سهام عدالت؛ هرآنچه که دراین مورد باید بدانید

سهام عدالت؛ هرآنچه که دراین مورد باید بدانید

سهام عدالت در دولت نهم، بین اقشار مختلف جامعه به‌خصوص افراد کم درآمد توزیع شد. ‌سهام عدالت بخشی از سهام شرکت‌های دولتی است که به قشرهای کم درآمد فروخته می‌شود.

 در وهله‌ی اول این مورد به آنهایی که تحت پوشش کمیته‌‌ امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگانی که شغل مناسبی ندارند تعلق می‌گرفت. برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان این طرح داده شد.

ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود، که بعد به یک‌ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. قرار بود که برای گروه‌های کم‌درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد.

در ادامه‌ی این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد سهام عدالت بیشتر بدانید.

انتخاب وانتقاد از بورس 

وزیر راه و شهرسازی در دولت‌های یازدهم ودوازدهم درمورد این سهام عدالت براین عقیده است، که دولت احمدی نژاد به بخش خصوصی نرسیده و دوباره به دولت یا به نهادهای نیمه خصوصی واگذار شده است.

سهام عدالت ترکیبی از چندین شرکت بورس و فرا بورس است. برای هرنفر مبلغی معادل یک میلیون تومان اختصاص داده شده است.

سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام درصدی از 60 شرکت دولتی تعریف شده است. سود و زیان شرکت‌های مذکور به صورت مساوی بین سهامداران تقسیم می‌شود.

تا کنون حدود 250 هزار نفر سهام عدالت خود را لغو سفارش کردند. این موضوع نشان می‌هد که سهامداران این مورد بیشتر باهوشمندی اقدام به معادله می‌کنند.

همه کارگزاری‌ها موظفند امکان لغو سفارش را برای سهامداران ایجاد کنند. این امکان جزو ضروریات می‌باشد.

نحوه فروش سهام زیر 18 سال

برای فروش این مورد باید ولی یا قیم در سجاد ثبت نام کند. احراز هویت شوند، بعد از احراز هویت، کارگزاری‌ها این امکان را دارند که اطلاعات سجام را مبنا قرار دهند و سفارش فروش را تایید کنند.

در ثبت سجام زیر 18 سال، نیازی نیست که خودشان شماره همراه به نام داشته باشند. بلکه هنگام ثبت نام سامانه سجام با توجه به تاریخ تولد فرد از شما قبول می‌کند که شماره همراه ولی یا قیم را وارد کنید.

سهام عدالت
سهام عدالت

روش مستقیم و غیر مستقیم

در روش مستقیم، پس از نهایی شدن آزادسازی مالکیت و مدیریت آن به خودشان واگذار می‌شود. در واقع اختیار فروش یا نگه‌داری این سهم همچون دیگر سهامداران سهام معمولی، برعهده خود آنها است.

آنهایی که روش غیر مستقیم را انتخاب کنند، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌ گذاری استانی خواهند شد. اداره سهام عدالت مدیریت این شرکت‌ها بر عهده خواهند داشت. سهام این شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نیز به بورس عرضه می‌شود. امکان خرید و فروش سهام این شرکت‌ها برای سهامداران میسر می‌شود.

در این روش امکان سود و زیان تعلق می‌گیرد. سهام به نحوه مدیریت وعملکرد مدیران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بستگی خواهد داشت.

در روش مستقیم برای سهامداران و کسانی که با ساز و کار بورس و سهامداری آشنا هستند، بهتر است.

مزایای مدیریت غیر مستقیم

سخنگوی کانون سرمایه گذاری استانی گفت: “این مسئله هم توسط برخی غلط به مردم ارائه می‌شود. انگار فقط با روش مدیریت مستقیم مالک سهام خود هستند و حق تصرف دارند”.

این شرکت‌ها قرار است، در پروژه های کلان ملی حضور پیدا کنند. عواید آن به سهامداران می‌رسد اما در روش مدیریت مستقیم این امکانات وجود ندارد.

