15 کتاب تاب‌آوری برای لحظات چالش برانگیز زندگی

15 کتاب تاب‌آوری برای لحظات چالش برانگیز زندگی

موانع و لحظات سخت بخشی از زندگی هستند. در دراز مدت، آن چالش‌ها می‌توانند شما را قوی‌تر کنند و درس‌های ارزشمندی به شما بیاموزند. اما زمانی که شما در میان آن‌ها هستید باعث درد و استرس نیز می‌شوند. در ادامه 15 کتاب تاب‌آوری برای کمک به شما در این لحظات سخت را معرفی ‌می‌کنیم. پس همراه زرد نیوز باشید.

زمانی که شغل یا زندگی شخصی شما آنطور که برنامه‌ریزی کرده‌اید پیش نمی‌رود، طبیعی است که نسبت به آینده احساس افسردگی یا اضطراب داشته باشید. تعهدات روزانه مانند کار و رویدادهای اجتماعی ممکن است شما را وادار کند که ظاهر خود را حفظ کنید، اما گفتن‌ این کار آسان‌تر از انجام دادن‌ آن است. حتی با ادامه زندگی و گذشت زمان، مشکلات ممکن است ادامه یابد، و بهتر است به جای تظاهر به اینکه همه چیز خوب است به احساسات خود رسیدگی کنید و مشکلات را حل کنید.

یکی از حیاتی‌ترین ابزار برای فصول سخت زندگی، تاب‌آوری است. تاب‌آوری یا قدرت درونی به شما کمک می‌کند احساسات خود را مدیریت کنید و نگرش ذهنی مثبتی را تقویت کنید. اما لزوماً یک ویژگی طبیعی نیست. در طول زمان تاب‌آوری ایجاد می‌کنید، خودشناسی و مکانیسم‌های مقابله‌ای را که برای برخورد با مشکلات با شجاعت و پشتکار نیاز دارید، به دست می‌آورید. 

چه بخواهید مهارت‌های خود را قبل از وقوع یک شکست تقویت کنید یا بفهمید که چگونه می‌توانید یک تغییر شغلی را پشت سر بگذارید، خواندن‌ کتاب‌هایی در مورد تاب‌آوری می‌تواند مفید باشد. توصیه‌های متخصص و کلمات تشویق‌کننده ممکن است همان چیزی باشد که برای تقویت ابزار احساسی خود و ادامه لبخند نیاز دارید.

فهرست عناوین پنهان
1. 15 بهترین کتاب تاب‌آوری برای خواندن‌

15 بهترین کتاب تاب‌آوری برای خواندن‌

کتابخانه‌ها، فروشگاه‌های محلی، و توزیع‌کنندگان کتاب الکترونیکی مملو از کتاب‌های خوب برای سلامت روان هستند. این متون رشد محور، یادگیری شما را تکمیل می‌کنند و به شما امکان می‌دهند طیفی از دیدگاه‌ها را با سرعت خود کشف کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر واقعاً مشکل دارید، باید با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید. کتاب رشد شخصی نمی‌تواند جایگزین یک درمانگر شود، و گاهی اوقات شما نیاز به حمایت بیشتری نسبت به آنچه که خودتان می‌توانید انجام دهید، دارید. کمک گرفتن‌ اشکالی ندارد.

اگر تنها چیزی که نیاز دارید کمی تشویق ادبی است، 15 کتاب خودیاری زیر در مورد تاب‌آوری همگی انتخاب‌های عالی هستند. آن‌ها شما را در مسیرتان برای مدیریت اضطراب، تکیه بر نقاط قوت و درک این موضوع که ناملایمات بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی هستند – و گاهی اوقات، فرصتی برای رشد، همراهی می‌کنند.

گزینه B، اثر شریل سندبرگ و آدام گرنت (Option B, by Sheryl Sandberg and Adam Grant)

گزینه B، اثر شریل سندبرگ و آدام گرنت

گزینه B، کتاب پرفروش نیویورک تایمز از شریل سندبرگ، مدیر سابق فیس‌بوک و آدام گرنت، روانشناس، رویکردی شخصی و تخصصی برای بازاندیشی سختی‌ها دارد. این متن به بررسی دوران سخت سندبرگ پس از مرگ همسرش می‌پردازد و این که چگونه او یاد گرفت که «عضلات تاب‌آوری» خود را تقویت کند تا پس از یک تراژدی به رضایت و خرسندی برسد.

با تکیه بر اطلاعات گرنت در زمینه سلامت روان، این دو نویسنده ظرفیت انسانی برای بقا و شادی را باز می‌کند، و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان یک مسیر B را انتخاب کرد، زمانی که بهترین گزینه – برنامه‌های A به نتیجه نرسیدند. این کتاب همچنین راهنمای موثری برای کسانی است که با غم و اندوه پس از از دست دادن‌ یک عزیز کنار می‌آیند.

با اقتدار برخاستن، اثر برنه براون (Rising Strong, by Brené Brown)

با اقتدار برخاستن، اثر برنه براون

کتاب با اقتدار برخاستن‌ اثر محقق و پروفسور برنه براون، اضطراب ناشی از پرداختن‌ به درد را تصدیق می‌کند. رویارویی با چیزی که شما را آزار می‌دهد ترسناک است – مهم نیست زخم چقدر عمیق یا کم عمق باشد – و براون به خوانندگان راهنمای کاربردی برای یافتن‌ قدرت در هر موقعیتی می‌دهد.

براون شما را راهنمایی می‌کند تا احساسات خود را بشناسید و حقیقت خود را بپذیرید و با هر چالش انعطاف‌پذیرتر شوید. این کتاب همچنین همراه با راهنمای خواندن‌ همراه است تا مانند یک مجله کامل شود و به شما کمک کند اطلاعات بیشتری درباره خود پیدا کنید.

قدرت معنا، اثر امیلی اصفهانی اسمیث (The Power of Meaning, by Emily Esfahani Smith)

قدرت معنا، اثر امیلی اصفهانی اسمیث

امیلی اصفهانی اسمیث نویسنده، سخنران و روزنامه‌نگار به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند یک زندگی معنادار بیافرینند بدون اینکه از زندگی فعلی خود چشم‌پوشی کنند. اسمیث اصفهانی در کتاب «قدرت معنا» این تصور غلط را از بین می‌برد که می‌توان تنها با بیرون رفتن از موقعیت خود و رفتن به یک سفر معنوی هدف واقعی را پیدا کرد.

در عوض، نویسنده نشان می‌دهد که چگونه تقویت روابط و یافتن‌ حس جهت‌گیری ریشه‌های یک زندگی رضایت‌بخش است. او همچنین اهمیت گفتن داستان و کنجکاو ماندن‌ را به شما یادآوری می‌کند. و این پیشنهادات را با حکایات واقعی از زمان خود که همین کار را انجام می‌داد، تقویت می‌کند.

هنر تاب‌آوری، اثر راس اجلی (The Art of Resilience, by Ross Edgley)

هنر تاب‌آوری، اثر راس اجلی

راس اجلی، ماجراجو، علاقه‌مند به ورزش و نویسنده پرفروش، درس‌های خود را در مورد بدن انسان در کتاب هنر تاب‌آوری بیان می‌کند. راس در بریتانیای کبیر شنا کرده است، هنگام دویدن ماراتن، ماشینی را کشیده و از طنابی به اندازه کوه اورست بالا رفته است. راز او برای غلبه بر موانع زندگی چیست؟ قدرت ذهنی.

در یکی از بهترین کتاب‌های مربوط به تاب‌آوری ذهنی، ا راس اجلی اطلاعات خود را درباره غلبه بر درد و دستیابی به اهداف به ظاهر غیرممکن به اشتراک می‌گذارد. و معتقد است که جهان‌بینی « برتری ذهن بر جسم» واقعاً کار می‌کند. این ثابت می‌کند که می‌توانید هر کاری را که در ذهن خود دارید انجام دهید، چه ارتقاء شغلی باشد چه رسیدن به یک هدف تناسب اندام.

اتاق، اثر اِما داناهیو (Room, by Emma Donoghue)

اتاق، اثر اِما داناهیو

گاهی اوقات، داستان تلخ‌ترین درس‌های زندگی را ارائه می‌دهد. رمان پرفروش «اتاق» اثر اِما داناهیو به همان اندازه که کتابی درباره قدرت ذهنی است، راهنمای غیرداستانی این موضوع نیز هست. این متن به بررسی تاب‌آوری یک مادر می‌پردازد. زیرا او از پسر خردسالش در برابر وحشت‌های دنیای بیرون با ایجاد جهانی سالم و شاد برای او در محدوده یک اتاق محافظت می‌کند. پسر کودکی غنی‌ای را تجربه می‌کند بدون اینکه بداند او و مادرش اسیر هستند.

اتاق سرسختی ذهنی را در تمایل مادر برای محافظت و جستجوی آینده‌ای بهتر نشان می‌دهد – و توانایی پسرش برای باور به خوبی‌های دنیا. نیویورک تایمز می‌گوید که این رمان «روشی کاملاً منحصربه‌فرد برای صحبت درباره عشق ارائه می‌کند. در حالی که نگاهی تازه و گسترده به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم به ما می‌دهد».

تاب‌آور، اثر دکتر ریک هانسون با فارست هانسون (Resilient, by Dr. Rick Hanson with Forrest Hanson)

تاب‌آور، اثر دکتر ریک هانسون با فارست هانسون

ناملایمات ممکن است ریشه در رویدادهای چالش برانگیزی داشته باشند که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید. و گاهی اوقات، یک طرز فکر منفی آن تجربیات را بدتر می‌کند. دکتر ریک هانسون و فارست هانسون روانشناس در کتاب تاب‌آور نشان می‌دهند که چگونه می‌توان قدردانی را پرورش داد و از ثمرات یک زندگی آرام‌تر و شادتر لذت برد.

اگر می‌خواهید فراتر از حکایت‌های قدرت ذهنی حرکت کنید و ابزارهای ملموس را به کمربند خود اضافه کنید، این کتاب در مورد تاب‌آوری را حتما بخوانید. دکتر هانسون به شما نشان می‌دهد که چگونه از هوش هیجانی و مهارت‌های نرمی که در حال حاضر دارید بهره ببرید تا دفعه بعد که مصیبت‌ها رخ می‌دهد به خوبی آماده باشید.

رهایی از افکار و احساسات نگران‌کننده، اثر اسکات سیمینگتون (Freedom from Anxious Thoughts and Feelings, by Scott Symington)

رهایی از افکار و احساسات نگران‌کننده، اثر اسکات سیمینگتون

طبیعی است که در یک لحظه استرس‌زا احساس اضطراب کنید. این روشی است که بدن شما به شما یادآوری می‌کند که تهدیدی را احساس می‌کنید. اما می‌توانید کنترل اضطراب را با کمک یک متخصص سلامت روان و کتاب‌هایی در مورد غلبه بر ناملایمات مانند این یاد بگیرید.

اسکات سیمینگتون روانشناس در کتاب رهایی از افکار و احساسات نگران‌کننده روش موفقیت‌آمیز خود را برای کنترل اضطراب به اشتراک می‌گذارد. رویکرد اختصاصی او، “روش دو صفحه”، نشان می‌دهد که چگونه می‌توان افکار را در لحظات حاد بحران هدایت کرد. این یک کتاب عالی دیگر برای هر کسی است که به دنبال تکنیک‌های ذهن آگاهی کاربردی و مدیریت هیجانی است.

استقامت، اثر آنجلا داکورث (Grit, by Angela Duckworth)

استقامت، اثر آنجلا داکورث

آنجلا داکورث، روان‌شناس در کتاب استقامت، این افسانه را در هم می‌کوبد که تنها استعداد منجر به موفقیت می‌شود. در عوض، هدف و سخت‌کوشی چیزی است که دستاوردها را تقویت می‌کند – و این مستلزم تاب‌آوری است.

داکورث از طریق حکایت‌های دست اول، داستان‌های تاریخی غلبه بر ناملایمات، و اطلاعات متخصصان موفق، این موضوع را مطرح می‌کند که می‌توانید هر کاری را که در ذهن خود دارید انجام دهید. داکورث هر چیزی جز یک بحث توخالی، از تز خود در مورد استقامت حمایت می‌کند و توضیح می‌دهد که وقتی چیزی شما را شکست می‌دهد چه اتفاقی در ذهن شما می‌افتد و چگونه می‌توانید دوباره بلند شوید.

چابکی عاطفی، اثر سوزان دیوید (Emotional Agility, by Susan David)

چابکی عاطفی، اثر سوزان دیوید

همه چیز در زندگی از یک مسیر منطقی پیروی نمی‌کند. و روانشناس دکتر سوزان دیوید این را درک می‌کند. در کتاب چابکی عاطفی، او رویکردی ضد شهودی برای دستیابی به رضایت را نشان می‌دهد. دکتر دیوید در روش چابکی چهار مرحله‌ای خود، به شما کمک می‌کند تا پذیرش را تمرین کنید، ذهنی روشن و باز داشته باشید و از شما دعوت می‌کند در هنگام بروز سختی در مورد اجتناب تجدید نظر کنید.

با این متن، می‌توانید گام‌های کوچکی در جهت سازگاری بردارید، که یک مهارت ضروری در پرورش ذهن تاب‌آور است. حتی برنه براون آن را “یک کتاب باورنکردنی” می‌نامد.

عامل تاب‌آوری، اثر کارن ریویچ و اندرو شات (The Resilience Factor, by Karen Reivich and Andrew Shatte)

عامل تاب‌آوری، اثر کارن ریویچ و اندرو شات

نویسندگان کارن ریویچ و اندرو شات در The Resilience Factor با هم همکاری می‌کنند تا یک درس ضروری از زندگی ارائه دهند: تهدیدها واقعی هستند و همه باید با آن‌ها مقابله کنند. این کتاب در مورد سرسختی ذهنی، یک انتخاب محکم برای خوانندگانی که امیدوارند تاب‌آوری خود را تقویت کنند، شما را دعوت می‌کند تا به انجام آن بپردازید.

در ابتدا، قبل از بررسی هفت استراتژی «عامل تاب‌آوری» ریویچ و شات، پرسشنامه‌ای درباره وضعیت فعلی تاب‌آوری خود تکمیل می‌کنید. می‌آموزید که چگونه درک خود را بهبود ببخشید، سلامت جسمی خود را بهتر کنید، و برای زندگی کاملتر و واقعی‌تر، ریسک کنید.

تاب‌آوری کوچک، اثر بانی سنت جان و آلن هاینز (Micro-Resilience, by Bonnie St. John and Allen Haines)

تاب‌آوری کوچک، اثر بانی سنت جان و آلن هاینز

“تاب‌آوری” می‌تواند یک کلمه ترسناک باشد. این نشان دهنده کیفیتی است که به سختی به دست آمده است که مردم از طریق آزمایش‌های زندگی آن را پرورش می‌دهند. اما برای ایجاد این مهارت لازم نیست بحران را تحمل کنید. هرکسی تاب‌آوری را تکه تکه به دست می‌آورد، و شما حتی ممکن است متوجه نشوید که دارید آن را انجام می‌دهید.

در کتاب Micro-Resilience، سخنران انگیزشی و ورزشکار پارالمپیک بانی سنت جان و همسر فیلمسازش آلن پی هاینز پیشنهاد می‌کنند که تاب‌آوری در مورد چیزهای کوچک است. مردم در واقع از “کبودی” روزانه بیشتر از مهم‌ترین آسیب‌های زندگی یاد می‌گیرند.

اگر به دنبال مهارت‌های کوچک و کوتاه‌مدت مقابله و بازیابی علاوه بر توصیه‌هایی برای مقابله با طوفان‌های بزرگ هستید، این کتاب یک افزودنی عالی برای فهرست خواندن شماست. جان و هاینز به شما تکنیک‌های ترمیمی را آموزش می‌دهند تا پس از موانع در هر اندازه‌ای به عقب برگردید و یک بنیاد مثبت‌تر و سرسخت را حفظ کنید.

تاب‌آوری، اثر اندرو زولی و آن ماری هیلی (Resilience, by Andrew Zolli and Ann Marie Healy)

تاب‌آوری، اثر اندرو زولی و آن ماری هیلی

آیا تا به حال در یک موقعیت چالش برانگیز که در آن شخص دیگری پیشرفت می‌کند، مبارزه کرده‌اید؟ آنچه برای یک نفر سخت است، ممکن است برای دیگری فرصتی برای بهبودی باشد، و این گاهی اوقات می‌تواند قرص سختی برای بلعیدن باشد. این همان چیزی است که در کتاب Resilience اثر اندرو زولی و آن ماری هیلی در مورد آن بحث می‌کنند.

اما نویسندگان به جای اینکه رویکردی در سطح خرد به موضوع داشته باشند و ببینند که چگونه تاب‌آوری ممکن است بر زندگی شما تأثیر بگذارد، نویسندگان سطح کلان را پیش می‌برند. آن‌ها این موضوع را در صخره‌های مرجانی و مناطق درگیری در نظر می‌گیرند و تاکتیک‌های بازگشتی را که در برنامه‌ریزی شرکتی، نوآوری اجتماعی و امنیت زیست‌محیطی تعبیه شده است، باز می‌کنند. این درس‌ها به شما می‌آموزند که تاب‌آوری در صنایع و مسائل اجتماعی چگونه به نظر می‌رسد و به شما فرصت می‌دهد تا در مورد وضعیت جهان و آنچه می‌توانید در زندگی خود اعمال کنید، فکر کنید.

مغز بله، اثر دکتر دن سیگل (The Yes Brain, by Dr. Dan Siegel)

مغز بله، اثر دکتر دن سیگل

تصور کنید در جوانی آموزش رسمی در مورد تاب‌آوری دریافت کرده‌اید. به عنوان یک بزرگسال، ممکن است از اینکه چگونه شکست‌ها شما را به جلو سوق می‌دهند و آزمایش‌ها باعث تقویت قدرت می‌شوند، بیشتر آگاه باشید. کتاب The Yes Brain نوشته دکتر دن سیگل ابزاری است که والدین می‌توانند از آن برای انجام این کار با فرزندان خود استفاده کنند.

این راهنمای جامع برای والدین به شما می‌آموزد که چگونه «مغز نه» فرزندتان را به «مغز بله» تغییر دهید. و به آنها کمک می‌کند هنگام مواجهه با مزاحمت‌های کوچک زندگی، از اجتناب خودداری کنند. دکتر سیگل این ایده را مطرح می‌کند که کودکانی که دارای «مغز بله» هستند، بیشتر به کاوش می‌پردازند، خلاقیت، همدلی و تمایل به بیرون رفتن از منطقه آسایش خود را پرورش می‌دهند.

شیب، اثر سث گودین (The Dip, by Seth Godin)

شیب، اثر سث گودین

کتاب پرفروش سه گانه (نیویورک تایمز، یو اس ای تودی و وال استریت ژورنال) The Dip برداشت تازه‌ای از پرسش تاب‌آوری ارائه می‌دهد. نویسنده سث گودین می‌گوید که گاهی اوقات ترک کار اشکالی ندارد. و در برخی موارد، حتی ممکن است بهترین کار باشد.

تز گودین این است که دو نوع تله وجود دارد: نوعی که می‌توانید از آن خارج شوید و نوعی که نمی‌توانید. دانستن اینکه چگونه تفاوت بین یک مانع و یک بن بست را تشخیص دهید به شما کمک می‌کند تا بدانید چه زمانی باید پس سوزهای تاب‌آور خود را روشن کنید و مسیر خود را از طریق یک پروژه طی کنید یا ضررهای خود را کاهش دهید.

این متن به شما می‌آموزد که یک مانع قابل عبور را شناسایی کنید. چیزی که گودین آن را “شیب” می‌نامد و قوی‌تر و شجاع‌تر از همیشه از آن عبور کنید. همچنین به شما هنر رها کردن و درک این نکته را آموزش می‌دهد که ترک می‌تواند شما را آزاد کند تا به دنبال یک کار جدید بروید.

اراده، اثر روی باومایستر و جان تیرنی (Willpower, by Roy Baumeister and John Tierney)

اراده، اثر روی باومایستر و جان تیرنی

روی باومایستر روانشناس و جان تیرنی روزنامه نگار علمی نیویورک تایمز با هم همکاری می‌کنند تا فضیلت خودکنترلی را در کتاب اراده کشف کنند. آن‌ها بررسی می‌کنند که چگونه گاهی تاب‌آوری به معنای اجتناب از یک پیشنهاد وسوسه‌انگیز است که شما را عقب می‌اندازد، مانند گفتن «نه» به تعطیلات زمانی که در شرایط مالی سختی هستید.

این کتاب به شما نشان می‌دهد که چگونه در مواقعی که می‌خواهید تسلیم شوید یا از مسیر دور شوید، از تاب‌آوری که برای به دست آوردن آن سخت تلاش کرده‌اید، استفاده کنید. اهداف گاهی اوقات می‌توانند به چالش‌های زندگی کمک کنند، اما آن‌ها پاداش‌های قابل توجهی را به همراه خواهند داشت. باومایستر و تیرنی به شما یاد می‌دهند که چگونه بر روزهای سخت غلبه کنید، بنابراین می‌توانید خانه بخرید، در 40 سالگی شغل خود را تغییر دهید یا به هر هدف شخصی یا حرفه‌ای دیگری که می‌خواهید برسید.

تاب‌آوری لازم نیست کامل باشد

تاب‌آوری به شما حمایتی را می‌دهد که در زمان‌های سخت به آن نیاز دارید، اما ممکن است همیشه نتوانید به طور کامل از آن استفاده کنید. شاید در حفظ ذهنیت خود مشکل دارید یا مطمئن نیستید که چگونه با شرایط جدید سازگار شوید. کتاب‌های تاب‌آوری ایده‌های تازه‌ای را ارائه می‌کنند که ممکن است هرگز به آن فکر نکرده باشید و ابزارهایی را که برای استقامت نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهند – و کتاب‌های مربوط به رهبری و رشد شغلی می‌توانند همین کار را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *