سفر-مسافرت-فرودگاه-امنیت-امن

چگونه هنگام سفر از سرقت جلوگیری کنیم و سفر امنی داشته باشیم؟

سفر، یک تجربه خاطره انگیز و آموزنده است، اما در صورتیکه در حین سفر اموالتان سرقت شود، این تجربه خوب به سرعت به یک کابوس تبدیل میشود. از دست دادن چمدان، پاسپورت، پول نقد، دوربین عکاسی گرا‌ن‌قیمت یا حتی تلفن همراه شما شرایطی سخت و استرس‌زا به همراه دارد. با اگاهی از چند نکته و جمع بودن حواس‌تان و همچنین ایمن کردن وسایلتان در حین سفر می‌توانید از سرقت آنها جلوگیری کنید. با جستجو در مورد مقصد سفر قبل از عزیمت، خرید قفل برای چمدان‌ها و آگاهی از نحوه ایمن کردن وسایل در طول روز میتوانید از وسایلتان در مقابل دزدان محافظت کنید. در ادامه این مقاله به شما بهترین نکاتی را که باید مدنظر قرار دهید، یادآور خواهیم شد. پس همراه زرد نیوز باشید.

تحقیق در مورد محیط اطراف

تجهیزات سفر
تجهیزات سفر

نرخ جرم و جنایت در مقصد سفرتان را پیدا کنید

در حالیکه برای سفر آماده می‌شوید، از انواع جرایم متدوالی که در شهر مقصدتان رخ می‌دهد آگاه شوید. برای مثال در بعضی از شهرها جیب‌بری و سرقت رایج است. با دانستن این نکته، اقامتی امن‌تری خواهید داشت.
برای پیدا کردن این اطلاعات در مورد شهر و کشور مورد نظرتان از راهنمای سفر یا سایت‌ها و بلاگ های مرتبط با سفر استفاده کنید.
از دوستان و آشنایانی که قبلا به آن شهر و کشور سفر کرده‌اند در مورد تجربه سفرشان سوال کنید.

هشدار های ممنوعیت سفر به شهر مقصدتان را بررسی کنید

قبل از تصمیم به سفر، وبسایت دولت کشورتان را برای اطمینان از هشدارها و نکات مهم حین سفر به آن شهر چک کنید. این هشدار ها می‌تواند حاوی مواردی مانند افزایش جرم و جنایت، خشونت، سرقت یا آشوب و اغتشاش در آن منطقه باشد که می‌تواند به انتخاب مقصدمناسب برای سفر به شما کمک کند.

در صورتی که در شهر مقصد آمار دزدی بالا است، بیمه سرقت تهیه کنید

بیمه سرقت یک اقدام به‌صرفه برای تمامی مسافران است. اگر بعد از تحقیق و بررسی متوجه شدید آمار جرم و دزدی درمنطقه سفرتان بالا است، مطمئن شوید که بیمه گذار پوشش کاملی برای سرقت داشته باشد. اگر وسایل گران‌قیمتی مانند دوربین عکاسی یا لپ تاپ به همراه دارید، وجود بیمه سرقت باعث اطمینان خاطر از بازپرداخت خسارت در صورت دزدیده شدن یا گم شدن وسایلتان می‌شود. همچنین با آسودگی خاطر بیشتری به سفر می‌پردازید.
هزینه پکیج های بیمه سفری میتواند بر اساس طول سفر، مقصد مورد نظر و سن شما بین 4 تا 8 درصد از هزینه کلی سفر باشد. برای بررسی قیمت های این بیمه ها می‌توانید سایت شرکت های Travelex  یا Travel guard را چک کنید.

مطالب مرتبط: چگونه یک سفر ایمن و راحت داشته باشیم؟

ایمن سازی کوله پشتی و چمدان

travel-alone
چگونه-تنهایی-سفر-کنیم؟

انواع قفل های مناسب را تهیه کنید

قبل از شروع سفر، از امکان قفل کردن ایمن چمدان هایتان مطمئن شوید. با خرید قفل میتوانید زیپ های کوله پشتی یا چمدانتان را قفل کنید. با تهیه قفل های ساده می‌توانید در حین اقامتتان در هاستل ها یا خوابگاه ها اموالتان را در قفسه های اختصاصی قرار داره و درب قفسه را قفل کنید. احتمال نزدیک شدن دزدان به چمدان ها و کوله پشتی های قفل دار برای سرقت بسیار کمتر است.

خرید کوله پشتی ضد سرقت

اگر قصد حمل کوله پشتی در تمام طول روز را دارید، خرید یک کوله پشتی ضدسرقت را در نظر بگیرید. این کوله ها به قفل و زیپ های گیره داری مجهز هستند که دزدی را برای جیب‌بر ها سخت و زمان‌بر می‌کند. این کیف ها معمولا با سیم یا شبکه های پلاستیکی تقویت می‌شوند تا کاردزدانی که قصد پاره کردن کیف با چاقو برای سرقت را دارند سخت تر شود.
این کیف ها را میتوانید از برند های مختلفی مانند PacSafe یا Travelon با قیمتی بین 60 تا 250 دلار به صورت آنلاین یا در فروشگاه های لوازم ورزشی تهیه کنید.