فروش به روش غیر مستقیم

افرادی که روش مستقیم را انتخاب می‌کنند، برای فروش 30 تا 60 درصد ازسهام خود باید منتظر بمانند. پس از ثبت سفارش سود حاصل از این فروش سهام عدالت به حسابشان واریز می‌شود .

اما افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند، پس از اقدام به فروش سهام خود می‌توانند سود را یکجا دریافت کنند.

ستاد راهبری سهام عدالت همچنین در مورد این که اگر سهام را نگه داریم چه می‌شود  گفت: “10  سال قبل ارزش اسمی این مورد یک میلیون تومان بوده است. آن موقع فشار برای فروش این سهام وجود داشت. اگر کسی آن موقع سهام خود را فروخته بود، الان این سهام 15 میلیون تومان ارزش نداشت.”

مبارزه با پولشویی

بر‌خی پیامهایی در مورد سهام عدالت در فضای مجازی گذاشته می‌شد. این پیام‌ها یا با هدف عضوگیری یا برای اخذ اطلاعات افراد ارسال می‌شود. با هر هدفی که باشد مورد تایید شرکت سپرده گذاری مرکزی نیست.

در واقع این اقدام غیر قانونی است. در صورت مشاهده توسط واحدهای حقوقی پیگیری خواهد ‌شد.

آینده سهام عدالت

مدیرعامل سابق فرا بورس گفت: “پیشنهاد می‌کنم مردم سهام خود را در شرایط رکود نفروشند. اگر بازار رونق پیدا کرد آن موقع می‌توانند تصمیم درست را بگیرند”.

حتی اگر کسانی بخواهند سبد سهام عدالت خود را بفروشد. به ازای آن طلا یا ملک بخرد، پیشنهاد می‌کنم سهام خود را نگه دارند. چون در دراز مدت کسانی که این سهام را دارند بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در ملک وطلا کسب می‌کنند.

فرایند انتقال فرد متوفی

آمارها نشان از فوت دومیلیون و پانصد هزار دارنده‌ی سهام عدالت طی ده سال گذشته بوده است. طبق گفته مسئولان قراراست تا پایان سال امکان واگذاری سهام مالکان فوت شده ایجاد شود.

یک نفر از ورثه از سایر اعضا وکالت می‌گیرد و درخواست مورد نظر را به دادگاه ارائه می‌دهد و دادگاه حکم را صادر می‌کند. حکم به شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی انتقال می‌یابد و افراد به عنوان ورثه شناسایی می‌شوند.

براین اساس باید به سامانه‌های قوه قضاییه، دادگاه و سازمان خصوصی‌ سازی ارتباط پیدا کند.

سهام عدالت
سهام عدالت

آزاد سازی سهام

امسال بحث آزاد سازی سهام عدالت مطر‌ح شد و در فرایند اجرایی شدن قرار گرفت. در سال‌های گذشته سازمان خصوصی سازی کشور مسئولیت این سهام‌ها را برعهده گرفت. خرید و فروش‌ها و جابه جایی از طریق همین سازمان انجام می‌شد و مردم سود خود را به صورت سالیانه دریافت می‌کردند. وقتی آزاد سازی انجام شود، اختیار مدیریت سهام به مالکان آن واگذار می‌شود.

بررسی طرح جاماندگان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آغاز بررسی طرح جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: “ما اگر حقی به جامعه می‌پردازیم باید به مقوله عدالت هم توجه کنیم. ازهمین روی هیچ ایرادی ندارد که جاماندگان از سهام عدالت نیز اعتراض کنند. ما با در نظر گرفتن این موضوع در حال بررسی آن در جایی دیگر هستیم”.

تفاوت قیمت سهام در شرکت‌ها

دارایی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی که اعتبار و استناد آن دارایی‌ها در بورس پذیرش می‌شوند، معادل سبد سهام عدالت است. طبیعتا دارایی همه سهامداران برابر است.

تفاوت قیمت نمادها مبنای محاسباتی ندارند و تنها مبنای روانی دارد. کار بهتراین بود که گشایش نماد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی کشور در یک روز انجام شود، تا این اتفاق نیز رخ ندهد. اما به هر صورت چون دارایی شرکت‌ها برابراست، بعد از یک بازه‌ی زمانی مشخص همه قیمت‌ها متعادل می‌شود.

مشاهده تعداد سهام

امکان دسترسی به اطلاعات سهامداران اعم از اینکه تعداد سهام کدام داراییشان کم شده است، کدام باقی مانده و این که ارزش روز دارایی شان چقدر است امکان پذیر شده است.

این سامانه، مانده سهام و به عبارتی تعداد سهام فروخته شده سهام عدالت را به سهامداراعلام می‌کند. اما مستقیما سهام فروخته شده را نشان نمی‌دهد. بلکه سهامدار باید خودش اطلاعات را مدیریت کند و بداند در گذشته چه مقدار ازآن در اختیار دارد.

جزئیات ارائه کارت اعتباری

در مرحله نخست اجرای طرح کارت اعتباری وثیقه سهام عدالت در بانک ملی ایران به اشخاص تعلق می‌گیرد، که روش غیر مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند.

امکان محکم کردن سهام عدالت و استفاده از این ظرفیت پس از پذیرش و ورود شرکت‌های استانی به بورس اوراق بهادار میسر خواهد شد. متقاضیان می‌توانند از طریق اپلیکشن ایوا در قبال محکم کردن سهام خود به میزان 50 درصد ارزش روزآن تا سقف 100 میلیون ریال، کارت اعتباری دیجیتالی دریافت کنند. اعتبار آن را دربیش از چهار هزار فروشگاه زنجیره‌ای کشور مصرف کنند.

تاخیر در واریز وجه

گفته شده اولویت نخست شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی، بانک‌ها و شبکه کارگزاری هستند. فروش سهام حفاظت و صیانت از دارایی‌های مشمولان این مورد است تا از سوء استفاده‌های احتمالی در این زمینه جلوگیری شود. به طوری که هیچ فردی غیر از خود سهامدار، امکان سفارش گذاری برای فروش سهام را نداشته باشد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، با توجه به این که مشمولان سهام به صورت حضوری و الکترونیکی در بازار سرمایه احراز هویت نشوند، تنها از طریق ارائه شماره شبای بانکی و تلفن همراه به نام خود فرد احراز هویت آن‌ها انجام می‌شود.

 لذا هموطنان و مشمولانی که اطلاعات هویتی آن‌ها با کوچک ترین مشکلی روبه رو شود از مرحله سفارش گیری حذف می‌شوند.

سهام عدالت
سهام عدالت

متفاوت بودن ارزش سهام

در زمان شروع واگذاری به دو دهک اول درآمدی، شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی می‌شود. سهم یک میلیون تومانی کامل با 50 درصد تخفیف واگذار شد. در مراحل بعدی واگذاری سهام عدالت، ارزش سهام واگذار شده 532 هزار تومان بود.

در چند سال اخیر به سهامداران اعلام شد که می توانند با مبالغی سهام خود را به یک میلیون تومان افزایش دهند. اگر در آن مقطع کسی به این فراخوان پاسخ مثبت داده باشد، ارزش سهام خود را کامل کرده است. امروز آن مشمولان نیز ارزش کامل سهام عدالت را در اختیار دارند.

براساس بررسی‌های صورت گرفته، ارزش هر برگه سهم کامل یک میلیون تومان است. پس می‌توان حدس زد که دیگر برگه‌های سهام با ارزش‌های متفاوت نیز به همین میزان افزایش را تجربه کرده باشند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم که اطلاعات سودمندی را به شما ارائه داده باشیم.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.