امنیت رسانه‌های اجتماعی

امنیت رسانه‌های اجتماعی

آنچه شما برای به اشتراک گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی انتخاب می‌کنید همیشه با انتخاب و تصمیم شما است. اما آنچه دیگران تصمیم می‌گیرند با اطلاعات شما انجام دهند همیشه در کنترل شما نخواهد بود. جهت ایمن سازی اطلاعات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی، اقدامات زیر را انجام دهید. در ادامه به معرفی برخی راهکارها برای رسیدن به امنیت رسانه‌های اجتماعی خواهیم پرداخت.

تنظیمات حریم خصوصی خود را شخصی کنید.

اولین و مهم ترین کار برای حفظ امنیت رسانه‌های اجتماعی تنظیم کردن حالت خصوصی برای اکانت‌هایتان در فضای مجازی است. تنظیمات حریم خصوصی خود را در سایت به میزان راحتی خود تنظیم کنید. همچنین با انتخاب گزینه‌هایی، افرادی که به اطلاعات شما دسترسی دارند را محدود کنید به عبارت دیگر مشخص می‌کنید که چه کسی به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. فعال کردن گزینه privat  برای کسانی که می‌توانند شما را دنبال کنند، حریم خصوصی شما را امن‌تر می‌کند. به رسانه‌های اجتماعی غیرسنتی نیز فکر کنید. از جمله‌ی این رسانه‌ها می‌توان به اپلیکیشن انتقال پول Venmo و سرویس پخش موسیقی_پادکست Spotify اشاره کرد. سایت‌های زیر با صفحات امنیتی خاص، می‌توانند در شروع کار به شما کمک کنند.

قبل از به اشتراک گذاشتن (پست گذاشتن) مکث کنید.

قبل از گذاشتن پست، از خود بپرسید که آیا راحت هستید این اطلاعات را با همه‌ی کسانی که ممکن است آن‌ها را ببینند به اشتراک بگذارید؟ محتوایی که شامل اطلاعات شخصی یا محل اقامت شما باشد، می‌تواند خطر امنیتی برای شما داشته باشد. حتی گاهی اوقات می‌توان از طریق وب سایت به محتوای حذف شده نیز دسترسی پیدا کرد. همچنین از طریق اسکرین شات گرفتن از پست یا محتوای اصلی نیز ممکن است اطلاعات شما مورد سوء استفاده قرار گیرد.

موقعیت جغرافیایی (لوکیشن دستگاه) را خاموش کنید.

یکی دیگر از کارهایی که برای امنیت رسانه‌های اجتماعی خود می‌توانید انجام دهید این است که موقعیت جغرافیایی (لوکیشن دستگاه) را خاموش کنید. بسیاری از سایت‌ها یا برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی درخواست دسترسی به موقعیت مکانی شما را دارند، که در بیشتر موارد این کار ضروری نیست. هنوز هم می‌توانید بدون به اشتراک گذاشتن مکانی که در آن هستید، تجربه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اگر به اشتراک گذاشتن لوکیشن مکانی که در آن هستید مهم است، باید منتظر تگ شدن مکان خود تا لحظه‌ی ترک آن مکان باشید. علاوه بر این، برخی از سایت‌ها ممکن است به طور خودکار لوکیشن مکانی که در آن قرار دارید، را به اشتراک بگذارند. این سایت ها ممکن است در مواردی مثل اعلام حضور (check in) در فیس بوک، به روز کردن استوری اینستاگرام و اضافه کردن لوکیشن مکان به  Snapchat، مکان دقیق شما را با عموم  به اشتراک بگذارند. به تنظیمات حریم خصوصی سایت‌های ذکر شده در بالا یا سایر مواردی که مرتباً از آن‌ها استفاده می‌کنید، نگاهی بیندازید تا ببینید تنظیمات موقعیت مکانی شما چیست و به روزرسانی آن‌ها را در نظر بگیرید.

از اتصال به اینترنت خصوصی استفاده کنید.

از اتصالات عمومی Wi-Fi که هنگام استفاده رمز عبور می‌خواهند مانند اتصال‌هایی که در کافی‌شاپ‌ها یا فرودگاه‌ها ارائه می‌شوند، خودداری کنید. استفاده از رسانه‌های اجتماعی خود را به شبکه‌های Wi-Fi شخصی یا خصوصی محدود کنید همچنین برای حفظ کامل حریم خصوصی و امنیت خود، از داده تلفن همراه در تلفن خود استفاده می‌کنید یا تحت محافظت از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) باشید.

با دوستان خود در مورد پست‌های عمومی صحبت کنید.

هنگامی که قصد به اشتراک گذاشتن پستی را در یک شبکه‌ی اجتماعی دارید، حتما به دوستان خود اطلاع دهید. چرا که ممکن است پست مورد نظر شامل اطلاعات شخصی مانند مکان، مدرسه، شغل و یا تصویری از افراد یا محل زندگیشان باشد. به نظرات یکدیگر در مورد حذف پست‌هایی که ممکن است خجالت آور یا ناراحت کننده باشد احترام بگذارید. همیشه قبل از اینکه چیزی درباره شخص دیگری پست کنید، خواه از فرد مورد نظر نام ببرید یا به صورت غیر مستقیم باشد، باید از فرد مورد نظر اجازه بگیرید. در این راستا می‌توانید از تنظیمات شبکه‌ی اجتماعی خود کمک بگیرید. شما می‌توانید تنظیمات را به گونه‌ای تغییر دهید که پست‌هایی که در آن تگ شده‌اید، فقط در پروفایل (profile) شما نشان داده شوند. اگر این تنظیمات را انجام دهید در صورت تگ شدن در یک پست به شما اطلاع (هشدار) داده می‌شود که اگر این پست را در فیس بوک یا هر شبکه‌ی اجتماعی دیگر تایید کنید، پستی که در آن تگ شده‌اید به طور عمومی به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

آزار و اذیت یا محتوای نامناسب را گزارش دهید.

اگر در فضای شبکه‌های اجتماعی پست یا محتوایی باعث ناراحتی شما شود، می‌توانید به صورت ناشناس به سایت مورد نظر (سایت میزبان) گزارش دهید. شما می‌توانید از دکمه گزارش ” report” نزدیک پنجره چت استفاده کنید و پست مورد نظر را با عنوان نامناسب نشانه گذاری کنید. همچنین شما می‌توانید تصویری از اسکرین شات تعامل (گفت و گو) را مستقیما به سایت میزبان ارسال کنید. اگر از طریق رسانه‌های اجتماعی آزار و اذیت و سواستفاده را تجربه کردید، حتما از صفحه‌ی مورد نظر اسکرین شات بگیرید تا در صورت حذف شدن محتوای اصلی، مدرکی دال بر ایجاد ناراحتی خود داشته باشید. برای جمع آوری شواهد آزار و اذیت در فیس بوک، می‌توانید تاریخچه کامل فیس بوک خود را از طریق ویژگی “بارگیری اطلاعات خود (DYI)” بارگیری کنید.

قبل از کلیک نگاه کنید.

اگر یکی از دوستانتان از طریق شبکه‌های اجتماعی پیام صوتی یا لینک مشکوکی را برای شما ارسال کرد، بهتر است به طور خودکار روی آن کلیک نکنید. ممکن است حساب دوست شما هک شده باشد که این باعث می‌شود هر کسی که در لیست مخاطبان  دوست شما است، اسپم (نامه‌های ناخواسته، هرزنامه، spam) را دریافت کند. اگر مطمئن نیستید که پیام ارسالی هرزنامه است، سعی کنید با فرد ارسال کننده با یک روش دیگر تماس بگیرید و از او بپرسید آیا اخیراً قصد ارسال لینکی را برای شما داشته است یا خیر.

رمزهای عبور سختی را انتخاب کنید و آن‌ها را مرتباً به روز کنید.

این می‌تواند به شما کمک کند از شخصی که به دلایل منفی (مخالفت) مانند ارسال هرزنامه، جعل هویت شما یا مزاحمت سعی در ورود به سیستم حساب شما دارد، محافظت کنید. علاوه بر انتخاب رمزهای عبور سخت و به روزرسانی آن‌ها، به یاد داشته باشید که رمزهای عبور خود را در یک مکان امن نگه دارید (به دور از دسترس دیگران).

با انجام یک بررسی منظم از حریم خصوصی شبکه‌های اجتماعی خود، آن را به یک عادت تبدیل کنید.

پس از انجام تنظیمات حریم خصوصی در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود، در تقویم خود یاد‌داشت یادآوری را تنظیم کنید تا در طی سه یا شش ماه بعدی دوباره از آن‌ها بازدید کنید. شرکت‌ها ممکن است سیاست‌ها را تغییر دهند یا پلتفرم‌های خود را به روز کنند که این امر می‌تواند بر چگونگی اشتراک گذاری اطلاعات آنلاین شما تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.