برای افزایش امنیت، یک کاور ضد آب برای کوله پشتی‌تان نصب کنید

اگر در طول شب و با اتوبوس یا قطار سفر میکنید، کیف‌تان را با یک کیسه یا کاور ضد آب ایمن کنید. این کاور نه‌تنها کیفتان را در مقابل آب و رطوبت محافظت می‌کند، بلکه با مخفی کردن جیب‌ها، زیپ‌ها و بندهای کیفتان، دسترسی به محتوای درون کیف را نیز سخت تر میکند.
میتوانید این کاورها را بر اساس برند و اندازه آنها با قیمتی بین 10 تا 100 دلار در فروشگاه های آنلاین یا لوازم ورزشی و تفریحی خریداری کنید.

در مکان های شلوغ، با دقت بیشتری مراقب اموالتان باشید

در مکان‌های توریستی و شلوغ، جیب‌بر هایی پرسه زنان در حال بررسی افراد حواس پرت برای دزدی و سرقت اموالشان هستند. اگر در یک منطقه توریسی شلوغ هستید یا در ایستگاه شلوغ مترو مشغول غذا خوردن هستید، از ایمنی وسایلتان مطمئن شوید و همواره نسبت به آنچه در اطرافتان در جریان است هوشیار و آگاه بمانید.
در مکان های شلوغ، کوله پشتی و کیف دستی خود را در جلوی خود نگه دارید. اگر در پشت‌تان قرار داشته باشد یا از شانه‌تان آویزان باشد، دزدان میتوانند به سرعت آن را سرقت کنند یا از محتویات داخل کیف دزدی کنند.
از بسته بودن زیپ ها و ایمن بودن کیف و تمامی قسمت های آن اطمینان حاصل کنید. زیپ ها و قسمت های مختلف را به حالت باز رها نکنید.

وقتی برای گشت و گذار میروید، اقلام شخصی‌تان را در جای امنی قرار دهید

سفر سگ هواپیما
سفر سگ هواپیما

اقلام مهم‌تان را در گاوصندوق هتل قرار دهید

در بسیاری از هتل ها یک گاوصندوق کوچک درون اتاق‌ها تعبیه شده. اگر اتاق شما حاوی گاوصندوق است، پاسپورت، پول نقد و کارت های اعتباریتان را موقع گشت و گذار روزانه در گاوصندوق نگهداری کنید. این کار کمک میکند از امنیت مدارک مهمتان آسوده خاطر باشید و اگر مقداری از پول نقد یا کیف‌تان را در طول روز گم کنید، هنوز مدارک اصلی و مهم‌تان در مکان امنی قرار دارد.

از پاسپورت و مدارک شناسایی‌تان کپی تهیه کنید

از مدارک شناسایی و پاسپورت خود چند کپی آماده کنید و در جای امنی قرار دهید. یکی کپی را پیش دوستان یا خانواده خود در خانه قرار داده و بقیه را در حین سفر با خود داشته باشید. در صورتی که این مدارک را در سفر گم کنید، داشتن کپی آنها کمک میکند تا با دردسر کمتری مدارک جایگزین را دریافت کنید.

در طول گشت روزانه، پول هایتان را جدا کنید

هیچوقت تمامی پول همراهتان را یکجا در یک جیب قرار ندهید. اگر همه پولتان در یک محل باشد و کسی از شما سرقت کند، تمامی دارایی‌تان از دست میرود. در حالیکه بخشی از پول را در کیف یا کوله پشتی‌تان قرار می‌دهید، می‌توانید بخشی از آنرا در یک جیب امن، کمربند های مخصوص گذاشتن پول، جیب داخلی کت یا داخل کفش قرار دهید.

از یک کیف پول ساختگی استفاده کنید

در طول سفر از یک کیف پول دوم بجز کیف پول اصلیتان استفاده کنید و مقدار کمی پول نقد و کارت های عضویت قدیمی در آن قرار دهید تا اگر کسی سعی در سرقت یا باج گیری از شما را داشت، این کیف پول قلابی را به آنها بدهید. آنها با دیدن مقداری پول و کارت هایی مشابه کارت بانکی سریعا فرار می‌کنند، در حالیکه کیف پول اصلی شما امن خواهد ماند.

برای امنیت بیشتر دوربینِ عکاسی‌تان از بند و تسمه استفاده کنید

با اتصال یک بند مچی به دوربین، آن را ایمن کنید. وقتی در حال بازدید و عکاسی از مناظر مختلف هستید، در کسری از ثانیه می‌توانید مورد سرقت قرار بگیرید بدون آنکه متوجه اطرافتان شوید. با استفاده از بند های دوربین که هنگام عکاسی دور مچ دست‌ قرار می‌گیرند، احتمال دزدیده شدن دوربین از دستتان بسیار کمتر میشود.

مطالب مرتبط: 10 مقصد لوکس برای سفری فراموش نشدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.