چگونه یک بچه گربه در حال مرگ را نجات دهیم

چگونه یک بچه گربه در حال مرگ را نجات دهیم

بچه گربه‌ها با سرهای کرکی، چشم‌های درشت و صدای کوچکشان کاملا غیرقابل مقاومت هستند و شما طبیعتاً می‌خواهید به آنها کمک کنید. گربه‌ها در مخفی کردن ناراحتی خود عالی هستند، اما با یک چشم تیزبین، می‌توانید سعی کنید یک بچه گربه را در مضیقه تشخیص دهید. اگر بچه گربه‌ای دارید یا بچه گربه‌ای پیدا کردید که فکر می‌کنید ممکن است در حال مرگ باشد، تشخیص اینکه آنها به کمک نیاز دارند، کمک سریع به آنها و مراقبت مناسب از آنها بهترین برنامه برای کمک به نجات آنها است. در این مقاله به شما نحوه نجات یک بچه گربه را آموزش می‌دهیم، پس همراه زرد نیوز باشید.

به دنبال مراقبت‌های پزشکی

یک جعبه پیدا کنید

یک جعبه پیدا کنید

اگر وسیله حمل حیوان خانگی در دسترس ندارید، باید جعبه‌ای برای قرار دادن بچه گربه پیدا کنید. مطمئن شوید که جعبه آنقدر بزرگ است که بچه گربه بتواند راحت بایستد و تکان بخورد، اما نه آنقدر بزرگ که بچرخد. تا هنگامی که به گوشه‌ای می‌چرخید به‌طور خطرناکی غلت بخورد.

 • بالای جعبه را محکم کنید تا بچه گربه نتواند بیرون بپرد.
 • سوراخ‌های هوا را در کناره‌های جعبه قرار دهید تا بچه گربه هوای تازه فراوان داشته باشد.
 • برای اینکه بچه گربه احساس امنیت بیشتری داشته باشد و هرگونه استفراغ یا ادرار را جذب کند، یک حوله یا تی شرت کهنه را در جعبه بچه گربه قرار دهید.

بچه گربه را گرم نگه دارید

بچه گربه را گرم نگه دارید

بچه گربه‌های تازه متولد شده توانایی تنظیم دمای خود را ندارند و برای گرم نگه داشتن آنها به مادر یا شما متکی هستند. دور جعبه‌ای که گربه را در آن نگهداری می‌کنید، حوله یا پتو بپیچید، اما مطمئن شوید که سوراخ‌های هوا را بدون مانع رها کرده‌اید.

 • همچنین می‌توانید گربه را در یک حوله یا پیراهن کهنه بپیچید تا گرمای بیشتری به آن ببخشید.
 • همانطور که باید سوراخ‌های هوا را آزاد و شفاف نگه دارید، اگر گربه را بپیچید، مطمئن شوید که سر و مجاری تنفسی بچه گربه را بدون مانع رها کرده‌اید.

نزدیکترین دامپزشک را بیابید

نزدیکترین دامپزشک را بیابید

بچه گربه شما فورا به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد. اگر گربه نیاز به توجه فوری داشته باشد و دامپزشک محلی شما نتواند شما را ببیند، ممکن است لازم باشد یک دامپزشک اورژانسی پیدا کنید. گربه خود را نزد نزدیکترین دامپزشک ببرید تا شانس زنده ماندنش را افزایش دهد، اما به یاد داشته باشید که یک قرار ملاقات اضطراری معمولاً بیشتر از ویزیت معمول دامپزشک هزینه دارد.

 • از یک موتور جستجو استفاده کنید و عبارت «اورژانس دامپزشکی نزدیک من» را تایپ کنید.
 • یا، به سادگی دامپزشک و کد پستی خود را در نوار جستجو تایپ کنید.
 • یا با انجمن انسانی محلی خود تماس بگیرید و درخواست معرفی کنید.

بچه گربه را به دامپزشک منتقل کنید

بچه گربه را به دامپزشک منتقل کنید

بچه گربه شما در حال حاضر در جعبه یا حامل است و اکنون باید آن را به دامپزشک منتقل کنید. گربه‌ی شما ممکن است در حین رانندگی صدای گریه بدهد یا کمی میو کند، و این اشکالی ندارد. این فقط به این معنی است که گربه شما از سوار شدن در ماشین ناراحت است. متأسفانه، شما باید آن را به دامپزشک ببرید و زمانی ندارید که به گربه اجازه دهید خود را با حامل خود تنظیم کنید. فقط مطمئن شوید که پارچه‌های نرمی در کریر یا جعبه دارید و با احتیاط رانندگی می‌کنید، بدون حرکت ناگهانی با ماشین یا چرخش‌هایی که باعث چرخش گربه در داخل کریر شود.

 • برخی از گربه‌ها وقتی می‌توانند از پنجره‌های ماشین بیرون را ببینند بهتر عمل می‌کنند و برخی دیگر نمی‌توانند. می‌توانید هر دو حالت را امتحان کنید و ببینید گربه شما با کدام یک بهتر رفتار می‌کند.

کمک به یک بچه گربه در حال مرگ

با CPR بچه گربه را احیا کنید

با CPR بچه گربه را احیا کنید

احیای قلبی ریوی (CPR) ضربان قلب و تنفس شبیه سازی شده است که توسط یک امدادگر روی یک بیمار بی‌پاسخ انجام می‌شود و روی انسان، گربه و انواع حیوانات دیگر کار می‌کند. فقط در صورتی که مطمئن هستید که گربه نفس نمی‌کشد یا ضربان قلب ندارد، احیای قلبی ریوی را انجام دهید. در حالی که CPR در حال انجام است، شخصی را برای تماس با دامپزشک خود تعیین کنید. اگر هیچ کس دیگری در دسترس نیست، اگر می‌توانید خودتان با آنها تماس بگیرید.

 • راه هوایی گربه را از هرگونه انسداد پاک کنید. اگر گربه یک جسم خارجی در گلوی خود دارد، از انگشت خود برای بیرون آوردن شی استفاده کنید. اگر دهان، گلو و ریه‌های او پر از مایع است، گربه را طوری نگه دارید که سرش رو به زمین باشد تا نیروی جاذبه به شما کمک کند راه هوایی او را پاک کنید.
 • دهان خود را دور بینی و دهان گربه قرار دهید و سه دم کوچک هوا بدهید. فقط باید پفک‌های کمی بدهید زیرا ریه‌های بچه گربه برای جذب هوا بسیار کوچک است. از احتیاط استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که بیماری‌هایی وجود دارد که بین گربه و انسان منتقل می‌شود. هر 20 ثانیه یک بار تنفس کنید.
 • اگر گربه شما نفس نمی‌کشد اما ضربان قلب دارد، فقط نفس‌های نجات دهید و از فشار دادن قفسه سینه صرفنظر کنید.
 • سینه گربه را برای ضربان قلب احساس کنید. اگر ضربان قلب وجود ندارد، قفسه سینه گربه را بین انگشت سبابه و شست خود بگیرید و با فشار دادن قفسه سینه پشت آرنج خم شده گربه، قفسه سینه را فشار دهید. هر دقیقه ضربان قلب را بررسی کنید.
 • بیش از پنج دقیقه CPR را انجام ندهید، زیرا بقا در آن مرحله بعید است.

خونریزی را کنترل کنید

خونریزی را کنترل کنید

اگر بچه گربه شما بریدگی بزرگ یا عمیق یا زخم سوراخ عمیق دارد، باید خونریزی او را کنترل کنید تا خونریزی خارج نشود. خوشبختانه، شما خونریزی یک بچه گربه را تقریباً مانند خون انسان کنترل می‌کنید. هدف این است که زخم را تمیز کنید، خونریزی را کنترل کنید، و گربه را در اسرع وقت برای بخیه به دامپزشک ببرید.

 • اطراف لبه‌های زخم را با آب یا محلول ضد عفونی‌کننده تمیز کنید.
 • هنگامی که لبه‌های زخم تمیز شد، از گاز یا پارچه تمیز برای اعمال فشار مستقیم و محکم استفاده کنید. به مدت 5 تا 10 دقیقه فشار وارد کنید و گاز یا پارچه را برای بررسی زخم بلند نکنید. این فقط باعث می‌شود که زخم دوباره خونریزی کند.
 • پس از کنترل خونریزی، گاز یا پارچه را بچسبانید و گربه را نزد دامپزشک ببرید.
 • سعی کنید حرکت گربه را محدود کنید تا خونریزی دوباره شروع نشود یا باند خود را پاره نکند.

دمای آن را کنترل کنید

دمای آن را کنترل کنید

بچه گربه‌ها مستعد هیپوترمی هستند و به گرما نیاز دارند که معمولاً توسط گربه مادر تامین می‌شود. اگر مادر نمی‌تواند یا نمی‌خواهد بچه گربه را گرم کند، یا اگر او حضور ندارد، باید سریع و ایمن گربه را گرم کنید. بچه گربه را در جعبه‌ای با ملافه، مانند تیشرت یا حوله‌های قدیمی و نرم و بطری‌های گرم‌کننده قرار دهید که به آن بطری‌ها،کیسه‌های آب گرم نیز می‌گویند.

 • بچه گربه‌های تازه متولد شده قادر به تنظیم دمای خود نیستند و به مادرشان اعتماد می‌کنند تا این کار را برای آنها انجام دهد.
 • از سشوار یا سایر منابع حرارتی مکانیزه که گرما را مستقیماً به بچه گربه می‌دمد استفاده نکنید. این در واقع می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد آنها شود.

با سندرم بچه گربه پژمرده مبارزه کنید

با سندرم بچه گربه پژمرده مبارزه کنید

حتی با وجود یک مادر مراقب و مراقبت کامل، برخی از بچه گربه‌ها ممکن است قبل از اینکه از شیر گرفته شوند عبور کنند. به بچه گربه‌هایی که قبل از از شیر گرفتن می‌میرند، گربه‌های پژمرده می‌گویند. چندین بیماری وجود دارد که به این تلفات و میزان مرگ و میر در بین بچه گربه‌ها کمک می‌کند. تشخیص زودهنگام علائم سندرم بچه گربه پژمرده بهترین شانس برای بقای گربه است، اما باید به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات این تلفات اغلب اجتناب‌ناپذیر است.

 • اگر شک دارید که یک بچه گربه در حال محو شدن دارید، فوراً آنها را نزد دامپزشک ببرید که این بهترین شانس برای زنده ماندن آنهاست.
 • برخی از علل پژمرده شدن بچه گربه‌ها عبارتند از نقص‌های مادرزادی، تولد ضربه‌ای، سموم محیطی، ناسازگاری گروه خونی مادر و بچه گربه، نارس بودن یا وزن کم هنگام تولد، عفونت‌های انگلی، باکتریایی یا ویروسی، دمای محیطی خیلی گرم یا خیلی سرد و حتی کم آبی بدن.

تشخیص اینکه چه زمانی و چرا یک بچه گربه ناخوش است

مراقب بی حالی باشید

مراقب بی حالی باشید

بچه گربه‌ها به طور طبیعی بازیگوش، کنجکاو و پر انرژی هستند. آنها مانند بچه‌ها کمی می‌خوابند، اما وقتی بیدار هستند، بچه گربه‌ها مجموعه‌ای از انرژی کنجکاو هستند. اگر گربه شما بی حال است، به این معنی که تمام روز می‌خوابد یا به نظر می‌رسد وقتی بیدار است انرژی ندارد، این می‌تواند نشانه‌ای از اشتباه باشد. شما باید گربه خود را نزد دامپزشک ببرید تا مشکل اصلی را مشخص کند.

نظارت کنید که بچه گربه چقدر می‌خورد

نظارت کنید که بچه گربه چقدر می‌خورد

بچه گربه‌ها، به خصوص نوزادان تازه متولد شده‌، باید هر دو یا سه ساعت یکبار غذا بخورند. اگر گربه از خوردن غذا امتناع کند، به خصوص برای چندین ساعت، این می‌تواند نشانه‌ای از ناخوشی آن باشد. بچه گربه‌ها نمی‌توانند مدت زیادی بدون غذا بمانند، و پرهیز از غذا برای چندین ساعت می‌تواند به این معنی باشد که گربه دچار ناراحتی معده یا چیزی بسیار بدتر است. اگر گربه غذا نمی‌خورد، آن را نزد دامپزشک ببرید.

به استفراغ بچه گربه توجه کنید

به استفراغ بچه گربه توجه کنید

بچه‌ها تف می‌کنند و گربه‌هایی که بچه هستند گهگاه استفراغ می‌کنند. این به طور معمول به این معنی است که آنها بیش از حد مشتاق بودند و خیلی سریع غذا می‌خوردند یا خیلی زیاد می‌خوردند. اگر گربه شما دائماً استفراغ می‌کند، احتمالاً این نشانه آن است که مشکلی در گربه شما وجود دارد و آنها به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

 • برخی از وب سایت‌ها از دادن‌ داروهای بدون نسخه و ضد استفراغ ساخته‌ شده‌ برای انسان به حیوانات کمک می‌کنند. تحت هیچ شرایطی نباید این را به بچه گربه بدهید. حیوان را نزد دامپزشک ببرید تا بتواند دارویی را تجویز کند که برای گربه شما کشنده نباشد.

از بچه گربه خود در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت کنید

از بچه گربه خود در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت کنید

بچه گربه‌ها سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند و اگر بچه گربه‌ای نتواند فوراً از مادرش شیر بدهد، آنتی بادی‌های موجود در آغوز را از دست داده‌ است. بدون آن آغوز گرانبها، بچه گربه شما اصلاً سیستم ایمنی ندارد. عفونت‌های باکتریایی و ویروسی در بچه گربه‌ها به دلیل سیستم ایمنی خفیف آنها خطرات واقعی هستند. اگر متوجه بی حالی، اسهال یا استفراغ شدید، فوراً آنها را نزد دامپزشک ببرید زیرا ممکن است یک عفونت بالقوه کشنده داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *