چگونه برای خود احترام بیشتری قائل شویم؟

چگونه برای خود احترام بیشتری قائل شویم؟

ایجاد یک حس قوی احترام به خود می‌تواند به شما کمک کند پتانسیل‌های خود را بارزتر کنید و روابط سالم ایجاد کنید. و همچنین باعث شود همه اطرافیان شما را فردی ببینند که شایسته احترام است. اگر واقعاً می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، باید خودتان را بپذیرید و برای تبدیل شدن به فردی که همیشه آرزویش را داشتید تلاش کنید. گام‌های لازم بردارید تا بدانید چگونه نسبت به خودتان بودن، احساس خوشبختی کنید و کاری کنید که دنیا آنطور که شایسته شماست با شما رفتار کند. با ادامه این مقاله کاربردی ار زردنیوز همراه باشید.

فهرست عناوین پنهان

رسیدن به یک نگرش و طرز فکر صحیح

خودتان را بهتر بشناسید

هرچه بیشتر در مورد خود بفهمید، بیشتر خواهید دید که چقدر منحصر به فرد هستید و بیشتر به خودتان احترام می‌گذارید. اصول، شخصیت و استعدادهای خود را کشف کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا این فرآیند هیجان‌انگیز خودشناسی تکمیل شود، اما به سرعت خواهید دید که ارزش زمان و زحماتی که کشیدید را داشت.

 • فهرستی از چیزها، افراد، احساسات و فعالیت‌هایی که برایتان مهم هستند تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بفهمید واقعاً چه چیزی را دوست دارید. و در زندگی خود به چه چیزی نیاز دارید.
 • فعالیت‌های مختلف را امتحان کنید. این به شما فرصتی می‌دهد تا ببینید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید.
 • سعی کنید مانند یک روزنامه‌نگار از خودتان بنویسید. وانمود کنید که در حال گفتگو با 99سالگی خود هستید و در مورد مواردی که در زندگی خود باید روی آن تمرکز کنید، از این فرد 99ساله راهنمایی می‌خواهید. همچنین می‌توانید این طور شروع شروع کنید، “من می‌خواهم از نوشتن در مورد چه چیزی اجتناب کنم؟” این یک گفتگوی صادقانه با خودتان را آغاز می‌کند.
 • با تظاهر به اینکه با خودتان قرار ملاقات دارید، وقت خود را بگذرانید. رستوران جدیدی را امتحان کنید که دقیقاً همان جایی است که می‌خواهید بروید. این کار به شما فرصت می‌دهد تا با احساسات و نظرات خود با شفافیت بیشتری روبرو شوید.

خود را ببخشید

اگر می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، پس باید بتوانید خودتان را به خاطر کارهایی که در گذشته انجام داده‌اید و به آنها افتخار نمی‌کنید ببخشید. اعتراف کنید کاری که انجام داده‌اید اشتباه بوده است. در صورت لزوم از دیگران عذرخواهی کنید و برای حرکت رو به جلو تلاش کنید. اگر برای گرفتن تصمیم اشتباه یا گفتن چیزی آزاردهنده به خودتان خیلی سخت بگیرید، هرگز نمی‌توانید این مسیر را ادامه دهید. بدانید که اشتباه کردن جزئی جدانشدنی از انسان بودن است. اشتباه کردن همان راهی است که ما از طریق آن بهتر یاد می‌گیریم. پس آنها را بپذیرید و خود را ببخشید.

واقعیت خود را بپذیرید و قبول کنید

در بدن خود راحت باشید. یاد بگیرید شخصی را که هستید دوست داشته باشید و بپذیرید. این بدان معنا نیست که شما باید فکر کنید که کامل هستید، بلکه باید یاد بگیرید که خودتان را در آغوش بگیرید. برای همه چیزهایی که در مورد خود دوست دارید خوشحال باشید. و با بخش‌هایی از وجودتان که کمتر ایده‌آل هستند، به خصوص آنهایی که نمی‌توانید تغییر دهید، مشکلی نداشته باشید و کنار بیایید.

 • از گفتن این جمله که اگر فقط ده کیلوگرم وزن کم کنید خود را دوست خواهید داشت، دست بردارید و همین الان شروع به دوست داشتن کسی کنید که واقعا هستید.

