراتژی تجاری، توانایی یک شرکت را برای رشد بدون اینکه ساختار یا منابع موجود آن در هنگام مواجهه با افزایش تولید مختل شود، توصیف می‌کند. ایده مقیاس‌پذیری در سال‌های اخیر بیشتر و بیشتر قابل توجه شده است. زیرا تکنولوژی جذب مشتریان، گسترش بازارها و رشد را آسان‌تر کرده است.

این مفهوم ارتباط نزدیکی با اصطلاح مزیت مقیاس (economies of scale) دارد، که در آن شرکت‌های خاص می‌توانند هزینه‌های تولید خود را کاهش دهند و با گسترش خود و تولید بیشتر، سودآوری خود را افزایش دهند. به شرایطی که افزایش تولید باعث افزایش هزینه‌ها و کاهش سود می‌شود، عدم مزیت در مقیاس (diseconomies of scale) می‌گویند.

نمونه‌ای از مقیاس‌پذیری در بخش فناوری

به عنوان مثال، برخی از شرکت‌های فنی، توانایی شگفت‌انگیزی در مقیاس‌پذیری سریع دارند. این مزیت به آن‌ها فرصت‌های رشد بالایی می‌دهد. دلیل این امر نبود دارایی فیزیکی و به کارگیری مدل “نرم افزار به عنوان سرویس” (SaaS) برای تولید کالاها و خدمات است. شرکت‌هایی که سربار عملیاتی کمی دارند و در انبارداری و موجودی بدون مشکل یا کم مشکل هستند، برای رشد سریع به منابع یا زیرساخت‌های زیادی نیاز ندارند.

حتی شرکت‌هایی که مستقیماً با صنعت فناوری مرتبط نیستند، با استفاده از فناوری‌های خاص، توانایی بیشتری در مقیاس‌پذیری دارند. جذب مشتری، به عنوان مثال، از طریق استفاده از ابزارهایی مانند تبلیغات دیجیتال، بسیار آسان می‌باشد.

حتی مؤسسات بانکی نیز می‌توانند از استراتژی‌های تبلیغات دیجیتال برای افزایش ثبت‌نام برای خدمات بانکداری آنلاین، افزایش پایگاه مشتری و پتانسیل درآمد خود را اجرا کنند. فناوری‌های دیگری که به مقیاس‌بندی کمک می‌کنند شامل فناوری‌های صرفه جویی در نیروی کار مانند سیستم‌های مدیریت انبار خودکار است که توسط خرده‌فروشان بزرگ از جمله آمازون و وال مارت (Wal-Mart) استفاده می‌شود.

ملاحظات خاص

یک کسب و کار مقیاس‌پذیر، در اصل کسب و کاری است که بر اجرای فرآیندهایی تمرکز می‌کند که منجر به یک عملیات کارآمد می شود. گردش کار و ساختار کسب و کار امکان مقیاس‌پذیری را فراهم می‌کند.

همه شرکت‌های مقیاس پذیر دارای گروهی از رهبران شناخته‌شده هستند. از جمله مدیران سطح C، سرمایه گذاران و مشاوران که استراتژی و جهت کسب و کار را مشخص می‌کنند. کسب‌وکارهای مقیاس‌پذیر همچنین پیام‌های برند (brand messaging) ثابتی در بخش‌ها و حوزه‌های خود دارند. عدم اجرای پیام برند گاهی اوقات باعث می‌شود شرکت‌ها ارزش اصلی خود را از دست بدهند و در نتیجه مقیاس‌پذیری را از دست بدهند. یاهو (Yahoo) یک نمونه از این موارد است. پس از این که شرکت به سرعت رشد کرد، از تجارت اصلی خود غافل و دچار شکست شد.

یک شرکت مقیاس پذیر ابزارهای موثری برای تحلیل دارد. بنابراین کل کسب و کار را می‌توان در هر سطح ارزیابی و مدیریت کرد. این مدیریت منجر به عملیات کارآمدی می‌شود که در بالا توضیح داده شد. علاوه بر این، به بودجه‌بندی سرمایه کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.