روی اعتماد به نفس خود کار کنید

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

اگر از شخصیت خود، ظاهرتان یا کاری که انجام می‌دهید راضی نباشید، رسیدن به عزت نفس دشوار است. ایجاد اعتماد به نفس واقعی کار زیادی می‌طلبد، اما انجام چند کار ساده به صورت روزانه، می‌تواند شما را در این مسیر قرار بدهد.

 • با حفظ زبان بدن مثبت و وضعیت بدنی خوب، لبخندهای بیشتر و داشتن حداقل سه فکر خوب در مورد خود در هر ساعت شروع کنید.
 • اگر کسی از شما تعریف می‌کند، گفته‌های او را با گفتن «متشکرم» بپذیرید.

نگرش مثبت را حفظ کنید

نگرشی که دارید می‌تواند موفقیت در زندگی و همچنین افکار شما در مورد اینکه چه کسی هستید، ایجاد کند یا شکست دهد. حتی اگر همه چیز طبق خواسته شما پیش نمی‌رود، به این واقعیت اطمینان داشته باشید که در نهایت اتفاق خوبی خواهد افتاد. از زندگی روزمره خود و همه چیزهایی که می‌تواند به شما ارائه دهد راضی باشید. اگر نسبت به همه چیز بیش از حد احساسات منفی دارید و در هر موقعیتی فقط بدترین‌ها را تصور می‌کنید، مطمئناً هرگز نسبت به فردی که هستید احساس خوبی نخواهید داشت. یا احترامی که لایق آن هستید را به خود نخواهید گذاشت.

 • به عنوان مثال، اگر برای شغلی که واقعاً به آن علاقمندید درخواست داده‌اید، نگویید: “هیچ شانسی برای دریافت آن وجود ندارد. متقاضیان واجد شرایط بسیار بیشتری هستند.” در عوض، بگویید: “به دست آوردن آن شغل بسیار هیجان انگیز خواهد بود. حتی اگر از من برای مصاحبه درخواست نشود، من همچنان به خودم افتخار می‌کنم که برای آن درخواست داده‌ام.”

از تلاش برای همگام شدن با همه دست بردارید

یکی از دلایلی که ممکن است عزت نفس شما بگیرد، این است که از تنها بودنتان در زمانی که همه دوستانتان پارتنری دارند احساس بدی می‌کنید. یا اینکه از اینکه به اندازه سایر افرادی که می‌شناسید پول در نمی‌آورید احساس ناکافی بودن دارید. استانداردهای خود را حفظ کنید و روی دستیابی به اهدافی که می‌خواهید به آنها برسید کار کنید. وقت خود را با انجام کارهایی که فکر می‌کنید دوستان فیس بوک شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا به شما اجازه فخرفروشی می‌دهد تلف نکنید. موفقیت در کاری که می‌خواهید انجام دهید به جای پیروی از مسیری که دیگران طی کرده‌اند، بسیار تأثیرگذارتر است.

حسادت را کنار بگذارید

حسادت
حسادت

از آرزوی داشتن آنچه دیگران دارند دست بردارید و برای رسیدن به آنچه واقعا می‌خواهید تلاش کنید. احساس تلخی و رنجشی که همراه با حسادت به وجود می‌آید، فقط باعث می‌شود که خود را دوست نداشته باشید و آرزو کنید ای کاش شخص دیگری بودید. حسادت را کنار بگذارید و روی آنچه شما را خوشحال می‌کند کار کنید.

به انتخاب‌های خود ایمان داشته باشید

اگر می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، پس باید به تصمیماتی که گرفته‌اید ایمان داشته باشید. شما باید بر باورهای خود محکم باشید. و تلاش کنید تا خودتان را درک کنید و بدانید که واقعاً چه چیزی شما را خوشحال می‌کند. پاداش گرفتن یک تصمیم خوب را به خود بدهید و هر چقدر هم که دشوار باشد به آن پایبند باشید.

 • اشکالی ندارد که از دیگران راهنمایی بخواهید. این در واقع می‌تواند به شما کمک کند دیدگاه متعادل تری به دست آورید، اما نباید وقت خود را صرف شک به خود کنید. یا فکر کنید که کاری که انجام داده‌اید اشتباه است، و آرزو کنید که ای کاش کار دیگری انجام می‌دادید.

نکته نهم

یاد بگیرید که چگونه باید با انتقادها برخورد کنید. برای اینکه واقعاً به خود احترام بگذارید، باید از شخصی که واقعاً هستید آگاه باشید. اگر کسی به شما بازخورد مفید و سازنده می‌دهد، آنچه که به شما می‌گوید را ارزیابی کنید. ممکن است بتوانید از بازخوردها برای بهبود خود استفاده کنید. انتقاد سازنده می‌تواند به شما کمک کند تا به هدف خود برای بهتر بودن دست یابید.

 • پارتنر شما ممکن است بگوید وقتی واقعاً به شما نیاز داشت می‌توانستید شنونده بهتری باشید. یا ممکن است رئیستان بگوید که گزارش شما می‌توانست با دقت بیشتری نوشته شود.
 • اگر کسی بد رفتار می‌کند یا سعی می‌کند به شما صدمه بزند، آن بازخورد را از چارچوب همیشگی بیرون بیاورید. گاهی اوقات تشخیص دادن تفاوت بین کسی که چیز درستی را به شیوه‌ای تند به شما می‌گوید، و کسی که چیز بدی را به شیوه‌ای «خوب» به شما می‌گوید دشوار است. انتقادها را صادقانه و با دقت ارزیابی کنید.

اجازه ندهید دیگران روی شما تاثیر بگذارند

دوستان-دوستی-ارتباط
دوستان-دوستی-ارتباط

اگرچه ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما احساس ارزشمندی و خوشبختی شما باید از خودتان ناشی شود، نه از افراد اطرافتان. مطمئناً، برخی از تعریف‌ها یا پاداش‌ها می‌توانند احساس بهتری در شما ایجاد کنند. اما در پایان روز، شادی و رضایت از خودتان، باید از درون نشات بگیرد. اجازه ندهید دیگران به شما بگویند شما چه کسی هستید، به شما احساس کمبود بدهند یا باعث شوند باورهایتان را زیر سوال ببرید. اگر می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، پس باید اعتماد کنید که تصمیمات درستی گرفته‌اید و یاد بگیرید که اجازه دهید بعضی افراد حتی از شما متنفر باشند.

 • اگر همیشه به مردم اجازه می‌دهید نظر شما را تغییر دهند یا شما را مجبور به تجدید نظر در تصمیم گیری کنند، آنگاه اینطور به نظر می‌رسد که اعتقادات قوی‌ای ندارید. وقتی چیزهایی را پیدا کردید که واقعاً به آنها اعتقاد دارید، اینکه اجازه دهید همه افراد منفی زندگیتان روی شما تاثیر بگذارند سخت‌تر خواهد شد.

برای خود کاری کنید

با خودتان با احترام رفتار کنید

ما اغلب کارهایی را با خودمان انجام می‌دهیم که هرگز حتی فکر هم نمی‌کنیم چنین کارهایی را با افراد مهم زندگی خود کنیم. به عنوان مثال، آخرین باری که دوستی را زشت خطاب کردید، به آنها گفتید که به اندازه کافی خوب نیستند، یا آنها را از دنبال کردن رویاهای خود منصرف کردید، کی بود؟ هر چیزی که معتقدید احترام به شمار می‌آید، آن را برای خودتان نیز به کار ببرید. مهم نیست که چقدر احساس بدی دارید، به خودتان توهین نکنید یا آسیب نزنید. این نوع درمان فقط باعث بدتر شدن احساس شما می‌شود. چند نکته اولیه‌ای که باید در این مسیر رعایت کنید اینها هستند:

 • از خودتان دزدی نکنید. بی‌پروا همه چیز را به صورت اعتباری قرار ندهید. شما اساساً از آینده خود چیزهایی را می‌گیرید، و در نهایت باید هزینه آن را متحمل شوید.
 • به جای انکار آنچه واقعا می‌خواهید، با خودتان صادق باشید.
 • به جای اینکه صرفاً از نظرات دیگران پیروی کنید، با توسعه دانش و انجام تحقیقات، مختص خودتان فکر کنید.

مراقب بدن خود باشید

دختر ورزشکار - ورزش - پلانک
دختر ورزشکار – ورزش – پلانک

هنگامی که تلاش کنید بدن خود را در وضعیت مناسبی نگه دارید، نه تنها از نظر فیزیکی احساس بهتری خواهید داشت، بلکه احساس غرور نیز خواهید داشت. احترام گذاشتن به بدنتان نیز به معنای توهین نکردن به بدنتان برای آنچه هست، طبیعی است. برای تناسب اندام و سالم ماندن تلاش کنید. اما خودتان را به خاطر چیزهایی که نمی‌توانید کنترل کنید، مانند نسبت‌های اصلی بدنتان، هدر ندهید. روی چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید تغییر دهید و بهبود دهید. و این کار را به این دلیل انجام دهید که احساس خوبی دارد، نه به این دلیل که فکر می‌کنید «به اندازه کافی خوب» نیستید.

 • البته این بدان معنا نیست که باشگاه رفتن و ورزش کردن و ظاهر شگفت انگیز به طور خودکار باعث می‌شود که شما عزت نفس بالایی داشته باشید. بلکه بدان معناست که اگر برای ظاهر خود وقت یا اهمیتی قائل نباشید، شروع به از دست دادن احترام نسبت به شخصیت خود خواهید کرد.

نکاتی را برای بهبود هدف قرار دهید.

احترام گذاشتن به خود به این معنا نیست که فکر کنید کامل هستید و مطلقاً چیزی نیست که باید روی آن کار کنید و پیشرفت کنید. این بدان معناست که بتوانید چیزهایی را بپذیرید که نمی‌توانید در مورد خودتان تغییر دهید. و در عین حال برای رسیدگی به چیزهایی که باید روی آنها کار کنید تلاش کنید. کمی وقت بگذارید تا واقعاً به خودتان فکر کنید و زمینه‌هایی را که دوست دارید بیشتر روی آنها کار کنید پیدا کنید. شاید دوست دارید مهارت‌های شنوندگی خود را بهبود ببخشید، یا دوست دارید استرس‌های کوچک روزانه زندگی را خیلی بهتر مدیریت کنید. یا دوست دارید رویکرد متعادل‌تری برای خوشحال کردن اطرافیان خود بدون قربانی کردن نیازهای خود داشته باشید.

 • برای پیشرفت در این بخش‌ها برنامه‌ریزی کنید، و به سرعت در راه احترام بیشتر به خودتان قرار بگیرید. فهرستی از چیزهایی که می‌خواهید بهبود دهید را تهیه کنید. به پیشرفت‌های کوچکی که دارید هم توجه داشته باشید. مهم این است که پیروزی‌های کوچک و بزرگ خود را یادداشت کنید.
 • البته تغییر رفتارها و افکار و احساسات مرتبط با آن رفتارها بیش از یک یا دو روز طول می‌کشد. این امر تعهد و پشتکار زیادی می‌طلبد. اما برداشتن اولین قدم‌ها برای تبدیل شدن به فردی که بیشتر به او احترام می‌گذارید باعث می‌شود نسبت به شخصیت خود اعتماد بیشتری داشته باشید.

خود را بهبود دهید

بهبود خود به معنای برداشتن گام‌هایی برای آزمایش چیزهای جدید و باز کردن ذهن خود به روی احتمالات جدید است.

 • بهبود خود می‌تواند به معنای شرکت در کلاس یوگا، انجام فعالیت داوطلبانه، صرف زمان بیشتر برای یادگیری مسائلی از بزرگترهای مورد علاقه خود، یادگیری دیدگاه‌های متعدد در مورد یک موقعیت، خواندن اخبار و تلاش برای یادگیری چیزهای جدید باشد.

تعامل با دیگران

ازدواج - ارتباط موفق - شادی
ازدواج – ارتباط موفق – شادی

به دیگران احترام بگذارید

اگر می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، پس باید با احترام به اطرافیانتان شروع کنید. نه فقط به افرادی که تجربه بیشتری دارند یا موفق‌تر هستند، بلکه به همه انسان‌های روی زمین که به شما آسیبی وارد نکرده‌اند. مطمئناً، برخی افراد سزاوار احترام شما نیستند، اما باید تلاش کنید تا با مردم طوری رفتار کنید که می‌خواهید با شما رفتار شود. چه با رئیس خود صحبت کنید و چه با دختری که در سوپرمارکت محلتان با شما به خوبی برخورد می‌کند. چند راه اساسی برای احترام گذاشتن به دیگران اینها هستند:

 • با مردم صادق باشید.
 • از دزدی، آزار یا توهین به آنها خودداری کنید.
 • به آنچه می‌گویند گوش دهید، به نظراتشان توجه کنید و از قطع کردن حرف آنها خودداری کنید.

زمانی که مردم به شما بی‌احترامی می‌کنند را تشخیص دهید و برای جلوگیری از آن اقدامات لازم را انجام دهید

فردی که به خود احترام می‌گذارد اجازه نمی‌دهد دیگران با او بد رفتار کنند. و ترجیح می‌دهد با کسی که به او بی‌احترامی می‌کند معاشرت نکند. این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بسیاری از مواقع می‌پذیریم که با ما بد رفتاری شود (چه بزرگ و چه کوچک)! زیرا فکر می‌کنیم آن شخص چیز بیشتری نمی‌داند. یا به این دلیل که حاضر نیستیم آن شخص را رها کنیم. یا چون ما آنقدر از خودمان ناراحت هستیم که نمی‌توانیم باور کنیم لایق رفتار بهتری هستیم. وقتی کسی به درستی به شما احترام نمی‌گذارد، از خودتان دفاع کنید و به آن شخص بگویید باید رفتار بهتری با شما داشته باشد.

 • اگر کسی همچنان به شما بی‌احترامی می‌کند، او را رها کنید. البته اگر برای فردی احترام زیادی قائل باشید، در صورتی که به شما بی‌احترامی کرده باشد، پشت کردن به او قطعا آسان نیست. اما به محض اینکه عادت بد معاشرت با کسی را ترک کنید که باعث ایجاد احساس وحشتناکی در شما می‌شود، احساس می‌کنید که احترامی که برای خود قائل بودید اوج می‌گیرد.
 • یاد بگیرید که رابطه با فرد کنترلگر را تشخیص دهید. زمانی که یکی از افراد نزدیک به ما بی‌احترامی می‌کند، به خصوص اگر آنها ظریف و سطحی باشند و برای مدت طولانی ادامه داشته باشند را به سختی می‌توان متوجه شد.

یاد بگیرید که ارتباط بدون خشونت را تمرین کنید

هنگامی که با رفتار غیرمحترمانه‌ای مواجه می‌شوید، سعی کنید به دستورالعمل‌های ارتباطی مثبت و سازنده پایبند باشید:

 • به فریاد زدن یا توهین به طرف مقابل متوسل نشوید. این نوع رفتارها گفتگو را به مسیر قضاوت می‌برند و سازنده نیستند.
 • احساسات خود را بشناسید. در مورد آنچه احساس می‌کنید صادق باشید و مسئولیت این احساسات را بپذیرید.
 • آنچه که در این موقعیت نیاز دارید و می‌خواهید را به وضوح بیان کنید. ممکن است بگویید: “من باید تصویر بهتری از خودم داشته باشم و نمی‌خواهم به نظرات منفی درباره خودم گوش دهم.”

زیاد به دیگران اعتماد نکنید که بتوانید از این طریق احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید

بسیاری از اوقات، در قرارهای عاشقانه یا دوستی، ممکن است نیازهای خود را قربانی کنیم و به خود اجازه دهیم که توسط دیگران کنترل شویم. زیرا بیش از حد از دست دادن آنها می‌ترسیم. ممکن است تصور کنید که نظرات آنها بسیار مهم‌تر از نظر شماست. علاوه بر این، توجه به نیازهای دیگران به جز نیازهای خود یک نشانه اساسی از احترام کمی که برای خود قائلید است. در عوض، به نظرات خود اعتماد کنید و نیازهای خود را در اولویت قرار دهید. یاد بگیرید که برای خوشبختی خود نیازی به تکیه بر شخص دیگری ندارید.

 • یک راه خوب برای شروع این است که بفهمید چه چیزی را می‌توانید کنترل کنید و چه چیزی را نمی‌توانید تحت کنترل خود قرار دهید. به عنوان مثال، شما نمی‌توانید اعمال دیگران را کنترل کنید (می‌توانید آنها را تحت تأثیر قرار دهید، اما آنها را کنترل نکنید). یا نمی‌توانید وضعیت آب و هوا را کنترل کنید. اما قطعا می‌توانید نحوه واکنش خود نسبت به افراد را حتی در موقعیت‌های بد کنترل کنید. یا می‌توانید احساسات خود را تحت کنترل قرار دهید.
 • همچنین می‌توانید اقداماتی را برای بهبود نحوه برخورد با موقعیت‌های مختلف رابطه انجام دهید؛ مانند یادگیری قاطعیت بیشتر و یادگیری در مورد مرزبندی‌های سالم، نحوه اعمال آنها و نحوه پایبندی به آنها. این کار به شما کمک می‌کند الگوهای رفتاری سالمی را بیاموزید که افراد را تشویق می‌کند تا با شما خوب رفتار کنند و احترام به خود را افزایش دهید.

دیگران را ببخشید

درک بخشش
درک بخشش

اگر می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، پس باید یاد بگیرید که افرادی را که به شما ظلم کرده‌اند ببخشید. این بدان معنا نیست که شما باید با آنها رابطه دوستانه خوبی داشته باشید، بلکه به این معنی است که باید آنها را از نظر ذهنی ببخشید و یاد بگیرید که رو به جلو بروید. اگر تمام وقت خود را صرف فکر کردن به همه کینه‌ها و مشکلات قدیمی خود کنید، نمی‌توانید شفاف فکر کنید یا در زمان حال زندگی کنید. پس به خودتان لطف کنید و دیگران را ببخشید تا با سرعت بیشتری جلو بروید.

 • حتی اگر کسی به شما آسیب غیرقابل وصفی زده است، باید روی گذشتن از آن تجربه و بخشش آن شخص کار کنید. نمی‌توانید به خودتان اجازه دهید برای همیشه در خشم و کینه غوطه ور بمانید!
 • بخشیدن دیگران هدیه‌ای است که به خود می‌دهید و کاری است که برای بهبودی خود انجام می‌دهید. اشکالی ندارد که برای مدت کوتاهی عصبانی باشید، اما عصبانیت طولانی مدت، در زندگی و شادی شما اختلال ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که وقتی مردم با شما رفتار بدی می‌کنند، به این دلیل است که در زندگی کسی را ندارند که با آنها رفتار خوبی داشته باشند، بنابراین می‌توانند بدتر از شما عمل کنند. پس خطاها و اشتباهاتشان را برای خود ببخشید. و بدانید که بیشترین سود نصیب خودتان خواهد شد.

با خودتان رفتار خوبی داشته باشید

احترام به خود
احترام به خود

خود را تحقیر نکنید

اگر می‌خواهید به خود احترام بگذارید، پس باید دست از تحقیر خود بردارید، به خصوص در مقابل دیگران. خندیدن به خود یک چیز است، اما گفتن جملاتی مانند “من امروز خیلی چاق به نظر می‌رسم” یا “چرا کسی می‌خواهد با من صحبت کند؟” چیز دیگری است. اگر خود را پایین بیاورید، دیگران را نیز به انجام آن تشویق می‌کنید.

 • دفعه بعد که فکر منفی در مورد خود داشتید، به جای بلند گفتن آن را یادداشت کنید. اگر آن را با صدای بلند بگویید، احتمال بیشتری وجود دارد که فکر کنید واقعاً درست است.

اجازه نده دیگران ببینند کاری را انجام می‌دهید که بعداً از آن پشیمان خواهید شد

سعی کنید روی انجام کارهایی تمرکز کنید که باعث افتخار شما می‌شود. نه فقط کارهایی که باعث شادی بی‌ارزش یا توجه کوتاه مدت می‌شوند. از رفتارهای پشیمان کننده، مانند مستی بیش از حد و شلختگی در ملاء عام، یا ارتباط با فردی در بار فقط برای جلب توجه، دوری کنید.

 • سعی کنید تصویری ثابت از خودتان داشته باشید. اگر شب قبل در یک مهمانی با آباژور روی سرتان می‌رقصیدید، برای مردم سخت خواهد بود که به شما به عنوان باهوش‌ترین پسر کلاس احترام بگذارند!

با احساسات قدرتمند خود مقابله کنید

لبخند-اخم-دختر-احساسات
لبخند-اخم-دختر-احساسات

اشکالی ندارد که گهگاهی خونسردی خود را از دست بدهید. اما اگر به دفعات و به خاطر چیزهای کوچک خونسردی خود را از دست می‌دهید، بدانید که اگر با استرس‌های کوچک زندگی به نحو موثرتری مقابله کنید به عزت نفس خود کمک کرده‌اید. سعی کنید برای بهتر شدن به پیاده روی بروید، نفس‌های عمیق بکشید و زمانی که آرام‌تر هستید به موقعیت قبلی بازگردید. برخورد با موقعیت‌های زندگی با ذهنی آرام به جای برخورد در زمان غلیان احساسات، به شما کمک می‌کند تا با کنترل بیشتر در نحوه برخورد با موقعیت‌های روزانه‌تان احساس بهتری داشته باشید. که به نوبه خود به احترام به خود کمک می‌کند.

 • اگر احساس می‌کنید عصبانی شده‌اید، چیزی را بهانه کنید و کمی پیاده‌روی کنید، هوای تازه بخورید یا با کسی تماس بگیرید که می‌تواند به شما احساس بهتری بدهد. همچنین می‌توانید مدیتیشن، نوشتن در رابطه با این موضوع، یا صحبت کردن درباره آن را با کسی امتحان کنید.

اشتباهات خود را بپذیرید

اگر واقعاً می‌خواهید به خودتان احترام بگذارید، پس باید بتوانید بفهمید که چه زمانی اشتباه کرده‌اید. اگر به هم ریخته‌اید، به دیگران بگویید که واقعاً متأسف هستید و به اندازه کافی در مورد آن موقعیت فکر کرده‌اید تا از انجام مجدد همان کار در آینده اجتناب کنید. پذیرفتن مسئولیت کاری که انجام می‌دهید و انجام تمام تلاش خود برای جبران آن، به شما کمک می‌کند احساس بدی که نسبت به اشتباه دارید را پشت سر بگذارید. که به احترام نسبت به خودتان کمک می‌کند، زیرا می‌دانید و به این واقعیت افتخار می‌کنید که تمام تلاش خود را کرده‌اید. حتی اگر همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت. برای خودتان و اطرافیانتان احترام کافی قائل شوید، تا بتوانید بپذیرید که فقط یک انسان هستید.

 • اگر یاد بگیرید که شما هم اشتباه می‌کنید، مردم احترام بیشتری برای شما قائل می‌شوند و می‌توانند بیشتر به شما اعتماد کنند.

وقت خود را با افرادی بگذرانید که به شما احترام می گذارند

گروه دوستی - توجه به دوست پسر
گروه دوستی – توجه به دوست پسر

بودن در کنار افرادی که به شما احساس وحشتناکی نسبت به خودتان می‌دهند تضمینی برای کاهش احترام به خودتان است. زیرا نه تنها به خاطر صحبت‌های آن شخص احساس بدی خواهید داشت، بلکه در عمق وجودتان نیز از دست خود عصبانی خواهید شد که به آن شخص چنین اجازه‌ای می‌دهید. افرادی را بیابید که به شما احساس مثبتی می‌دهند، و نسبت به شما و دنیا دید خوبی دارند. و در واقع برای گوش دادن به شما و کمک به شما برای مرتب کردن احساساتتان وقت می‌گذارند.

 • این نکته به صورت ویژه برای روابط صادق است. اگر با کسی معاشرت کنید که باعث شود احساس بی‌ارزشی کنید، تجربه احترام واقعی تقریبا غیرممکن خواهد بود!

متواضع بمانید

برخی از مردم فکر می‌کنند که دروغ گفتن در مورد دستاوردهای خود باعث می‌شود مردم آنها را بیشتر دوست داشته باشند. با این حال، انجام این کار، در واقع شما را فرد ناامنی نشان می‌دهد. اگر واقعاً می‌خواهید مردم به شما احترام بگذارند، تواضع و فروتنی را تمرین کنید. و به دیگران اجازه دهید خودشان متوجه شوند که چقدر عالی هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *